Čerpanie dovolenky po skončení rodičovskej dovolenky

pipka
17. apr 2013

V septembri mi konci RD, nastupit do prace som chcela uz v auguste, no dnes mi v praci na personalnom povedali, ze pred "realnym nastupom" si MUSIM vycerpat celu staru dovolenku za roky, co som bola na MD a RD, co u mna, kedze som v skolstve robi az 99 dni 😅 a vlastne si ju uz ani nestiham celu vycerpat aj keby som nastupila do pracovneho pomeru hned zajtra a rovno zacala dovolenku cerpat ... 😝
Neviete niekto, ako to je, musim si ju vycerpat celu alebo si nejake dni mozem nechat a vycerpat si ju potom ako zacnem realne pracovat 😕 😒 lebo preplatit mi ju vraj nemozu... 😒
dakujem 😉

liz_lemon
18. apr 2013

@pipka ty normalne nastupis, akurat ze nebudes chodit do prace, a prides az ked vycerpas celu dovolenku
na cerpani sa s nimi mozes jedine skusit dohodnut, lebo o cerpani dovolenky rozhoduje zamestnavatel, takze je to na nom, ci ti to umozni
preplatit nemozu, to je pravda, lebo dovolenka sa preplaca iba pri skonceni PP

zukana
18. apr 2013

A mohla by si skončiť RD skôr, s tým že nenastúpiš do práce ale začneš čerpaním starej dovolenky. 99 dní, cca 3 mesiace, čiže by som nastúpila späť jún, jú, august ale na dovolenku. Myslím, že dovolenka je lepšie platená ako RD, a ešte aj budeš doma s dieťaťom. Alebo by šlo o súbeh RD s prácou, Keďže vlete nie je škôlka, tak sa postaráš o dieťa ti, ale to si ešte lepšie zisti na sociálke, lebo teraz neviem presne ako je to so súbehom, či zoberú RD alebo nie.

pipka
autor
18. apr 2013

@liz_lemon
@zukana len ide o to baby, ze ja aj ked zacnem tu dovolenku cerpat od zajtra, tak ju celu nevycerpam a praveze ja potrebujem nastupit do roboty na zaciatku skolskeho roku a teda potrebujem aj robit, ja nemozem zacat skolsky rok dovolenkou 😒
ad1 budem tam mat vlastne deti a ad2 je mi proti zdravemu rozumu aby k detom do triedy dali na 6 dni cudziu ucitelku a potom nastupim ja 🙄 ved ak by trosku brali ohlad aj na deti, nielen na zakony, tak by toto nikto nemohol nariadit 🙄

a teda ak to uz tak je, preco mi to nikto neoznamil napr, ked som prechadzala z materskej na rodicovsku? 😠 ved som si krasne mohla uz dva tyzdne cerpat dovolenku a mohla byt aj ovca cela aj vlk syty...este aj penazi by som mala viac 😠 🙄

lenze mam dojem , ze v nasom state uz hlavou asi nerozmysla nikto 🙄 🙄 🙄

pipka
autor
18. apr 2013

len to je 99 pracovnych dni...to vychadza vyse 4 mesiace 😝 ja mam v plane nastupit od 1. maja...ale aj tak mi tam par dni odstane 😖 a to som prave chcela, ze vycerpam napr. na jesenne prazdniny, alebo ak by deti ochoreli, ze nepojdem na OCR ale docerpala by som cely zbytok dovolenky 😉 skratka do konca kalendarneho roka by som ju urcite minula

maznacik007
18. apr 2013

@pipka no ja by som to urobila tiez tak normalne od maja kvazi nastup zacni cerpat dovolenku cize budes mat aj RP aj plat teda preplatenu dovolenku a ak to robi fakt len tych sest dni tak to sa uz s nimi isto bude dat dohodnut ... ze ich minies este do konca roka...

slabachvila
18. apr 2013

a prečo si ju MUSÍŠ vyčerpať? také niečo je v zákone že nemôžeš nastúpiť so starou dovolenkou??

simca06022011
18. apr 2013

@pipka no v prvom rade mi nejde do hlavy ten pocet dni dovolenka - 99... niekde mate riadnu chybu, narok zamestnanca je 6 tyzdnov (v SP, nad 33 rokov..) a to je 30 dni... narok na dovolenku pocas rodicovksej viac-menej nevznika, iba pocas MD... cize ta dovolenka musela byt nevycerpana aj rok+nieco z dalsieho roka pred MD... mala sa teda cerpat este pred nastupom na MD, rok po nevycerpani dovolenka prepada... cize v podstate, podla mna mozes byt rada ze ti to takto vypocitali a mas narok na tolko dni, cize si ju pekne vycerpaj po rodicovskej a neries, ked nechces tych 6 dni v skolskom roku, povedz nech ti ju "vynuluju", ale zamestnavatel ti moze nariadit ju proste cerpat...

simca06022011
18. apr 2013

@slabachvila stara dovolenka napr. z roku 2012 musi byt v priebehu tohto rka vycerpana, inak prepadne... starsia ako rok nemoze byt. teda ona ma dovolenku este starsiu, musi ju cerpat.. aj ked pravda je taka, ze neviem preco jej to daju hned takto naraz... my tiez casto prenasame aj cele dovolenky a potom si to v nasledujucom roku rozkuskujeme a postupne vsetci cerpame aj ked nechceme 🙂 alebo si to vyplatime na ruku "akoze" sme boli na dovolenke... ale to sa v statnej sprave neda 🙂)

liz_lemon
18. apr 2013

@simca06022011 v skolstve je vyssi narok na dovolenku, tusim az 45 dni
a dovolenka vobec neprepada, ked je zena na MD/RD

olifcek
18. apr 2013

nemas narok na 99dni, ale len na alikvotnu cast. Dovolenka Ti vznika len pocas MD, a za RD v tom istom roku sa Ti krati. Nastupis dovolenkou, v com je problem? Ved za nu dostanes zaplatene.

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 dovolenka , kt.nebola vycerpana kvoli Md, Rd neprepada a ani sa nesmie preplatit, to sa smie az po UPP.

olifcek
18. apr 2013

skolstvo ma min.8, ci 9? tyzdnov dovolenky. Ale to je narok za cely kal.rok.

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 uz viem ako si to myslela. Ano, ked nastupi, musi si ju uz vycerpat.

simca06022011
18. apr 2013

oo pardon, som sa prave docitala ze 8 tyzdnov ... no este ze sa maju tak zle🙂
inak moze sa odvolat na to u mzdarok, ze zamestnavatel nemoze svojvolne dat cerpat zamestnancovi dovolenku tak aby neprihliadal na to co chce on, potom na to ze prevazna cast dovolenky sa ma vzdy cerpat pocas prazdnin, urcite nie v septembri....

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 zamestnavatel moze nariadit cerpat celu dovcu, ktoru mala nevycerpanu a zvniknutu pocas MD 😝 a vycerpat si ju musi hned, inak uz i na tuto plati, ze prepadne 😝

nie je pravdou, ze prevaznu cast si musia cerpat v lete 😀

simca06022011
18. apr 2013

@olifcek precitaj si podmienky na nete 🙂
(7) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy školy alebo školského zariadenia a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(8) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, poskytne jej (mu) zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
(9) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Súhlas s čerpaním dovolenky je riaditeľ povinný oznámiť zamestnancom aspoň 14 dní pred nástupom dovolenky. So súhlasom zamestnanca môže byť toto obdobie výnimočne skrátené.
(10) V pláne čerpania dovoleniek sa zabezpečí, aby PZ škôl a školských zariadení, ktoré nie sú v prevádzke v čase letných prázdnin, čerpali prevažnú časť dovolenky v tomto čase. Obdobný postup sa zabezpečí aj u riaditeľov a ich zástupcov, ktorých prítomnosť v škole alebo v školskom zariadení v čase letných prázdnin sa vyžaduje len vo výnimočných prípadoch a v najnevyhnutnejšom rozsahu. PZ, ktorí v čase letných prázdnin zabezpečujú nevyhnutné potrebné práce, sa určuje čerpanie dovolenky najmä v čase zimných alebo jarných prázdnin, prípadne v čase prerušenia prevádzky školy alebo školského zariadenia.

simca06022011
18. apr 2013

@olifcek podla coho to treba vycerpat naraz a hned? ved je to priam nezdrave aby bol zamestnanec 3 mesiace doma :P mna ide porazit ked mi pridu po tyzdni vymleti a nevedia co robit :P

luna22
18. apr 2013

mohla dovolenka, ktorú som mala pre MD prepadnúť?

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 tu ide o dovolenku, ktora sa ma cerpat po nastupeni y MD, RD... lebo tu uz tato prepadnut moze...
ak si to zamestnanec vycerpat nechce, nech sa paci.... este bz sa mohla pokusit o §117tusim... 🙂 ale neviem, ci to plati i pri statnej sprave

😝 😀

olifcek
18. apr 2013

@luna22 nemohla, pokial neskoncil pracovny pomer

luna22
18. apr 2013

@olifcek neskončil, ale vraj sa menili zákony tak nie som si istá. Výplatné pásky mi stále chodia so sumou 0.

olifcek
18. apr 2013

pardon, §116.. ale niesom si ista, treba precvitat 😀

simca06022011
18. apr 2013

@olifcek kde je napisane ze sa DV musi cerpat hned pri nastupe ? inak prepadne? ja som si ju vycerpala pol roka po nastupe a nik nestrielal kvoli tomu 🙂

olifcek
18. apr 2013

@luna22 uy som pomahala mamicke, kde ju chceli obrat o odstupne i o dovolenku... napis mi viac... napis mi, odkedy dokedy si pracovala, odkedy dokedy je MD a odkedy je RD... i kolko mas rokov... vyratam a napisem 🙂

zakony sa zmenili, ale nie natolko, aby si prisla o dovolenku, ktoru si nevycerpala pred nastupom na MD, RD a ktora Ti vznikla pocas MD 😝 😀

simca06022011
18. apr 2013

@luna22 Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, zamestnávateľ mu nevyčerpanú dovolenku poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky. Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorý o to požiada, rodičovskú dovolenku až do 3 rokov veku dieťaťa, príp. do 6 rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Uvedené môže mať za následok, že nárok na dovolenku môže byť zachovaný aj niekoľko rokov. Dovolenka ti nesmie "prepadnut".

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 ved citaj svoj prispevok Dnes o 08:58 bod sedem.. zamestnavatel proste nariadi a hotovo 😀 😀

zakon nie je cb- je farebny 😀
@simca06022011 vycerpala si si dovolenku v tom istom kal,. roku predpokladam, ze jo? ak nie, bola to dobra vola zamestnavatela, nie Tvoja sikovnost

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 hej, ale opat... RD nad 3 roky len vtedy poskytne zamestnavatel, ak ma rodic papier zo socialky, nie na ziadost zamestnanca... 😝

simca06022011
18. apr 2013

@olifcek samozrejme, v tom istom ako som nastupila po rodicovskej...ale ved tuto pani tiez vie vycerpat zvysok v tomto roku... tu nie je rec o prenasani starej do noveho roku... zamestnavatel nariadi cerpanie dovolenky, ale nemoze sa prihliadat iba na jeho potreby, musi brat ohlad aj na zamestnanca, nie je totiz nadradeni, v tomtu su v zakone na rovnakej urovni... keby tebe nariadil zamestnavatel ze dovolenku celu za rok vycerpas vo februari tak by si suhlasila? ;) zvysok roka budes pekne pracovat... no asi nie...
a nad 6 rokov... to je v usmerneni napisane takto, cize netvrdim ze je niekto povinny cakat 6 rokov ;)

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 nie, zamestnacatel je v tomto nadradeny.. pred troma rokmi bol zakonnik prace v tomto iny, teraz je uz opat zmeneny a zamestnavatel urcuje cerpanie 😝 😀

zakony citat je fajn, ale len prax vas nauci poprepajat zakon so zakonom, paragraf s paragrafom....

ved nech sa mamicka dohodne so zamestnavatelom a uvidi... 😀 mozno zamestnavatel vyjde v ustrety ahlavne zisti, ze nema dovcu az 99dni 😀
@pipka

olifcek
18. apr 2013

@simca06022011 dakujem za diskusiu 😵 musim sa uz ale venovat prac. poriadku u nas a PN, OCR - nepritomnostiam 🙂 uzavierka coby dub 😵

mamicky, na IP odpisem neskor 🙂