Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

naka5
8. sep 2011

no ale ja som sa to dozvedela priamo od pracovnicky na socialnom§ :( !)) tak co je potom pravda?? 😖

19monika89
11. sep 2011

Ahojte, prosim vas neviete ako to je s rodicovskym prispevkom a so sukromnymi detskymi jaslami? Mam 17 mesacnu dcerku, ktoru by som chcela dat do sukromnych jasli z toho dovodu, ze chcem ist studovat a nie vzdy moze byt s nou niekto z rodiny. Preplati mi stat jasle? Nepridem o rodicovky prispevok? Dakujem

macka23
11. sep 2011

@19monika89
mozes poberat RP alebo prispevok na jasle /do vysky max 230eur ak sa nemylim/ nie oboje.
tu najdes viac 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/rodicovska-dovolenka-a-praca-zaroven-2/

emanka
11. sep 2011

Ahojte, prosím vás, ako to je, ak som malú dala do škôlky (má 2 roky aj 3 mesiace) a ja som nezamestnaná (hľadajúca si zamestnanie) ? Budem dostávať RP až do jej troch rokov? Mám to ísť niekde nahlásiť (na ÚPSVaR) ?
Ďakujem

ninna78
16. sep 2011

ahojte, aj mna by zaujimalo to iste, co emanku, maly mi chodi od septembra do skolky, 3 roky bude mat az v oktobri. Mam narok na rodicovsky? Aj sa niekde nahlasuje, ze zacal chodit do skolky? dakujem

macka23
16. sep 2011

@emanka
@ninna78
ano na RP mate narok az do 3 rokov, netreba nikde nahlasovat. Do 3 rokov za nas /mamicky/ plati stat ZP a SP, bez ohladu na to ci je dietatko v skolke, a nevadi ked je mamicka doma 🙂 /tiez som nezamestnana - a drobec nastupil minuly tyzden do skolky ako 2 a pol rocny/

Nedavno som sa na to pyatala tu 🙂

https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zrusia-priplatok-k-prispevku-pri-narodeni-dietata/

emanka
16. sep 2011

@macka23 ďakujem 🙂

daasa
28. sep 2011

ahojte.tiez mam podobnu dilemu ci dat malu do skolky alebo nedat bez toho aby som prisla o RP.od marca ju chcem dat do skolky a 3r.bude mat az v oktobri.docitala som sa ze mozem ju dat na adaptacny program na max. 4hod.ale len v tom pripade ked nieje uz prijata do skolky.takze ked uz mam ziadost v skolke a je prijata a zapisana v triede tak na adaptacny program ist nemoze.ale keby nebola prijata tak na adaptacny program moze ist ked ho skolka umoznuje.no mam pocit ze sa to da len mesiac pred dovrsenim 3roku zivota dietata.

macka23
29. sep 2011

@daasa kludne ju mozes dat do skolky, o RP neprides, budes ho poberat az do 3 rokov 😉
A v skolke sa da myslim dohodnut, ze ti bude chodit len dopoludnia a az neskor na cely den.

monicka1458
10. nov 2011

ahojte babenky,neviem ci tu pisem spravne ale chcem sa len informovat ohladom RP. Viem ze ten sa plati do 3 rokov ale neviem ci sa plati za cely kalendarny mesiac alebo len do toho dna kedy dietatko dovrsilo 3 roky..Maly mal 3 oktobra 3 roky cize dostanem ho len za tie 3 dni??Dakujem za rady 😉

macka23
10. nov 2011

@monicka1458 dostanes za cely mesiac 🙂

monicka1458
10. nov 2011

dakujem za info macka23..potesila si ma pekny dnik 🙂

6mia6
22. nov 2011

Ahojte, vie mi niekto prosím vás vysvetliť nasledovnú situáciu. Od augusta 2011 sa zvýšil poplatok za mestské jasle z 50€ na 230€ paušál + strava čo je spolu cca 170€. Keďže v škôlkach nastal okamžitý boom tak sme malého nepretlačili a ani nemá 3 roky. Ostal teda v jasliach. RP som zrušila aby som teda dostala ten príspevok na starostlivosť o dieťa 230€. Keby to takto bolo keď som sa rozhodovala či ísť alebo neísť do práce tak by som malého za týchto okolností do jaslí ani nedávala. No ale teda zastihlo nás to teraz. Samozrejme som pri hľadaní práce brala do úvahy že mi RP ostane tak nemusím zarábať horibilnú sumu. Teraz zarábam minimálnu mzdu, dieťa v jasliach kde je len 6 detí z toho 4 do roka, celkovo ich tam bolo 25. Každé ráno boj. Nechce tam chodiť lebo sa tam podľa všetkého nudí. Nemá kamarátov. Dovtedy tam chodil rád a ráno ma dokonca budil. Ale to nie je až tak podstatné.
Mňa by teda hlavne zaujímalo prečo musím ten paušál 230€ platiť aj keď tam dieťa fyzicky nie je. m´Mali sme už situáciu,že ho starí rodičia zobrali na 14 dní na dovolenku. Jediné čo mi nerátali je strava, čo si myslím, že by bol už naozaj vrchol. Ďalej keď bude chorý a starám sa o neho doma ja, prečo by som mala jasliam platiť plnú sumu.
Možno sa pýtam na nesprávnom mieste ale tie sestričky nič nevedia alebo sa tvária že nevedia a riaditeľka rozpráva o všetkom možnom len nie o tom na čo sa pýtam.
Keďže idem na materskú, neostáva mi nič iné ako ho nechať doma, pretože to finančne v žiadnom prípade neutiahneme. Po roku a pol v zariadení si neviem prestaviť ako budeme fungovať ale hádam si nejako zvykneme.

maji4
16. jan 2012

Ahojte ja by som sa tiež rada informovala moja dcérka má 4 roky som na predlženom rodičáku platenom zo zdravotných dôvodnou Lilianak mi chodí na 4 hodiny do škôlky a mám možnosť isť brigadaovať myslíte si že môžem že mi nezoberú ten rodičák???

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná rodičovskému príspevku.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

lenocka23
13. feb 2012

Ahojte mamicky... chcela by som sa spytat na prispevok na starostlivost (neviem sći sa to vola presne takto) ide mi o ciastku, ktoru rodic dostava ak je dieta umiestnene v sukromnej MS... tento prispevok je mozne poberat len do 3 rokov veku dietata? a potom uz nie? momentalne riesime MS, idealne by bolo keby maleho vzali od septembra (skor sa nepodari ako podari) tri roky ma vsak az v januari... ak by ho nezobrali, do januara je mi vsetko jasne,a le co potom? ani RP, ani ziadny prispevok, len dieta so mnou doma a ja bez prostriedkov..? alebo sa da poziadat o nejaky prispevok na sukromnu MS?

mirka_mt
13. feb 2012

@lenocka23 Rodičovský príspevok dostávaš len do 3 rokov veku dieťaťa. Potom už nič. Ďalšie príspevky by boli len v prípade, že sa staráš o dieťa so zdravotným postihnutím. Či je príspevok na škôlku len do 3 rokov nie som si istá, ale pravdepodobne áno.

lenocka23
13. feb 2012

@mirka_mt nakonic sa mi to podarilo najst... vsetky prispevky su len do 3 rokov... (pokial dieta nema zdravotny problem, ale to je o inom..)

mirka_mt
13. feb 2012

@lenocka23 ano, je to tak a je to dosť nedomyslené 😠

lenocka23
13. feb 2012

@mirka_mt no to ano.. podla najhorsieho scenara budem od januara do sept. s malym doma ale bez akehokolvek prijmu.... (esteze mm zarobi tolko, ze po zaplateni uctov nam co-to ostane... :-/ )

stanka77777
13. feb 2012

Ahojte, dávam vám do pozornosti články o materskej a rodičovskej dovolenke, v ktorých je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná rodičovskému príspevku a nároku naň.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

esther7
18. feb 2012

Ahojte, nevedeli by ste mi poradit, ako je to v pripade dietata do 3 rokov a rodicovskym prispevkom , pracujuca matka na ciastocny uvazok v tychto pripadoch: 1. Dieta strazi opatrovatelka bez zivnosti 2. Dieta strazi opatrovatelka s prislusnou zivnostou 3. Dieta je umiestnene v statom dotovanej skolke 4. Dieta je umiestnene v sukromnej skolke.
Tiez som niekde citala (myslim, ze to mala uvedene na stranke nejaka sukromna skolka), ak je dieta do 3 rokov v sukromnej skolke, moze rodic dostat prispevok na skolku (neviem, ako sa to presne vola) vo vyske okolo 280 EUR. Ak je to pravda, zanika potom rodicovsky prispevok? Nemozem najst ziadne info ohladom tohto. Velmi by ste mi pomohli, keby niekto vedel viac, pripadne prosim o nejake odkazy na stranky. Dakujem krasne.

gapa
18. feb 2012

@esther7
1,2,3,4, vo všetkých prípadoch je na RP nárok vo výške cca 194eur (ak nepoberáš po starom do 20mesiacov dieťaťa 256eur, potom do 3rokov už len194eur). Nie je rozhodujúce, či sa o dieťa staráš ty, či právnická osoba alebo iná plnoletá fyzická osoba, to nárok na RP neovplyvnuje.

ak si zárobkovo činná, ak pracuješ na pra .pomer, je jedno, že čiastočný, tak odvádzaš, tak môžeš miesto RP poberať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške skkutočne vynaložených a preukázaných nákladov. Tj. ak platíš živnostníčke, či škôlke viac ako tých 194eur, tak sa ti oplatí prjsť na tento príspevok. No max výška je 230eur. A musíš zdokladovať najmenej zmluvou a dokladom o zaplatení každý tento výdavok, tj. neposiela ti to upsvar automaticky každy mesiac ale žiada sa dodatočne.

a tu si pozri aj zákony a aj info o príspevkoch (vlavo v stlpčekku)
http://www.employment.gov.sk/podpora-rodinam-s-...

esther7
18. feb 2012

@gapa Dakujem za info.Este jedna otazka. Vylucuju sa tieto 2 prispevky alebo ich mozem poberat aj sucasne?Su opatrovatelky povinne mat nejaku certifikaciu, resp. zivnost, alebo mozem mat len blocek/doklad o zaplateni sukromnej fyzickej osobe (sestre na rodicovskej dovolenke, ktora sa mi bude o malu starat)? Dakujem.

esther7
18. feb 2012

@gapa Este na upresnenie. Ja mam 2 moznosti ohladom opatrovatelky, bud by sa mi starala o nu mamina na invalidnom dochodku alebo sestra na RD. Ako vidim prispevok na staroslivost o dieta sa vyplaca, ak poskytovatel je:
"Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona
a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov,(školský zákon)
b) iná právnická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu,( z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov)
c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu, (z. o živnostenskom podnikaní)
d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene a nevypláca sa jej rodičovský príspevok, alebo
e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d)."
Takze sestra na rodicovskej dovolenke by nebola opravnena poskytovatelka na ucely tohto prispevku. Keby sa starala mamina, ake by som mala moznosti? RP a 41,10EUR podla bodu b) nizsie alebo, RP plus max 230 alebo len max. 230EUR, pripadne len RP?
Výška príspevku
Výška príspevku na starostlivosť o dieťa za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume 230 eur,
b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

Dakujem este raz.

gapa
18. feb 2012

@esther7
ak nemajú živnost, tak by patrili obe pod d) (ani sestra nepoberá na tvoje dieťa RP, to ich nezaujíma, že na svoje poberá) a mohla by si poberať len tých 41,1eur. A to už radšej RP poberať samozrejme.

Bud budeš poberať RP alebo príspevok na starostl., oboje sa nedá.
Ale vlastne tieto odpovede, ak pozorne prečítaš môj predchádz.príspevok tam sú. , že môžeš MIESTO RP poberať prísp.na star.
že ak platíš živnostníčke (nie osobe bez živnsoti) alebo škôlke viac ako je výška RP 194eur, tak sa oplatí príspevok

musela by si babka založiť živnost, no to predpokladám nie je nejaká výhra.

mia1111
28. mar 2012

@gapa - Ahoj, mám otázku, nepostrehla som, či sa niečo zmenilo v zákone o RP. Ak matka NEPRACUJE, dá dieťa do škôlky na celý deň, bude naďalej poberať RP do veku 3rokov dieťaťa? Viem, že bola podmienka, že dieťa môže byť v škôlke, ale poberateľ RP musí pracovať, vtedy nepríde o rodičovský príspevok, ale kamarátka mi dnes povedala, že toto už neplatí, už sa nezisťuje, či matka (poberateľ RP) pracuje, alebo nie, dieťa vraj môže byť v škôlke aj celý deň a RP jej naďalej bude vyplácaný, aj keď matka nepracuje. Neviem nájsť o tom nikde informáciu.
Vieš mi povedať, ako to je? Ďakujem

gapa
28. mar 2012

@mia1111
je to ako hovorí kamarátka, počas poberania rodičovského prísp. nie je vôbec preblém ak dieťa chodí doškôlky na celý den a matka nepracuje. Teda neovplyvnuje to nárok na RP, lebo podmienka riadnej starostlivosti podla zákona o Rp je splnená, ak zabezpečuješ starost.o dieťa osobne alebo inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou.

mia1111
28. mar 2012

@gapa - ďakujem. Ešte som sa chcela opýtať, pokiaľ je táto matka nezamestnaná, poberá RP, musí hlásiť zdravotnej poisťovni, že dieťa je v škôlke celý deň? Alebo nič hlásiť netreba? Platí za túto matku poistné do zdrav.poisťovne naďalej štát?