Ako sa žiada o predĺženie rodičovskej dovolenky?

sona110
11. jan 2012

Dobry deň,nevie mi niekto poradiť.Moj syn bude mať 1.mája tri ročky,a ja by som mala nastúpiť do zamestnania.Máme ešte aj staršieho syna 8-ročného,no a nevieme ich s manželom kde dať cez prázdniny.Uvažujeme o tom ,že si predľžim rodičovsku dovolenku do septembra,vtedy mi malí nastupy do materskej školky.Chcem sa spytať,či k tomuto potrebujem napísať nejakú žiadosť zamestnávateľovi,že si ju chcem predľžiť???Prosím ak niekto sa v tom vyzná,poraďte mi.Vopred ďakujem.

maruschka
11. jan 2012

@sona110 stačí ísť na zdravotnú poisťovňu, nahlásiť celodennú starostlivosť o dieťa do 6 rokov a na sociálnu poisťovňu, kde podpíšeš prehlásenie, že sa celodenne staráš o dieťa do 6 rokov..Poistné bude za teba odvádzať štát, dieťa môžeš dať na 4 hodiny do škôlky a môžeš neobmedzene brigádovať, alebo teda byť cez prázdniny doma..Ak sa niečo zmení - zamestnáš sa, pôjdeš sa odhlásiť a zamestnávateľ ťa prihlási ako zamestnanca.. Vlastne táto celodenná starostlivosť sa môže kedykoľvek nahlásiť a odhlásiť a do 6 rokov malého nemusíš byť nezamestnaná-vtedy máš tie brigády obmedzené aj časovo aj finančne a nosíš razítka na UPSVAR.. 😵

sona110
autor
12. jan 2012

Ďakujem pekne za informáciu,musím aj zamestnávatelovi napísať nejakú žiadosť ,že si predlžujem rod.dovolenku????

jumca
12. jan 2012

maminy prosim viete mi poradit? Maminky, prosim ktore mate s tymto skusenost??? Prosim poradte mi.... Mam 2,5rocneho syna ale pre zdravot stav nemoze ist do skolky od 3 rokov. co vsetko, kde a ake tlaciva potrebujem na vyplnenie papierov pre socialku, aby som bola doma zo synom do 6tich rokov a zaroven nadalej poberala RP???
DAKUJEM moc

bianka1
12. jan 2012

@jumca musíš ísť na USVR pre tlačivo ktoré vyplní lekar + treba doložiť spravu od odborného -nie staršie ako 6mesiacov a zobrať nazad na urad a potom čakať 😉

jumca
13. jan 2012

@bianka1 dakujem pekne za radu. Len sa este xcem opytat, ci sa to podava v ten mesiac ako ma dieta 3 roky, alebo skor, alebo neskor. Moj maly bude mat v auguste 3r. a staci mi len od detskej potvrdenie ci musim mat aj od alergologa??

jumca
13. jan 2012

a este som zabudla da sa niekde na nete stiahnut to tlacivo a rovno zaniest vyplnene??? dakujem

bianka1
13. jan 2012

@jumca ja som podavala v septembri a v oktobri mal malý tri roky..od alergologa musíte mať spravu od detskej nestačí 😉 neviem či sa da stiahnuť na nete ja som bola osobne aspon mi všetko tam vysvetlili 🙂

anjelicek26
13. jan 2012

@jumca - pokial viem, tak na platenej rodicovskej mozes zostat len, pokial je stav dietata dlhodobo nepriaznivy, teda skutocne stale antibiotika, astma, stale chore doma zo skolky a potvrdene to musi byt dvoma lekarmi, teda pediater a odborny lekar. Drzim palce, nech vybavite.

jumca
13. jan 2012

dievcata dakujem vam moc 🙂

12321
13. nov 2012

dobry chcela by som sa opytat ...moja dcerka bude mat v decembry 3 rocky a chcela by som si vybavit predlzenu rodicovsku dovolenku len moj manzel je na urade prace a neviem ci sa da vybavit nejaky prispevok aby sme mali nejaky prijem ak sa niekto v tom vyzna tak budem vdacna za radu vopred vam dakujem

evita68
13. nov 2012

@12321 Záleží od toho, či a koľko manžel poberá podpory. Ty budeš RP dostávať ďalej iba vtedy, ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav.

12321
13. nov 2012

moj manzel nedostava nic lebo ja som poberala rodicovsky prispevok tak nemal narok a chvalabohu dieta mam zdrave

evita68
13. nov 2012

@12321
Určite jeho nárok neovplyvnil tvoje poberanie RP.. Ak teda sa neviete zamestnať, potom len požiadať o príspevok v hmotnej núdzi, čo nie je bohviečo

12321
13. nov 2012

@evita68 je to zlozite vybavovanie ci?

evita68
13. nov 2012

@12321
No tak ja neviem, či zložité, podľa toho, čo je pre teba zložité.. Veď ked je manžel na úrade, nech si ide podať žiadosť, ak teda chcete.

12321
13. nov 2012

uz sa bol pytat ale pokial ja poberam este rodicovsky prispevok tak nema narok tak asi bude musiet ist na buduci mesiac lebo vtedy mi bude koncit materska

mirkaolle
13. nov 2012

tak sa prihlás na úrad práce

loginka
29. nov 2012

ja som sa bola pytat na Soc.poistovni, co treba urobit, ked si chcem predzit rod.dovolenku a povedali mi, ze nic, ziadne lajstro, vraj stat automaticky plati poitne do 6 roka dietata, ani obmedzenie 4 hodky v skolke neplati, nevviem este ako je v zdravotnej poistovni, musim to este vyzistit.

vierka73
29. nov 2012

@loginka štát odvádza vtedy všetky odvody, takže aj zdravotnú 🙂

loginka
29. nov 2012

no jasne, len som chcela vediet ci to tam treba nejako nahlasovat 😉

vierka73
29. nov 2012

nie netreba, oni to maju cez IT-PC poprepájané 🙂 ale pre Tvoju istotu si to choď radšej skontrolovať 😉

evita68
29. nov 2012

@loginka ak nebudeš poberať rodičovský príspevok, ale budeš na tzv. neplatenej, zdravotné odvody bude platiť za teba štát, ak bude dieťa v škôlke max. 4 hodiny denne.. v sociálnej poisťovni toto obmedzenie neplatí..

loginka
30. nov 2012

@evita68 to nahlasuju na zdravot, resp.soc.poistovnu zo skolky, ci im to mam ja hlasit? budem na neplatenej a zvazovala som jeden den do tyzdna skolku ale ked uz na cely den... 😕

evita68
30. nov 2012

@loginka zo soc. poisťovne nemajú čo nahlasovať, lebo tam obmedzenie nie je.. ale zákon o zdravotnom poisťení hovorí, že dieťa nesmie byť v škôlke viac, ako 4 hodiny, inak si musíš zdravotku platiť sama..neviem, ako to škôlky nahlasujú, viem len čo sa píše v zákone.. skús si v škôlke zistiť..

wiki_tv
7. dec 2012

dobry vecer mam trojrocneho synceka a skusam si predlzit rodic.dovolenku ale platenu..maly je malo kedy nachladeny antibiotika bral asi len 4 krat ma selest na srdiecku ale len maly...cez den sa este popiskava a je hamblivy..tak tiez este nevie velmi rozpravat je mozne ze mi predlzia ?dakujem pekne za vopred zodpovedanu otazku

petka015
13. dec 2012

Ahojte baby.

potrebujem poradit mam 4,5 rocneho syna dostal mi pred tyzdnom febrilne krce boli sme aj hospitalizovany v nemocnici. A chcem si podat na palteny rodicovsky prispevok ja pracujem ale len na 6 hodin takze do prace budem chodit ale maleho mi odporucili nechat zo skolky doma bude zo svokrovcami doobeda varovat a poobede somnou staci ked sa prilozi prepustacia sparava z nemocnice a prefotena zdravotna karta a nejake papiere od neurologa a kadiologa co boli robene v nemocnici? poradte . 🙂

adulka5310
9. jan 2013

@12321 dobrý deň chcela som sa opýtať ako ste dopadli s RD čítala som váš príspevok a ja mám podobný problém,malý bude mať 23.8. 3 rôčky,ale máva často larynk. chodíme imunologovi (minimálne raz ročne sme v nemocnici a každý druhý mesiac sa liečime doma ☹ momentálne sa od septembra držíme 😀 no do žiadného kolektívu radšej nechodíme) a chcem požiadať o predlženú RD platenú,manžel je tiež evidovaný na UP nedostáva žiadnú podporu tak neviem ako pochodím budem rada,keď mi poradíte ako ste to riešili za každú radu budem vďačná 😉

angel281
13. jan 2013

ahojte, chcela by som poprosiť o radu, počul už niekto z vás o tom, že by sa dala predlžiť RD - platene v dôsledku toho že žijem s manželom v domácnosti, ktorý pracuje, mala bude mať čochvíľa 3 roky no u nás v dedine nie je škôlka, teda nemôžem sa zamestnať lebo malú nemám kde dať, to by som ju musela vodiť do susednej obce a aj tam maju plný stav (plus neviem aký zamestnávateľ by mi to bol ochotný tolerovať) Mala je chvalaBohu zdravučka. dakujem

angel281
13. jan 2013

a čo viem od susedky tak ak si chce predlžiť RD potrebuje tuším doklady nie staršie ako 3 mesiace tuším minimálne od 2 odborných lekárov...ale vraj veľmi nechcú predlžovať

lulu_haha
22. jan 2013

Dobry,deň ja by som sa chcela opitat že čo potrebujem na predlženie rodičovskej dovolenky? Lebo mne mojoa detska doktorka povedala že potrebujem 9 razy od kožnej, aby mi ju predlžili?