Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

marbe
13. jan 2010

Poradí mi niekto, ako je to s platenou predľženou materskou. Raz mi povedali na soc., že dieťa môže byť 4hodiny v škôlke a ja môžem 4 hodiny robiť. Keď som prišla s papiermi povedali mi pravý opak. Dá sa niekde v zákone nájsť výklad o týchto veciach?? Ďakujem za každú radu!!

jazminn
17. jan 2010

Ja som tiež na predlženej MD, dcéra bude mať 5, v apríli mám doniesť pred komisiu papiere, že jej stav je naďalej nepriaznivý od odborného lekára a možno mi to predlžia až do 6 rokov. Do škôlky môže ísť na 4 hodiny, ale ja pracovať nemôžem.

ivka144
29. jan 2010

Prosim o radu!
Nas maly je alergik a ma dietu - bezlepkovu, bezmliecnu a bez inych alergenov, denne berie lieky, ked je zle, tak kortikoidne maste, sople ma uplne stale - vacsie ci mensie...
Asi to je malo, ale predsa, asi sa pokusim o poziadanie o predlzenie poberania rodicovskeho prispevku - toto, akoze predlzena rodicovska z dovodu dlhodobeho nepriazniveho zdravotneho stavu, ci ako.
Pocula som, ze celiatikom to vedia dat.
Maly si vyzaduje taku starostlivost, ze si to v beznej skolke neviem predstavit. Dietna skolka je plna...

Ale co ma zaujima...
Robila som asi 2,5 roka, potom nastup na MD august 2007, vo februari 2008 som sla na RD. A v oktobri 2009 mi vyprsal PP na dobu urcitu.
Ak by som teraz sla na MD alebo chcela ist na UP, nemam narok, ako mi uz poradili. Len neviem, ako to vyzera pri predlzeni tej akoze rodicovskej. Ak je to akoby nanovo prispevok a musim zas splnat vsetko (co kvoli RD bez PP asi nesplnam), tak mam smolu. Ak by sa to povazovalo za pokracovanie, asi by sa neposudzoval stav nanovo, iba ze narok v principe mam a je otazne, ci mam narok zo zdravotneho pohladu.
Ako to je?

A tiez ma zaujima, ci by som mohla pracovat, pocas poberania rodicovskeho po 3.roku veku zo zdravotnych dovodov. Napriklad, keby som nasla opatrovatelku malemu, alebo babky by pomahali a ja by som sla na nejaky uvazok do roboty. Teraz pracovat mozem, kedte som nastupila na RD este v 2008, takze sa mi nic nekrati, kebyze som sla pracovat. Ako by to bolo?

Dakujem velmi pekne za odpovede, informacie a rady!

jazminn
31. jan 2010

Počas poberania rodičovského príspevku z dôvodu dlhodobo nepriaznivého stavu dieťaťa sa pracovať nesmie. Keď Ti to komisia schváli, tak preto, aby si bola doma a o to dieťa sa starala. Dieťa môže ísť na 4 hod. do škôlky, ale väčšinou sú tieto deti doma pre svoj zdravotný stav napr. diéta. Vytvoria tvojmu dieťaťu podľa jeho diagnozy akú uvádzaš podmienky v škôlke na 4 hod., asi nie. Moja dcéra má 5 rokov som s ňou doma, do škôlky ju veľmi nechcú, poberám RP+prídavky 185Eur.

danu
1. feb 2010

susi157 • 2d • Dnes o 09:45
ahojte chcela by som sa spytat či mate niektora informacie o tejto teme. kedy alebo ako mi ju schvalia a že vraj môže dieta chodit na štyri hodiny do skôlky.prosim o podrobnejšom vysvetleni.moja dcera ma atopicky ekzem či by mi ju schvalili pri takejto diagnoze.chodime k imunologičke-alergologičke už rok a pol.dakujem. 🙂

ivka144
1. feb 2010

jazminn - dakujem velmi pekne za info.
Este som nasla dnes na ministrerkych strankach veci..., tak som pochopila, ze mozes mat zarobky mimo pracovneho pomeru (teda na dohodu napriklad).

Inak tvoj argument, ze ak mi to schvalia, tak na to, aby som bola doma s dietatom je pre mna nevyhovujuci. Teda niezeby som tomu nerozumela, ale teraz, ked som na normalnej RD, tak mozem pracovat a poberat RD, ak nedam dieta do statneho zariadenia. A ucel normalneho rodicaku je rovnaky - starta sa doma o dieta.
Ak mi doeta nepojde do skolky, lebo ziadna statna ho nevezme, tak mi pride vpohode, ak by som na nejaky cas zverila dieta do opatery inej osobe (babke, sukromnej skolke, profesionalnej opatrovatelke na zivnost), ktora by mi starostlivost zabezpecila a ja by som isla do prace. Pri normalnom rodicaku to ide. Pokial viem. Preto ma zaujimalo, ako je to z hladiska zakona, ak je to predlzenie poberania rodicaku len ten isty prispevok za tych istych podmienok, len dlhsie kvoli zdravotnemu stavu, tak nevidim dovod, preco by som robit nemohla (nemyslim fulltime, ale nejaky ciastocny uvazok). A ak dieta ma narok chodit na 4h do skolky, tak o to skor, nie?
Aby si to nebrala zle, ja ta nenapadam, a asi aj pravdu mas, len je proste otazka, ako je to podla zakona.

Danu - medzicasom som vycitala, ze ano, moze na styri hodiny chodit a musis aj doniest na urad papier od riaditelky, ktora potvrdzuje, ze je to max. 4h. Problem je skor prakticky, ze v dnesnej dobe prepchatych skolok ti asi nebude chciet zobrat skolka len tak dieta na polovicny cas.

susi157
1. feb 2010

ivka ja som myslela že kedy sa to vybavuje a ako sa to vybavuje.ak je to pre mna. 🙂 aby som to trochu viac objasnila sarah už chodi do skôlky a mam mladšieho syna ktory bude mat v marci 3 roky a nemaju volne miesto v skolke jedine že by neake dieta odišlo do marca tak potom by mi ho zobrali tak je to na takych95percent.a ide mi o to aby som neprišla o pracu.ak ma prepustia tak neviem či najdem neaku pracu v kysuci.

danu
6. feb 2010

majocka199 • Dnes o 22:34
Prosím vas, vie mi niekto poradiť, či sa dá predlžit rodičovská dovolenka na Slovensku, ked som 3 roky brala rod.prispevok z Ciech?

lola13
6. apr 2010

ahoj nevie mi dakt poradit ako to je s predlzenou dovolenkou pri nepriaznivom zdravotnom stave dietata podala som si o predlzenie lebo mam zdravotne problemy ale podavala som to dost neskoro a neviem ci mi do vtedy pride odpoved ako mam nastupit do prace co sa potom robi ci ma clovek cakat na rozhodnutie od komisie ale ako sa vyjadrit zamestnavatelovy ak to do doby nastupu neprideta odpoved

maca793
7. apr 2010

lola13
a kedy si ho podávala? mne vyrozumenie prišlo do 30 dní od podania žiadosti a plánujem aj teraz. končí mi 30. mája.
ak je dieťa stále choré, tak neviem, prečo by si nemali schváliť. hlavný je posudok od doktorky.

mamina31
7. apr 2010

Ahoj ja som podala žiadosť minulý mesiac tak čakáme.Ale všade tu čítam ked je choré 12 mesiacov ,to my sme chorý od októbra minulého roka a tento posledný mesiac -marec sme mali zapal prieušiek do toho alergiu na antibiotika a na to všetko ekzém.A aby to nebolo málo tak sa jej to vrátilo...Bojím sa že nám to neschvália a do škôlky ju davať nechem ked je tam vždy len pár dní a potom je celý mesiac chorá.

raffay
12. máj 2010

možem aj ja porposiť o radu? 22.7.2010 mi končí rod.prís.dcéra ma prieduškovú astmu,zistili jej to asi pred 2mes,chcela by som si požiadať o pred.MD ,ale som SZČO mam pozastavenú cinnosť do 22.6.2010,ale som sa dočítala , že ak som nezamestnaná alebo SZČO nemam narok,teraz neviem či mam živnosť zrušiť a risknúť to pred.MD ale platenej ☹ prosím poradte mi ak viete 😕 dakujem

mamina31
13. máj 2010

Raffay tak neviem ci Ti ja poradim ale nam predlzili rodicovsku a to dcera uz chodila do skolky, ale sme tam vacsinu casu neboli co bola chora a ja som bola na urade prace evidovana ako nezamestnana.

geenna
31. máj 2010

Ahojte neviete mi poradit?

Moja zamestnankyna bola na MD potom na RD, dnes 31.5. mala nastupit. CHcela by ostat este take 2-3 mesiace doma. Nema dlhodobonepriaznivy stav len nejake domace problemy. Volala som na ZP- povedali len ze ju mam ukoncit 1C a nahlasit 1K ako starostlivost o dieta do 6 rokov tym padom nic neplati. Ona ma podpisat len vyhlasenie ze je s nim doma.

SP- volala som viacerym kazdy povedal ine: Jeden: odhlasit rodicovsky nahlasit neplatene volno Druhy povedal ze nic neprerusovat az ked nastupi do prace tak odhlasit z rodicovskeho a naspat do prace. Ze je to starostlivost o dieta. tym padom bude za nu platit stat.

Nebude dostavat ziadny rodicovsky , a firma suhlasila ze moze este zostat v stave zamestnanosti.

dakujem za radu

gapa
1. jún 2010

geenna,
podla zákonníka práce má nárok na RD len do 3och rokov dieťaťa, nie dlhšie (ak nejde o dieťa s dlhod.nepr. zd.r stavom), t.j.
v SP musíš:
- ukončiť čerpanie RD,
- ukončiť prerušenie z dôvodu Rd
- začať prerušenie z dôvodu nepl. volna
(samozrejme nech písomne požiada o NV)

bude nadalej dôchodkovo poistná štátom (nie nemocensky ani v nezamestnanosti) ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (teda nie ako zamestnance), ak si sama prihlášku na SP podala (to je jej povinnosť, nie tvoja)

čo sa týka ZP, tak v tom sa velmi nevyznám a myslela som, že treba platiť preddavky (za zamestnanca) a v ročnom zúčtovaní sa vrátia. Ale ak ti povedali, že to môžeš riešiť len nahlásením riadnej starostlivsoti o dieťa, tak je to snád OK. Ale asi by som požiadala o odpoved písomne, nech to mám na papiery.
Je pravda, že za osobu riadne sa starajúcu o dieťa platí poistné štát, ale zamestnávatel má povinnosť platiť preddavok aspon minimum (neviem, či v tom robili nejakú zmenu).

geenna
1. jún 2010

Ahoj gapa,

uz mi poslali odpoved zo SP aj ZP. V sp je to ako pises a ZP musis odvadzat preddavky z minima .

Dakujem ti velmi pekne
Pekny den.
papa

kaprik1
2. jún 2010

Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť. V polovičke júla mi končí materská, teda malá bude mať 3 roky. Do školky ju zoberú od 1.9.10, takže mám problém čo s 1,5 mesiacom cez prázdniny. Myslela som, že zoženiem niekoho na varovanie, ale nepodarilo sa. Mohla by som ísť na predl´ženú materskú do 1.9.10? Ako by to bolo, čo by som musela spĺňať.Pani na Úpsvr povedala, že možem ísť na predĺž. materskú, len s tým ,že nebudem poberať žiadne peniaze a štát bude za mňa platiť odvody do soc. a zdrav. poisť.Som stále v prac. pomere, od júna 07 som na materskej a od dec. 07 poberám rod. príspevok. Mohla by som popri predĺž. mat. pracovať aj na dohodu, aspoň doma? Budem rada ak mi niektorá poradíte, času mám už málo. Ďakujem

lucia20
2. jún 2010

@kaprik1 ja som nieco podobne riesila teraz. katka mala v marci tri, ale do skolky ide az v septembri. takze som na neplatenej predlzenej rodicovskej. mne bolo povedane tak, ze odvody za mna budu platit aj zdravotnu som si vybavila. ale zdravotna sa vybavuje priamo v poistovni. nejsom si ista ci mozes pracovat, ale kedze nic nepoberas, tak hadam by si aj mohla. skusila by som sa opytat na urade. ale v podstate, ak ti konci materska v juli, tak este v auguste dostanes plny prispevok, takze od septembra by si az nedostala nic.... asi som ti moc nepomohla. 😒 ☹

kaprik1
3. jún 2010

lucia20 ďakujem. A j mne to takto nejak povedala tá pani, že si budem musieť skočiť do zdrav. a na sociálne a že to je všetko. S peniazmi tak rátam, že by som potom v septembri nedostala nič, ale snáď jeden mesiac to zvládneme, len aby v tom nebol ešte nejaký iný problém...

gapa
3. jún 2010

kaprik,
platí pre teba to, čo sa pýtala geena.
pre presnost, ty nečerpáš predlženú RD ani MD ale v zamestnaní čerpeš neplatené volno z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa bez poberania rodič.príspevku.

Ale ako je to s dohodou?
čo sa týka dôch. poistenia, záleží, či sa budeš osobne o dieťa starať aj počas vykonávania práce na dohodu. Ak budeš robiť len po večeroch doma, ked dieťa spí, tak je to OK, môžeš byť dôch.poistná štátom. Ale na dohode by som si nechala uviesť, že je to práca na doma.

čo sa týka zdrav.poistenia, neviem, či záleží od sumy za dohodu, ak ti trvá prac.pomer. V ZP sa akosi dlhodobo neviem vyznať v súvislosti s dohodami a ZP štátom. To si zisti. Zamestnávatela ale bude za teba musieť platiť z min.mzdy ZP a potom v roč.zúčtovaní sa vám to predpokldám vráti (teda ak by si na dhodou nepracovala, tak by sa malo vrátiť)

gapa
3. jún 2010

na ZP budeš musieť predpokladám doniesť doklad o ukončení poberania RP a možno RL dieťaťa? alebo stačí jeho zdr. kartička, ak je v danej ZP poistené. Podpíšeš asi nejaký papier o tom, že sa on riadne staráš, v zmysle zákona o ZP, t.j. môžeš byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa

kaprik1
3. jún 2010

gapa ďakujem ,zajtra to už nestíham, ale hneď v pondelok sa vrhnem na to. Uvidíme ako to dopadne, dám potom vedieť

maca793
4. jún 2010

dnes mi prišlo rozhodnutie mám znova predlženú MD a to do 6 rokov malej. nie je tam žiadny dátum ako minulé rozhodnutie. to som mala do 31.5.2010. takže som spokojná super

kaprik1
5. jún 2010

pre gapa
chcela by som ťa ešte poprosiť. Keby som to nespravila tak, že by som išla na predĺženú materskú, ale dala by som výpoveď v práci (som tam zamestnaná 10 rokov, z toho som teraz , budú to už 3 roky na materskej), zamestnala by som sa inde a z nejakého dovodu by to nešlo ďalej a zostala by som bez práce, mala by som potom nárok na podporu v nezamestnanosti? Známy ide rozbiehať jeden obchod, ale nikto nevie ako to pojde. Tam by som mala viac času na malú a mohla by som pracovať aj doma, takže by som ju nemusela stále niekam dávať, myslím cez prázdniny kým pojde do školky. A aj potom by to bolo pre mňa jednoduchšie. Moc ďakujem za vaše odpovede

kaprik1
8. jún 2010

Tak mám vybavené. Do 1.9. som na predĺženej neplatenej materskej.Ďakujem za rady

sjuzi
21. jún 2010

Ahojte kočky, prosím o radu!!! Tiež mám vybavené neplat.voľno do septembra ako alternatívu "predĺženej rodičovskej". RD mi končí o týždeň.
Zaujímalo by ma, ak by som ešte dajme tomu v sept.zostala na neplat.voľne, tiež môžem dať syna len na 4 h do škôlky, alebo sa to na tento prípad "rodičovskej" nevzťahuje. Vďaka za skorú odpoveď. 😉

gapa
21. jún 2010

@sjuzi
ak budeš čerpať v zamestnaní neplat.volno, t.j. zamestnávatel bude za teba platiť zdr.poistnie z minima, tak budeš poistencom štátu na zdr. poistnie len v prípade, že dieťa bude chodiť do škôlky na max. 4hod. denne.

dôchodkovo však môžeš byť poistencom štátu len ak dieťa vôbec nebude chodiť do škôlky (nejde o dieťa s dlhod.nepr. zdr. stavom). T.j. z dôch. poistenia by si sa mala odhlásiť do dní po nástupe do škôlky.

sjuzi
21. jún 2010

@gapa ďakujem... Takže asi fakt budem riešiť situáciu len na leto. 😉

gapa
21. jún 2010

malo tam byť do 8dní od nástupu do škôlky, t.j. ak nastúpi 2.9., tak odhlášku s ukončením poistenia 1.9. dať do 9.9.

sjuzi
25. jún 2010

@gapa ešte ak môžem, rada by som sa spýtala... nakoniec to vyzerá celkom inak... idem si teraz hneď po skončení RD čerpať 18 dní dovolenky. Je treba behnúť niekam na Sociálku, ZP, či ÚPaSV a oznámiť ukončenie RD, alebo to bude riešiť môj zamestnávateľ? 😕