Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

suezana
10. jan 2011

no a keďže je oslabená imunita, moja dr. malú necháva doma ešte týždeň po vyzdravení 😝 ja to chápem, ale chápte, že zdravé dieťa doma ide prevrátiť dom 😀

ada11
10. jan 2011

chcem sa vás spýtať, moja mladšia dcéra je dispenzarizovaná u imunológa, očného kvôli alergii, tearz sa k tomu pridali aj obličky. dokin mi asi nedoporučí nástup do MŠ /asi tak ako pri staršej dcérke/ bude mi odporúčať predlženú RD. No ja si to v práci ale nebudem môcť dovoliť, lebo nastupujeme 3 po RD, takže nič-moc. Viem, zdravie dieťaťa je dôležitejšie, ale treba aj platiť účty, pôžičky a pod.. Ak by dokin navrhol predlženú platenú RD, tak viem, že dieťa može chodiť na 4 hodky do MŠ, ale ja asi nesmiem vôbec nastúpiť do zamestnania, že? Na žiadny úväzok? Zvažujem čo bude lepšie, lebo ja nebudem môcť brať OČR každý mesiac ani každý druhý, keďže pracujem v školstve a odučit sa musí.

suezana
10. jan 2011

@ada11 práveže teraz od januára môžeš všetko, aj pracovať, aj dať dieťa do škôlky na celý deň.

paula80
10. jan 2011

Ja by som sa iba chcela spýtať, ako popredu ste si to predlženie vybavovali, náš malý má o 3 mes.3 roky, a doktorka mi kázala doniesť tlačivo už teraz v januári, trvá to tak dlho kým to schvália, alebo keď to donesiem skôr a schvália to skôr ako bude mať syn 3 roky,budú to rátať od dátumu schválenia, alebo od jeho ukončeného 3 roka?Pýtam sa len preto, aby som to nepodávala moc skoro, ďakujem za odpoveď.

ada11
10. jan 2011

suezana, to akože môžem robiť na plný úväzok, k tomu ak bude dieťa zdravé, tak v tom období môže navštevovať MŠ na 8 hodín a k tomu ešte sa môže poberať aj RP 190 € ?

zobaka
10. jan 2011

ada - mozes robit aj od rana do vecera, ak dietatu zabezpecis riadnu starostlivost, do skolky moze ist na cely den, na druhej strane mas aku taku istotu ze ked ochorie mozes byt doma, ja sice robotu nemam a ani si netrufam na plný uvazok zatial, ked maly bol minulý rok vela chorý, ale ja pánu Mihálovi schvalujem, ze dal moznost aj takýmto mamickam pracovat, lebo aj tak je zrejme, ze vacsina z nas aj tak bude bud doma s dietatom, alebo si najde nejaku brigadku, ved je tazke zamestnat sa, keby ste mali vypadavat každe 2 týždne na mesiac napr.

paula - od podania ziadosti cakas v priemere asi mesiac, maju max. 60 dni na posudenie ziadosti, zvycajne je to skor do jedneho mesiaca cca

suezana
10. jan 2011

@paula80 ja som čakala mesiac a pol, kým mi prišlo domov rozhodnutie

ada11
11. jan 2011

zobaka, tak teda normálne môžem robiť na plný úväzok a poberať aj RP 190 €? Je predpoklad, že dcéra bude viac doma ako v MŠ, ale nerada by som niečo prestrelila. My ideme totiž vo februári na imunologicku kontrolu, či to dokinovi mám spomenúť. Ja idem ešte s deťmi aj na liečenie.

ada11
11. jan 2011

zobaka, a mohla by som sa zamestnať na trvalý pracovný pomer alebo len na dohodu o pracovnej činnosti? Ja som teraz na RP ale PP mi trvá. Ak by som nastúpila na predlženú platenu RD, tak sa môže pracovať aj na TPP? Ja mám dat vedieť zamestnávateľovi vedieť či a kedy nastúpim, keďže som teraz pracovala na dohodu, ale musela som ju zuršiť pretože chodím s dcérami len po doktoroch a nestíhala som chodiť do práce ani na tie 2 dni v týždni. NEVIEM čO BUDE LEPšIE , čI SA ZAMESTNAT A VYKAšLAŤ SA NA PREDLžENú rd ALEBO íSŤ NA PREDLžENú RD a chodit počas zdravia dietata do práce.

suezana
11. jan 2011

@ada11 keď raz môžeš pracovať, tak môžeš. Už tam nie je žiadne obmedzenie, ako bolo, takže ...

suezana
11. jan 2011

@ada11 a predĺženú RD môžeš zrušiť, keď treba. Mne automaticky z práce volali, v ten týždeň ako mala malá 3 roky a ja som nastúpila do práce ( o dcéru sa starala svokra) a odo mňa za 2 roky nechceli žiadny papier, že som stále na RD. Čerpala som aj OČR, keď bola malá chorá. Len treba ísť na sociálnu poisťovňu nahlásiť, že pracuješ. Aspoň ja som to tak mala 😉

zobaka
12. jan 2011

@ada11

ano mozes pracovat plus dostanes prispevok, ked to povies dr. asi nadseny nebude 😀 zavisi to od momentalneho stavu dietata, vsak vies ako to chodi, ja mam tiez dieta so znizenou imunitou a skolka bola skor ako prazdniny nez dochadzka, ja by som skor riesila pracu na dohodu, brigadu, lebo mame predpoklad, ze z prace by sme vypadavali, kedze deticky su viac nachylnejsie

skajka52
13. jan 2011

písete tu že maminky na predl.zo zdravot.dôvodov . 😎 😎 ..môžu deti dat do skôlky na cely den...ja som pocuvala v tel.novinach ze mx 4 hod...ved to by bolo divne povolenie aby stat platil ,,zdravot...rodicak" ked matka ide robit a dieta je cely den prec...nie pocuvala som ministra a PANI na URADE ma 100% PRAVDU ja budem od3.3.2011 doma ale maju problem so svalstvom od narodenia ale mozok a chodenie vporiatku..len jedno dvojča ma este slabe nožicky 😢 😢 a nevladze tolko...tak do skôlky pôjdu ale az od3,5 alebo4 rokov..ako zdravstav dovoli...ale na maters.budeme do 6rok.../ podla lekera /a tie 4 hod museli chvalit...lebo dieta skôlku poptrebuje ...zaradenie do kolektívu...učenie...aj koli budovaniu imunity v kolektive- / priprava na skolu / 😎 😎 no niektore deticky môžu bez materskej do skôlky na cely den...no poob maju rehabilitacie...tak aj teketo dôvody su...treto tie max4hod... 🙂 🙂 🙂 ostatne co pisete vsetko suhlasí...len som reagovala na casovu dlžku pobytu dietata v škôlke...pekny dnik..Blanka 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

suezana
13. jan 2011

@skajka52 kamarátka sa bola pýtať na úrade a povedali jej, že môže aj pracovať, aj dieťa ísť na celý deň do škôlky 😕

zitaje
13. jan 2011

Ahojte, mam taku otazku, budem velmi rada, ak mi niekto poradi, dopredu vdaka. 🙂
Koncom februara ma dcera 3 roky, cize mi konci RD.
Kedze som nastupila na RD este podla stareho, uz davno pracujem na dohodu. Povodne som planovala dat si od marca zivnost.
Malu idem dat do skloky najskor od septembra, aj to len na 4 hodiny (max.), lebo pracujem vacsinou popoludni az vecer, cize keby bola v skolke, ani ju neuvidim niektore dni 😒 .
Otazka znie: Ak dieta nema ziadny zdravotny problem, len proste nechodi do skolky, mozem ostat na predlzenej RD? Prispevok nebudem dostavat, to viem, ale co bude za mna stat platit? Zdravotnu poistovnu a dochodkove poistenie? Ked dam malu do skolky na 4 hod., tak len zdravotnu poist?
Musim si platit este nieco v soc.poist? Alebo len mozem?
Dakujem za odpoved komukolvek erudovanemu 😵

skajka52
13. jan 2011

@suezana a to sa bola pytat teraz???nie ešte v starom roku...nemyslela úradnička že sa pyta po starom???alebo sa pytala na rok2011???tak to nechapem...ale ok...pozriem to na internete...lebo to sa mi zdá divné.. 😲 .idem..kuk..papa

suezana
13. jan 2011

@skajka52 no veď práveže teraz bola, lebo je tiež na predĺženej a chce si hľadať robotu 😒 ja to viem od nej...no v každom prípade daj vedieť.

skajka52
13. jan 2011

no to pokukam.. 😎 😎 .ak zabudnem môžeš sa ozvat 🙂 🙂 a napisem..papap

suezana
13. jan 2011

@skajka52 nezabudni! 😉

skajka52
13. jan 2011

ok...posnažím sa.... 😀 😀 😀 😀

lubka8385
13. jan 2011

skajka52 ano je to divne,ale mozes dat dieta na cely den do skolky.Mam kamosku co robi na UP,potvrdila mi to na 100%.Mna to tiez zaujimalo,lebo ja som živnostnicka a chcem poziadat o predlzeny rodicak.

suezana
14. jan 2011

@lubka8385 super, ďakujeme za dôležitú info, lebo ja som to už povedala niekoľkým mamičkám, jedna už vybavuje, že jej dieťa bude chodiť na celý deň - ona o tom nevedela, ja som jej to povedala, takže by bol dobrý prúser, keby to nebola pravda 🤐

mixka
16. jan 2011

mna zaujima presne to iste, co @zitaje, riesim ten isty problem 😕

zitaje
16. jan 2011

@mixka Co sa mi zatial podarilo zistit, ked mas teda podobnu situaciu: mozes ostat na predlzenej RD, stat za teba bude platit zdravotne poistenie a dochodkove v pripade, ze dieta nechodi do skolky a ty nemas pracovnu zmluvu (t.j. nie si zamestnana) ani nie si SZCO. Cize mozes pracovat na dohodu.
Co este neviem, je to, ci je nejake obmedzenie vo vyske prijmu a ci mozem pracovat aj na prikaznu zmluvu.
Ak das dieta do skolky na max. 4 hodiny, stat ti bude platit zdrav.poist. ale uz nie dochodkove. 🙂
Vie niekto poradit, ci je horny strop pri dohode a vo veci prikaznej zmluvy? Vdaka 🙂

bambusko
17. jan 2011

dnes som bola v socialnej poistovni a mila pracovnicka mi povedala, ze aj po ukonceni rd za mna stat stale plati poistne do 6 rokov veku dietata a moze chodit aj do skolky dokonca 😕 kedze nemam zamestnavatela, nemusim davat ziadnu prihlasku ani nic, staci to, co som uz dala pri narodeni. a mozem pracovat na dohodu 🙂 zakon 571/2009 sa novelizoval 513/2010 a palti od 1.1.2011, zmenila sa definicia riadnej starostlivosti o dieta

http://www.upsvar-tv.sk/zakony/soc/571_2009.pdf

http://www.upsvar-ke.sk/rodicovsky/RP_novela od...

este cakam na odpoved zp ohladom prace na dohodu, tam to vyzera, ze stale plati podmienka max. 4h navstevy skolky, ale ohladom prace na dohodu mi na pobocke nevedeli odpovedat

darusik7
22. jan 2011

baby,zachvilu mi konci RD..maly pojde do skolky od septembra..nedavno som sa dozvedela,ze ako slobodna mamicky by som dostavala podporu okolo 100€..kym by som bola na urade prace,tak to sa zapocitava do odpracovanych rokov?neviete mi niektora poradit?

zobaka
22. jan 2011

darusik - ked si na UP nemozes mat odpracovane roky v tu chvilu 😉 Ak mas na mysli, ci by si bola dochodkovo poistena statom, tak evidovaní na UP nie su, stat za Teba platí iba zdravotné poistenie. O podpore sa chod informovat, to netusim ako je pri slobodných mamickach

darusik7
22. jan 2011

@zobaka socialku by som si tiez musela platit?

zobaka
22. jan 2011

darusik - ak si vedena na UP neplatis si nic, povinne je iba zdravotne poistenie, ktore by za Teba platil stat, ak by si bola dobrovolne nezamestnana tak by si si musela platit zdravotne, dochodkove nie je povinne, ale mozes byt samoplatca, ale to je velmi vela penazi a v podstate zbytocne, lebo do dochodku mas este daleko a berie sa posledných 10 odrobených rokov, to je povinne len ked pracujes, vtedy odvadza zamestnavatel, ak by si ostala na predlzenej RD bez zdravotnej indikacie dietata, stat by za Teba zdravotnu platil

darusik7
22. jan 2011

@zobaka dakujem..🙂