Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

katun
2. aug 2010

Gapa, a ako je to napr. v mojom pripade - o rodicovsky som poziadala v roku 2008, kedy som zacala aj pracovat (neziadala som o zvysenie rodicovskeho - takze idem stale podla stareho zakona). Pracujem stale a poberam rodicovsky. Dieta chcem dat od sept. do jasli v ruzinove - zriadene su obcou (palkovicova ul.). Plati, ze ked nahlasim nastup dietata do jasli, pridem o rodicovsky a mozem ziadat podla noveho zakona o prispevok na starostlivost? Chcem sa vyhnut zbytocnej byrokratizacii, najradsej by som bola keby idem podla stareho zakona a dieta moze byt v jasliach aj mozem robit a zaroven poberat rodicovsky.

veronika32
3. aug 2010

@expertka8 ahojky, mne bolo na urade vysvetlene,ze najnovsi zakon uz nepozna adaptacny program, a teda ak je dieta zdrave a das ho do statnej skolky, tak stracas narok na RP.

gapa
6. aug 2010

@katun
ak ide o jasle a nie škôlku, tak je dôležité, či sú napojené na štátny rozpočet. Sa hovorilo, či dostávajú dotácie, ale v zákone je to presnejšie tuším, či ide o zariadenie, ktorému sú poskytnuté prostriedky zo štát.rozpočtu alebo výnosu dani z príjmov podla zák 597/03 o financ. zákl. škôl, str. škôl a škol. zariad. alebo podla Zákona 564/2004 o rozpočt. určení výnusu....
pozri ako je to priamo v zákone 244/2005v bode 7.
ktorý hovorí o doplnení § 3 o odsek 4.
Kedysi bolo aj tlačivo o tom na nete, ale to už tam nie je, odkedy platí novší zákon.

gapa
6. aug 2010

ak nepoberajú tieto jasličky žiadne takéto peniaze zo šr, tak podla mna budeš mať nárok na RP aj nadalej. Aj ked možno na UP ani nebudú nič také od teba chcieť, ale ja to beriem, ako by to bolo, ak by platil stále ten zákon, na základe ktorého si získala nárok na RP.

gapa
6. aug 2010

... resp. za ktorého účinnosti si získlala nárok na RP. Takto je to presnejšie.

katun
6. aug 2010

@gapa dik za odpoved, ono na tie jasle prispieva mestska cast ruzinov-takze su z casti financovane z dani a tak asi pridem o RP a neminie ma byrokraticke "dokazovanie vydajov" na dieta vo forme ziadania o prispevok rodicovi (ci ako sa to vola .. 😠 )

annie13
10. aug 2010

@gapa prosim ta ak by si si nasla cas
chcela by som dat maleho na 4 hodiny do skolky je to mozne a poberat aj RP ????
materska mi konci teraz a mala by som mat RP 256 eur pri Brankovi mi to schvalene bolo
dakujeeeeeeeeem

gapa
12. aug 2010

@annie13
ak budeš poberať RP na Vikinku a nie Branka, tak branko môže chodiť do škôlky aj na 8hod. denne, nie je problém. Len v soc.poisťovni by si mala mať podanú prihlášku na dceru a nie syna, lebo sa splniš podmienku riadnej starostlivosti na dceru, na syna už nie, od jeho nástupu do škôlky.

annie13
12. aug 2010

@gapa 😉

monikaboh
14. aug 2010

Ahojte, chcela by som vás tu požiadať o radu.
Dcérka bude mať 16.11. 3 roky. Do školky ju však zobru už od 16.09. Riaditeľka vravela niečo o adaptačnom odbobí 1-2 týždne. Ale v tom tlačive o prijatí do školky to spomenuté nebolo.
Do práce som chcela nastupiť aspoň o niečo skôr, ale kedže chcem aby si dcérka na školku zvykla postupne vrámci toho adaptačného procesu, a aby som mohla pre ňu chodiť na začiatku po 2-3 hodinách, takže plánujem že nastupím do práce začiatkom oktobra, alebo až v polovici mesiaca. Lenže neviem či existuje aj pojem adaptačný proces aj v zákone. a či tým 16.09 neprídem o RP?
Na úpsvar mi nevedeli poriadne povedať a vraveli, aby som prišla až keď dcéra nastupi do MŠ??? V sociálnej poisťovni mi prvý krát povedali, že nemám u nich žiadnu povinnosť, ale druhý krát, keď som sa pýtala, mi zas povedali, že sa tam dňom nástupu dcéry do školky musím odhlásiť a že si budem musieť ASI pratiť zdravotné poistenie sama, kedže nenastupim zároveň s dcérou do škôlky ja do práce. Ale ako môžem nastupiť, keď by mi nemal kto chodiť pre dcérku skôr do tej školky???
Takže potom tie 2 alebo 4 týždne čo by som bola ešte doma, pokiaľ by sa dcéra zaučila do škôlky, by som bola vedená ako čo??????
Kto by platil za mňa na dôchodok a zdravotné poistenie??? Je to tuším okolo 30 E mesačne. Som z toho jeleň!!! Pretože vždy dostanem na úrade odpoveď podľa pracovníčky, teda iná pracovníčka, iná odpoveď.... Viem len, že by som mala požiadať o predčasné vyplatenie RP, tj. tých 25 % z každého mesiaca do konca MD + preplatenie nákladov na škôlku do veku 3 rokov.

gapa
15. aug 2010

@monikaboh
zdravotne poistená štátom môžeš byť :
- ako poberatel rodič.príspevku
- ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (dieťa môže navštevovať škôlku max. na 4hod. denne) Definíciu riadnej starostlivosti je uvedená v Zákone o zdravotnom poistení
...

Ak dieťa nastúpi do štátom dotovanej škôlky od 16.9. (poberáš RP od r.2008 a nemala si nárok na zvýšený RP), tak od 16.9.10 nesplnaš podmienku osobnej riadnej starotlivosti (výnimka nie je ani na adaptačný proces) a
- nemôžeš byť od 16.9.10 dôchodkovo poistená štátom. Tu sa berie definícia riadnej starostlivosti zo zákona o rodič.príspevku a nie zo zákona o zdrav.poistení.
- Rodičovský príspevok ti odnímu od 1.10.2010, lebo RP sa vypláca vždy na mesiac, neznižuje sa ak prestaneš splnať podmienku v priebehu mesiaca (okrem 1veho v mesiaci), lebo stačí ak spníš podmienku riadnej star. aspon 1 den v kal. mesiaci.

Takže do 30.9.2010 môžeš byť zdrav poistená štátom bud ako poberatel RP alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa. Ale ak si zároven zaemstnanec, tak toto riešiť nebudeš, lebo mzdárka nahlásila poberanie RP v zdr. poistnovi. Ak by si aj nastúpila do práce neskôr ako 1.10.2010, tak predpokladám nemala by si so zdrav.poistením problém. Zatial toto asi nikto nepostrehol v ZP!! Kedysi sa totiž nahlasovalo, že čerpeš rodič.dovolenku a nie že poberáš RP. Mzdárka nebude od teba chcieť, aby si jej oznamovala, že ukončuješ poberanie RP, aj ked som už také niečo počula, ale len 1x.
Podla mna najlepšie nastúpiť do práce 1.10.2010, ešte lepšei by bolo, ak by si mala nejakú nevyčerpanú dovolenku, ktorú by si mohla čerpať hned od 16.9. počas adaptačného procesu v škôlke. V takom prípade by ti dôchodkové poistenie štátom (ako osoby riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov) nadväzovalo na dôch.poistenie zamestnanca (od začiatku čerpania riadnej dovolenky)

Bohužial sa akosi zabúda na toto prechodné obdobie a zákon o dôch.poistení na toto nemyslí. Riešením je ozaj čerpanie dovolenky. Ale nie je ani tragédia, ak budete v dôchodkovom poistení pár dní bez poistenia.

Priznávam, ja ked som v r.2007 nastupovala do práce a dcera nastúpila do škôlky skôr, nevedela som, že sa mám odhlásiť už nástupom do škôlky po začiatku mesiaca a odhlásila som sa dnom nástupu do práce ešte v tom istom mesiaci.

monikaboh
17. aug 2010

ahoj gapa, ďakujem ti za tvoju odpoveď, ty pracuješ v tejto oblasti, keď máš taký prehľad? Podľa toho čo píšeš, by bolo asi najlepšie nastupiť do práce hneď toho 1.10. a nie až 15.10.. ako som plánovala. Len pevne dúfam, že dcérke budú stačiť tie 2 týždne na adaptáciu a potom bude musieť hneď nastupiť na celý deň v škôlke, pretože nemám babku doma, ktorá by pomohla. Škoda dovolenku už nemám. Chcela som jej dopriať viac času pokiaľ si tŕošku zvykne, ale mala by som asi zbytočné behačky po úradoch , aj kvôli tomu zdravotnému a nebodaj si ho musela doplácať. Na toto pre dieťa dôležité obdobie sa fakt v zákonoch zabudlo!

gapa
17. aug 2010

@monikaboh
nepracujem s tým, len ma to zaujíma.
MOžno by si nemala ani problém so zdrav.poistením, kedže si zamestnanec.
ONi pri ZP na takuto možnosť asi zabudli.? Som sa aj pýtala v našej všzp, no nemali vraj taký prípad. Ak si zamestnanec, tak akosi berú totožne čerpanie RD a poberanie RP, aj ked sú to dve rôzne veci a nie každý na RD má nárok na RP.

adide
22. aug 2010

Gapa,
prosim ta, ked dcerka nastupi do skolky 2.9 a ja do prace 1.10, dostanem v oktobri este rodicovsky prispevok? Dcerka dovrsi 3 roky v novembri.
Dakujem.

tin007
22. aug 2010

@adide ano dostanes, pretoze 1.9. sa o nu budes este starat ty a az 2.9. ide do skolky, cize splnis podmienky osobnej starostlivosti o dieta za cast mesiaca

adide
22. aug 2010

tin007 dakujem 🙂
este ak mozem - jednorazovy 25 % prispevok a prispevok rodicovi na preplatenie nakladov za skolku, mozem v mojom pripade tym padom uplatnit za mesiac oktober a aj november, kedze za september este dostanem rodicovsky a dcerka dovrsi 3 roky v novembri, ratam to spravne?

tin007
23. aug 2010

adide neviem, sorry

cartridge
23. aug 2010

Prajem pekný večer, môžete poradiť aj mne? Momentálne som na RP, syn dovŕši 3 roky 30.11.2010. Od septembra 2010 by mal ísť do štátnej škôlky. Ja by som sa chcela vrátiť do práce až po dovŕšení 3 rokov syna,tzn. 1.12.2010. Mám však ešte nevyčerpanú dovolenku. Čo je pre mňa lepšie? Je možné dávať syna do škôlky na 4 hod. na obdobie september-november, aby som neprišla o rodič.príspevok? Alebo ak to nepôjde, prídem o rodič. príspevok za tie 3 mesiace a musím sa nahlásiť do soc. poisťovne? Ďakujem za odpovede.

edusik
27. aug 2010

@cartridge no pokiaľ ja viem, RP poberáš pokiaľ nenastúpiš do práce resp. do 3.roka dieťaťa, aj keď dieťa Ti už chodí do zariadenia, ale v tom prípade Ti nepreplácajú oprávnené náklady, ale to máš jedno keĎže medzi 2. a 3. rokom sa jedná o tú istú sumu len sa to ináč volá. Skôr by sa ti oplatilo nastúpiť nejaký 2.-- deň do práce - to zoberieš ešte RP za celý mesiac, vyčerpáš si dovolenku, za čo dostaneš zaplatené a ešte si aj požiadaš o 25% aj keď len z posledného mesiaca.

gapa
29. aug 2010

@cartridge
najlepšie (aby si mala súvislé dôch.poistenie) by bolo zároven s nástupom dieťaťa do škôlky (je jedno na kolko hodín, v tom nie je rozdiel podla teraz účinného zákona, ak ide o zdravé dieťa a rodiča) začať čerpať v zamestnaní riadnu dovolenku. Ale tolko dní asi nemáš.

Od nástupu dieťaťa do škôlky by si mala dať odhlášku do SP. Ak začneš čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní, tak budeš dôch.poistená ako zamestnanec.

Ak dieťa nastúpi od 2.9. do škôlky , tak od 1.10.2010 ti odnímu nárok na RP. Ak by si nezačala čerpať v 10/2010 riadnu dovolenku a nemala ani inú zárobkovú činnosť v zmysle zákona o príspevku na starostl. o dieťa za 10/2010 nemáš nárok ani na RP a ani na príspevok na starostl. o dieťa, lebo nie si zárobkovo činná.

Ak by
- nastupovalo dieťa nie do štát.dotovanej škôlky, išlo by o jasle alebo možno o súkromnú škôlku bez štát. dotácii (toto druhé však neviem potvrdiť iste),
- ty by si začala byť zárobkovo činná a
- poberáš RP podla zákona o RP z r.2008 (nežiadala si o zvýšenie, lebo už mal viac ako 2roky)
tak môžeš poberať nadalej Rp do 3och rokov

katalinka19
31. aug 2010

Ahojte! Chcela by som Vás požiadať o radu: Moja dcéra dovŕší 3 roky 3.10.2010. Mala by ísť do škôlky 2.9.2010. Ja by som išla naspať do práce 1.10.2010. Chcela by som vedieť, či mám nárok na rodičobský píspevok na mesiac september a október. /čo je to adaptačné obdobie?/

gapa
31. aug 2010

@katalinka19
ak ide o štátnu škôlku a na rozhodnutí z Mš máš dátum prijatia od 2.9., tak máš nárok na RP za 9/2010, ale nie za 10/2010. Ak začínaš pracovať od 1.10.2010 (alebo začínaš v práci odvtedy čerpať riadnudovolenku), tak máš nárok na príspevok na star. odieťa za okt vo výške "preukázaných" nákladov na škôlku (strava+prísp. na škôlku, +aj prísp. schválený rodičmi). Len neviem, či tie výdaje musia byť zaplatené v obd. 1.-.3.10.2010, ked má 3tieho 3roky! Zisti si na UPSVaR.

adaptač. obd. je obdobie privykania dieťaťa na škôlkku, tj. obdobie, kedy nechodí na celých 8hodín do škôlky, ale len napr. na 4hod ...

katalinka19
31. aug 2010

ďakujem za odpoveď.

matinka
1. sep 2010

baby, citala som vase prispevky, ale stale nie som ista, ako to je v nasom pripade:

Moj maly mal 2 roky v juni, (nar. jun 2008),, od 1.8. 2010 chodi do sukromnej skolky a ja od 15.8. pracujem. Mam narok na RP do jeho troch rokov? Ako postupovat, co k tomu treba dolozit? dakujem

cartridge
3. sep 2010

@gapa
Ďakujem za odpovede, ako je to v prípade, ak:
Nastúpila by som do práce napr. od 1.okt/obra, ale dieťa by som nechala opatrovať starej mame a nastúpilo by až po dovŕšení 3 rokov /v novembri/. Neprišla by som o RP, keďže som posudzovaná ešte podľa "starého zákona", tzn. mohla by som aj pracovať, ale ak dieťa nedám do MŠ, neprídem o RP? A od nástupu do práce by som sa mala odhlásiť ako poistenec štátu a prihlásiť by mal zamestnávateľ? Dobre uvažujem? Ďakujem.

zelmirka1
3. sep 2010

ako je to vlastne ak je dieta v jasliach alebo skolke tak uz nemam narok na RP ?

hanica1980
4. sep 2010

ahojte, viete mi nikto prosím poradiť ? som vdova s dvoma detmi, mám rod. príspevo vo výške 164€ + sirotské a vdovské vo výške 262€. Mám nárok na neake socialne dávky lebo mi to neako mesačne navychadza.Dakujem za pomoc.

zmyja
16. sep 2010

chcem sa opitat neviete my niekto poradit čo mam urobit.dcera ma 17mes.od dneska je v jaslach a od 1,10 ma nastupit na cely den a ja od 4,10 nastupujem do roboty.a neviem ci aj malej mam dat nastup od 4,10 alebo od 1,10 ci budem mat narok na RP za mesiac oktober.

wandeirra
16. sep 2010

@zmyja berie sa to podla nastupu do prace,nie do jasli. ak nastupis 4.10. do prace,mala by si dostat este rp za oktober, je aj v prípade ze si bola este doma 4 dni z mesiaca,dostanes akokeby si bola cely mesiac.

wandeirra
16. sep 2010

budu pytat na UPSVAR kopiu prac.zmluvy s datumom nastupu.