Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

mamelka
24. jan 2014

@miselkanalu so solvitom sme nič neriešili - dnes prišiel papier ... po 13m čakania 😅 jasne, že sa oplatilo ... už teraz som fakt kludna

miselkanalu
24. jan 2014

@mamelka To ti verím, tak budem aj ja trpezlivo čakať.

mamelka
24. jan 2014

@miselkanalu fakt držim palce až to čo najskor daju ... je to na nervy tak dlho čakať 😖

bosorkabb
24. jan 2014

@mamelka super gratulujem

mamelka
24. jan 2014

@bosorkabb dakujem 😉

budik123
4. feb 2014

Zdravim,chcem sa opytat:(Nechce sa mi citat celu diskusiu)Pracujem v nemecku,na nemecku zmluvu ako zamestnanec.Manzelka je na materskej na sk.asi siedmi mesiac.(Ona v nemecku nikdy nepracovala)Rodinne pridavky mame vybavene.A zaujima ci mame narok na rodicovsky prispevok.A ak ano co ktomu potrebujem.....
Dakujem.

miselkanalu
7. feb 2014

@mamelka Ahoj, dlho som sa neozvala, tak mám zase novinku! Manžel tam posielal žiadosť ohladne toho kindergeld, do 3 týždňou vôbec neodpísali, tak tam volali, zaase povedali, že treba čakať, o pár dní presne včera prišli znovu manželovi papiere, znova vyplňovať žiadosť, tak tam volal, dovolal sa až večer o 17,30 hod, za celý deň a povedali mu že sa tam naskytla nejaká chyba vo vyplňovaní, tak že to má znova vyplniť a poslať do 24,2, ak im to dovtedy nepríde, že nám prepadnú peniaze odkedy tam robí a sme si dávali prvú žiadfosť! To znamená za pol roka, na 2 deti! A ešte mu povedali, že by bolo dobré, keby si tam dá svoje nemecké číslo účtu, nie moje slovenské! No čo na to hovoríš? Na porazenie, už mám z toho nervy, veľmi som nahnevaná!!!

miselkanalu
7. feb 2014

@mamelka A tebe už prišli peniažky aj na účet?

miselkanalu
7. feb 2014

@budik1
@budik123 Áno, mne sa zdá, že máte nárok na rodičovský príspevok, kt. je v Nemecku do 2 rokov. Ten 3 rok už by mala dostávať tu na SK. Len okolo toho zase samé vybavovačky, potvrdenia, treba sa na to ísť spýtať, na Úrad soc. vecí a rodiny.

mamelka
7. feb 2014

@miselkanalu a manžel tam ma svoj nemecky učet???? ja mam s MM spoločny učet ... teda všetky peniaze nam chodia na jeden učet ... on ma splnomocni, prišla aj mne karta ...
ale určite dajte nemecke č.u ... ked tak ti bude peniaze posielať na SK učet... ja ked som vybavovala Kindergeld a boola som na SK tak automaticky sme davali nemecke č.u .... inak tam by si musela davat IBAN SWIFT atd ...
toto aj nam spravili v polke oktobra nam prišli tieto papiere aj s Kindergeldnummer a vyplatili nam to vidiš až v januari ...
a nam urobili toto iste ... december2012 bola prva ziadost, v maji sme poslali druhu, lebo povedali, ze tam nič nemaju ... no a až potom v tom oktober2013 poslali ziadost ... a vidiš až teraz v januar2014 nam to vyplatili ...
určite pošlite hned tu Antrag až o to nepridete zbytočne ....
a ano už všetko na učte vyplatene ...

miselkanalu
7. feb 2014

@mamelka On si tam musel zriadiť účet, keďže sa tam zamestnal. Inak sme mali spoločný tu na SK. V tej prvej žiadosti sme písali môj účet na sk aj s tými všetkými kódami. Teraz napíšeme jeho v nemecku čo má. Ale aj tak nechápem, teraz stačí vyplniť znovu tú žiadosť, alebo všetko odznova aj s potvrdeniami, že tu nepoberám prídavky, atď....A aký dátum tam mám napísať? februárový 2014? a TEBE VšETKO DOPLATILI, o nič ste neprišli? Ako vám je už dobre, po tých dlhých mesiacoch čakania a nervačenia sa!!!

mamelka
8. feb 2014

@miselkanalu ano zas to vyplnte ... no ak tam mate napisane čo potrebuju tak určite to dajte ... my sme mali ine potvrdenia napr, že MM pracuje tu, že sme tu nahlasene ...
no veru dobre ... hlavne, že to bude mesačne chodiť

miselkanalu
9. feb 2014

@mamelka A vy ste dávali len prefotené rod. listy, alebo aj overené na matrike?

mamelka
9. feb 2014

@miselkanalu len prefotene

bosorkabb
27. feb 2014

Ja sa tiež po dlhej dobe ozývam, manžel už nepracuje v Nemecku ale z jeho súhlasom ho prehodili do Rakúska.Peniaze z Nemecka ešte nemám a to im manžel oznámil že ukončuje prácu v de a ide do Rakuska a nikto sa zatial neozval.
Ja som rada že je skoro doma ( 150 km od domu) doma je každý víkend 😀

daniela244
8. mar 2014

ahojte mala by som par otazok priatel pracuje v nemecku.ideme akurat vybavovat pridavky na deti a chcela by som vediet ci staci ist na ten urad v prislusnom meste kde pracuje a tam vsetko vybavit?a bude potrebovat aj to socialne cislo?lebo to bude mat do troch tyzdnou.a kde mam prelozit rodne listy?ja som s detmi na slovensku ale chceme ist za priatelom.a este ako tam mame vybavit byt???a este ako si mozeme vybavit prispevok na byvanie??a ako sa vyplaca ten prispevok...myslim ci ho dostaneme hned po mesiaci ako budeme v byte.prosim pomozte.

alexandra523
9. mar 2014

Zeny,ja akurat luskam ten antrag...Neviem,ci som to vyplnila spravne.Navyse mi z Nurnbergu poslali aj akysi formular vola sa Familienkasse Bayern Nord.Prosim Vas viete tu niektora co to je?Coho sa to tyka?Dakujem za kazdu odpoved.

daniela244
10. mar 2014

ahojte je pravda ze ked chcem pridavky z nemecka musime tam mat minimalne plat 900€ priatel tam pracuje a chce tam vybavit pridavky.ale sa dozvedel ze musi mat plat 900minimalne je to pravda?za kazdu odpoved vopred dakujem

alexandra523
10. mar 2014

@daniela244 Ahoj o tomto neviem,co viem,ze na pridavok ma narok ten kto si plati poistne,dane a ma tam nahlaseny prechodny pobyt.Ale o tom,ze by to malo byt obmedzene vyskou platu,o takom som nepocula.

daniela244
12. mar 2014

@alexandra523 ahoj dakujem za odpoved velmi mi to pomohlo.mne to tiez neslo do hlavy

beeee
12. mar 2014

od vysky platu matky sa odvija elterngeld matky, ak ostane s dietatom doma otec, tak elterngeld otca, inak vyska platu nema vplyv na ziadne pridavky pokial viem.

alexandra523
13. mar 2014

Prosím o pomoc kazdu zienku,ktora vie ako vyplnit antrag.

daniela244
15. mar 2014

ahoj mam otazocku je mozne ze keby idem z detmi do nemecka a chcem tam byt dali by mi ako slobodnej mamicke???prosim o kazducku radu dakujem

zuzana030
5. apr 2014

@mamelka
ahoj, prosím vieš mi poradiť čo robiť? my čakáme už viac ako rok, antrag dávno podaný, všetko potvrdené posledne v sept. 2013 sme posielali zo sociálky tu na sk, že RD máme zastavené a žiadame len v nemecku,
žiadne rodné listy ani sobášny od nás nechceli, od vtedy len čakáme a nič....
už neviem, že čo robiť, patríme do kemptenu a odtiaľ žiadna odozva...neviem, čo ďalej, ako postupovať,
písala jedna pani v inej téme, že prídavky vybavila za tuším 3 mesiace, to je až neuveriteľné,
ja len čakám a neviem, na čo, peniaze na 2 deti dosť chýbajú ☹

mamelka
5. apr 2014

@daniela244 neviem či by ti niečo dali - ked tu nič neodvadzas do systemu tak ti asi nič nedaju ... ak tu robi aspon tvoj priatel, tak vtedy ano, ale neviem - skus ešte na nete o tom prečitat

mamelka
5. apr 2014

@zuzana030 fuha tak to neviem - asi len čakať ... my sme čakali 13mesiacov a to sme sa tu prestahovali ... kindergeldnummer mate?? ... ak ano treba tam aj volať aj pisať - my sme vela x volali aj sme 2x pisali - prvu antrag nemali, druhu tiež a až na treti x nam poslali svoju žiadosť aj s čislom - ti verim, že je to na nervy, ja som aj zle spala a to tu byvame, drahšie byvanie sme mali manžel bol tiež na nervy z toho ... ale neboj doplatit to doplatia - ked mate na to narok, tak sa nemate čoho bať 😉

zuzana030
5. apr 2014

@mamelka ano, číslo sme dostali, ale od sept. žiadna odpoveď od nich, niektoré mamičky tu píšu, že dokladali sobášny list, aj rodné listy...
my nie, nikto to nežiadal od nás, tak neviem, čo ďalej a dokedy a vôbec načo čakať
do poslednej žiadosti sme dávali aj číslo účtu, účet slovenský , lebo nemecký nemáme, netreba nám, ale normálne iban atď...
a nič nechodí, ja som ostala nezamestnaná, bez príjmu, tak dosť by nám to pomohlo, veď čakáme už cca 15 mesiacov a neviem ani dokedy mám čakať
u nás zo sociálky mi volali, že čo s tým máme, že do pol roka vyplácajú prídavky zo zahraničia, oni si to tu musia niekam posúvať a teda my z sk nepoberáme, tak ma panika obvoláva, tak ďalší stres 😀 😀

mamelka
5. apr 2014

@zuzana030 aj mne pani z SK vypisovala, že či to mame - tiež to chcela mať na poriadok ... potom ešte jedna možnosť aby si vyžiadala ta pani z SK uradu ako su na tom vaše pridavky - urad medzi uradom musi komunikovať ... my sme na 100% davali rodne listy - teraz som sa pytala manžela, ale neviem ako sobasny ... pošli ešte aj to - po papuli ti nedaju 😉 ... pošli to doporučene ak vieš na aku adresu a budeš vedeiť, že to tam maju ... hej hej no my sme tiež takto ostali bez materskej-tu sa dostava len do prveh roka a od oktobra som nič nedostala a až koncom januara nam dali peniaze - je to fakt na nervy ked človek vie,ž e ma na to narok a nič ešte nedostal ...

zuzana030
5. apr 2014

@mamelka no zbohom, to je otras, takto bez peňazí nechajú ľudí, síce doplatia ale ty potrebuješ deťom dať hneď a nie o dva roky jesť atď.....
a tie rodné mám dať preložiť? niekde to vyňúram a pošlem im to, lebo to je des, a rovno aj školu pošlem, lebo staršia chodí už na strednú....majú čas, zatiaľ môžu deti si pískať... ☹

bosorkabb
9. apr 2014

Tak my už peniaze máme........trvalo to 13 mesiacov, poslali dokonca viac ako mali tak sme im písali že kam ten rozdiel odoslať a ani sa neunúvali odpovedať.Tak teraz neviem.Ešte nám dlhujú na daniach.......vraj nato majú 4 roky 😀