Ako sa vypočítava materská? Viete poradiť?

alline
14. okt 2008

Ahojte, neviete náhodou poradiť ako sa vypočítava materská? Za aké obdobie a z akej sumy? Je to z hrubého platu? A táto suma je prvých 6 mesiacov? Ďakujem 🙂

gapa
1. apr 2012

@maribell
štát platí len zdravotné poistenie do zdr.poistovne (na lieky, lekára, nemocnicu), nie nemocenské do soc.poistovne.
na tie príspevky nárok máš aj ked nemáš nem.poistenie, aspon podla "teraz" účinných zákonov. aj ked radšej pozriem, niečo sa tuším navrhovalo, no nepamätám, či to schválili, ale stačilo, ak splnal tieto podmienky jeden z rodičov a nárok vznikol.

deni73
10. apr 2012

@gapa Ahoj, poprosím Ťa o radu, keď ja som taký špeciálny prípad. Po dohode so zamestnávateľom mi končil pracovný pomer dňa 8.4.2012, na materskú som nastúpila 9.4.2012. Do Soc.poisťovne som odovzdala žiadosť s týmto dátumom. Neviem, či dobre chápem: som nemocensky poistená od nástupu na materskú dovolenku, alebo od narodenia dieťaťa? Dôchodkovo iba od narodenia dieťaťa, to viem. Na úrade práce nič nechceli odo mňa, a v zdravotnej poisťovni povedali, že treba zaniesť potvrdenie o poberaní materskej.

gapa
10. apr 2012

@deni73
nemocensky, dôchodkovo ani v nezamestnanosti nie si poistená od ukončenia prac.pomeru. Si štátom len zdravotne poistená ako poberatel materského.
Len ak by si sa prihlásila na balík dobrovolneého poistenia by si bola aj nemocnesky, aj dôchodkovo a aj v nezamestnanosti poistená. Ale platiť nemusíš len počas poberania materského a aj to by som si overila na poradna@socpoist.sk či je vyklad stále takýto (lebo zákon nie je celkom jednoznačný).

Ak podáš do 45dní od narodenia sama prihlášku do soc.poistovne, tak budeš dôch.poistená štátom odo dna pôrodu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

predpokaldám nastúpila si na md presne 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu.

jenny_m
10. apr 2012

Zdravim Vas, chcem sa len uistit ci som dobre pochopila diskusiu aj linky na predchadzajucich strankach. Som studentkou VS (4ty rocnik), teraz v Maji sa vydavam. Ak by som v blizkom case otehotnela, tak po porode nebudem dostavat matersku, pretoze si neplatim nemocenske poistenie? A dostanem len prispevok pri narodeni dietata a ten priplatok, a potom mesacne rodicovsky pripevok tych 194Eur? A v tom case co by som dostavala matersku nebudem dostavat nic, alebo to materske je este navyse pre tych poistenych?

A este sa chcem opytat ze kolko sa lati do tej poistovne kebyze sa chcem dat poistit? Dakujem

liz_lemon
11. apr 2012

@jenny_m je to tak, ako pises, na materske ti narok nevznikne, pokial nebudes mat nemocenske poistenie min. 270 dni, dostavala by si len rodicovsky prispevok od porodu + pridavky na dieta, a dostala by si prispevok pri narodeni dietata
co sa tyka toho dobrovolneho nemocenskeho, tak min. suma, ktoru by si si musela platit je cca 120 E/mesacne, ale to by si mala aj minimalne materske cca 220 E

http://www.socpoist.sk/576-menu/1469s

deni73
11. apr 2012

@gapa Áno, tak som nastúpila na MD. Ďakujem 🙂

janka239
18. máj 2012

ahojte dievčatá, som tu nová, teda polonová, čítam vás na koníku pravidelne 🙂 a chcem veľmi pekne poprosiť o radu, čakáme prvé bábetko, takže som v tomto úplný nováčik....takže v prvom rade sa potrebujem uistiť, či budem spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia. Pracovať som začala 7.11.2011, predtým som študovala.TP mám 23.9.2012, predpokladaný nástup na MD buď 29.7.2012 alebo 12.8.2012 (je to tak nejak natesno a neviem, či by teda nebolo rozumnejšie ísť na MD až 12.8 ? alebo je to jedno?)
A druhá otázočka, v prípade, že budem mať nárok na materskú, aké bude moje rozhodujúce obdobie? Viem, že by to mal byť predchádzajúci kalendárny rok (čo mi však veľmi nevyhovuje, nakoľko som tam mala ešte nízky príjem), avšak od 1.1.2012 sme dostali úplne novú prac.zmluvu, v inej firme (pracujem na tej istej pozícii, zmena zamestnávateľa bola pre mňa len formálna), a teda nemohol by byť v mojom prípade rozhodujúce obdobie tento kaledárny rok, teda 2012? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď
😉

gapa
19. máj 2012

@janka239
ak ti vznikol posledný prac.pomer 1.1.2012, tak sa ti materské bude rátať z obdobia od vzniku poslendého nempoistenia (prac.pomeru) do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md. Tj. v tom je jediný rozdiel, či nastúpiš na md v auguste (bude sa materké rátať z obdobia január až júl) alebo v júli (bude sa rátať z obd. január až jún)

janka239
20. máj 2012

@gapa ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

nikaup
24. máj 2012

Ahojte , prosiiiiiiiiim velmi pekne o radu. Keby som sa zamestnala pár dni pred nástupom na matersku, na max. ako sa mi bude pocitat materska ? Je to vobec este mozné????Mam splnenych 270 dni poistenia. Dakujem vopred za odpoved.

gapa
24. máj 2012

@nikaup
bude sa rátať z vym.základu v predchádzajúcom kalend.roku bez ohladu na nové zamestnanie. Ak by si ale mala v predchádz. kalend.roku LEN vym.základ od toho istého zamestnávatela, tak predpokladám, že by sa rátala materská z minima.

nikaup
24. máj 2012

Ja som bola do 31.1 DNP ale doplatila som na to , ze v januari som si bola doplatit vsetky platby aby som to mala v poriadku , ale v ten mesiac som bola zo synom na OCR tak som im zanasala aj tu, a tam mi pani pri okienku povedala , že ona to v systeme nahodene nema ze si to mam prist vyrovnat az po 15. ... no lenže teraz mi SP oznamila že narok na matersku nemam lebo som neodviedla platbu do 8.2. takze som z toho uplne zufala , platila som si to takmer 2 roky a teraz toto. Vobec neviem ako sa mam branit som 5 dni pred terminom a jedine co ma napadlo je zamestnat sa len teraz neviem ci sa mi to oplati????

nikaup
24. máj 2012

@gapa Ja som bola do 31.1 DNP ale doplatila som na to , ze v januari som si bola doplatit vsetky platby aby som to mala v poriadku , ale v ten mesiac som bola zo synom na OCR tak som im zanasala aj tu, a tam mi pani pri okienku povedala , že ona to v systeme nahodene nema ze si to mam prist vyrovnat az po 15. ... no lenže teraz mi SP oznamila že narok na matersku nemam lebo som neodviedla platbu do 8.2. takze som z toho uplne zufala , platila som si to takmer 2 roky a teraz toto. Vobec neviem ako sa mam branit som 5 dni pred terminom a jedine co ma napadlo je zamestnat sa len teraz neviem ci sa mi to oplati????

dadula83
24. máj 2012

ahojte, ja by som sa chcela spýtať, či mám nárok na materskú z dnp, pretože: Posledné zamestnanie mi trvá od 1.3.2012, termín mám 18.11.2012, predtým som tiež bola zamestnaná, takže nárok na normálne materské dúfam mám, ale dnp som si platila z maxima ešte v roku 2010 a do augusta 2011. Budem mať nárok aj na materskú z dnp? Dakujem za odpovede...

gapa
24. máj 2012

@nikaup
asi si tam bola vo februári? nie januári?
No je to fakt, že bolo treba zaplatiť v splatnosti. Tej tetuške môžeš podakovať :(
škoda, že si sa nepýtala skôr. Ak by si sa pred nástom na md prihlásila na dnp alebo aj v den nástupu na md, tak by si mala materské z dnp aspon z minima.
Teraz cez zamestnanie by si získala nárok, ale by bol predpokladám len z minima a krátila by sa doba poberania, ked si nenastúpila na md 6týž. pred termínom. A ked to porovnám tie papierovačky a vybavovačky a porovnám s rodič.príspevkom, tak neviem či sa to vôbec oplatí, leda že by si chcela neskôr druhé dieťa, aby ti trvali poistenia.

ivoninka
24. máj 2012

Poradte prosim, ako by sa mi vypocitala materska, ked mam dve pracovne zmluvy? (som zdravotna sestra, ale pracujem ako 30% sestra a 70% administrativny pracovnik= novy zakon o odmenovani sestier od aprila)

gapa
24. máj 2012

@ivoninka
to si ukončila pôvodný pp a teraz máš dve zmluvy, ktoré začínajú s rovnakým dátumom? ale tehotná nie si, predpokladám.

ivoninka
24. máj 2012

nie, zatial nie som, len zvazujem v dostatocnom predstihu vsetko a trosku mam v tom zmatok..pracujem u toho isteho zamestnavatela ako predtym (od septembra 2011), nic sa nezmenilo okrem pracovnych zmluv, kedze prisiel do platnosti od 1. aprila zakon o minimalnych mzdovych podmienkach sestier a zamestnavatel (nemocnica) tym, ze mi dali novu prac. zmluvu 30% sestra a 70% administrativny pracovnik obisiel tento zakon..od 1. aprila mam obe zmluvy a ta predosla automaticky zanikla..sama sa v tom nevyznam...
@gapa

gapa
24. máj 2012

@ivoninka
no tak na to môžu doplatiť maminy, čo im od vzniku novej zmluvy do nástupu na md neuplynie aspon 90dní (aj ked tým to snád nemenili). Alebo ak by si išla na pn do 90dní od vzniku tejto zmluvy a bola pn viac ako 10dní, tak nemocenská od 11teho dna zo soc.poistovne by bola 2x minimum (síce jedine v prípade, že v r.2011 si nemala iného zamestnávatela, a to si asi mala, tak by sa nemocneské vyrátalo z toho predchádzajúceho prac.pomeru). Ak ide o novú zmluvu(zmluvy), tak sa materské bude rátať z každého nem.poistenia/zmluvy zvlášť, teda bude treba dve žiadosti o mateské.

ivoninka
25. máj 2012

@gapa takze vyska materskej sa bude pocitat z obidvoch platov a to sa potom spocita?inak je to dost komplikovane lebo napriklad vyplatnu pasku som dostala len jednu (odkedy mam 2 prac. zmluvy) a tam mam uvazok vedeny ako 100% a nie 30% a 70%, takze cele to nechapem..ale to je cele slovenske zdravotnictvo.. ☹

gapa
25. máj 2012

@ivoninka
bohužial, je to ozaj hrozné, aj u nás tak robia. Nielen zdravotníctvo je také, no to nebudem rozoberať. Pokial ti trvajú oba prac.pomery, tak je to ok, nenapadá ma žiadna záludnosť, ak už budú trvať aspon 90 dní (ak nezmenia tých 90dní, na vyššie číslo). Neviem, či môže byť plat v súčte vyšší ako maximum, 1153eur, ale to ak začali oba pp rovnako a oba trvajú, tak tiež nie je až tak podstatné.

ivoninka
25. máj 2012

@gapa takze by to malo byt relativne ok?

gapa
25. máj 2012

@ivoninka
myslím áno, sú to dve poistenia a aj ked sa to ráta z každého osobitne a treba žiadať zvlášť z každého, no ak obe začali naraz, budú trvať obe, tak nevidím problém.

ivoninka
25. máj 2012

@gapa super, dakujem pomohla si mi 🙂

nikaup
25. máj 2012

@gapa Dakujem velmi pekne za info

sunnessie
20. júl 2012

@gapa Ahoj, prosim o radu
od 10.7.2008 - 31.7.2010 som bola zamestnana (mala som par krat neplatene volno)
od 2.8.2010 mam novy TPP, od 6.8.2010 - PN a od 7.9.2010 materska (za 1.8.2010 som si zaplatila odvody do zdravot.poist.)
teraz som na rodicovskej a v novembri mam termin porodu.
Z coho sa mi bude pocitat materska? a aky dostanem prispevok a priplatok k prispevku pri narodeni dietata ked cakam dvojicky. Dakujem

zuzula77
24. júl 2012

Ahojte kočky, platím si DNP, starý balík, no zjavne ho "využiť" nestihnem, tak sa idem vrhnúť na prácu, vraj mi to pomôže psychicky sa odreagovať 😢 Vie mi niekto povedat, aká mám byt snaživá a kolko mám zarábať, aby som mala nárok na max materskú bez DNP? Aký musím mať VZ a koľko je vlastne po úprave zákona max materská? 😀 viem, že je to asi trochu trafená otázka, no čo je dnes normálne ...

gapa
28. júl 2012

@sunnessie
ak tvoj pp trvá a bude trvať v den nástupu na md, tak materské na 1kalend.den bude 65% z 1/30tiny vy toho, čo uvedie mzdárka ako pravdep.vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md. Ked budeš mzdárke odovzdávať žiadosť o materské, tak sa spýtaj, aký uvedie. Mala by minimálne mzdu podla tvojej prac.zmluvy. Aby neuviedla minimum (aj tak navigujú niekedy pracovníčky na sp).
vid § 57 ods.2 Zákona o soc.poistení druhá veta
príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dostaneš každý 2x, teda na obe deti.

sunnessie
28. júl 2012

@gapa Dkujem, min. mzdu mi nema dovod napisat, dufam 🙂
Cize sa mi bude ratat z tej istej sumy ako ked som bola na materskej s malym?

gapa
28. júl 2012

@sunnessie
ak si bola odmenovaná rovnakou mesačnou mzdou, tak sa dá povedať, že cca áno. Minimálnu som písala preto, že zákon aj takú možnosť pozná, že za istých okolností sa ráta z minima a už som sa stretla s takýmto postupom, preto treba sa s nou pozhovárať, že si si to zistovala popredu, z čoho sa bude rátať a že si zistila, že z aktuálnej mzdy.