Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

wandeirra
16. sep 2010

@zelmirka1 rp uz nie je ak nastupis do prace a dieta das do jasli, su preplacane naklady na jasle do výsky nizsieho rp 164 eur na zaklade potvrdenia,ktore treba nosit kazdy mesiac na UPSVAR. do troch rokov veku mas este narok na 25 % zo 164 eur mesacne z rp.

zmyja
16. sep 2010

@wandeirra dakujem za radu a ten prispevok plati potom az od novembra?

wandeirra
16. sep 2010

@zmyja aky prispevok myslis?

katka100108
17. sep 2010

Ahojte, možete aj mne poradiť. Dcérka bude mať 10.1. 2011 3 roky. Od 2.11 pojde do št. školky. Zatiaľ som pochopila, že rodičovský ešte ten november dostanem. Nastúpiť do práce chcem až od 1.1.2011. Viete mi poradiť čo s tým decembrom? Aj by som si všetky odvody zaplatila, ale neurobí mi to potom problém, keby som raz bola nezamestnaná, alebo išla na materskú? Mám radšej dať dcérku do škôlky od napr. 2.12 a mám to vyriešené?
Díky za radu.

mskorova
17. sep 2010

@katka100108 ak by si ju dala až toho 2.12 mala by si to vyriešené, ale to , že ti nevyplatia RP za 12/2010 neznamená, že budeš nezamestnaná. Si stále zamestnaná a čerpeš si RD? ak áno nevidím problém.

zelmirka1
17. sep 2010

@wandeirra dakujem, a napriklad ze manzel moze ist na matersku dovolenku a poberat rodicovsky prispevok ci nie ?

katka100108
17. sep 2010

@mskorova Ano, pracovný pomer nemám prerušený, nastupujem na to isté miesto. Díky za radu.

mskorova
17. sep 2010

@wandeirra @zmyja, ja si myslím, že keď nastúpi do štátneho zariadenia už 1.10 nesplní podmienku riadnej celodennej starostlivosti o dieťa ani jeden deň v mesiaci, takže podľa mňa nárok na RP v oktobri nevznikne. A keďže ti chodí do jaslí už teraz aj keď len na kratší čas, tak od oktobra, nemáš nárok. Pretože nezáleží podľa mňa, či si ty doma, ale či sa celodenne staráš o dieťa aspoň jeden deň v mesiaci, a keďže je v jasliach, nesplňaš. To je môj názor.

wandeirra
17. sep 2010

@mskorova bola som na UPSVAR minuly tyzden ohladom jasli a RP ta pani co ma ma na starosti tak vsetko mi dokladne vysvetlila. RP sa odnima podla datumu nastupu do prace,nie nástupu dietata do jasli. ak sa nastupi napr. do prace 3.10.,tak aj za tie tri dni prinalezi matke RP akokeby bola cely mesiac doma este. taky je novy zakon.

@zelmirka ako je to so zmenou manzela na matersku miesto zeny,tak to neviem,ale myslim ze to nie je problem,len sa musi vypisat ziadost o odnatie RP matke a manzel si muzi poziadat znova...

gapa
17. sep 2010

@wandeirra
podla zákona účinného od 1.1.2010 rodič začína nesplnať podmienku riadnej starostlivosti bud
- nástupom do zamestnania (začatím zárobkovej činnosti) alebo
- nástupom dieťaťa do škôlky, jaslí (t.j. starostlivostou niekoho iného o dieťa, nie nou osobne) alebo
- dovršením 3och rokov (pri detoch s dlhod. nepr. zdr. stavom do dátumu podla rozhodnutia, no max. do 6tich rokov).
Čo nastane skôr, tak od vtedy nesplna podmienky na nárok na rodič.príspevok, lebo tieto podmienky musí splnať všetky naraz, tj. je jedno, ktorú podmienku prestane splnať ako prvú. Záleží, či aspon 1den v kalend. mesiaci tieto podmienky splna.

Ale aj tak odnímu nárok na RP od prvého dna nasledujúceho po mesiaci, v ktorom prestala splnať podmienky na nárok na RP.

Samozrejme existuje pár výnimiek, napr. ak ide o dieťa s dlhodobo nepr. zdr. stavom, ak obaja rodičia alebo osamelý rodič sú zťp ... vtedy môže navštevovať zariadenie na max. 4hod. denne ... ale dopodrobna to nebudem rozpisovať, to je v zákone a predpokladám aj na stránkach upsvar by mohlo byť.

wandeirra
18. sep 2010

@gapa diky za poucenie,tak potom teta na upsvar neovlada aktual zakon🙂 mala by si jej napisat, ja s tymito zakonmi nerobim,moj obor je obchodne právo 🙂 bola to iba interpretacia zakona,ktory mi ozrejmila pani na upsvar minuly tyzden.takze tak.

malalady
19. sep 2010

gapa.. takže ked moj malinký má 3roky a som na RP predlženom z nepr. zdr. stavom, takže može chodit do školky na 4hod. ano?? dobre som to pochopila? a možem sa Ťa opýtať mám ja ešte na niečo nárok ako slobodná mamina??? lebo ja som neni priamo zo Zvolena a musím cestovat do tej školky.. a to je ešte ktomu špecialna školka pre takéto detičky.. ďakujem za skorú odpoveď..

ak by ste vedeli na to hociktorá odpovedat budem len vďáčná.. ďakujem!!!!!

silvia123
23. sep 2010

Ahoj Gapa!!! Prosím ťa o malú radu. Dnes mi manžel doniesol rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ a je tam napísané, že mi ho prijali od 1.9.2010 -čo nie je správne ja som malého dala do škôlky od 6.9.2010 a tak som to nahlásila aj na UPSVaR a vyžiadala si príspevok na starostlivosť o dieťa za september -vtedy (10.9.) dovršil malý 3 roky, radila si mi ohľadom toho, ale pri takomto množstve príspevkov si určite nemôžeš pamätať (ja som od augusta na MD,takže nárok na rodičovský som za september už nemala, tak sme to urobili aspoň tak aby mi vyplatili za september ten príspevok na starostlivosť o dieťa 41 EUR+nejaké drobné).
Chcem sa len spýtať či mi to má riaditeľka radšej opraviť, alebo je to jedno či aj keby bol písaný v škôlke od 1.9. mám aj tak nárok na ten príspevok na starostlivosť o dieťa za september, ak to nič neovplyvní tak to rozhodnutie nechám tak...nebudem chcieť aby mi ho prerábala, ak ovplyvní, tak ho musím dať prerobiť. Ďakujem vopred za odpoveď.

wanda007
23. sep 2010

@silvia123, nech ti to riaditelka v skolke prepise, ako ty kvoli niekoho "hluposti" hadam neprides o 160 eur 😕

wanda007
23. sep 2010

@malalady, v tvojom pripade dieta moze navstevovat statnu skolku na 4 hod. denne, ak v lekarskom posudku nema dietatko konkretne napisane, ze dieta nemoze navstevovat skolku.

silvia123
23. sep 2010

wanda007 ja nedostanem 164,-€ -nárok na rodičovský v septembri už nemám, lebo v aguste som nastúpila na MD s druhým dieťaťom, mne ide o to aby som zbytočne neprišla o príspevok 41,-EUR -to je príspevok na starostlivosť o prvé dieťa za september, lebo na úrade práce som uviedla, že k 1.9. bolo dieťa v mojej starostlivosti a aby sa nestalo, že keď tam príde papier zo škôlky, že mi dieťa nastúpilo 1.9. do škôlky čo nie je pravda tak mi preplatia len preukázané náklady na škôlku, ktoré som nepreukázala, lebo nebolo treba keďže som žiadala o tých 41,-EUR a tieto náklady na škôlku sú aj tak samozrejme nižšie...

silvia123
25. sep 2010

gapa nevieš prosím ťa či si mám dať opraviť ten dátum?

malalady
26. sep 2010

wanda007 a možem sa Ta prosím Ta opýtat ak mi vieš na to odpovedat.. mám nárok na nejaký príspevok k tomu?? či nie?? myslím ohladne toho cestovania.. alebo možem robit nejakú prácu za tie 4hod čo je on v školke???

wanda007
26. sep 2010

silvia123, sory, neporiadne citam, o tom prispevku netusim, ako to funguje, kazdopadne, riaditelka v skolke to opravi v ramci 5 minut, ak sa mas pre to trapit, nech to prepise

malalady, neviem odpovedat s istotou, ci mozes pracovat tie 4 hodiny, ani o prispevku na cestovanie neviem nic 😒

veronika2300
14. okt 2010

ahojteee chcem sa opytat ze moj syn bude mat 5.6 .011 tri roky pojde do skolky tak sa odhlasim s poberania rodicovskeho prispevku, cize na upsvar akeby som ostala tehotna este predtym ako syn bude mat 3roky zasa na socilku nahlasit?

geegee
19. nov 2010

Nevedeli by ste mi niektora povedat, ci prispevok dostane aj rodic dietata umiestneneho do zariadenia, ktore prevadzkuje obcianske zdruzenie? Alebo inak: ak si ja zalozim obcianske zdruzenie, ktore bude prevadzkovat zariadenie s opatrovatelskou starostlivostou pre deti od 2 rokov, budu mat rodicia deti narok na preplatenie nakladov na skolku?

namaro
20. dec 2010

Chcela, by som Vás poprosiť o radu, mám nahlásenú celodennú starostlivosť a chcela by som vedieť či môže malá chodiť do škôlky aspoň na 4 hod. Viem, že ak poberajú na choré dieťa sa to dá, ale čo ak je zdravé? 21.12 2010 končí poberanie rodičovského príspevku. Ďakujem

tatolu
28. jan 2011

@silvia123 Silvia, prosím Ťa o akom príspevku o oparovanie dieťaťa píšeš? Tých 41 😕 Ja som bola s dvojkami na materskej a zároveň som mala najstaršieho do veku skoro 4 roky doma - nezobrali mi ho do škôlky pre neskoré podanie prihlášky.

silvia123
29. jan 2011

tatolu, ja som od augusta bola na druhej materskej, materská sa brala do úvahy ako by som bola zárobkovo činná, takže som stratila priznaním materského nárok na rodičovský na staršie dieťa, Martin dovršil tri roky 10.9.2010, , ale príspevok na opatrovanie som mala nárok do 3 rokov veku dieťata, takže za september mi ho ešte vyplatili za to staršie dieťa. Vyplácalo sa do 3 rokov.

silvia123
29. jan 2011

príspevok na starostlivosť, nie na opatrovania 😀

tatolu
29. jan 2011

@silvia123 Vďaka, už som kukala, že nemám na to nárok, resp. som nemala 😔

errilo
4. sep 2011

ahojte, prosim vas, neviete ako sa menil zakon o prispevku na skolku? som na rodicovskej dovolenke, na rizikovom tehotenstve, musim lezat, tak by som potrebovala dat malu do skolky, prip. nejaku opatrovatelku na doma. Nakolko ma malinka len 2 roky, zrejme budeme potrebovat sukromnu skolku. Neviete, ci stat nieco prispieva? Vraj sa menil zakon a mal by. Prip. kde sa k takymto info najlepsie dostanem? Dakujem velmi pekne.

naka5
8. sep 2011

@expertka8 ale to vazne?? ja som dala maleho tiez do Ms na 4 hodiny a teraz sama neviem co mam urobit aby som o RP neprisla:( ! vseade inak pisu.. 😒

naka5
8. sep 2011

@gabrielkabj nooo a toto je ten problem jedna povie tak a druha tak!!! a potom samaminy zariadte... Mne tiez povedali n asocialke ze mozem dat dieta na 4 hodiny do ms a nepridem o penaize. tak ja som maleho dala ma 2,5roka a teraz ked toto citam normalne mam starch ci mi potom vyplatia penaize! :( 😲

macka23
8. sep 2011

@naka5
citas prispevky uz niekolko rokov stare 🙂
momentalne plati zakon taky, ze dietako mozes dat do skolky aj na cely den a mas narok na poberanie RP az do dovrsenia 3rokov, bez ohladu na to ci pracujes alebo nie 🙂