Je možné byť na RD a popritom pracovať na polovičný úväzok?

danculik
15. nov 2007

Chcela by som sa opýtať či je možné byť na materskej a poberať rodičovský príspevok a popritom pracovať aj na polovičný úväzok?..budem v tomto prípade dostávať aj Rodičovský príspevok?..alebo ako to vlastne je?

lucillienka
15. nov 2007

mňa by to tiež zaujímalo aj keď sa ešte len snažilkujeme....ale rada by som aspoň čiastočne na RD pracovala (doobeda alebo tak nejako)

najjulinka
15. nov 2007

Ano je to možné. To viem určite. Pokiaľ viem tak je RD v rovnakej výške aj pre pracujúce aj nepracujúce maminy (to si nie som istá, lebo chceli pre pracujúce dať o 400 Sk menej 😠 jeden čas, ale pokiaľ viwem, tak im to neprešlo 😉 )

najjulinka
15. nov 2007

Ešte dodám, že popri RD sa môže pracovať, nie popri MD 😉 Aby bolo jasné a nedošlo k omylu 😀

sweetberry
15. nov 2007

ano samozrejma ze mozes zatial to plati
ale nemoze ti dietatoko navstevovat normalnu skolku viac ako na 4 hodiny denne alebo si mozes zaopatrit maminu ci ineho z rodiny kto predlozi potvrdenie o tom ze nepobera nijake davky ani mzdu alebo potom teda sukromna skolka alebo nejaka podobna alternacia
poberat budes nadalej plnu davku ako led si bola normalne na rodicovkej
ak stihas to tak ze male mozes dat do skolky normalnej statnej na tie 4 hodinky zaroven prist aj pon alebo si zaistit niekoho kto ti ho vyzdvihne ak mas otazocky kludne sa opytaj

janazuza
15. nov 2007

sweetbery, nemôže isť do školky ani na hodinu( školka ktorú dotuje štát), ak mamina pracuje.
Danculik možeš pracovať , ale neviem či tam nie sú nejaké limity na odpracované hodiny( od septembra boli zmeny)

sweetberry
15. nov 2007

moze sama som to tak mala

sweetberry
15. nov 2007

pockaj nie moze ju dat do sukromnej skolky alebo dat trebars napriklad ako ja mojej mame ale nesmie ta osoba mat nijaky prijem vtedy moze pracovat aj poberat davku u mna nezistovali aky mam plat a podobne veci kolko odpracujem hodin
o tych zmenach neviem od septembra treba sa popytat priamo urcite ti poradia

babulka
15. nov 2007

Popri RD sa samozrejme pracovat moze. Budes dostavat aj rodicovsky prispevok v plnej vyske, pokial nedas dieta do zariadenia zriadeneho statom (statne jaslicky, skolky, opatrovatelske centra...). Inak nikomu nemusis nic hlasit, poberat ho budes aj nadalej. Do ziadosti o RD sa uvadaz, u koho je dieta v starostlivosti.
Ja som do oktobra tak pracovala, na ciastocny uvazok a zaroven som poberala rodicovksy prispevok. teraz pracujem na cely, maly je v sukromnych jaslockach a poberam ho nadalej. Takze limity tam nie su urcite.

najjulinka
15. nov 2007

sweetbery: Papier, že kto sa o neho stará potrebuješ len pre prípad, že napr. ochorie tá osoba, tak máš nárok na voľno - niečo ako OČR... (osoba starajúca sa o dieťa má PN, tak ty sama sa musíš postarať o dieťa)... Inak ten papier nepotrebuješ... Nyvaše ak si zamestnaná, tak sa môžeš aj sama starať o dieťa - napr. prof. rodič, účtovníčka ktorej firma dá prácu na doma, prekladateľka a pod... Takže nie je nutnosť nahlasovať kto sa o dieťa stará... Alebo napr. to môžeš riešiť aj tak, že pondelok a utorok jedna babka a streda a štvrtok druhá babka a piatok máš opatrovateľku a určite sa nenahlasujú všetci traja 😉
Ak dieťa chodí na privykací čas do štátnej školky, tak na RD nesiahnu - treba na to potvrdenie zo školky, že je na privikacom období (myslím, že je to nejak limitované, že koľko to môže byť - nie som si istá)

danculik
autor
16. nov 2007

...ďakujem vám za odpovede..lucilienka,babulka..sweetberry...a najjulinka...len ma este trapi ze nenastupujem do toho isteho zamestnania ale do ineho...ako sa toto riesi?Musím dať výpoveď v tom predchádzajúcom (teda ešte stále pôvodonom) zamestnaní?...

jaduska
16. nov 2007

pracovných pomerov môžeš mať aj viac, u jedného zamestnávateľa čerpáš rodičovskú dovolenku a u iného pracuješ. Ale ak sa tam neplánuješ vrátiť, tak by bolo korektné dať im výpoveď, vyčerpať si prípadnú dovolenku a pod.

najjulinka
17. nov 2007

No ale prvý pracovný pomer by som rozviazala až ked naisto by som ostala v druhej firme - po skušobnej dobe aspoň 😉

jaduska
17. nov 2007

No viem, že sú určité zamestnania, pri ktorých nemôžeš mať aj iný prac.pomer, napr. vojaci, policajti. Ak nedáš v prvom zamestnaní výpoveď, môže sa tento tvoj druhý pracovný pomer považovať za výkon inej pracovnej činnosti, a ak je predmet činnosti zhodný so starým zamestnávateľom, mala by si mať jeho písomný súhlas. Ale tiež sú v zákonníku práce uvedené nejaké výnimky, kedy tento súhlas netreba. Ale v podstate môžeš mať zamestnávateľov aj piatich, ak to stíhaš 🙂

kattom
17. nov 2007

pracovat a poberat rodicovsky prispevok pocas rodicovskej dovolenky sa moze aj na plny uvazok - ak sa dieta neda do skolky / jasliciek dotovanych statom - vtedy sa o RD prispevok prichadza. (o dieta sa moze starat babka, opatrovatelka, sukromna skolka..)
ak sa matka vracia do prace pocas RD podla zakona je povinna do 7 dni ist na urad prace, soc. veci a rodiny v mieste bydliska (tam, kde si ziadala o rodicovsky prispevok) vypisat jedno vyhlasenie - o tom, kto sa jej stara o dieta.

maca793
20. nov 2007

pracovať na RD môžeš a aj poberať príspevok ale dieťa niesmie byť umiestnené v zariadení v jasliach alebo v škôlke. musí sa on starať starý rodič alebo niekto z blízkych.

lurie
6. jan 2008

zaujali ma vaše príspevky preto by som sa aj ja rada spýtala jednu vec. planujeme v tomto roku dietatko ale uz teraz viem, ze nebudem moc byt s nim doma dlhsie ako 8 mesiacov (som slobodna takze matersku mozem sa mi zda poberat 8 mesiacov). potom by som sa rada vratila do prace bud na polovicny uvazok alebo na 6 hodin( to sa mi zda ze mozem o to poziadat ako slobodna matka(to by bol plný uvazok) s dietatom by bol otec (dobrovolne nezamestnaný) takze by som neprisla o RD?

elise
6. jan 2008

lurie ak nastúpiš po skončeni riadnej materskej na ktorú máš ako slobotná nárok na 37 týždňov neprídeš o rodičovský príspevok a budeš ho môcť poberať do 3 rokov veku dieťaťa ale dieťa nesmie byť umiestnené v štátnom zariadení ako je jasle aškôlka ak sa bude o dieťa starať otec je to ok. a ešte v práci budeš mať zo zákona nárok na polhodinovú prestávku na kojenie až do dovršenia 1 roku tvojho dieťaťa ale zamestnávateľa musíš o tom informovať že kojíš

jaduska
6. jan 2008

Súhlasim s elise, ešte dodám, že ten pracovný úväzok môže mať každý rodič, ktorý sa stará o dieťa, nemusí to byť iba slobodná mamina. Zamestnávateľ s ním však musí súhlasiť iba vtedy, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Ja som po prvej materskej tiež nastúpila do práce na 6 hod., lebo inak by som nestíhala pre malú do škôlky.
A inak rodičovský môže poberať aj otec dieťaťa, možno by to bolo lepšie ako byť dobrovoľne nezamestnaný, neuvažovali ste nad tým?

elise
6. jan 2008

lurie a rátali by sa partnerovi odpracované roky a štát by zanho platil do dôchodku, 😉