Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

alexandra
2. nov 2011

Ja mam tiez s dcerkou predlzenu RD, ma poruchu imunity, chodi na 4 hod do maleho kolektivu, skolku absolutne nezvladala. A kedze ona, tak samozrejme aj syn, lebo stacilo aby on bol 2 tyzdne v skolke a uz sme mali zapal ☹
Kazdopadne ja pracujem na full time, ale cast z domu a cast z prace, takze doobeda sme vsetci 3 doma, potom idem do prace kde povybavujem co je treba a potom ked zaspia z domu dorobim zvysok.
Ziadala som na rok, vzhladom na vysledky laboratornych testov a posudok imunologicky mi to dali automaticky na tri.

bianka234
2. nov 2011

@bianka1 aha už som to našla hore si to opisovala, ale neni mi jasné na základe čoho si to môže úradníčka dovoliť to jednoducho dať do 6 rokov, ja to rozhodnutie nemám zatiaľ, neviem čo tam píšu. Lebo neviem si predstaviť, že keď má môj malý ekzem tak mi to dajú do 6 rokov a nikto nebude pátrať po tom či sa mu to medzičasom nezlepšilo.

bianka1
2. nov 2011

@bianka234 vybav si neplatenu aj vtedy platí štát všetko za teba 😉 aj my máme kontrolu o rok a vôbec to neriešim či mi to predlžia do 6 tich r.budem s malým doma..na urad stačí zobrať rodný list a tam ti daju podpísať čestne prehlasenie že sa budeš starať do 6r. o dieťa 😉 teraz dávaju na rok potom ked sa zdrav.stav nezlepší ak predlžia..

bianka1
2. nov 2011

@alexandra super ked vám to dali na tri roky 😵

bianka1
2. nov 2011

@bianka234 ti máš už rozhodnutie?ked ano tak ho zober na socialku a zdravotnu poisťovnu

alexandra
2. nov 2011

@bianka1
@bianka234
Zrejme to zalezi od diagnozy. U nas sa to sice moze zlepsit, ale imunomodulacnu liecbu zrejme bude brat az do puberty, kedze tento typ ochorenia sa neda liecit, len kompenzovat..

bianka234
8. nov 2011

@alexandra
@bianka1bola som na socialke a tam som nič nepodpisovala, pani mi povedala, že automaticky za mňa do 6r. dieťaťa pokiaľ im neodovzdám prac. zmluvu alebo ŽL budú platiť a čo sa týka zdravotnej poisťovne ma teda pekne šokovali, lebo mi dali podpísať čestné prehlásenie na ktorom bolo, že malý bude chodiť do škôlky len 4 hod a ja nebudem pracovať, ale sa oňho starať. Nepodpísala som to, lebo sa mi to zdá uplná hovadina, predsa je nový zákon od januára. Tak som tej paničke povedala že čo keby predsa idem robiť, ona že to by sa oni v poisťovni dozvedeli, lebo by za mna platili odvody, takže je to protizákonné. No je toto normálne?Podpisiovali ste takéto niečo?

zoja
8. nov 2011

@bianka234 ak sa nemylim tak ten zakon plati len pre mamicky co su na platenej predlzenej RD , ak si ako dobrovolne na predlzenej tak plati to co ti tam povedali, nesmies pracovat a dieta len na 4hodiny v skolke a podla toho co si pisala predtym, tak sice poziadane on mas , ale este stale nemas vyrozumenie. az potom s nim pojdes na zdravotnu poistovnu a vtedy nic podpisovat nemusis ( aspon ja som nic nepodpisovala)

bianka234
8. nov 2011

@zoja myslíš zákon že môžem robiť aj dieťa do škôlky ak som na platenej RD? Ja som si vybavovala platenú, neviem nerozumiem tomu

zoja
8. nov 2011

hej myslim ten zakon
a mas uz vyrozumenie, ze ti to schvalili? lebo ak nie a si nahlasena na urade prace , tak si vlastne zatial len na predlzenej dovolenke neplatenej a vtom pripade plati to co som ti pisala

zoja
8. nov 2011

mne maly chodi do skolky , ale len na 4hodiny lebo dlhsie ho tam nechcem nechavat, kedze sa najviac chorob prenasa prave v spanku, tak sa tomu snazim zabranit aspon takymto sposobom, doobeda sa vyhra a spinka potom uz doma

gapa
8. nov 2011

@bianka234
musíš rozlišovať dva zákony a dve definície starostlivosti o dieťa:
1. - definíciu "riadnej starostlivosti o dieťa"
- zo Zákona o RODIčOVSKOM PRíPSEVKU (nárok na rodič.príspevok), z ktorého čerpá túto definíciu aj Zákon o SOCIáLNOM poistení (dôch.poistenie mamičiek),
- riadna starostlivost o dieťa je splnaná ked sa o dieťa staráš:
-- osobne alebo
-- zabezpečíš riadnu starostlivosť o dieťa inou právnickou (škôlka, jasle) alebo plnoletou fyzickou osobou (príbuzní, niekto na živnost)

a

2. - definíciu "celodennej osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa"
- zo Zákona o ZDRAVOTNOM poistení
- kedy sa musíš o dieťa starať osobne, je tam pár výnimiek a jednou z nich je aj niečo také (nechce sa mi hladať presné znenie, no je to v § 11 ods. cca 9??? Zákona o zdr.poistení) že podmienka starostlivosti je splnená, ak dieťa navštevuje škôlku najviac 4hod. denne

B) čo sa týka VYKONáVANIA ZáROBNKOVEJ čINNOSTI (práce na dohodu, prac.pomer, ako szčo)
tak
1. pre nárok na RP nie je podstatné, či vykonávaš prácu na dohodu, či na prac.pomer, či ako szčo, nárok na RP to vôbec neovplyvnuje (podla teraz účinného zákona)
2. pre možnosť byť dôchodkovo.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, je podstatné, či ti trvá iné povinné dôch.
-Povinné dôch.poistenie NEvzniká pri práci na dohodu a nie každá szčo je automaticky povinne poistená (hlavne v období od založenia živnsoti do 30.6. dalšieho roku).
-Zamestnanci vykonávajúci prácu na PRac.POMER a POVINNE dôch.poistené SZčO nemôžu byť zároven dôch.poistené štátom
3. ZDRAV.POISTENIE šTáTOM a toto je niečo čo neovládam,
neviem, prečo by vadila práca na dohodu pri možnosti byť zdr.poistený štátom?? Samozrejme beriem to tak, že počas práce na dohodu sa stará napr. babka, či manžel, alebo škôlka do 4hodín.
-a)
Zamestnanec na prac.zmluvu nemôže byť zároven štátom postený ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (myslím to je blbosť, aj ked vlastne aj to možno??? od 1.1.2011 je možné v prípade dvoch prac.pomerov, aj ked je to trochu pritiahnuté za hlavu, v jednom čerpať nepl. volno z dôvodu celod.osobnej a riadnej star. o dieťa do 6rokov a v druhom pracovať).
-Je možné byť zdr. poistený štátom ako poberatel RP a zároven ako zamestnanec
-b) szčo, v tom sa nevyznám, tam asi ide o to, či má aktívnu živnost a akú výšku príjmov. Ak príjmy nemá, no nemá prerušenú živnost, tak netuším, predpokadám zaplatí (po ročnom zúčotvaní, neberiem preddavky) z minima??? netuším
c) dohodár, z príjmu na dohodu sa neodvázda zdr.poistenie. Ale asi ide o to, že je zase na zvážení, čo znamená celodenná osobná starostlivosť (ako bol problém do 31.12.2010 s rodič.príspevkom), či ak sa o dieťa počas vykonávania práce na dohodu stará: škôlka na max. 4hod. denne (to by bolo ok), či druhý rodič (to by malo byť ok podla mna), či babka, či je to OK. Ak by sa staral niekto na živnsot, tak to by asi neobstálo.

Ale inak je bežná prax, že na zdr.poistovni, ak nie si poberatel RP, že musíš podpisovať čestné prehlásenie o celod.osobnej a riadnej starostlivosti. Ale nevidela som ho, či majú nejaké predtlače a som netušila, že sa podpisuje aj nevykonávanie práce na dohodu.
----
nedalo mi nepozrieť tie zákony, no len definície starostlivosti, tu sú aj so zdrojmi:

tu je zo Zákona o zdravotnom poistení, zdroj: http://www.udzs.sk/dokumenty/legislativa.html?p... :
§ 11 ods.
(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť
poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje
najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení.
Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia
súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri
po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

a tu zo Zákona o rodič.príspevku 571/2009, zdroj: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
§ 3 ods.
(3) Riadna starostlivos o diea poda tohto zákona je starostlivos poskytovaná
dieau v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieaa, najmä
primeraná výživa dieaa, hygiena dieaa, výchova dieaa a dodržiavanie preventívnych
prehliadok dieaa poda osobitného predpisu.6)
(4) Podmienka riadnej starostlivosti o diea sa považuje za splnenú, ak oprávnená
osoba zabezpeuje riadnu starostlivos o diea osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou
alebo právnickou osobou.

bianka234
9. nov 2011

@zoja rozhodnutie zatiaľ nemám, každú chvilku príde. Tak som tú pani asi nepochopila, ona mi to dávala podpisovať kôli tým pár dnom kým mi to príde, no to mi mohla rovno povedať nech to donesiem keď to príde a hotovo.
@gapa teda más môj veľký obdiv, si teda namakaná, ďakujem všetkým teraz už len čakať čo príde a ešte robotka keby sa naskytla, čo teda v tejto mizernej dobe asi aj celkom ostárnem kým sa dočkám. 😅

diabolico
9. nov 2011

Ahojte, prepáčte že Vám sem vstupujem , ale riešim podobnú situáciu. Môj syn bude mat 12.marca 2012- 3roky do škôlky nastupuje 9. Januára 2012. Ked dovrši 3roky chcem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke. Ak som to správne pochopila tak dôchodkové mi bude platiť štát a zdravotné si budem musieť platiť sama? syn tam bude na celý deň.dakujem 🙂

taella
10. nov 2011

ako je to s oznámením zamestnávateľovi , že ostávate doma po 3. roku? Stačí mu iba oznámiť , že nenastúpite do práce a po doručení rozhodnutia mu poslať kópiu ?

bianka1
10. nov 2011

@diabolico no neviem či malého môžeš dať do školky 😕 ked sa vybavuje neplatená predlžena RD tak sa tam podpisuje čestne prehlásenie že sa o dieťa budete starať..vtedy platí štat dochodkove aj nemocenske poistenie 😉

gapa
11. nov 2011

@taella
záleží či máš rozhodnutie alebo nie. Ak nemáš rozhodnutie, tak nemôžeš žiadať o rodič.dovolenku, resp. záleží na vzťahoch medzi tebou a zamestnávatelom, lebo ak nebudeš mať v den po dovršení 3rokov dieťaťa rozhodnutie, tak on ti nemôže poskytnúť RD, len neplatené volno. Ale to môže a nemusí ti poskytnúť. Preto je dobré to vybavovať tak, aby neboli s týmto problémy.

počas neplateného volna (ak by ti neschválili nepriaznivý zdr. stav) musíš bud ty alebo zamestnávatel nahlásiť na zdr.poistovnu, že si zdr. poistná štátom ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (toleruje sa návšteva škôlky max. 4hod)

ak by si čerpala RD (tj. schválili ti nepr.zdr.stav a poberala by si RP), tak budeš zdr.poistená štátom ako poberatel RP a to tiež nahlasuje bud zamestnávatel alebo ty sama. V takom prípade nie je podstatné, či dieťa chodí alebo nechodí do škôlky.
toto si však radšej dohodni so mzdárkou, príp. zavolaj do svojej ZP, kto to nahlasuje, lebo teraz je v tom hokej, zákon hovorí niečo, je aj usmernenie k tomu, ale nie su rovnaké postupy.

počas starostlivosti o dieťa (či už počas čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní alebo neplat. volna), ak si si SAMA dala prihlášku do soc.poistovne, si dôchodkovo poistná štátom (nie však nemocensky, resp. ak čerpáš rodič.dovolenku, tak pre nárok na MATERSKé! sa aj toto obdobie ráta do potrebných 270dní, ale nie ak čerpáš neplat.volno!!!)

gapa
11. nov 2011

@diabolico
prečítaj si, čo som písala o príspevok vyššie.

do ukončenia poberania RP môžeš byť zdr.poistná štátom ako osoba poberajúca RP. Od ukončenia, ak bude chodiť dieťa na viac ako 4hod do škôlky tak bud budeš samoplatitel (vyše 46eur mesačne, za obd. od januára asi o niečo viac) alebo ak sa napr. zaeviduješ na up, tak budeš zdr.postená štáotm ako uchádzač o zamestnanie

(aj ked neviem, či som ti už niekde neodpovedla??)

verona20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
baka
26. dec 2011

@verona20 ak maju chlapci zly zdravotny stav, mozes na UP poziadat o predlzenu rod. dovolenku. Daju ti tlacivo, treba prilozit lek. spravy dokazujuci dlhodobo nepriaznivy zdr. stav, nie starsie ako 6 mes. Na zaklade tvojej ziadosti lekar UP posudi ziadost a vydaju ti rozhodnutie. Ak schvalia predlzenie, plati pre teba to co do 3 rokov, teda mozes pracovat, deti mozu chodit do MS.

verona20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilianka851
30. dec 2011

Mozemsa opytat ako dlho trva kym vydaju rozhodnutie o predlzenom rd?podala som.si ziadost kolli komplexne znizenej imunite.castym zapalom priedusiek aaj ponamahovy kasel mam vobec sancu ze mi to uznaju?

bianka1
30. dec 2011

@lilianka851 my sme mali rozhodnutie do 2 týždňov 😉 a jasne šancu máš len treba hlavne od odborneho lekára zobrať spravu ale to ti na urade povedia ked pojdeš pre tlačivo držím palce 🙂

lilianka851
30. dec 2011

Ja uz mam ju podanu aj spravu od imunologicky proste vsetky papiere len som chcela vediet ako dlho to trva 21eho som to podala

verona20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peggi
11. jan 2012

Ahojte. Potrebujem poradiť. Syn bude mať vo februári 3 roky,takže mi končí rodičovský príspevok. Momentálne som opäť tehotná,termín porodu mám v júli 2012.Prácu nemám,lebo mi počas rizikového tehotenstva skončila zmluva po troch rokoch a zamestnávateľ mi ju už nepredĺžil,takže sa nemám kam vrátiť po skončení materskej a šanca,že ma niekto zamestná tehotnú je pravdepodobne veľmi malá. Tiež je to skomplikované aj tým,že syna nezobrali do MŠ,takže aj keby mi niekto prácu predsa dal,nemá ho kto varovať. Počula som,že sa dá predĺžiť materská aj bez zdravotných dovodov,ale nebudem dostávať žiadny rodičovský len budú za mňa platené odvody. Je to pravda?

bianka1
12. jan 2012

@peggi ano je to pravda treba isť do zdravotnej a socialnej poisťovne a vybaviť to -stači rodný list 😉

maji4
16. jan 2012

CHcela by som sa informovať: ja som na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dietata a teraz sa chcem opýtať či môžem pracovať príležitostne ako brigádnička?????
Stále sa tie zákony menia a teraz mám z toho hokej , kto by mi vedel odpovedať budem velmi vdačná.Ďakujem Maja

lilianka851
17. jan 2012

TAKZE VCERA SOM SI BOLA PO POSUDOK UZNALI MY TO

maji4
17. jan 2012

baby tak nikto z Vás mi nevie povedať ked som na predlženej či môžem brigádovať???