Dostanem materskú ak som študentka?

lubkaaa
12. mar 2007

Ahojte žienky. chcem sa Vás opýtať, neviete niekto ci mam narok na materskú (alebo nejaké iné peniaze) ak porodím babetko 5 mesiacov po skončení školy???
prosím poraďte mi na koho sa mám obrátiť, miminko sa nám podarilo neplánovane, v máji končím školu, asi (na 99%) pojdem na úrad práce, ale do práce v 4. mesiaci teh. ma asi nikto nevezme.. ☹

andzi
16. okt 2010

@chrobaaacik ale ušetriť by si mohla tak, že by si sa evidovala na ÚP a nemusela by si platiť zdravotku, ale však ty si rozumieš, prečo si ju platíš sama. Ja si myslím, a som to tu písala ešte v čase, ked Mihál nebol ministrom, že sa predĺži doba po ktorú bude musieť byť osoba platiteľom poistného, lebo 270 dní bolo žalostne málo a Sociálna poisťovňa prišla o hrozne veľa peňazí. Súhlasím, že to bol biznis ako sviňa, hlavne pre PN-károv. 9 mesiacov si platili poistné z max. VZ a potom takmer 12 mesiacov brali maximálnu PN-ku.

andzi
16. okt 2010

Stačilo sa len "urobiť" chorým...maródovať sa môže až rok, až potom sa posudzuje invalidita.

chrobaaacik
16. okt 2010

@andzi
Jasne, chapeme sa 🙂 . Ja si nemocenske platim len kratko, ale dovod je ten, ze inak by som matersku nedostala ziadnu, ale rovno rodicovske. Predtym som normalne pracovala, potom presla na zivnost, ale odvody som neplatila bo som nemusela a teraz som polroka doma. Cize materska by mi za posledne 2 roky, ako sa to posudzuje vysla nulova. Takze preto. Na zneuzivanie PNky ako pises, to som ani netusila, ze to takto funguje a da sa to takto brutalne zneuzit, takze sa ani necudujem, ze to maju zamer zrusit. Ale zase na to doplatia ti, ktori si to platia z inych dovodov...
Ale vraj sa ta materska zvazuje este, ze by sa len znizil strop, ale to dobrovolne platenie hadam nezrusia.... 😒

kvojtanikova
16. okt 2010

baby ja sa len tak na okraj spytam lebo som to tu necitala cele... ja nastupujem na matersku teraz 18.11. a vraj sa mi bude vypocitavat z roku 2009, teda na vysku materskej nema ziadny vplyv to ze som teraz posledny mesiac a pol pred nastupm na matersku PN? A budem dostavat matersku vypocitanu z roku 2009 aj ako zamestnana aj ako SZCO teda spolu dve sumy? Lebo tak mi to povedali na socialke, tri krat som sa ich pytala ale aj tak mam o tom nejake pochybnosti... lebo mi to nesedi s tym konceptom "zamestnat sa den pred materskou" naco by to robili keby sa im materska pocitala z predchadzajuceho kalendarneho roku?

andzi
16. okt 2010

@kvojtanikova pokiaľ máš trvajúce NP, tak tvojím predchádzajúcim rozhodujúcim obdobím bude rok 2009, v tom ťa informovali správne. No ale úplne inak sa počíta výška dávky v prípade, ak ti NP vznikne tento rok. Zákon hovorí, že ak NP vzniklo v roku, v ktorom vzniká aj nárok na dávku, RO je obdobie od prihlásenia sa na NP do vzniku nároku na dávku. Čiže ak sa deň pred nástupom na MD zamestnáš s max. VZ, RO bude tento 1 deň a materská sa bude počítať z max. VZ. Samozrejme, že musí byť splnená popri tom podmienka 270 dní trvania NP v posledných 2 rokoch pred pôrodom.

nicky5
29. jan 2011

Ahoj baby, chcela by som sa spytat- som studentkou VŠ (do jula 2011), babo sa mi ma narodit na zaciatku marca. DNP som si neplatila, takze viem, ze narok na matersku nemam. Neviem vsak kam zaniest papier od gynekologa o MD a co je potrebne vybavit pre to , aby som dostavala hned od narodenia rodicovky prispevok? A este jedna otazka - na ktory urad je potrebne zajst kvoli prispevku pri norodeni dietata?
Dakujem velmi pekne za odpoved.

alexis13
29. jan 2011

@nicky5 ahoj akurat to dnes riesim aj ja... 🙂 mne dal doktor papier o nastupe na matersku 22.12 bola som na socialke a tam mi povedali ze papier nepotrebuju kedze som studentka a neplatila som si DNP , ale dnes mi jedna kocka napisala zevraj ten papier tam potrebuju, oni by ti mali postou poslat vyjadrenie ze nemas narok na matersku a s tymto papierom sa potom ma ist po porode na urad soc.vec.a rodiny kde ti daju rodicovsky prispevok plus ten jednorazovy tusim 800eur...ten sa tam tiez vybavuje....takze v pondelok hned volam na socialku alebo tam poslem mm nech mu to vysvetlia aby nebolo nakoniec neskoro

nicky5
29. jan 2011

@alexis13 super, dakujem, aspon nejake info... Mohla by si potom prosim ta napisat ako si dopadla? Ja sa chystam na socialku az v stredu, tak nech sa viem pripravit 🙂 Dakujem este raz a vela stastia s babenom ;)

belanikova
2. okt 2011

Akojte.Momentalne zijem v USA ,moj manzel je american.Na Slevensku mam odrobene iba 2 roky a to bolo uz davno.Teraz som nepracovala dlhsiu dobu ani tam ani tu.Planujeme babatko ,bude mat slovenske obcianstvo ,ako ja.Zaujimalo by ma ci mam narok na porodne a na neake ine peniaze .Dakujem za odpoved ..Gabriela

stanka77777
11. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V prvom z nich je samostatná kapitola venovaná materskému.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

evi96
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenuskajn
29. nov 2013

Len rodicovsky som dostavala,minuly rok som koncila VS

evi96
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mysickamys
5. aug 2014

Ahojte,našla som na internete nejaký úsek zo zalkona z roku 2013 o materských. Chcem sa spýtať či je to aktuálne?
Od septembra minulého roku som externá študentka,na upsvar som neni evid. iba v zdravotnej. Je teda za mňa platené poistenie tak, aby som mala nárok na príspevok? (Myslím ten mesačný,pravidelný) ďakujem pekne

----Sociálna poisťovňa upozorňuje študentky, že bezprostredne po skončení školy alebo počas štúdia nemajú nárok na materské, ak nie sú dobrovoľne nemocensky poistené. Za študentov totiž neplatí poistné ani štát, ani nikto iný. Preto im nevzniká nárok na uvedenú dávku.
----

luslus
5. aug 2014

@mysickamys rodicovsky dostanes, matersku nie

mysickamys
5. aug 2014

Rodicovsky je mesačne tých 199,60€ ?
A prvorodicky maju aj jednorazovy prispevok?
Dakujem

tiborko6666
12. feb 2015

Ahojte smiem sa spytat ci budem dostavat matersku ked som zatial mala iba brigady a teraz ma nikde nechcu zobrat kedze som uz tehotna?

draik
12. feb 2015

@tiborko6666
Ak nemáte 270 dní nemocenského poistenia (t.j. napríklad zamestnanie) za posledné dva roky pred pôrodom, tak na materské nárok nemáte. Od narodenia dieťaťa budete namiesto materského dostávať rodičovský príspevok 203,2 e mesačne

tiborko6666
12. feb 2015

@draik dakujem za radu pomohli ste mi 🙂

sanny19931
17. sep 2015

Dobry vecer . Chcela by som sa spýtať ak som v zivote nebola normálne zamestnaná iba tak ze 3 mes tam 3 mes tam , taka brigáda Hentaka zmluva tak... Tak mam nejaky nárok na ten prispevok ked sa narodí dieta a dožije mesiaca ci ako to je ? Okolo 1000 e ci kolko to ma byt na 1 dieta .. Potom sa chcem spýtať ci v som mala nárok na nejakú mesačnú materskú ? Ak nie tak ako by sa dalo zariadiť aby som mala alebo skôr povedané co mam pre to robit aby som sla aspon 300 e materskú . A este na ten rodičovský prispevok kolko je a ci sa dava tiež mesačne aj materskú aj to . ? Dakujem

zuzanka.zuzu
17. sep 2015

@sanny19931 1) ano, po mesiaci dostaneš tých 1000e automaticky, nemusíš predtým pracovať 2) nie, nemáš nárok na nijakú materskú, ak si teda svoje zamestnanie riešila ako píšeš (čiže dokopy nič moc). 3) no ak chceš aspoň 300e tak sa najskôr musíš zamestnať na aspoň 270 dní a zarábať aspoň cca 450e 4) rodičovský je 200e a dostáva sa mesačne a dáva sa len jedná dávka - tá vyššia, po pol roku už len 200e mesačne

evittam
18. sep 2015

@sanny19931
@zuzanka.zuzu Suhlasim s tebou,ale nemusi sa zamestnat,môze sa prihlasit na DNP, materska nie je pol roka ale 34tyzdnov u slobodnych 37.
Prispevok pri narodeni je cca 830,-Eur,rodicovsky 203,20+23,52 r.pridavky.

sanny19931
18. sep 2015

@zuzanka.zuzu aha cize prispevok dostanem po narodení ( nasledovne ) - ak nebudem robit materská nebude bude iba ten mesačný prispevok vo výške 200 e a keby robim pred tym ako píšete tak dostanem aj materskú a aj ten 200 e prispevok ?

sanny19931
18. sep 2015

@evittam a ten rodičovský sa poberá kazdy mesiac ?a tak ked nahodou do vtedy nebudem robit tak kde a co mam urobit aby som mala aspon nejakú materskú ?

evittam
18. sep 2015

@sanny19931 Na materskú máš nárok vtedy, ak máš za dva posledné roky pred pôrodom odpracovaných aspoň 270dni alebo teda platených NP. V tvojom prípade to nemáš. Môžeš si dať DNP ale si to musíš vyrátať či sa ti to vôbec oplatí. Inak budeš mať nárok na rodičovský od narodenia dieťaťa do jeho 3 rokov. Obe dávky naraz sa poberať nedajú - to by si chcela trošku moc 😉 . Ak by ti vznikol nárok na materskú, tak tú poberáš 34 týždňov alebo ako slobodná mamička 37 týždňov a potom rodičovský.

sanny19931
18. sep 2015

@evittam OK a kolko si mam platit na hento aby som mala aspon nejakú materskú ? Alebo sa na to mam popýtať na sociálnom ?

evittam
18. sep 2015

@sanny19931 Minimalne sa teraz plati cca 130eur/mesiac

sanny19931
18. sep 2015

Tak vela určite nie 🙂 nejako 40 e alebo

majusqa77
18. sep 2015

@sanny19931 136,57€. uz nieje mozne platit iba nemocenske, musis platit cely balik

sanny19931
18. sep 2015

V tom balíku celom je co ?