Čo robiť, keď s ním chcem ostať doma aj po 3 rokoch?

lea1
27. okt 2008

Dievčatá chcem zostať ešte doma s dieťatkom - v januári bude mať 3 roky a ja chcem ešte zostať doma asi pol roka kým nastúpi do školky od septembra.
Musím to niekde nahlasovať? Musím isť na úrad práce? Poraďte mi prosím. Ďakujem doporedu🙂)))

jaduska
27. okt 2008

Musíš ísť na Úrad práce, soc.vecí a rodiny - tam, kde si si dávala žiadosť o vyplácanie rodičovského príspevku...Ak si zamestnaná, tak to treba oznámiť aj zamestnávateľovi a neviem, ako to je so zdravotnou a sociálnou poisťovňou, to ti už poradia na ÚPSVaR.

lea1
autor
27. okt 2008

dakujem jaduska. Som nezamestnana ako riesit toto?

gapa
27. okt 2008

lea, ak si nezamestnaná, tak predpokladám
- si si dávala sama prihlášku do soc.poistovne ako osoba riadne sa strarajúca o dieťa do 6rokov aby za teba platil štát dôchodk.poistenie a
- aj na zdrav.poistovni si bola nahlasovať sama zmenu a to bud za teba štát platí zdrav.poistenie:
1. ako za osobu poberajúcu rodič.príspevok
2. alebo ako za osobu celodenne osobne a riadne sa starajúcu o dieťa do 6 rokov.

Ak je to tak a v prípade zdrav.poistenie si ten druhý prípad, tak podla mna nemusíš nikde nič nahlasovať.

Riadna starostlivosť o dieťa do 6rokov nadalej trvá - t.j. budeš nadalej zdravotne aj dôchodkovo poistená štátom z tohto titulu. Ak si v zdrav.poistovni vedená ako poberatel rodič.príspevku, treba isť nahlásiť zmenu, že budeš poistená štátom z titulu uvedeného v bode 2.
Rodič.príspevok ti automaticky odoberú pri dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa, t.j. od dalšieho mesiaca ti príde rozhodnutie o jeho dobratí.

Ak sa však informuješ na UPSVaR, či predsa niečo nebudú potrebovať, tak to budeš mať istotu. Osobne však nevidím žiadny dôvod, niečo im nahlasovať. Od dosiahnutia 3-och rokov už nebudeš poberatel rodič.príspevku ale len osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
Po nástupe do škôlky treba podať odhlášku (do 8dní) do soc.poistovne a aj sa zaregistrovať na UP. Ak sa nezaregistruješ, budeš dobrovolne nezamestnaná a teda samoplatitelom zdrav.poistenia.

lea1
autor
27. okt 2008

gapa dakujem Ti za tvoje riadky. Vidim ze sa vyznas. Ja som nic nenahslasovala ale zamestnavatel nahlasoval lebo som skoncila pracovny pomer ked som bola pol roka na MD. Kolegyne z personalneho my povedali, ze oni to nahlasili. Tak ja som uz nikde nebola. Mala som?????

gapa
27. okt 2008

nuž lea, podla mna áno. No postupy jednotlivých pobočiek sú rôzne. V každom prípade by som si overila, či si dôchodkovo poistená. MOžno aj telefonicky sa dá na registri.

Podla zákona o sociálnom poistení pri nástupe na MD do 31.7.06 platila ako prihláška do SP na dôch.poistenie oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD. To od 1.8.06 neplatí. No nikde sa nehovorí o tom, čo v prípade, že prac.pomer končí, t.j. ak zamestnávatel odhlási zamestnankynu zo všetkých poistení počas materskej resp. rodič.dovolenky. Či tá prihláška platí nadalej alebo nie. Totiž ty si bola prihlásená ešte v soc.poistovni podla sídla zamestnávatela ale podla novely platnej od 1.8.06 sa mamičky prihlasujú v soc.poistovni podla svojho bydliska.

Takže sama neviem a aj keby som vedela konkrétny prípad, netrúfla by som si povedať, že je to postup jednotný pre všetky pobočky soc.poistovne.

Tak si to radšej čo najskôr over, či si dôchodkovo poistená štátom ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a to bud v soc.poistovni zamestnávatela (čo predpokladám ) ak nie, treba urýchlene podať prihlášku na RLFO v SP podla bydliska s potrebnými prílohami (kopia rod.listu + vyhlásenie+ oznámenie o sporitelovi, ak si v II.pilieri a chceš aby ti tam prispievali). Spätne sa to však nedá.

POtom daj vedieť, ako si dopadla (ak môžeš cez IP lebo teraz nestíham všetko čítať, moje bábo má len 10dní 🙂 ). Už som o to žiadala viac mamičiek, no zatial tuším bez odpovede. Sama som zvedavá, lebo kolegyna bude takýto prípad.
Možno ta zbytočne plaším, no pre istotu si tam zavolaj.

nefertiti7
21. okt 2012

@gapa ahoj. A o starostl.o dieta do 6r sa da aj dodatocne? V okt.mal syn 3 roky,v praci vypoved a som na urade prace. Da sa to zmenit po pol roku na star.o dieta do 6 rokov? Do roboty nemozem ist. Dik

gapa
21. okt 2012

@nefertiti7
čítala som aj o takých prípadoch, že uznalli spätne, no to záleží na konkrétnych ludoch a možno odkedy požiadaš. Ale nespoliehala by som sa na to. Možno aj od diagnozy závisí, neviem.

nefertiti7
21. okt 2012

@gapa ale on je zdravy..ja len ze na urade nechcem byt vecne, radsej by som sla na tu starostlivost o dieta

gapa
23. okt 2012

@nefertiti7
aha, tak dá sa samozrejme požiadať o vyradenie z evidencie napr. z dôvodu starost.. o dieťa, alebo neuvádzať dôvod, no potom myslím najskôr po 3mes. je možné nanovo zaevidovanie. Ale ak chceš byť zdr.poistená štátom, tak dieťa do škôlky na max. 4hod. (ak už nepoberáš rp)

nefertiti7
24. okt 2012

@gapa dakujem, jasne to viem, že len na 4 hod, tak je to lepšie pre dieta..sama neviem ako to bude znasat.....dakujeeem za info

leo13
31. okt 2012

@gapa ahoj tiež uvažujem nad predlž. rodičov.dovolenky ale neplatenej , čiže ak tomu dobre rozumiem musim ist na urad nahlasiť , zamestnavatelovi oznamit ,na zdravot poistovnu netreba ? a dieta môže chodiť iba na 4h do školky aj ked je to neplatena? A ja popri tom môžem mat daaky prac.uväzok 4h? a treba toto všetko absolvovať každy rok predlženia rodičovskej? dakujem

gapa
31. okt 2012

@leo13
v prvom rade zamestnávatela požiadať, ten ti môže, no nemusí vyhovieť. Ide o neplatené volno.

marllik
31. okt 2012

@gapa ja mam starostlivost o syna do 6 rokov od januara a moze chodit do skolky na cely den nie len na 4hod. Nemam vedomost o tom aby sa to od januara zmenilo, v minulosti to tak podmienene bolo ale teraz nie.. alebo to opat zmenili? nikto po mne nechce potvrdenie, ze chodi len na 4 hod.

gapa
1. nov 2012

@marllik
ide o zdr. poistenie. Ak poberáš RP alebo si evidovanáalebo zamestnaná na prac.pomer, nevadí. Ale ak nepoberáš a nie si evidovaná a si evid. na zdr.poistovni ako osoba riadne CELODENNE a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak tam len do 4hod denne, to platí dlhodobo.

s dôch.poistením v soc.poistovni nie je problém ani ak navštevuje 8hod.

12321
13. nov 2012

ajojte chcela by som vediet ci mam narok na nejaky prispevok ak sa dam na predlzenu rodicovsku dovolenku a manzel je na UP a nedostava ziadny prispevok

vavrova1334
16. dec 2012

dobry den,aj ja sa chcem spytat,, mam syna zdraveho,, bude mat v juni 3 roky ,ale do školky pojde až v septembri,, momentalne som nezamestnana,, ako sa rieši obdobie v lete ,ked nemam školku,ani straženie,, ? podava sa vtedy ešte RP... moja znama je slobodna mamička,nezamestnana,, maly jej chodi na cely den do školky,, a dostavaju mesačne 120e ..ale to je asi nejaky prospevok hmotnej nudzi,, niesom si ista,, a to mne asi nedaju,kedže žijem spolu s partnerom v jednej domacnosti atd

adulka5310
9. jan 2013

@gapa dobrý deň čítala som príspevky mnohým si poradila a chcela bi som poprosiť aj ja o radu,som na RD malý bude mať 23.8. 3 rôčky no chcela bi som požiadať o predlženú platenú RD zo zdravotných dôvodov (malý je od malinka chorľavý často máva larynkytýdu,liečime to sprejmi od imunologa 😢 alebo v nemocnici ☹, do škôlky mi ho dok.neodporúčala a len ja viem ako sa mám postarať o malého keď ochorie), ale môj manžel prišiel o prácu, je evidovaný na UP avšak NEPOBERA žiadnú podporu a niekde som sa dočítala vraj,keď je manžel doma RD mi nepredlžia tak teraz neviem,aj keď je nezamestnaný stále chodí a hľadá si prácu no všade chceli len na dohodu a teraz neviem ako to bude po novom 😝 budem vďačná za každú radu ďakujem

gapa
9. jan 2013

@adulka5310
nepočula som nič také, že by nechceli uznať dlhodobo nepriaznivý zdr.stav kvôli nezamestnanosti otca. To rozhodujú posudkovýlekári, či má vaše dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo nie. treba si to vybaviť tak, aby si už mala roznodnutie do napr. začiatku augusta, aby si v zamestnaní požiadala o predlženú Rd. Malo by sa mesiac pred ukončením, podla zákona, no záleží aj od vzťahov, no treba vybavovať poporedu, asi je tu o tom písané viac, no najlepšie ti povedia na vašom úrade kolko to trvá a najlepšie hned zájsť za tými, kto bude rozhodovať, aké posudky a vyšetrenia si dať spraviť a zdokladovať, aby to nežiadali neskôr, čím by sa všetko predlžilo a hlavne budú potom už dovolenky ...
tj. nič som také nepočula, čo píšeš, snád by sa niekto tu ozval, ak by mal podobné skúsenosti.

adulka5310
9. jan 2013

@gapa ďakujem za pomoc a radu 😉

andrea77
15. jan 2013

@gapa
dobrý den
chcela by som vás poprosiť o radu,ako by som mala postupovať, ked malá mala v júly 3 roky, dovtedy som poberala rodičovský príspevok, následne potom som sa zaevidovala na úrade práce, podpora sa mi teraz vo februári končí. chcela by som ísť s malou na predlženú rodičovskú do 6r.,ale nie zo zdrav. dôvodov, našťastie je zdravá,len manžel pracuje v zahr.tak deti nemajú s kým byť. Volala som do zdvavotnej poisťovne a tam mi povedali, že na tú neplatenú predlženú rodičovskú môžem ísť len tak, ked malá nebude vôbec chodiť do škôlky, len v predškol. veku môže na 4 hodiny....ale nakoľko mi už riadne od septembra chodí,tak vyberať ju určite nechcem.Čítala som tu už rôzne diskusie,mám v tom už chaos,viete mi poradiť,ako postupovať a či ozaj nemôže chodiť do škôlky? štát by platil za mna len odvody a rodičovský sa mi nevypláca,tak neviem,prečo by nemohla chodiť do škôlky. odporučili mi v zdravotnej, že je pre mna výhodnejšie zostať zaevidovaná aj po ukončení pol roka na úrade práce,lebo tam platí za mna štát aspon odvody. prosím o pomoc.dakujem ada

katecameron
15. jan 2013

@andrea77 pokial viem tak ked si na neplatenej predlzenej dieta nemoze chodit do skolky

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea77
15. jan 2013

@katecameron
pôjdem zajtra zistiť.

andrea77
15. jan 2013

@fidka79
vysvetlenie som ti poslala...... určite to nie je tým, že či sa mi chce,alebo nechce ísť robiť.

onellyo
15. jan 2013

so zdravotnych dovodou dotala sesterka ,,,predlzene ,,,na dalsie 2 roky,,,maly ma reflux byva casto chory,,,
to sa porad s lekarom malej - maleho ,,,,,normalne dostava rodicovsky,,,ale rodicovsky
sa nepocita do odpracovanych rokov,,

gapa
16. jan 2013

@andrea77
počas evidovania na up si len zdravotne poistená štátom, iné poistenie ti netráv z titulu evidovania na up

ak sa chceš odhlásiť a nechceš si zdravotné poistenie platiť sama (je to teraz cez 50eur, neviem či nie až 55eur mesačne), tak jedine ak dieťa bude v škôlke na max. 4hodiny (no pozriem neskôr, či od nového roku nebola zmena, toto určite do konca roku 2012 platilo), lebo len v tom prípade splnaš definíciu riadnej celodennej a osobnej starostlivosti o dieťa do 6rokov v zmysle Zákona o zdravotnom poistení

dôchodovo poistená štátom môžeš byť do 6rokov, ak zabezpečíš riadnu starostlivost o dieťa (tam sa berie iná definícia, zo Zákona o rodič.príspevku a tú splnaš, ak zabezpečuješ starostlivosť osobne alebo inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. ak je v škôlke, je to ok, to je právnická osoba) a netrvá ti žiadne povinné dôchodkové poistenie (ani zamestnanca, dohodára alebo povinne poisteného szčo). Tj. túto podmienkku splnaš aj ak si evidovaná na up a aj ked dieťa chodí do škôlky na 8hod.

tj. musíš sa rozhodnúť
- dieťa v šklôlke do 4hod a môžeš sa odhlásiť z up asi najlepšie z dôvodu starostlivsoti o dieťa
- dieťa v škôlke na 8hod, odhlásiš sa z up a si budeš zdr.poistenie platiť sama
- dieťa v škôlke na 8hod. a budeš evidovaná na up

andrea77
16. jan 2013

veľmi pekne ďakujem za odpoved, asi budem naďalej evidovaná na up a malá môže chodiť do škôlky tak ako aj začala na celý den. vdaka ešte raz.

sarach26
20. jan 2013

Ahojte.Prosím poradte mi.Počas svojej 3 ročnej materkej som stále evidovaná ako zamestnaná.V máji by som mala nastupit opeť do zamestnania a taktiež v máji by mala isť moja dcérka do škôlky no povedali mi že ju zoberú až od septembra.takže s nou musím zostat doma do septembra. Potrebujem si predlžit materskú do septembra. Prosím vás ako mám postupovať. Musím to nahlásiž zamestnávatelovy že nenastupim v máji ale až v septembry? a na akom úrade mám nahlásiť že chcem do septembra predlženie aby som mohla ostat pri malej. Nebýva ani chorá ani nič len v škôlkach majú plno a vezmú ju až v septembry no neviem kde mám ísť najskôr.A budú mi nadalej posielat peniaze ako počas celých 3 rokou ?