Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

gapa
7. júl 2009

janulap,
zdravotné, nič viac.

janulap
7. júl 2009

dakujem gapa.....ale volakedy platili aj do SP,ci sa mylim?? 😒

gapa
8. júl 2009

síce neplatili, no rátalo sa to do dôchodku, myslím do konca roku 2003?

janulap
8. júl 2009

ano,pravdu mas...dakujem

danuska24
16. júl 2009

ahojte kočky, možem poprosiť o radu? od januára 2010 chcem dať malú do súkromných jaslí (v decembri 2009 bude mat 2 roky), ostane mi rodičovský príspevok?

gapa
16. júl 2009

danuska,
podla mna, ak pracuješ na prac.pomer a začala si poberať RP pred 1.1.09, tak áno.

danuska24
20. júl 2009

dik 😉

majdiska
20. júl 2009

ahojky,
tak ja som tiež nastúpila do pracovného pomeru, dokonca robím aj na dohodu. malý navštevuje súkromné jasličky.. na UP som len zaniesla potvrdenie o návšteve OZ. o rodičovský neprídem, lebo ako mi povedali na UP som na rodičovskom ešte podľa starého zákona. čiže môžem pracovať, ale dieť musí byť v zariadení, ktré nie je dotované štátom... 😉

spisko
25. aug 2009

ahoj nelinka ja som bol dnes na úrade práce ohladom toho, že dieťa tiež dávame do škôlky a nemá tri roky. Aklo náhle dáš dieťa do škôlky nemáš nárok na rodičovský príspevok a to dokonca ani v tedy keď dáš dieťa do súkromnej alebo cirkevnej škôlky ako to tam lula 26. Donkca už ani neexistuje adaptačná doba v tedy by si mala nárok aj na rodičovský príspevok ale táto doba je zrušené od septembra 2009 hoci o tom niektoré riaditeľky MŠ nevedia lebo aj mne prijali zo začiatku dieťa na adaptačné obdobie ale na úrade práce v KE dnes mi to neprijali že to už neexistuje a musel som ísť do škôlky aby mi vydala riaditeľka rozhodnutie o prijatí a tam nieje nárok na rodičovský. Dokonca aj v časopise dieťa z marca 2009 píšu že existuje ta adaptačná doba na 2-4 hodinny ale pracovníčka na úrade práce to nechcela akceptovať že ona bulvár nečíta.

gapa
25. aug 2009

spisko,
adaptačná doba existuje, len pre nárok na rodič.príspevok je jedno, či chodí dieťa na celý den, alebo je len v adaptačnom procese. Proste, chodí do škôlky a je im jedno na kolko hodín. A to nie je novota od teraz ale už dlhšie.

NO a ak by si dal dieťa do jaslí, súkr. škôlky bez dotácii štátu a ak poberáš rodič.príspevok ešte za obdobie pred 1.1.09, tak by si nárok na rodič.príspvevok mal.
Ak ale poberáš RP až po 31.12.08, tak už je to jedno, či ide do štátnej škôlky alebo do súkromnej, nárok na RP nebude.

Ak je mamina alebo ocko zamestnaný, tak majú nárok na príspvok na starostlivosť o dieťa vo výške skutočne preukázaných nákladov, už nie na rodič.príspvok. Ten dostanete napsledy za 9/09 v 10/09 vo vyššej výške (lebo od 9/09 sa o nejaké drobné zvyšuje na 164,22eur z 158,67eur)

julca80
25. aug 2009

ahojte 😉
tzn. ze ak by som malu dala teraz do skolky (ja som momentalne vo faze hladania prace, zatial ju este nemam 😒), tak by som v tom momente akoby by mala nastupila prislo o rodic. prispevok? 😕

gapa
25. aug 2009

julca,
ak do štátom dotovanej škôlky, tak by si naposledy dostala RP za mesiac, v ktorom aspon 1den nechodila do škôlky.

julca80
25. aug 2009

diky gapa 🙂
Takze ak by som ju dala teraz do skolky od 2.sept. mam narok na matersku? 😕

julca80
25. aug 2009

nie matersku ale rodicovky prispevok 😅

gapa
25. aug 2009

julca,
naposledy za 9/09 vyplatený v 10/09. No a ak nebudeš zárobkovo činná, tak nebudeš mať nárok ani na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý môžu poberať mamičky pracujúce na prac.zmluvu alebo mamičky živnostníčky, aj ked to je len vo výške preukázaných nákladov, čo platíš v škôlke.

kukulik30
28. aug 2009

ahojte, akurat teraz riesim podobnu situaciu, kedze maly nastupuje do skolky v septembri , ale 3 roky dovrsi az 24. 10 .2009...tym padom mam narok na prispevok na starostlivost o dieta..ale prave som bola na Urade prace, kde treba doniest Rozhodnutie o prijati do skolky a moju pracovnu zmluvu/ kedze nastupujem 1.9.2009 do prace/+ ziadost o prispevok na starostlivost o dieta...ale stala sa taka drobna chyba, v rozhodnuti o prijati do skolky som mala datum , ze dieta prijima od 1.9 .2009...i ked dole bolo napisane, ze pravoplatnost nadobuda 2.9. 2009..tak ma pani uradnicka upozornila, aby som si to zmenila a bolo to jednotne, ze prijima od 2.9 .2009, lebo tym padom mam narok na rodicovsky este za mesiac september 😕 som bola prekvapena, ze jeden den na to staci 😅

a este mam potom doniest doklady o plateni v skolke teda prijmove za starvu, kde je uvedeny za kaym ucelom, pre ake dieta a moje meno ako meno rodica/ teda ziadatela o prispevok/

helka1
2. sep 2009

Ahojky, nevie niekto poradit. Do skolky chcem dat deticky od 1.9.2010 no a v maji 2010 pravdepodobne cakam dalsieho drobceka. Ako by to bolo s poberanim MD a RP, mala by som na ne narok ak by som dala deti od septembra do skolky ? Velmi pekne dakujem !

gapa
2. sep 2009

helka,
budeš mať tretie bábo a s ním budeš na MD a RD, takže materksé podla toho, či splníš podmienky na nárok nan (ak si dlhodobo počas prvej MD,RD zamestnaná a tvoj PP bude trvať k nástupu na MD, tak podla teraz platného zákona áno)
a nárok na RP po ukončení poberania materského budeš mať na tretie dieťa, takže je jedno, či prvé dve budú v škôlke alebo budú doma.

Ak si zamestnaná a budeš mať nárok na materské, tak v prípade ak sa v tom nezmení zákon, tak budeš mať aj nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa/deti (všetky tri) počas pár mesiacov (obvykle 2-3, no na najmladšie asi menej, všetko závisí od viacero dátumov). Pozri tému o "záhadnom príspevku ..." tam je to rozoberané.

helka1
2. sep 2009

Gapa pred nastupom na RP /cca v auguste 07/som bola ako zivnostnicka , zivnost mam prerusenu do augusta 2010, no pravdepodobne pojdem predlzit prerusenie / ak to pojde/, predtym som ako zivnosztnickaz szom szi platila odvody z min. VZ, ako je to v tomto pripade ? Velmi dakujem za tvoju odpoved 😉

gapa
3. sep 2009

helka,
a tesne pred nástupom na MD si bola tiež povinne poistená ako szčo v soc.poisťovni?? Ide o to POVInne a nie dobrovolne.

gapa
3. sep 2009

a ešte
2. máš teraz prerušené povinné nem.poisteie szčo, nevykonávaš činnosť povinne NP a povinne DP szčo a poberáš rodič.príspevok??
(to sú podmienky, aby sa ti rátali aj dni "RD/poberania rodič.príspevoku do potrebných 270dní. vid zákon o sociálnom poistení § 49a, tento zákon v aktuálnom znení môžeš nájsť napr. na stránke www.porada.sk , dolu modrými písmenami sú zákony)

helka1
3. sep 2009

gapa, pred nastupom na MD som bola povinne poistena / zivnost mam uz od roku 2003/ zivnost mam prerusenu a nevykonavam ziazdnu cinnost som poberatelom len RP 😉

malena
3. sep 2009

ahojte dievčatá,

aj ja idem dať dieťa na adaptačný pobyt, ...treba o tom nejaký papier odovzdať niekam ?

sonickag
3. sep 2009

Caute aj unasd je školka naplnená tak,že nepobrali veľa detí ani tých mamičiek ktoré už museli ísť pracovať.Ale viem že kemoška sa bola minulý týždeň pýtať za malu či by jej ju nezobrali a nadačom sa dohodli ale to len na 14dní a len max 2hodiny denne.To záleží aj od pani riaditeľky či sa sňou dá dohodnúť. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

sonickag
3. sep 2009

ešte ktomu rp no na tie dve hodiny co sa bola pýtať na sociálke jej povedala pani že môže dostávať ešte peniažky ale jej malú už bude mať ani nie mesiac 3 roky tak možno pret.

k.a.t.k.a.
16. nov 2009

chcem sa len opytat .. mala mi nastupila od septembra do skolky, ja som sa odhlasila zo socialky a napriek tomu mi prisiel tento mesiac rodicak 😕 sa zrejme pomylili nie?

gapa
16. nov 2009

katka,
odhlásila si sa na RLFO zo soc.poistone, to je o dôchodkovom poistení mamičky.

Nahlásila si nástup do škôlky aj na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. Oni vyplácajú rodič.príspevok a nie sociálna poisťovna!!! Treba im hned oznámiť, ak si tak neurobila a budeš RP za 10/09 už vracať.

Ale v prípade, ak ide napr. o súkromnú škôlku bez dotácii štátu a ty pracuješ, tak v takom prípade by si mala aj nadalej nárok na RP až do 3-och rokov dieťaťa.

lenka2304
24. nov 2009

ahojte baby,
vie niekto poradiť?
V oktobri 2010 by som mala opatovne nastúpiť do práce.Malá bude mať vtedy 15 mesiacov,chcem ju umiestniť do súromných jasličiek.Na materskú som nastúpila v júli 2009.Viem,že predtým bol príspevok okolo 5000 pri dieťati do 3 rokov v súkromnom zariadení.Ale ak som dobre pochopila toto všetko už pre matky,čo nastúpili na MD po 1.1.2009 neplatí.Chcem si to overiť a aspon by ocko vedieť koľko peňazí vlastne od štátu dostanem,keď budem pracovať a dieťa bude v súkromných jasliach...či sa mi vobec oplatí ísť do roboty tak zavčasu.ďakujem

gapa
24. nov 2009

lenka,
budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (t.j. už nie na RP) vo výške preukázaných nákladov (budeš musieť nosiť doklady o tom na UPSVaR) ale maximálne vo výške RP (toho terajšieho, t.j. nižšieho, čo sa každoročne valorizuje) na mesiac, t.č. 164,22eur. Ak budú jasličky lacnejšie, tak tú sumu, čo platíš za jasle.

lenka2304
25. nov 2009

Dakujem Gapa,
veľmi som dúfala,že aspoň toto mi dajú,inak by to bolo ozaj dosť zlé. 😒.Takže si ma ukľudnila 🙂 vdaka