Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

vodicka75
6. aug 2010

Ahojte,
neviem, ci to tu niekto dal, ale neda mi to, ako pan Mihal pekne radil mamickam ohladom materskej apod.
tak teraz, ked je vo funckcii ministra, ide tieto vyhody rusit, asi si myslel, ze mamicky sa topia nezasluzene v peniazoch,... 😒

Posvieti si na nemocenské
Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.
Rovnako chce znížiť inštitút ochrannej lehoty zo 42 dní na sedem dní. To je tiež lehota, dokedy sa nezamestnaný má prihlásiť na úrade práce. „Považujem to za rozumný krok,“ povedal Goliaš.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplat...

standa82
6. aug 2010

@vodicka75 ...nič sa zatiaľ meniť nebude. Včera to potvrdila spolu s ním aj Radičová. Všetko ostáva tak ako je dnes.

vodicka75
7. aug 2010

standa82, dementoval len zrusenie prispevku pri narodeni 1.,2. a 3. dietata a znizenie rodicovskeho prispevku na 18 Eur, k tomuto zneuzivaniu nemocenskeho sa nevyjadril ani on ani Radicova,....ved uvidime, ale tie jeho poradne v dennikoch pred volbami som brala presne ako on - predvolebnu kampan.

vodicka75
7. aug 2010

pardon, 180 Eur,...a jasne, ze su to len uvahy, ale aj to nie je potesujuce, ked vobec nad niecim takym uvazuje 😒

lucika1988
8. aug 2010

ahojte maminky nevie mi niekto poradit ako to je s materskou,rodičovskym priplatkom a prispevku po porode kedže som otehotnela v ČR lebo mi niekto povedal že kedže nemam na slovensku odrobenych a zaplatenych 27O dni nedostanem plnu davku aj ked v čr to odpracovane mam aj prispevok na dietatko mam dostat len 13000 poradte mi lebo som uplne zufala 😒 ☹ dakujem

andzi
8. aug 2010

@lucika1988 pokiaľ si nebola nemocensky poistená v Slovenskej republike minimálne 270 dní pred pôrodom v posledných 2 rokoch, tak nárok na materské mať v SR nebudeš. Ako je to v ČR neviem, treba sa informovať tam. Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok v príspevku by si podľa mňa mohla mať nárok, ak si občanom SR a máš na území SR trvalý pobyt, lebo je to štátna sociálna dávka, ktorá nie je prepojená na odvodový systém. Nemôžeš si však súčasne uplatniť nárok na dávku aj v SR aj v ČR.

lucika1988
8. aug 2010

@andzi dakujem no to chapem pol roka mi bude platiť zamestnanec tu z čr no aj ja si myslim že by som mohla mat to porodne lebo trvaly pobyt mam na svk a som slovenka uvidime teda čo vymyslia 😉

tinka1987
8. aug 2010

Chcem sa opýtať ako sa počíta materská, keď je že celé tehotenstvo na pn 🙂 ďakujem

standa82
12. aug 2010

@tinka1987 ...akú máš PN, takú by si mala mať aj materskú.

nellyr
13. aug 2010

Ja by som sa chcela opytat, uz treti rok som zamestnana v UK. V novembri by som chcela skoncit a ist na Slovensko.
Pokial by som uz teraz otehotnela, mala by som narok na matersky a rodicovsky prispevok na Slovensku? V uk som zamestnana na zmluvu a platim vsetky odvody, platilo by mi to na slovensku? A ak ano pocitalo by sa to z vysky platu v uk?
Dakujem

gapa
14. aug 2010

@nellyr
nárok na materskú by si mala v UK predpokladám, nie na sK, lebo na SK nemáš nem.poistenie. Nárok na rodič.príspevok by si však po skončiení poberania materského v UK mala.

Aby si mala nárok na materské z SK, tak by si na SK musela mať nem.poistenie po ukončení nem.poistenia v UK a to predpokladám ešte pred nástupom na MD. Dni nem.poistenia v UK by sa ti v takom prípade prirátali ku dnom trvajúceho NP v SK a sponila by si podmienku potrebných 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. A tiež podmienku trvajúceho NP na SK.

Teraz sa od mája myslím niečo zmenilo čo sa týka nárokov v UK, ale v tomto nemyslím (aj ked nemôžem povedať, že tie zmeny ovládam)

nellyr
14. aug 2010

Dakujem za odpoved.
Takze keby som sa po ukonceni poistenia v UK prihlasila hned na dobrovolne nemocenske poistenie na SK tak by mi tam zapocitali aj platene dni z UK?
Dobre som pochopila?
Takze potom by mi vypocitali vysku materskej z dobrovolneho poistenia?
Ja uz idem v novembri natrvalo na SK takze nemozem poberat matersku z UK.

kararinkabrnka
16. aug 2010

Ahojte chcela by som sa vás opýtať ...pracujem od 19.7.10 a pracovnú zmluvu mám do 31.7.11 mám nárok na materskú ak v tomto obdobi otehotniem? Dakujm

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ..áno máš po splnení podmienky, že budeš min.270 dní pracovať - skôr nepôjdeš na MD. 270 dní ti bude zamestnávateľ odvádzať do SP nemoc.poistenie.

kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 dakujem.. tusim sa to rata tych 270 dni v priebehu 2 rokov ze??? ja som aj minuly rok popri skole pracovala 3 mesiace na hlavny pracovny pomer aj to sa mi do toho rata? ci nie?

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ...áno ráta

kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 juuuj ani nevies ak si ma potesila :D uz len aby sa nam podarilo to babo....este par otazok ako sa mi potom bude ratat materska ak zarabam v cistom 400e? a este ako sa vyplaca dobrovolny nemocensky prispevok je tam podmienka ze si to musim platit kym nie som tehotna alebo staci ked zistim ze som tehotna zacat platit kolko to potom cca robi mesacne a v podobe kolkych mesiacov sa to vyplaca???dakujeeem

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ...Z hrubého VZ sa počíta 55%. Čiže ak na MD pôjdeš v roku 2011, tak za rozh.obdobie sa ti bude rátať rok 2010. Čiže tebe od 19.7.2010 - 31.12.2010 Hrubá mzda za každý mesiac (spočítaš si, vydelíš dňami od do a krát 55%) a vyjde ti denná materská. Dobrovoľný nemoc.príspevok sa ráta osobite a musíš mať splnených 270 dní a až potom máš nárok na materskú. Tiež sa počíta tak ako pri povinnom poistení (VZ z akého si platíš krát koľko mesiacov : dni za všetky mesiace x 55%). Spočítaš si denný VZ materskej z povinného + z dobrovoľného a vyjde ti celkový VZ denný na materskú.

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ...napr. v zamestnaní máš HM 500 e (aug,sept,okt,nov,dec a za júl len polovicu); teda 500x5 + 250= 2750:166 dní= 16,56 x 55%=9,11 e /deň
Dobrovoľne sa poistíš od septembra 2010 z VZ 600 e (sep,okt,nov,dec); 600 x 4=2400:122 dní= 19,67 x 55%= 10,81 e/deň
Potom 9,11 + 10,81 = 19,92 e/deň

kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 takze ak tomu dobre rozumiem mam narok aj na matersku lebo budem mat splnenych 270dni za 2 roky a tym padom mam narok aj na dobrovolne nepocenske ak si ho zacnem platit napr od septembra...spravne tomu rozumiem?

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ..nárok na materskú zo "zamestnania" budeš mať ak budeš pracovať aspoň 9 mesiacov a až potom nastúpiš na MD. Z dobrovoľného budeš mť nárok, ale musíš naň najprv prihlásiť a tiež platiť minim. 9 mesiacov.

kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 jasne rozumiem dakujem ti velmi pekne ani nevies ako si ma potesila :D moc si pa potesila ja som bola z toho uplne mimo :D

standa82
29. aug 2010
kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 este sa ta chcem opytat ako je to u zivnostnicok ako sa im rata materska?

standa82
29. aug 2010

@kararinkabrnka ...tie majú tiež predsa povinné poistenie a ak chcú, tak aj dobrovoľné.

kararinkabrnka
29. aug 2010

@standa82 povinne ake poistenie a nevies cca kolko a ako dlho si ho treba platit a kolko to potom robi matersku?

standa82
30. aug 2010

@kararinkabrnka ....každý odvádzame povinné nemoc.poistenie do SP - ak si zamestnanec, tak to odvádza zamestnávateľ a ak si SZČO, tak si odvádza sám podnikateľ. Povinné NP pre podnikateľa je tiež dané od - do, to sa počíta podľa výšky ročného príjmu. Tiež si ho treba platiť minim.270 dní. A podľa toho koľko platíš, podľa toho ti vypočítajú materskú (55% z toho).

zufalka
31. aug 2010

ahojky,chcela by som sa spýtat,ak si ako SZČO platím odvody z minima a teraz by som si začala platit vyššie tak sa mi to zaráta do materskej?dik

gapa
31. aug 2010

@zufalka
najprv ti graaaatulujem k tým trojičkám.
Nie je to tak jednoduché. Ty si už v 8tt. a nepíšeš, či ide o povinné alebo o dobrovolné NP, resp. aké maš nem.poisteia cca dva roky dozadu.

V prípade povinného si nemôžeš sama stanovovať VZ.
Ak ide o dobrov. poistenie, tak ak si už v 8tt a ked čakáš trojičky, tak je velké riziko, že porodíš skôr ako v 34týž. - teda dovtedy by bolo menej ako 26týž. (kamarátka z dvojičkami rodila tiež tak skôr). Takže ak bude platiť terajšie znenie zákona a vzhladom na tie trojičky, tak asi len podať zmenu VZ (nie odhlášku a novú prihlášku). Ale to ti asi velmi nezvýši materské, treba prerátať. Ak si dnes 31.8.nepodala zmenu, tak pri doručení zmeny do SP 1.9. resp. v priebehu sept. sa ti zvýši VZ až od 1.10. TAkže ak máš dlhodobo (aspon od 1.1.2010) min.VZ z DNP a od 1.10. do konca roku 2010 bude zvýšený, tak materské sa vyráta velmi zjednodušene (9x minimum +3x nový VZ) :12mesiacvo x 55% = cccca mesačná materská

Ak by si poberala nemocenské do konca roku (platila menej ako 3mesiace z nového VZ), tak ešte o niečo menej.

TAk jedine nájsť prac.pomer a ukončiť DNP alebo ak schvália zákon od 1.1.2011, ako ho navrhujú, čo vyzerá pre DNP výhodnejšie ako teraz, tak potom na to reagovať (odhlásiť a nanovo prihlásiť napr. od nového roku), to však nie je schválené, len som čítala návrh a nebudem to rozoberať tj. predčasne toto píšem. Treba rady tuná sledovať a koncom roku budeme vedieť. 😉

hlavne na vás dávaj pozor, držím päste 😉

nadenkaaa
1. sep 2010

Caute kocky, mam otazku ohladom materskej- tento rok som od 1.1.2010 zacala pracovat dali mi zmluvu zatial len na dobu urcitu do 31.12.2010( v predoslej praci kde som odpracovala celkovo 11rokov a 214 dni mi dali hned zmluvu na dobu neurcitu )ale vraj sa to uz teraz tak nerobi a davaju najskor zmluvy na dobu urcitu 😝 takze kedze som otehu tak urcite mi zmluvu nepredlzia a podmienku platenia nemocenskej 270 dni by som mala mat splnenu na konci septembra, ci by som potom mohla nastupit na pn a materska sa mi bude vyratuvat z tych 270 dni alebo z celeho roka kym vlastne budem zamestnana do 31.12.2010 aj ked by som bola pn od oktobra do konca decembra?