Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

loren
11. dec 2009

mam otazku ked moja prva dcerka ktora ma 2.9 mesiaca ide do skolky a mam aj druhu pri ktorej poberam matersku tak na tu starsiu mozem dostat na skolku daky prispevok ak ano o aky prispevok ide? dakujem

standa82
11. dec 2009

Loren, neviem presne názov, no dostane do troch rokov náhradu trov za škôlku.

nadhera
11. dec 2009

hm,tak to je mi novinka, lebo mi to napadlo uz davno, ked vlastne za starsie neberiem nic a este platim 1000sk za skolku.
loren, napis nieco blizsie. ja som sice uz nieco zistovala, ale vysledok bol 😠

loren
12. dec 2009

napisem len tam musim zavolat 😉

martinaema
12. dec 2009

loren ja mám pocit, že nemáš nárok na nič - ten príspevok na star. o dieťa sa dáva mamičkám, ktoré začnú pracovať a dieťa do 3 rokov umiestnia do predškolského zariadenia, resp. profesionálnej opatrovateľke

nadhera
12. dec 2009

suhlasim, mamina musi pracovat,co sa nas oboch /loren / netyka. lenze zakony sa menia kazdu chvilu,takze preto som aj ja opat patrala,ci nahodou...ale ani nahodou.

ikke
17. feb 2010

mirkaval • Dnes o 15:00
Poraďte: do konca mája som na RD. Musím zrušiť poberanie rodičovského príspevku, ak dám dieťa do štátnej škôlky od 1. marca, ale len na 4 hodiny denne?

maznacik007
17. feb 2010

mirka ano... ak ho das od 1.marca uz za marec nemas narok na RP

jazminn
17. feb 2010

Na 4 hod. denne môže ísť dieťa do škôlky ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a poberanie RP schválila matke komisia ÚPRaSV.

baby2310
17. feb 2010

áno, moja dcérka má uznaný dlhodovo nepriaznivý stav a RP poberám do 6.rokoch veku a od septembra chodí do škôlky na 4 hodky a s tým neni problém

denisocka
4. máj 2010

maminy poradte

syn ma teraz 2roky 4mes , v auguste čakame druhe a planujem ho od septembra dať riadne do školky na cely den - čiže skoro 4mesiace skor. Naša pani učitelka v dedine nam okrem toho umožnila aj adaptačny pobyt - dnes sa bol tiež pozrieť na par hodin medzi detmi,ale už sme dostali infošky od učitelyk,že na maj + jun mi ho vezme na 3hodky na adaptačny - že desiatovať bude s detmi + nejaky poplatok . zajtra že mi pošle nejake tlačivo že neme infek.choroby ....

a ja sa pýtam - prídem alebo neprídem o RP ??? učitelka vraví že nie,že takto to robia roky a nikdy nikto o RP neprišiel, kamaratka z par km vzdialeneho mesta vraví,že jej malu tak isto staru nechcu vziať -lebo ak ju vezmu ,príde o RP

tak ,kto ma pravdu ? mna teraz ten adaptačny z biedy a nudze na rizikovom nevytrhne,tak nerada by som len tak zo žartu prišla o peniaze , to može sedieť maly doma a nastupi až v sept. , ale jemu sa tam velmi páči a chce tam chodiť doobedu 😢 beztak v celej školke je 10deti a nikdy niesu komplet bo vždy niekto chorý

achk
17. máj 2010

ahojte, potrebovala by som poradit:
dcera bude mat 31.10.2010 3 roky, prijali ju od 2 septembra do statnej skolky, ja som chcela nastupit do prace, ale pravdepodobne som tehotnaa v septembri zacnem 5 mesiac tehotenstva.
- mam narok na Rprispevok este na tie 2 mesiace?, resp.
- moze mala chodit do skolky? za akych podmienok?
DAKUJEM za odpoved.

denisocka
18. máj 2010

no ked ju daš do školky,tak už narok nemáš. aj my sme medzičasom dostali info,že žiadny adaptačny nebude, maly ked nastup tak až riadne v septembry a keby že som nemala mať druhe,tak už nedostanem nič

euphoria
21. máj 2010

Ahojte,
je to rovnako aj s jaslami?? Ked dam dceru ) bude mat cosi cez 2 roky) do jasli na 4 hod. denne a nebudem pracovat,t.j. nebudem mat ziadny prijem,aj tak nemam narok na RP??
Poradte prosim

denisocka
21. máj 2010

no ktovie, je to asi to iste ako materska školka,ja som tiež neplanovala robiť

trnavacka
21. máj 2010

@euphoria : akonahle das dieta co len na jednu hodinu do statnych jasli a skolky, musia oni posielat hlasenie o oficialnom nastupe dietata do zariadenia, ziadne adaptacne obdobie uz neplati
rodicovsky prispevok ti okamzite zastavia

mozes poziadat o prispevok z eurofondov - Prispevok na staroslivost o dieta (plati do veku dietata 3 roky), zaplatia ti vsetky vydavky spojene so skolkou alebo jaslickami - mesacne skolne, poplatok ZRPS, stravne, len o vsetkom musis dolozit potvrdenie zo skolky, ze take nieco sa platilo a vypis z uctu (prefoteny z originalu, nesmie byt iba vytlaceny z internetbankingu), pracovnu zmluvu a potvrdenie, ze si nastupila do prace, rodny list dietata
o tento prispevok mozete poziadat aj spatne a bude vyplateny jednorazovo, napr. za 2,3,6 mesiacov
Prispevok sa vybavuje tam, kde davate potvrdenia kvoli materskej a rodicovskej dovolenke

trnavacka
21. máj 2010

@achk : ak dcerka nastupi do skolky 2. septembra, za september mas este narok na davky - rodicovskej dovolenky (staci, ak dieta nenastupi do skolky 1., ale 2. septembra, ale aj na papieri na Urad prace, socialnych veci a rodiny musi byt INY DATUM ako 1.9.
za oktober uz len vyssie spominany Prispevok na starostlivost o dieta

euphoria
24. máj 2010

Trnavcanka, vdaka, hoci si ma nepotesila. Pokial viem existuje nejaky prispevok vo vyske 75% RP.Nato by som mala narok nie??

viernyka
26. máj 2010

@baby2310 a mozes aj pracovat na dohodu ci musis byt doma aby si poberala RP??

adka48792
26. máj 2010

Ahojte,nie na prácu na dohode sa to nevztahuje tam je zákon len taký že nemožes poberat ten RP tých 256€ale len ten nižší tých 165€ a k nemu prídavky tj 185€ +mzda ktorú zarobís a malú možes dat normálne i do jasliciek ja som zamstnana na dohodu malu dávam do jaslí a ja robim v nechtovom študiu akby som sachcela zamestnat na TPP tak by som dostávala príspevok na starostlivost o dieta do výšky RP a zbytok si hradíš sama ale to už tu niekto spomínalal a čo sa týka toho RP možes požiadat na urade o predčasné vyplatenie RP ak chces íst do práce tj 25% z každého mesiaca ktorý ti ešte ostáva do konca MD.
myslím že teraz to je vymyslené celkom v poho akurát to je divné že niekto má narok na vyžšiu materskú a niekto nie....
🙂

adka48792
26. máj 2010

Trnavcanka a ešte som chcela zareagovat na tvoju odpoved to včo si písala o jasliacvh a školke je sícepravda no napr ja som z PO a tuna východe tovelmi neplatí lebo mi tu v meste napr.nemáme už žiadne štátne jaslicky všetko je tu súkromné...ešte školky sa štátne nájdu.. ☹ ☹

baby2310
8. jún 2010

určite musíš byť doma, myslím, že sa dá na nejakú dohodu dokonca na živnosť, ale musíš pracovať z domu, teda sa osobne starať o dieťa...neviem ako to funguje, ja v tom mám riadny chaos, zatiaľ to síce neriešim, lebo máme doma bábätko, staršia dcérka chodí na celý deň, na nu mi už zrušili rodičovský príspevok, poberám teraz rodičovský na mladšiu dcérku....

matinka
14. jún 2010

Mozete mi niekto poradit? moja situacia je nasledovna: Vraciam sa do prace po 2 rokoch MD, maly ide do sukromnej skolky... ako je to s vratenim navysennej casti rodicovskeho prispevku a ako s tym, ze este mozem dostavat na maleho peniaze? Vdaka za radu

gapa
14. jún 2010

matinka,
na upsvar musíš nahlásiť nástup do práce. Ukončia ti poberanie RP (podla nového zákona). Môžeš požiadať o príspevok rodičovi (jednorázovo 25% z RP do troch rokov dieťaťa) + o príspevok na starostlivost o dieťa vo výške preukázaných nákladov, najviac vo výške t.č.164,22eur .

matinka
15. jún 2010

dakujem za radu, dnes to skusim obvolat 😉

leonatt
21. jún 2010

Mozete mi poradit? Dieta nastupi od 2.9. do statnej skolky. Bude mat v tom case 2r 7 mes.K tomuto dnu budem musiet ukoncit RD a nastupit do prace? Aj v pripade, ze by chodil iba na 4 hodiny? Ten adaptacny pobyt je teraz uplne zruseny?
Nie je mozne ho vyuzit aspon ten prvy mesiac? zeby som dieta mala v skolke na 4 hodiny a sucasne by som do konca mesiaca este bola na RD? dakujem za radu.

marcelkatt
29. júl 2010

Môj syn bude mať 8.11.2007 presne 3 roky a od vtedy je prijatý do škôlky. RP sa vypláca mesačne pozadu. Dostanem v decembri za november RP, keď nastúpi presne v deň narodenín? No som tehotná, TP mám 13.12 a na MD zo zákona pôjdem asi od 1.11.2010. Platím si DNP, nech mám pri druhom nárok na materskú a vyšší RP. Ako to teda bude u mňa za november 2010? Dostanem RP za prvé dieťa ešte, alebo už materskú za druhé??? Neviem sa v tom vysomáriť.

marcelkatt
29. júl 2010

Malo to byť 8.11.2010 😉

wanda007
1. aug 2010

marcelkatt, ja nechcem trepat, ale myslim, ze aj za jeden den v mesiaci dostanes rodicovsky prispevok. Takze si dohodni termin nastupu na matersku dovolenku na 2. 11. 2010. Tak dostanes plny rodicak za november, plus materske za november skratene o ten jeden den.

jaduska
1. aug 2010

@wanda007 je to tak ako píšeš, rodičovský sa nekráti, takže aj za jeden deň v mesiaci je plná suma