Ako správne postupovať, aby som mala materskú a zvýšený rodičák, ak som vo výpovednej lehote?

mima172
20. sep 2019

Ahojte. Internet je plný článkov, no nič poriadne k téme, ktorú riešim 😐
Moja otázka je ako mam postupovať so zamestnávateľom a ci budem mať nárok na materskú a následne aj zvýšený rodičák.
Situácia je nasledovná:
- momentálne som vo vypovednej lehote, ktorá mi končí 30.09 a pred par dnami som zistila, že som tehotná (dieťatko vytúžené nakoľko som po dvoch potratoch)
- ukoncenie PP je dohodou

Tj moje otázky: je potrebné oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná hoci mi o pár dní konci VL?
A budem mat nárok na materskú a neskôr na zvýšený rodičák v tejto situácii?
Vzťahuje sa na mňa 8 mesačná ochranná lehota alebo nie?

Kočky, prosím, poraďte len tie, ktoré naozaj viete. Dohady mi nepomôžu. Pripadne inštitúcia, kde by mi vedeli normálne poradiť? SP?

Dakujem 🙂

Len doplním, že som bola zamestnaná vkuse cca 4 roky.

extempore
20. sep 2019

Nárok na materské máš, si v ochrannej lehote. Či oznamiš je na tebe, v tejto situácii je to už asi aj zbytočné. Ak máš otázky, napíš mi súkromnú správu. 😘

extempore
20. sep 2019

Ešte doplním, po 30.9 máš dve možnosti - buď sa pôjdeš hlásiť na úrade práce alebo pôjdeš na PN. Keďže si mala už dva potraty, volila by som druhú možnosť. Budeš brať nemocenské a podporu si ušetríš po materskej.

evittam
20. sep 2019

@mima172 Tak ako píše
@extempore
A mas dve možnosti-bud podporu alebo PN do nástupu na MD. Teda ak nejdes pracovať.
Tiez sa prikláňam k PN. Podporu po MD-do 2rokov od skončenia PP. A RP na otca dieťaťa.

nefertiti_19
20. sep 2019

Mam podobny problem,tak sa.opytam zienky.Ten RP by mima172 mala ten vyssi,aj ked,z toho co pise vyplyva,ze uz pocas MD bude nezamestnana? Pretoze ja narok na matersku mam,pojdem na nu este pocas trvania PP ale rodit uz budem ako nezamestnana,tak neviem,ci ten rodicovsky vyssi,je podmieneny poberanim materskej alebo aby zena,ked ho zacne poberat bola zamestnana. Dakujem🙂 prepac mima172,ze som sa tu tak votrela🙂

mima172
autor
20. sep 2019

Kočky, ďakujem za vaše odpovede. Potvrdili ste mi, v čo som dúfala. Nerada by som urobila nejakú chybu a obrala nás preto o vyššiu materskú.
Preto som sa pýtala aj nato, či to mám nahlasovať i súčasnemu zamestnávateľovi (hoci by som nerada, chcem mať od neho už len a len kľud 😂).
@nefertiti_19 pokojne sa "votri" 😉
Pozri, nasla som zaujímavý článok. Je tam jasne uvedené, že zvýšený RP nie je naviazaný na trvajúci pracovný pomer ale na fakt, či bolo na dane dieťa poberane materské.
https://pravneprerodica.sk/zvysenie-rodicovskeh...

Pozri článok, snáď pomôže 🙂

nefertiti_19
20. sep 2019

@mima172 jeeej,dakujem ti,velmi som sa potesila🙂 uz tri roky pracujem pre jednu spolocnost,no menil sa majitel,tak nam dali nanovo zmluvy na urcito,pred tym som mala na neurcito,preto by ma mrzelo,keby som na to doplatila. Este raz,dakujem ti za dobru spravu,bude sa mi lepsie spat 🙂

mima172
autor
30. sep 2019

@evittam
@extempore
Ahojte baby, ešte vás idem troška pootravovať.
O PN som veľmi neuvažovala, no od včera mam take parádne nevoľnosti, že ledva prežívam. V priebehu tohto týždňa by som sa mala evidovať na UP, no naozaj zvažujem tu PN. Písali ste, "PN do nastupu na MD", no je možné byť na PN napr mesiac, či dva a následne ukončiť PN, evidovať sa na UP a neohroziť si tým vyššiu materskú? (možno hlúpa otázka, no v týchto veciach sa skutočne veľmi nevyznám). Mimochodom, keďže už budem nezamestnaná, tak PN mam zaniesť asi na SP, však? Zamestnávateľ je už úplne "mimo hry", hoci nastúpim do 7 dní od skončenia PP, však?
A trápi ma ešte jedna vec, ak by mi náhodou prišla kontrola a nezastihla ma doma, tak mi siahnu len na výplatu PNky za daný mesiac alebo to môže ohroziť i spomínanú matersku (samozrejme, myslím si, že nie, no na SR mame množstvo perličiek v zákonoch, tak pre istotu). Samozrejme, žeby som sa snažila dodržiavať vychádzky, no raz za čas by som rada skočila ku rodičom cez víkend, preto ta obava... O tehotenstve zatiaľ nikomu nehovoríme. Moja i manželova mama prežívali veľmi zle, že som potratila. Chceme ich ušetriť od sklamania, keby náhodou.... Tak i PN by sme im zatajili.
Baby, vopred ďakujem za rady 😉🙂

evittam
30. sep 2019

@mima172 PN na SP, s UPSVaR nic neriesis kym si PN. Ano mozes kedykoľvek ukončiť PN-potom bud samoplatca ZP alebo evidencia na UPSVaR. Na PN mozes ist kedykoľvek znovu-ty mas OL 8mesiacov ako tehotna.
MD nic z toho neovplyvňuje.

extempore
30. sep 2019

@mima172 napíšem ti súkromne do správy

evittam
30. sep 2019

@extempore Ved napis sem. Nech vedia aj ostatné.

extempore
30. sep 2019

@evittam načo bude končiť PN? Veď nech si ušetrí podporu na obdobie po materskej. Teraz nech vyberie PN až do odchodu má MD, potom nech si rieši podporu a jej muž nech ide na MD.

evittam
30. sep 2019

@extempore Samozrejme. Mozno kvoli obmedzeniam vychádzkami ak jej nic nie je a je len tehotna.😉

evittam
30. sep 2019

@extempore A muz nevieme či má nárok na MD. Tiez môže poberať RP a ona podporu po MD.

mima172
autor
30. sep 2019

@evittam
@extempore
Baby, ďakujem za rady, ste fakt super 😌