Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

maca793
4. nov 2008

mne sa zdá, že na 4 hodiny dieťa môže byť v škôlke a ty dostávaš ďalej rodičovský príspevok.

gabrielkabj
5. nov 2008

oni maju v tom hokej ale ja na to kašlem aj tak nemam pracu tak mi to až tak neva že sme doma dvojka 😉

jogobella81
9. jan 2009

Ahoj,chcem sa spýtať:mám ,3 ročného syna,v júli bude mať roky,cchela by som nastúpiť do práce skôr ako malý dovŕši 3 roky.Synček pôjde do školky,chcem vedieť či prídem o rodičovský príspevok,či mám naň nárok a či treba ohlásiť na sociálke,že nastupujem do práce??ĎAKUJEM!!!

janulap
9. jan 2009

Babenky,ja sa chcem opytat,ak by som ostala na NEPLATENEJ predlzenej RD,mozem dat dcerku do skolky?Dakujem

jaduska
9. jan 2009

jogobella, ak dáš malého do štátnej škôlky, pred dovŕšením 3 rokov, tak namiesto rodičovského budeš dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške cca 1200 Sk. Treba to ísť nahlásiť na UPSVaR - tam, kde si si vybavovala rodičovský príspevok

gapa
9. jan 2009

janalap, ak dáš dieťa do škôlky na celý den, tak už nemôžeš byť podla zákona poistencom štátu ani dôchodkovo, ani zdravotne.

janulap
9. jan 2009

gapa,ale to som teraz prekvapena....este minuly rok,tak bola kamaratka na neplatenej predlzenej a malu mala cely den v skolke 😒ona mi poradila,aby som tak po Rd urobila ....ja neviem,mne to pripada,ako keby to zaviselo od tiet na socialnom,aku maju v ten den naladu 😖

gapa
9. jan 2009

janulap,
na sociálke myslíš na UPSVaR? S tým nemám skúsenosť, a vlastne netuším, ako sa to tam vybavuje. Celkom by ma to zaujímalo. Takže dúfam, že nehovoríme každá o inom 😨 😵

Podla mna to záleží na mamičke (myslela som, že s UPSVaR to nemá nič spoločné, ak nepoberá rodič.príspevok), aká je znalá zákona a ako si trúfa ho nedodržiavať. Totiž ak dáš dieťa do škôlky čo i len na adaptačný pobyt (nehovoríme o dieťati s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom ani o mamičke, resp. rodičoch, ktorý sú ZTP, tí majú trochu iné podmienky), tak nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti, takže by si sa mala "sama" odhlásiť v sociálnej poistovni (nie UPSVaR) a štát by za teba od tohto dátumu nemal odvádzať dôch.poistenie. No či to dodržíš, je len na tebe. Ak ide len o pár dní, lebo zväčša mamička predsalen aspon o cca dva týždne dáva dieťa skôr do Mš ako nastupuje do práce, tak to by som brala (tiež mi to nesedelo na dni). No ak je ona doma a dieťa v škôlke, tak prečo by mal za nu platiť štát dôch.poistenie a zdravotné ako za osobu ktorá sa riadne a osobne stará o dieťa?

Zdravotné poistenie má trochu iné podmienky/definíciu. Tam, ak by si dala dieťa na 4hod do škôlky, tak podmienku "riadnej osobnej a celodennej starostlivost o dieťa splnaš. LEn na celý den nemôžeš.

janulap
9. jan 2009

gapa,
ano na socialke myslim UPSVaR.
Viem,ze v septembri mala jej dcerka 3roky,ona si vybavila tu neplatenu predlzenu RD do 6rokov,dcerku mala este rok doma a o rk v septembri ju dala do skolky,ale ona bola stale na predlzenej neplatenej.
Zas ina maminka(tiez od nas)-je na predlzenej RD,lebo s dcerkou (4r) chdi na alergologiu,a na 4 hodiny ju dava do skolky.Moze?
Podla mna,ked berie rodicovsky prispevok,preco moze dat dcerku na cele doobedie do skolky 😖 ?

janulap
9. jan 2009

gapa,tak teraz nerozumiem ☹ tak mohla by som ju do skolky dat alebo nie? 😖

gapa
9. jan 2009

janulap,
ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, tak podla starého zákona aj nového môže isť na 4hod. do školky a mamina nestratí nárok na RP.

Tam vlastne ide o to, aby sa to dieťa pripravovalo postupne na škôlku, ked má zdrav.problémy. Lekári vydávajú takéto potvrdenia vždy len na určitý čas, myslím obvykle na rok.

janulap
9. jan 2009

Nie,ja nemam dieta s dlhodobo nepriaznivym zdrav.stavom.
len som teraz zmätena,ze podla UPSVaR na predlzenej neplatenej dieta nemozem dat do skolky,alep podla ZP mozem...tak ja teraz naozaj neviem,co robit ☹

gapa
9. jan 2009

inak ak moja sestra s tým mala presne rovnaké zmiešané pocity. Chcela sa dať vyradiť z evidencie uchádzačov o zamestnanie a byť na tej tzv. predlženej rodič.dovolenke. Tvrdili jej, že dieťa do skôlky isť môže. No potom zistila opak. No a bol skoro problém stiahnuť tú žiadosť z UPSvar. Totiž ak by už tú žiadosť o vyradenie z evidencie zaevidovali, tak by sa nanovo nemohla zaevidovať po nejaký čas. Myslím 3mesiace.

A tiež má kamarátku, ktorej dcera chodila veselo do škôlky a mamička bola na rodič.dovolenke.

Nuž, nie sme všetci rovnako drzí alebo ako to nazvať, ani neviem ... 😖 No a chvalabohu, že nie všetci!

no s tou zdravotnou poistovnou (pri dochádzke do škôlky na 4hodiny) si to pre istotu over, lebo som to s nikým nepreberala. No je to v zákone o zdravotnom poistení § 11 ods. 8 písm. j) + ods.12 písm.a).

Je tam presne uvedené:
§ 11
(8) Štát je platitelom poisteného, ak nie je dalej uvedené inak, za
...
...
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
...

(12) ...
Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú škôlku, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4hodiny denne,
...

janulap
10. jan 2009

gapa,dakujem.V marci mi konci RD,tak sa pojdemo pytat,potom dam vediet.Ak nebudem most byt na neplatenej RD,tak mne by potom vyhovovalo byt dobrovolne nezamestnana.Co potrebujem ,prosim ta,tam vsetko obehat a vybavit?

expertka8
13. jan 2009

...vie mi prosim niekto poradit????

...o rodicovsky prispevok som prisla "vdaka" skorsiemu nastupu do zamestnania...a naslednemu nastupu dietatka do statnej MS...
..."udajne" od 1.1.2009 sa zmenila legislativa...podla ktorej by som mala opat narok na rodicovsky prispevok...aj napriek tomu...ze som pracujuca a dietatko navstevuje MS....len on staci opat poziadat...????

....mylim sa???? 😕

...DAKUJEM 😵

janulap
13. jan 2009

expertka:

Rodičia, ktorí v roku 2008 nedostávajú rodičovský príspevok z toho dôvodu, že pracujú a dieťa umiestnili do materskej školy, môžu od 1. januára 2009 ( keď nadobudne účinnosť zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa) požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska o poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa. Rodičom sa bude poskytovať príspevok vo výške 100% preukázaných nákladov, najviac v sume 4 780 Sk mesačne.

expertka8
13. jan 2009

....janulap.....dakujem 🙂
....takze v kazdom priapade sa na socialnom zastavim...
....len nemam jasno v pojme " preukazanyx nakladov"????
...myslela som../hadam nie naivne/.... 😅 ...ze suma 4.780 mi bude poukazana v plnej vyske????....a nie az po preukazani nejakyx nakladov...ved koniec koncov....tato suma ani zdaleka nepokryje naklady na dieta 😠

gapa
13. jan 2009

na to preukazovanie nákladov som tiež velmi zvedavá. Niečo také som počula, že dá sa príjmovými dokladmi a bankovými výpismi, vkladovými lístkami napr. vždy za polroka dozadu. No neviem, aké náklady budú hradiť v štátnych škôlkach
1. stravné, čo uhrádzame bud vkladom na účet, poštovou poukážkou alebo prevodom
2. tých u nás 10eur, čo uhrádzame v hotovosti a dostávame na to príjmový pokladničný doklad,
3. no a predpokladám už nie tie 4eur, čo iba podpisujeme listinu v škôlke.

úpsvar bude asi potrebovať viac šanonov na zakladanie, ozaj to teda vymysleli ... sa mi nechce ani rozčulovať 😖

expertka8
19. jan 2009

...pripajam vlastnu skusenost... 😉

...dnes som si bola pre tlaciva potrebne k preukazaniu nakladov /prispevok na starostlivost o dieta/
/je potrebne talcivo urcene na tento prispevok+ xerokopia-rodny list dietata+potvrdene tlacivo z MS o navsteve dietata/

...stat vam preplati vsetky naklady spojene s MS....rozne poplatky... strava...a atd.....kazdy mesiac do dovrsenia 3.roku dietata 😉 + rodic zamestnany....max. do sumy rodicovskeho prispevku...alebo minimalne 20% z RP...ak sa doklady nepredlozia....

...samozrejme..ze vsetko musite zdokladovat...ak vam nepostacuje 20% 😉

...byrokracia....ale v praxy vam nikto "len tak" nedaruje... 😅 😅 😅

elise
20. jan 2009

babulky má niekto skúsenosť teraz po novom ked žiada o príspevok na starostlivosť o dieťa ale nie v MŠ ale v jasličkách?

renca3
20. jan 2009

odo mna chcu aj potrevdenie od zamestnavatela, ze som stale v pracovnom pomere.

evka0005
4. mar 2009

no ja som si to všetko zisťila sama na uradoch a neviem načo tam niektori pracovnici sedia ked niektori to poriadne nevedia.ja som tiež na predlženej do 6.r.keby som bola ,len na zdravotnej prihlasena tak by mala mohla chodiť do škôlky na4h.Ale ja som aj na socialnej tak mala nemôže navštevovať štatnu škôlu vôbec.ale sukromnu by mohla.no to ešte nemam overene.je to tak,alebo nie?vie o tom niekto niečo? Od znamej som sa dozvedela,že si plati 200sk-t.j.6.64€ mesačne do fondu nezamestanych :a po dobe 3rokov ked sa zaevyduje na urade prace ,tak ma narok na podporu v nezamestanosti po dobu 6mesicov 5000sk mesačne.je to skutočne tak .ak ano je to dora vec..dakujem vopred za odpoved. 😅 🙂

expertka8
5. mar 2009

...pripajam opat z vlastnej skusenosti.............po 3 navsteve UPSVAR....som musela este dolozit:

-moju pracovnu zmluvu
-rozhodnutie MS o prijati dietata do ix zariadenia

gapa
5. mar 2009

evka,
podla mna nemôže dieťa navštevovať ani súkromnú škôlku. To by si nesplnala podmienku riadnej starostlivosti o dieťa.

Podla zákona o RP účinného do 31.12.08 to bolo tak, že podmienka riadnej starostlivosti bola splnená, ak si počas "zárobkovej činnosti" zabezpečila starostlivosť o dieťa napr. právnickou osobou (nechce sa mi hladať už presné definície).
Z dôvodu splnenia "riadnej starostlivosti o dieťa" mohlo vtedy dieťa chodiť aj do štátnej škôlky a podmienku riadnej starostlivosti si splnala.

Bol tam však aj další odsek, kde sa písalo, že nárok na RP nemáš, ak dieťa navštevuje zariadenie dotované štátom (samozrejme to bolo napísané inak). Takže štátnu škôlku dieťa nemohlo navštevovať z dôvodu poberania RP a nie z dôvodu splnenia podmienky riadnej starostlivosti.

No v zákone o sociálnom poistení je zase dalšie obmedzenie. Ak si bola zamestnaná na prac.pomer, tak si bola dôchodkovo poistená ako zamestnanec. No a súbežne byť dôchodkovo poistená ako zamesnanec a aj štátom nie je možné.

Teraz od 1.1.09 je definícia riadnej starostlivosti zase iná. Treba sa o dieťa starať OSOBNE a výnimiek je len pár na 4hodiny (napr. ak ide o dieťa s dlhodobo nepr. zdr.stavom a ak obaja rodičia alebo osamelý rodič sú ZTP). Tiež je výnimkou ak pracuješ na dohodu a počas práce na dohodu sa o dieťa stará osoba, ktorá nepoberá rodič.príspevok a nie je szčo, t.j. napr. tvoj manžel, babka.

Inak dakujem za tvoju info za tie 4hodiny pri ZP. Lebo podla zákona som to aj ja tak porozumela. V tom bývajú často nedorozumenia, ak na UP informujú, že je to možné, no nemyslia aj na dôchodkové poistenie v SP.

dena2
11. máj 2009

môže mi niekto poradiť? ja mám rti slečny, jednu bude mať v lete 4 r.,a potom dvojičky kočky sú januárové, takže v septembri pri nástupe do škôlky budú mať 2 a trištvrť roka, riaditeľkami povedala že mi dá potvrdenie na adaptačný pobyt, len teraz neviem či mám nárok na príspevok pre obe alebo len na jedno?
Lebo s rodičovským príspevkom je to tak,že som dostávala len jeden RP aj ked najstaršia dcerka mala len 1,5 roka ked sa dvojičky narodili.čiže 3 detičky do troch rokov a jeden príspevok, podla mna veľmi nedoriešená situácia.

gapa
11. máj 2009

dena,
ak budeš zárobkovo čínna, tak budeš mať nárok na:
- príspevok na starostlivosť o dieťa, a to na dve deti vo výške preukázaných nákladov ale najviac vo výške rodič.príspevku na 1 dieťa (napr. t.č. by si mohla dostať 2x4780,-Sk ak by si preukázala, že platíš na 1dieťa 4780,-Sk alebo viac)

ak by si ty zárobkovo činná nebolo, tak si o tento príspevok môže požiadať manžel.

Ak ti prijmú deti do škôlky od 2.9.09 (ak bude tento dátum uvedený na rozhodnutí, ktoré predložíš na UPSVaR), tak ešte za 9/09 máš nárok na rodič.príspevok.

Je jedno či nastúpia na adaptačný pobyt alebo celodenný.

Jedine ak by si nemala prácu, tak pokial budú chodiť do škôlky len na max.4hod. denne, tak môžeš byť zdravotne poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Dôchodkovo poistená štátom však nemôžeš byť ani počas adaptačného procesu.

dena2
11. máj 2009

dakujem za info, zamestnaná asi ešte nebudem,možno zoženiem niečo na pár hodín ráno, určite budu až do januára len na adaptačnom pobyte.žial nemám nikoho kto by v prípade potreby išiel pre deti,alebo bol s nimi počas marodky. Manžel je živnostník, aj tak môže požiadať? aký spůsobom sa preukazujú náklady na dieta, napr. poplatkok za škôlku? alebo aj niečo iné?

janulap
6. júl 2009

ahojte kočky,tak pisem sem,ak osom dopadla.V marci mi skoncila RD,tak som isla do svojej ZP,kde som vypisala nejaky papier,a opytala sa tej pani,na kolko a ci vobec mozem dat malu do skolky.Ona na mna zacudovane pozrela a hovori,ze preco by som ju nemohla dat?aby som ju kludne dala na cely den.Ale zo Sp sa musim odhlasit 😒

gapa
6. júl 2009

janulap,
tak to si nenatrafila na niekoho, kto nie je velmi informovaný. Na tvojom mieste si napr. zavolám na ZP. Predsa sa nemôžeš riadiť niečim, čo ti povedal jeden človek, ked tušíš, že je to inak. No a dosť ma zaráža, že píšeš, že si podpísala "nejaký papier". Asi len tak "nejako" ti odpovedala aj tá pracovníčka.

Nechcem byť na teba zlá, no len ty budeš za to zodpovedná a budeš si musieť doplatiť ZP, ak by "náhodou" na to prišli. Nie tá pracovníčka. Neznalosť zákona neospravedlnuje, aj ked neviem, či to niekto niekde kontroluje, či dieťa dáš do škôlky na max 4hod. alebo na celý den. No v zákone je to jasne napísané "max. 4hod".

janulap
7. júl 2009

gapa,dakujem,to pojdem este raz prezisit,a naisem,ako som dopadla.
teraz sa chcem opytat.keby som bola evidovana na urade prace,co plati za mna stat?zdravotne poistenie,a aj odvody do SP?Ci tie uz nie?