Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

gapa
29. mar 2012

@mia1111
počas poberania rodič.príspevku nie. Po ukončení poberania rp, ak by si chcela byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne osobne a celodenne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak by si musela podpísať prehlásenie o tom (asi chcú doklad o poberaní RP, kedy skončilo a odo dna po dovršení 3rokov, resp. podla rozhodnutia o dlhod.nepriazn.zdravotnom stave aj dlhšie). A túto podmienku riadnej .... starostlivosti nesplnaš v prípade, ak dieťa chodí do škôlky viac ako na 4hod. Ale opakujem, počas poberania RP sa toto neskúma.

mia1111
29. mar 2012

@gapa - ďakujem 🙂 . Mňa sa toto netýka, som zamestnaná, ale kamarátka potrebovala vedieť, ako to je 😉

janulkama
29. mar 2012

@gapa toto bolo predtým,teraz po novom,ak má predlženú RD z nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa,dieťa môže ísť aj na celý deň dom mš,aj matka do práce...
@mia1111

gapa
29. mar 2012

@janulkama
ved píšem, že počas poberania RP sa to neskúma.

mary74
30. mar 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať, som na predlženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa, malá má 4 roky , chcela by som ísť pracovať. Môže ma zamestnávateľ aj odmietnuť kôli tomu že som na predlženej RD?

janulkama
30. mar 2012

@mary74 nie,nemôže...

slavka1307
11. dec 2014

Prosím o radu.
Je možné dať dieťa na celý deň alebo aspoň na 4 hodiny do škôlky, keď som ešte na RD ? Ale nepôjdem do práce ? Ďakujem.

gapa
11. dec 2014
slavka1307
11. dec 2014

@gapa Ďakujem.

9lf9
11. dec 2014

@slavka1307 dieta moze byt v skolke aj cely dena a ty cely den v praci a narok na RP mas normalne.

prom
20. jan 2015

@gapa ahoj, mozem ta poprosit o radu? Dcera dovrsi 3 roky 24.februara 2015, do statnej skolky ma nastupit od marca 2015. Teraz mam moznost, zeby nastupila do skolky uz teraz vo februari, cize o mesiac skorej pred ukoncenim mojej RD. Ja nastupujem do prace 1.marca. tzn, zeby som bola takto mesiac doma a ona uz v skolke. Co som nastudovala, tak o rodicak by som nemala prist, ale mam tento fakt niekde hlasit na uradoch? ist na socialnu poistovnu kvoli dochodkovemu? zdravotna poistovna? dakujem za odpoved 🙂

gapa
20. jan 2015

@prom nie, netreba nikde, kedysi si si musela odhlásiť z dôchodkového, ale teraz nemusíš, splnaš podpmienku riadnej starostlivsti o dieťa aj ked zabezpečuješ starostlivost inou právnickou osobou (škôlkou). Na zdravotné až ked ukončíš poberanie rp a nevybaví to mzdárka. a na upsvar po dovršení 3rokov nahlásiš, kto sa o nu stará. Ono je to lepšie, že teraz bude mať adaptačné a ked budeš robiť, tak už bude trochu okukaná 🙂 Ty až ukončením RD a nástupom do práce odhlášku v soc.poistovni

prom
20. jan 2015

@gapa jej, velmi pekne dakujem za taku bleskovu odpoved! super! Presne ako pises s tou adaptaciou, mam este jednu starsiu skolkarku, takze mame mesiac na trening, chystanie sa rano a vsetko okolo toho nez naostro nastupime do toho celeho procesu... dakujem este raz za info 🙂

katkanr3271
21. jan 2015

Prosím dievčence poraďte mi.som slobodná mamička a mám chlapčeka ktorý dovŕši V apríli 3 roky. Do škôlky mi ho pre nedostatok miesta nezobrali a tým pádom nemôžem ísť ani do práce. Súkromnú škôlku si žiaľ nemôžem dovoliť.V apríli mi padne nárok na rp a dieťa bude bez školy a ja bez práce pretože musím ostať doma. Ako to riešia mamičky čo sú V podobnej situácii? Prosím poraďte mi. Ďakujem za každú radu

maznacik007
21. jan 2015

@katkanr3271 opatrovatelka .... teda dieta a mama do prace alebo ty si mozes vziat nejake dietatko ci dve na opatrovanie...

tin007
22. jan 2015

@katkanr3271 Mozes poziadat o predlzeny rodicovsky; takze bude za teba odvody platit stat a najst si k synovi nejake deti na opatrovanie do septembra. Nepises, ci si zamestnana alebo nie; ak by si bola a hrozila ti vypoved (lebo nenastupis spat), tak sa dohodni na rozviazani PP s co najvyhodnejsimi podmienkami pre teba a daj sa na pol roka na urad prace, budes poberat podporu.

katkanr3271
22. jan 2015

@tin007 ďakujem to som nevedela že sa dá predĺžiť. Ako a na zaklade čoho mi ho môžu predĺžiť? Žiaľ hneď po vysokej som ostala tehotná, čo sa mi V tej dobe zdalo ako perfektne ale netušila som že môj partner vtedajšI si nájde po roku a pol novú priateľku. Takže nemám nárok ani na podporu,V podstate asi na nič ;(

katkanr3271
22. jan 2015

@maznacik007 ďakujem za radu
.ale tO potrebujem niekam hlásiť že opatrujem deti? Alebo ako to chodí? To by som si vedela predstaviť ešte O jedno sa starať.

tin007
22. jan 2015

@katkanr3271 Je to neplatena RD, je na nu automaticky narok, ked poziadas v Soc. poistovni. Tu je o tom clanok http://najmama.aktuality.sk/clanok/224807/nepla... Treba si potom odniest nejaky papier do tvojej zdrav. poistovne, aby za teba stat platil zdravotne poistenie. K nevzatiu do MS; treba sa chodit pravidelne slusne pytat, ci sa nahodou neuvolnilo miesto; mojim kamaratkam sa to oplatilo, kazda takto dostala miesto pre svoje dieta pocas sk. roku (aj v marci jedna).
Pokial sa kamaratsky dohodnes, ze niekomu strazis dieta, tak to nikam nehlasis (dokonca mozes byt aj na tej neplatenej RD); ak by si chcela opatrovat oficialne, musis mat na to zivnost.

katkanr3271
24. jan 2015

@tin007 dakujem za rady. niečo som si o tom čitala a neplatena rd znamena ze dieta moze ist do skolky len na 4 hodiny denne...alebo sa mylim? lebo niektore mamičky pisu ze im vzali deti na cely den, pytam sa preto, lebo si neviem predstaviť najst si pracu na 4 hodiny denne, a potom uz maleho nemam kam dat ak by som si nasla niečo na 8 hodin. nevieš mi prosim poradiť ako je to s platenou RD? lebo čo som sa dočitala tak sa to da predlziť kvoli zlemu zdravotnemu stavu dietata a moj maly byva dosť často chory. ako to potom funguje? mozem si najst pracu alebo musim byt s nim doma do jeho 6 rokov? dakujem

dara2583
24. jan 2015

@katkanr3271 ja som sa bola vcera pytat na urade a povedala mi ze ja mozem pracovat, dieta moze chodit na 8 hodin do skolky a mozu mi schvalit predlzeny rodicovsky prispevok kvoli nepriaznivemu zdravotnemu stavu, schvaluje sa na jeden rok od datumu podania ziadosti. Musi tam byt vyjadrenie lekara a aj imunologa a krvne testy.

katkanr3271
24. jan 2015

@dara2583 dakujem tak potom mam aj ja spravne informacie. nedava mi to ale zmysel. ked sa dam na neplatenu rodičovsku dovolenku, nemozem pracovat lebo dieta moze ist len na 4 hodiny do skolky,a ak ma nepriaznivy zdravotny stav - cize by nemalo ist do skolky - tak naopak moze a ja mozem pracovat a poberat rodičovsky prispevok....

tin007
25. jan 2015

@katkanr3271
Ano, nedava to zmysel; ak mas predlzeny RD zo zdr. dovodov (a dostavas príspevok), tak moze ist dieta do ms na cely den a ty do prace. Ak mas predlzeny RD bez prispevku, nemoze byt dieta dlhsie v ms ako na 4 hodiny. Ale to riesenie je jednoduche, ak si najdes pracu a skolku pre malého, tak ukoncis neplatenu RD a maly chodi na cely den do ms a ty do prace.

katkanr3271
25. jan 2015

@tin007 dakujem. a este sa spytam, ta platena predlzena RD sa asi neda len tak zrušit. to potom plati az na dalsie tri roky veku dietata- cize do siestich rokov? alebo to doktorka moze dat dajme tomu na rok a potom sa znovu preveruje jeho zdravotny stav? myslis ze by som mohla mat problem si najst pracu keby som na predlzenej RD zo zdravotnych dovodov? ze to nejako zavazi u zamestnavatela či som na predlzenej platenej alebo neplatenej?

tin007
25. jan 2015

@katkanr3271 Nemam vestecku gulu, netusim. Predlzena RD so zdravotných dovodov je vzdy na taku dobu, na aku urci posudkovy lekar (ci na rok, alebo na dlhsie). Ak ju chces predlzit (najviac do 6. roku zivota dietata), treba ist znovu s aktuálnymi potvrdeniami pred komisiu. To, ze mas dieta a akym spôsobom je o neho postarane nema co zamestnavatelov zaujimat, je diskriminacne pytat sa na vek, deti a pod.

meluela
25. jan 2015

@katkanr3271 ak byva naozaj tak chory aby vam to schvalili tak bude este castejsie chory aj v skolke ... a byt tyzden z mesiaca v skolke a zvysok na ocrke sa asi nebude pacit ziadnemu zamestnavatelovi ...

ewellina
17. júl 2015

@gapa Ahoj, prosím ťa, mohla by si mi povedať, ako to teraz je: ak dám dieťa do škôlky pred dovŕšením tretieho roka dieťaťa, vezmú alebo nevezmú mi rodičovský príspevok? Ide o štátnu škôlku. Ten čas by som využila na adaptáciu dieťaťa.

simonka77
17. júl 2015

@ewellina veru toto by aj mna zaujimalo

jaron
17. júl 2015

@ewellina samozrejme, že RP nevezmú, v dnešnej dobe dokonca môže byť dieťa do 3 rokov v MŠ, rodič môže pracovať a zároveň brať RP.

jaron
17. júl 2015

@ewellina
ešte úryvok zo zákona (Predpis č. 571/2009 Z. z.):
(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

Celé znenie sa dá pozrieť napr. tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-571