Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

graziela
6. máj 2011

@vera999, od 01012011 to zakon umoznuje, mozes pracovat aj na dohodu, zivnost alebo na plny uväzok aj pocas PRD (predlz. rodic. dovolenka). Avsak zdravotne poistenie za teba bude platit stat iba v pripade, ak bude dietatko v skolke len na 4 hodiny. Ak bude na 8 hodin, nie si poistencom statu, budes su musiet zrejme poistne platit sama, len nie som si ista ako je to na dohodu. Ak sa mylim, prosim, opravte ma.

bianka1
7. máj 2011

jahodka11 super že vám to uznali.D nás to čaká v septembri už teraz sa bojím ako to vlastne dopadne:( malý je stále chorý a má aj potravinársku alergiu -na mlieko a aj iné potraviny ešte stále si musím zapisovať čo papá a ked nastane alergická reakcia tak viem že zase čo mu nemôžem dať..ešte chodíme aj k psychologičke nakolko stále plienkujeme a má panický strach z niektorých hračiek..no uvidíme či to bude na posudkovom stačiť.

zobaka
7. máj 2011

graziela - ja viem tak, ze zdravotne poistenie platí stat, aj ked dieta chodi na 8 hodin do skolky

hm, viete niekto ako to ozaj je? 😅

vera999
8. máj 2011

Dakujem velmi pekne za odpoved. Velmi by ma zaujimalo este to okolo tych 4h. a 8 h. v skolke pretoze kolegyna v praci mi stale hovori ze sa to neda ze moze chodit iba 4h. do skolky na PM.Ale mne sa mari ze aj na tych 8 h. akurat som nevedela o tej zdravotke,tak ak by niekto presne vedel ako to funguje budem rada,ale dakujem .

danielahamar
8. máj 2011

@zobaka
@vera999
ja som písala priamo na ministerstvo a prišla mi odpoveď, že áno, dieťa môže ísť na 8hodín do škôlky 😉 a ty na celý deň do roboty 😉

katecameron
8. máj 2011

@bianka1 ze vraj ku psychologicke koli plienkam to som este nepocula svagrinine decko do 4rokov nosilo plienky a podla nich to bolo normalne ved tvoje je este kvazi male 2,5roka ja si myslím ze to nieje este tragedia aj ked moje decka v 2rokoch uz plkienky nemali na noc do troch a maly ma 4 a este ma plienkui na noc ale urcite to nebudem riesit cez psychologa

zobaka
8. máj 2011

@danielahamar

ano aj ja som pisala 🙂 toto viem, ze moze ist na cely den, len ako je to s tými odvodmi do zdravotky, ci aj to platia, ked je dieta na cely den v skolke?

bianka1
8. máj 2011

@katecameron tak mi toho máme viac čím chodíme k psychologičke nie iba plienkovanie a hlavne nie kvúli tomu chcem požiadať o predlžnie MD..malý je neustále chorý chodíme k alergologičke aj na plucne a ešte k romu máme potravinársku alergiu:((

katecameron
8. máj 2011

@bianka1 ved v poriadku len ma to dost zarazilo lebo som to fakt nepocula drzím palce nech sa to podarí

bianka1
8. máj 2011

@katecameron dakujem pekne 🙂 potom napíšem ako sme dopadli

danielahamar
8. máj 2011

@zobaka ale v poisťovniach nikoho nezaujíma na koľko ide dieťa do škôlky 😉 , alebo či vôbec chodí

zobaka
8. máj 2011

@danielahamar

dufam 🙂 😅

danielahamar
8. máj 2011

@zobaka som doma už 3rok na PR 😉 a škôlka to vôbec nikde nenahlasuje, že ti dieťa chodí do škôlky, iba na mesto 😉

zobaka
8. máj 2011

@danielahamar

diky, mna zaskocilo co napisala graziela, tak aby nebol problem 😅

graziela
10. máj 2011

A nepise sa to do ziadosti o posudenie tdr. stavu kvoli PRD, ci dieta navstevuje skolku a na kolko hodin?

mixka
10. máj 2011

predlzena rodicovska, ak je dieta zdrave sa vybavuje kde ?? v socialnej poistovni alebo na urade prace ?? ide o pripad, ak zamestanavatel umozni byt doma... dik 🙂

tide
11. máj 2011

Dobry, chcela by som sa Vas spytat kolko dopredu ste podavali ziadost o PRD z dovodu choroby dietata. Mne konci RD 1.8.. diky

cartridge
12. máj 2011

@mixka Tak toto zaujíma aj mňa, podľa mňa predĺžená rodičovská sa vybavuje na Úrade práce - neviem, či je rovnaké tlačivo ak sa jedná len o predĺženú RD, alebo predĺženú platenú RD z dôvodu nepriaznivého zdr. stavu dieťaťa? Neplatená predĺžená RD sa vybavuje v nejakom predstihu? Ak som v evidencii na ÚP a končí mi vyplácanie podpory v nezam., je tam nejaký termín, do akého sa musím prihlásiť na predĺženú RD keďže som sa asi rozhodla, že požiadam o neplatenú RD?

mixka
12. máj 2011

asi to zacnem v pondelok riesit,lebo mne konci rd 30.juna a od 1. jula chcem mat predlzenu rodicovsku. skoda, som myslela, ze niekto viete a poradite... 🙂

maznacik007
12. máj 2011

@mixka nevybavuje sa to v podstate nikde, ak chces ostat doma s dietatom ktore je mladsie ako 6 rokov tak je potreba to nahlasit na zdravotnej poistovni a plus na socialnej poistovni / aby stat za teba odvadzal poistne/ v podstate a to treba im hovorit bude osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov stat za teba bude platit zdravotne a dochodkove poistenie.. ostatne poistenia nie....

takze treba zajst na zdravotnu poistovnu a plus na socialnu poistovnu doporucujem ti tie papiere kde sa to vyznaci / maju svoje tlaciva/ tak si urob fotokopiu s peciatkou prebratia.. aby si mala do buducnosti ... samozrejme to treba mat poriesene so zamestnavatelom, na UPSVAR to v podstate nemusis ohlasovat
toto je treba vyriesit najneskor do 7 dni odo dna zmeny

mixka
12. máj 2011

@maznacik007 so zamestnavatelom to vyriesene mam, umozni mi ostat doma, len som nevedela kde zacat. dakujem 😉

graziela
24. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa opytat, ak ste tu niekto, komu neuznali predlzenie RD zo zdr. dovodov na 1.krat...ako ste postupovali potom?Ja zatial este nemam vyjadrenie, od podania ubehol este len tyzden, no par dni pred skoncenim RD tam zavolam, tak sme sa dohodli s pani uradnickou. Zaujimalo by ma, ze ak by mi to cirou nahodou neuznali ani na odvolanie a o par mesiacov by som podala ziadost na opätovne posudenie zdr. stavu - uhradili by mi rodic. prispevok spätne k datumu podania mojej uplne prvej ziadosti? Nemate s tym niektora skusenost?

bianka1
25. máj 2011

@graziela ahoj mne pri dcere neuznali ani odvolanie neprešlo 😒 aj ked sme mali toho dosť..o rok sme mohli podať na preskumanie alergologička napísala super posudok a prešlo nám to a nám zaplatili dozadu aj ten jeden rok.,teraz o pár mesiacov nás ten kolotoč znovu čaká nakolko aj syn má zdravotné problémy a do škôlky vôbec nemôže ísť..možem sa spýtať aku diagnozu má vaše dieťatko?

graziela
25. máj 2011

@bianka1, dakujem za info - to ma teraz prekvapilo, ze dalsia ziadost sa moze podat az o rok, toto som vobec nevedela, plati to aj teraz? neviete niekto?
My mame nabeh na astmu, spirometriu mu este nerobili, nakolko sa to az od 4rokov robi a za spoluprace pacienta, co u nas zatial nehrozi...A okrem toho mame atopicky ekzem a za posl. polroka sme kazdy mesiac chory, vzdy to skonci na atb :( Tento rok sme ich vybrali uz 3...cely april sme sa nemohli z toho vymotat...nas pediater nam az teraz odobral krvicku a stery, zatial sa nam potvrdila anemia a dalsie vysetrenia budu do 2tyzdnov, zobrali nam krv na chlamydie, mononukleozu, imunoglobuliny, KO, a vsetko mozne...
Alergologicka nam nenapisala moc dobry posudok,bola urazena, ze sme sa tam dlhsie neukazali, no my sme nemali dovod, kedze takmer cely r.2010 sa nasmu malemu celkom dobre darilo, inh. spreje mame predpisane od 6mesiacov, takze sme to zvladali celkom dobre za pomoci tych sprejov a s konzultaciou s pediatrom...Ale samozjreme alergologicke tym padom chybali body a prachy, tak takto reagovala...
Sama som napäta, ci nam to schvalia alebo nie...ani nas pediater, ani alergologicka nam neodporucala MS, a musim povedat, ze naozaj sa malemu zdr. stav ovela zhorsil, ako nastupil v marci...odvtedy tam bol doteraz dokopy mozno 4 tyzdne, zvysok bol doma kvoli chorobe... :( Neviem si predstavit, ako by som to riesila, keby som chodila do prace a neustale cerpala bud dovolenky alebo očr... :( Bola by som ovela radsej, keby som toto nemusela vobec riesit a mala zdrave deticky...
A ake dg. a zdr. problemy mala vasa dcerka, ked vam to neuznali?

bianka1
25. máj 2011

@graziela bohužial aj teraz sa môže posudzovať až po roku 😠 ..mi sme nemali dobrý posudok od alergologičky malá má potravinársku alergiu a neustále bola chorá ale kedže vela vyšetrení sa robí až po 3ch rokov tak ked sa posudzoval jej zdravotný stav tak vela vyšetrení chýbalo ☹ takže rok na diete + každý den lieky a ja som nedostala ani korunu 😒 ..teraz malý má tiež potravinársku alergiu a vela potravím ja už neviem čo mu mám dať jesť stále má z nich alergicku reakciu minule mi celkom napuchol ☹ no a je tiež stále chorý tiež už 3x mal tento rok antibiotiká teraz ked kosia vonku travu ani von nemôžeme ísť celkom mu napuchnu oči a má stale nadchu ☹ ale alergologička mi slubila že napíše dobrý posudok aj detská tak uvidím ako dopadneme 😕 velmi vám držím palce potom napíšte ako ste dopadli 🙂

katecameron
26. máj 2011

@bianka1 fuha ako je to mozne ze vam rok zaplatili spatne mne nezaplatili spatne nic a na urade tvrdila ze aj keby tak sa da len pol roka spatne

katecameron
26. máj 2011

@graziela ja som podavala skor ako po roku od vtedy co neuznali qa mohla som ja viem ze 6mesiacov a mozes ziadat znova ja som ziadala po 8mesiacoch

katecameron
26. máj 2011

@graziela mne neuhradili nic spatne neviem ci ma opinkali ci co ale mne nie aj uradnicka tvrdila ze to musí posudovy lekar napísat ze aj spatne ked nenapíse tak neuhradia spatne nic

graziela
26. máj 2011

@katecameron, no to je teda zvlastne, ze jedna uradnicka povie tak, druha inak...asi to nemaju take jednotne, a mozno fakt sa posudzuje kazdy pripad individualne, len nechapem, na zaklade coho jednemu zaplatia spätne a druhemu nie 😒
Skusim sa na to opytat, ak nahodou by som musela davat odvolanie, ze kedy mozem nanovo podat ziadost.

A este by ma zaujumalo, ze pri odvolani ste dokladovali nejake novsie vysetrenia, ktore ste absolvovali od podania ziadosti a neboli predtym v zdr. dokumentacii, ktoru ste si so ziadostou prefotili?
Alebo stacilo vam napisat len ciste odvolanie ?

katecameron
26. máj 2011

@graziela vies co ja som sa neodvoilavala minuly rok som ziadala len raz a neuznali mi to neodvolala som sa preto ze sme mali blbu alergologicku ktora mala nazor ze moje dieta nepotrebuje aby malo matku na PM ze je prílis zdravy aj ked uzil 15krat za rok atb. bol 2krat operovany a nakoniel lezal z tazkym zapalom pluc v nemocnici potom sme zmenili aj obvodnu aj alergologa a poziadali o to znova po tych 8mesiacoch a uznali to na 1krat