Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

lula26
28. okt 2008

Nelinka, u nás sa to nedá. Aj keď riaditeľka škôlky nie je povinná skúmať rodinné pomery, sociálne úrady vyzývajú mŠ, aby podali informácie, či dieťa navštevuje MŠ. Ako si správne uviedla, môžeš dať dieťa do súkromnej MŠ.

barunka
28. okt 2008

ja nesúhlasím s lulou. Doteraz som mala Simi v škôlke na 4 hodiny denne, teda od septembra až do konca oktobra, mám to nahlásené aj na ÚPSVaR a rodičovský príspevok mi normálne posielajú. A že prestanú vyplácať, až keď dcérka nastúpi na celý deň.
Takže dá sa to, ale asi najviac závisí od pracovníčok na úrade, ako si paragraf, ktorý toto upravuje vysvetlia...

sassi
28. okt 2008

nelinka, dieťa možeš dať na tzv "adaptačný pobyt" na maximálne 30 pracovných dní, pred dovršením 3. roku života dostaneš počas tohto obdobia ešte RP, teda ešte 2 mesiace. Adaptačný pobyt znamená, že dieťa je v školke maximálne 4 hodiny, a pobyt sa zčína hodinkou a postupne sa predlžuje.
Navyše ak po tomto 30-dnovom pobyte ti raiditelka vyda potvrdenie, že dieťa sa ešte neadaptovalo, mopže byť tento pobyt na dalších 30 dní 😉
Ale nie každá školka adaptačný pobyt umožnuje, treba sa opýtať.... v školke a aj na príslušnom úrade, perože sa to stale meni ☹
ak niečo zistíš, daj vedieť 😉

jaduska
28. okt 2008

súhlas so sassi, pozri si v témy v Paragrafoch, tam jo tom babenky píšu 🙂

gapa
28. okt 2008

tak baby, ten adaptačný proces je pre mna novota. Lebo som tak letmo pozerala nejaké tlačívá na nárok na rodič.príspevok a tam sa mi zdalo, že bol spomenutý aj adaptačný proces akoby riadna návšteva (aspon tak som si to vysvetlovala, no nepamätám si presne, ako to bolo), takže predpokladala som a predpokladám, že počas adaptačného procesu nie je splnená podmienka riadnej starostlivosti od dieťa, tj. nie je nárok na RP (no predpokladám, netvrdím, že viem 😒 ).
No velakrát ozaj závisí od pracovníčok úradu, ako sa vyznajú.

No a v zákone o rodič.príspevku som našla možnosť navštevovať najviac 4hodiny Mš aby ostal nárok na RP pri detoch
- s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom,
- ak rodičia dieťaťa alebo osamelý rodič (slobodný, rozvedený, ovdovelý), sú občania s ťažkým zdrav.postihnutím.
- samozrejme pri štátom nedotovanej Mš je jedno, kolko hodín ju navštevuje.

V zákone o zdrav.poistení je síce možnosť navštevovania 4hod.denne, no to už nejde o rodič.príspevok ale o zdravotné poistenie rodiča štátom.

expertka8
28. okt 2008

...zaujimave..ze moje dieta/2,5r./ navstevuje MS na 4hod./denne...a prisla som o RP 😨
...takze babo rad....

janinah
29. okt 2008

dievčatá,tak kde sa to dá zodpovedne zistiť? mne riaditeľka škôlky povedala,že na jeden mesiac môžem dať syna na dopoludnia na adaptačný pobyt,čiže celý november by mal takto chodiť a od 1.dec. idem do práce,čiže za november nedostanem RP?
expertka,ako dlho koľko dní takto chodí na 4 hodinky? a nezisťovala si,prečo ti RP nedali,ked by to mal byť adaptačný pobyt,?

elise
30. okt 2008

moja mamina robí v škôlke a u nich vydávajú na 3 mesiace potvrdenie na adaptačný procespotm je dobré byť aspon 2 týždne doma azase sa to dá na 3 mesiace. 😉

jaduska
30. okt 2008

Expertka, je rozdiel, ak chodí na hod. denne preto, že tebe to vyhovuje, alebo máš potvrdenie od riaditeľky škôlky, že je dieťa na adaptačnom pobyte.
Kolegyňa, ktorá ma zastupuje počas mojej materskej to tiež riešila adaptačným pobytom a dostávala rodičovský príspevok riadne ďalej

elise
30. okt 2008

ešte to závisí aj od škôlky a ochoty riaditeľky 😉

jaduska
30. okt 2008

janinah, do škôlky ti malý nastúpi pravdepodobne 3. novembra, takže rodičovský dostaneš tak-či tak, aj bez potvrdenia o adaptačnom pobyte. Stále sa totižto skúma stav k 1. v mesiaci a 1.11. budete doma, keďže je sobota. Rodičovský príspevok sa nekráti, čiže aj keď má dieťa 3 roky napr.2.11., tak rodičovský za november dostane rodič celý, aj keď dieťa nastúpi do MŠ v priebehu mesiaca, nie prvého, tak za ten mesiac je RP celý 🙂

nelinka
autor
30. okt 2008

ahojte

dakujem za vysvetlenia ale teraz som napochybach..........

to znamena ze radsej zajst priamo za riaditelkou skoly na na urad a sa radsej pytat, ze?

hmm

mne by vyhovovalo ju dat do skolky aspon na tie 4 hod doobeda aspon pocas skuskoveho obdobia aby som sa mohla ucit na skusky............

tak teraz fakt neviem

janinah
30. okt 2008

ďakujem,už som múdrejšia 🙂
nelinka,na tvojom mieste idem za riaditeľkou,určite nie si prvý taký prípad 😉

jaduska
30. okt 2008

Nelinka, choď najprv na úrad, nech ti povedia, aké potvrdenie vyžadujú - čo úrad, to iný výklad zákona. Potom budeš vedieť riaditeľke presne povedať, čo chceš. Niektoré riaditeľky vraj okolo toho mudrujú, ale urobiť to musia, každé dieťa má nárok na adaptačný pobyt...

wladka
30. okt 2008

mne mala ma tri roky v auguste.. ale ja od januara zacinam robit, na dohodu.. som rozvedena, a zdravotne postihnuta.. ma mala narok na adaptacny?.. sme v dedine, s riaditelkou sa poznam, dufam, ze problemy nebudu.. ale mam otazky:

ako dlho by mal trvat adaptacny pobyt? kolkokrat tyzdenne?

adaptacny plati len v pripade ak dam dieta doobeda? ci to je jedno?, ci mozem aj poobede? (lebo ucim poobede)

janinah
30. okt 2008

wladka,ja som ťa asi nepochopila načo ti je adaptačný pobyt? však ju daj normálne do školky,lebo u mňa sa to týka dieťaťa,ktoré ešte nemá 3 roky a dostávam RP,po dovršení 3 roku automaticky RP nedostanem,ale možno dostávaš iné príspevky,o ktoré by si mohla prísť,ak je malá v škôlke?

janinah
30. okt 2008

no teraz neviem ktorý august myslíš,či terajší 2008 🙂 alebo ten čo bude 2009

wladka
31. okt 2008

jani, ten co bude.. v auguste 2009 bude mat tri roky.. nedostavam nijake ine prispevky, co by mi zobrali.. 😉 to nie.. iba RP

normalne ju mam dat na cely den? Nemyslim si, ze by mi ju zobrali.. lebo koluju reci, ze skolka praska v svikoch, je plna.. preto pisem, ze aspon adaptacny, vtedy by ma hadam neodbili 😀 ..aspon si myslim.. a nerobim cely den, ja len poobedia ucim, a obcas so studentami mam celodenne bloky, ale to je zriedkave.. preto by mi viac vyhovovalo poobedie.. Emka je spolocensky tvor, jej vyhovuje taka spolocnost deti.. 😉

riaditelka byva kusok, asi odbehnem navecer, a dohodnem sa s nou, ze co a ako, ze co sa da poriesit.. nezacala by teraz, ale od januara.. potom dam vediet, co povedala.. 😉

elise
31. okt 2008

wladka adaptácia môže byť aj doobeda aj poobede ale to sa musíš dohodnúť v škôlke. 😉

wladka
31. okt 2008

dakujem.. to som chcela.. 😉 ..vecer pojdem k Danke, a popytam sa..

gapa
31. okt 2008

už som spomínala, že som niekde v žiadosti (no nie priamo v zákone) videla napísané, že aj nástupom na adaptačný proces nárok na RP zaniká.
Pozrite v tomto linku som to našla v žiadosti o rodičovský príspevok vo vysvetlivkách = úplne posledné 2riadky

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

pre osamelých rodičov (slobodných, rozvedených, ovdovelých), ktorý/í sú ZŤP však nezaniká nárok ak dieťa navštevuje Mš do 4hodin denne.

gapa
31. okt 2008

ešte lepšie je to rozpísané v inom tlačive uvedenom na tej istej stránke, v časti POTVRDENIA
Potvrdenie zariadenia o zabezpečení riadnej starostlivosti o dieťa (v časti UPOZORNENIE)

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

nelinka
autor
31. okt 2008

hmmmm takze asi nic z toho , ze?
ak umiestnim dieta do skolky hoci aj na par hodim pridem o rodicovksy prispevok.......... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

gapa
31. okt 2008

nelinka, ak však splníš podmienku riadnej starostlivosti čo i len jeden den v mesiaci, tak nárok na RP za daný mesiac máš.
T.j. ak by si dala dieťa do škôlky napr. od 3.11.08 a od napr. 29.12.08 by si mala papier o prerušení dochádzky (doručíš na UPSVaR odd.sociálnych vecí a rodiny), tak teoreticky máš nárok na RP aj za 11/08 (za dni 1-2.11.08) a aj za 12/08 (za dni 29-31.12.08)

elise
31. okt 2008

zákon sa dá obýsť stým že sa dohodneš s riaditeľkou v škôlke 😉

jaduska
31. okt 2008

gapa, vďaka za tie linky.... Tak to už potom fakt neviem, ako to tá moja kolegyňa urobila, lebo tvrdila, že dáva malého na adaptačný, aby jej ostal rodičovský. Ale pravda je, že už som sa jej ďalej nepýtala, či ho ozaj dostáva... 😒

barunka
31. okt 2008

kočky, tak čo tu čítam ma šokuje. ako vravím, ja som bola v auguste na našom ÚPSVaR a tam mi teta povedala, že ak je dcérka na adaptačnom pobyte (max. 4 hodiny denne) tak rodičovský príspevok dostávať budem. Že všeobecne je adaptačný pobyt 30 dní, ale po jeho ukončení môže riaditeľka MŠ vydať rozhodnutie, že sa dieťa neadaptovalo dostatočne a predlžiť ho, ale zasa len max. o tých 30 dní a takto dokola. A kým bude v škôlke len na tie štyri hodiny, tak budem RP dostávať.
Ja mám Simi v škôlke od 2.9. na štyri hodiny a RP dostávam normálne. Na úrade to evidujú, posielala som im rozhodnutia o prijatí a predlžení adaptačného procesu.
Teraz od 3.11.2008 im posielam rozhodnutie o prijatí do MŠ lebo Simi ide na celý deň a ja do práce...

nelinka
autor
31. okt 2008

aha super

tak to potom zajdem za riaditelkou nasej skolky ze ci by vobec chcela nieco taketo

ono to v podstate su peniazky pre skolky ak ju tak dam na ten adaptacny, ze?

barunka a kolko si platila za skolku na tie 4 hodiny?

wladka
31. okt 2008

no, bola osm u Danky.. nasa skolka praska vo svikoch, ako klebety vravia.. miesto 2 tried ma 3.. tak nehorzi, ze by mi malinku na adaptacny.. aj kvoli tomu odmietla 5deti vziat, co ich matky su na materskej s druhym dietatom.. ze normalne, na taky pocet by mali byt 4 triedy, ale nasa skolka je mala, nedisponuje s takymi priestormi.. 🙂

tak my nic.. pockame si na riadny nastup.. 😉

gabrielkabj
4. nov 2008

ahojte tak ja som dala malu na adap... p. na 4 hod. do školky a vraj neni problem , odniesla som aj papiere zo školky na Socialku a ani oni ma neupozornili , že mi prestanu vyplácat rodičovský prispevok až prišiel datum 15.10.a mne nedošli peniažky na učet išla som na Soc... a oni mi oznámili že nemam narok lebo mala navštevuje školku takvydrb jak svina ale nikto mi to nepovedal a bola som sa tam pýtat asi 3x. Oni to zvalili na riaditelku školky že je nevedoma a nepozna zakony a ona mi ukazala že je Adaptačný už uzakoneny a že prečo mi neposlali love ked mi patriatak hroza vyhlasila som malu zo školky a je so mnou doma a dam ju až ked bude mat 3 roky.