Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

zobaka
22. jan 2011

darusik - nie je za co 😉 🙂 urcite vsak chod si pozistovat na co mas ako slobodna mamicka narok 😉

habibi78
26. jan 2011

ahoje dievcata. dnes mi prislo rozhodnutie, ze mi schvalili predlzenu rd....
kedze k 31.1. so mnou zamesnavatel ukoncil na dohodu pracovny pomer, do 7.2 sa musim nahlasit na urade prace.... co vsetko tam mam odniest? vypoved, zapoctovy list a co este? Rozhodnutie dostali v kopii, to asi nie, ale pre istotu ho vezmem tiez.... Potrebujem este nejake ine doklady? Dakujem za odpoved velmi pekne... 😉

maruschka
27. jan 2011

dievčatá, mám taký problém..Mám 4 ročnú dcérku, ktorá je v jednom kuse chorá - časté virózy, angíny, atď..Jednoducho som po materskej nastúpila do práce-pracujem pol roka a ona odkedy nastúpila do škôlky je v jednom kuse doma na maródke..Pohrávam sa s myšlienkou, zostať s ňou doma, lebo mi je veľmi ľúto, že je tak často chorá a takto sa trápi s horúčkami.. ☹ ☹ ☹ ☹ Čo by ste mi poradili vy? Tento stav trvá už od septembra, do škôlky chodila len minimálne, vždy tam vydrží iba pár dní a je zasa doma s horúčkami. Chcem poprosiť pediatričku, či by nás neposlala k imunológovi, takto to už jednoducho ďalej nejde. Z práce chodím domov až večer po 18,00 a manžel, to ani nehovorím kedy. Jednoducho prosím o radu..ďakujem.

barii
27. jan 2011

Zdravim, dievcata...
neviete niektora, ako je to v pripade, ak je matka na predlzenej RD z dovodu dlhodobeho nepriazniveho zdrav. stavu dietata, je zamestnana, dieta ochorie a matka s nim musi zostat napr. tyzden-dva doma ... ma narok na poberanie davky OCR? Alebo, ak je na predlzenej, tak jej uz neprislucha?
Dik.

lucinda7
27. jan 2011

@barii matka na predlzenej RD z dovodu dlhodobeho nepriazniveho zdrav. stavu dietata nesmie byž zamestnana 😝

petrucikaa
27. jan 2011

ahoj, rada by som sa zapojila do diskusie 🙂 najprv by som vsak chcela pochvalit tuto stranku, velmi sa mi paci. Moj prvy prispevok je prave v tejto casti a potrebovala by som poradit. Som momentalne na RD, ktora mi konci prveho juna 2011, pravdepodobne cakame dalsie babenko {teraz to je asi 3 alebo 4 tyzden} U zamestnavatela mi zmluva este stale trva. Aka je moznost aby som poberala po narodeni druheho dietatka maximalnu matersku a aku vysku {sumu} rodicovskej dovolenky mozem poberat?dakujem vopred za rady a ocenim aj vsetky odpovede uz skusenych mamiciek. pekny den

paula80
27. jan 2011

@petrucikaa ahoj skús pozrieť v téme - materská, rodičovská opäť materská.Táto téma je o predĺžení rodičovského príspevku po 3 roku dieťatka zo zdravotných dôvodov.Myslím, že si napísala omylom do zlej témy. 😉

petrucikaa
27. jan 2011

paula80 dakujem za radu, tu temu som nejako prehliadla, je tu toho vela 🙂

zobaka
27. jan 2011

@lucinda7

podla noveho zakona moze, co si napisala sa vztahuje na stary zakon 😉 🙂

barii
27. jan 2011

Lucinda7, podla noveho moze byt zamestnana, dokonca dieta moze chodit do skolky (nielen na 4 hodiny denne, ako to bolo doteraz, ale na cely den).
Tak neviete,baby, niektora, ako je to s tym narokom na OCR?

paula80
27. jan 2011

S účinnosťou od 1. januára 2011

*
je cieľom umožniť rodičom aj v období poberania rodičovského príspevku prispieť k zlepšeniu príjmovej situácie rodiny. Novelou zákona sa vypúšťa podmienka nároku na rodičovský príspevok - nevykonávanie zárobkovej činnosti.

Rodičovi sa umožňuje popri poberaní rodičovského príspevku vykonávať zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku. Možnosť vykonávať zárobkovú činnosť popri poberaní rodičovského príspevku sa vzťahuje aj na rodičov, ktorým bol priznaný rodičovský príspevok do 31. 12. 2010.

Od 1. januára 2011 nevykonávanie zárobkovej činnosti už nie je podmienkou nároku na rodičovský príspevok ale z dôvodu štatistického zisťovania je potrebné oznámiť nástup do zamestnania alebo začiatok výkonu inej zárobkovej činnosti rodiča.

*
sa pre nárok na rodičovský príspevok od rodiča už nevyžaduje len osobná starostlivosť o dieťa, a to bez rozdielu, či je dieťa zdravé alebo či má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Rodičovi sa dáva možnosť zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa, napr. v čase keď pracuje, aj umiestnením dieťaťa do materskej školy alebo do starostlivosti inej právnickej osoby alebo plnoletej fyzickej osoby. Ponecháva sa na rozhodnutí rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a žiadnym spôsobom sa rodič neobmedzuje, akým spôsobom riadnu starostlivosť o svoje dieťa zabezpečí.

Toto je zo stránky UPSV a vysvetľuje to, že sa môže popri poberaní rodičovského príspevku po 3.rokoch dieťatá koli dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu zároveň pracovať aj umiestniť dieťa do škôlky na celý deň.

zoja
27. jan 2011

som na predlzenej rd (trva do r. 2012) co v pripade ak by som v tomto obdobi nastupila spat do prace
s tym , ze maly by navstevoval MŠ a ja by som nadalej poberala aj RD ,som chranena aj v tomto pripade proti prepusteniu aspon po dobu trvania predlzenej RD ? co pre mna vyplyva v takomto pripade, treba sa niekde nahlasit odhlasit pri nastupe do prace? co v pripade ak by bol maly nadalej casto chory a chcela by som sa vratit len na RD, mohol by mi zamestnavatel v tom zabranit?

zobaka
27. jan 2011

zoja - ked nastupis do prace vraj je potrebne doniest na UP zmluvu, RP ti ostane, musis si sama zvazit ci dokazes chodit do prace bez velkeho vypadku, na takejto RD je lepsie pracovat na dohodu, alebo na polovicny uvazok

zoja
27. jan 2011

ja len zvazujem moznosti, co by keby 😀 , len ma zaujimal ten fakt , ze ak by maly byval nadalej casto chorý ci by zamestnavatel musel brat do uvahy tu skutocnost, ze som v podstate na predl.RD

zoja
27. jan 2011

a ak by som chcela navrat na RD ci by mi mohol dat "tzv. noz pod krk" a ukoncit somnou PP , ci aj v takomto pripade sme zakonom chranene proti prepusteniu

zobaka
27. jan 2011

zaujimava otazka, podla mna v takom pripade chranena nie si, ved aj zamestnavatel nemoze drzat niekoho kto do prace pride par krat do roka 😅 ale neviem, ci to je niekde poriesene, ci nie 😎

zoja
27. jan 2011

no ved to 😒

mary74
31. jan 2011

A ako je to v prípade ked po rodičovskej dovolenke riadne nastúpim do práce, dieťa umiestnim v MŠ a dieťa by mi bývalo častejšie choré . Mám nárok znovu požiadať o rodičovský prispevok z dôvodu dlhodobo nepriaznivého stavu dieťaťa?

suezana
2. feb 2011

@mary74 jedna kamarátka si dávala žiadosť, ale jej ju zamietli, malá začala chodiť do škôlky, ale nonstop bola chorá, tak po pol roku tuším požiadala znova a schválili jej to - tam už mala potvrdené, že dieťa je sústavne choré a neni vhodné do detského kolektívu.

katecameron
3. feb 2011

tak dnes som nechala papierwe u doki nabudi tyzden by mali byt vypísane

cartridge
4. feb 2011

@zoja Ja teda neviem, ale mne sa to zdá "na hlavu postavené". Je to naozaj v zákone tak, že matka môže pracovať normálne na TPP, dieťa môže chodiť na 8 hodín do MŠ a ona môže poberať rodičovský príspevok /po 3 rokoch veku dieťaťa - v prípade nepriaznivého zdrav. stavu do 6-tich rokov/? Veď ak má nepriaznivý zdravotný stav, tak by nemalo navštevovať MŠ, alebo by matka mala byť s dieťaťom doma, nie? Veď takto stačí mať nejakú známosť na úrade, kde sa tieto žiadosti posudzujú a ste aj zamestnaná, aj máte dieťa v škôlke aj poberáte rodičák. Nie je to trošku proti logike? Ďakujem za názory.

zoja
4. feb 2011

cartridge tiez som z toho prekvapena, jasne, ze to je proti logike. neviem vsak ci ti staci znamost na to , aby ti uznali nepriaznivy stav ( ja neviem, ale ja by som si takuto vec urcite len tak pre nic za nic nevybavovala, bala by som , ze nieco privolam 😕 😲 🤐 )

zoja
4. feb 2011

a ked mam pravdu povedat, neviem ti odpovedat , ci je to v zakone naozaj tak, ja som len nieco take zapocula a informovala som sa, co by keby 😉

katecameron
4. feb 2011

@cartridge az by to tak vbolo tak je to chore lebo uz som písala ze predsa ked ma dieta nepriaznivy zdrav.stav tej mate sa vobec do prace asi chodit neda lebo to dieta je asi tak chore z coho vyplyva ze by nemalo byt v kolektíve a tym padom ako moze byt 8hodín v skolke chore uz som kdesi písala 😕

reisi
4. feb 2011

v pripade nepriazniveho zdravotneho stavu dietata ked matka pobera rodicovsky prispevok nemoze pracovat na TPP.Tam je tusim schvalene po novom, ze moze pracovat na dohodu. Doteraz to nebolo, matka vobec nemohla pracovat a zaroven poberat rodicovsky prispevok. Dieta moze byt umiestnene v MS len na 4hodinky.

suezana
4. feb 2011

@katecameron
@cartridge
je to tak naozaj, ani ja som tomu nechcela veriť, ale som na takej predĺženej materskej a preto som si to zisťovala. Mala som presne tie isté pocity ako vy, ako to budú zneužívať 😔 po známosti.
Ale takto chorľavé dieťa je možno 2 týždne v škôlke a takmer mesiac doma choré (náš prípad) preto ja by som aj uvítala, že môže tie 2 týždne byť aj na celý deň ... to chápem, to je v poriadku (aj keď som to nevyužila, nakoľko malá je predškoláčka a nespáva na obed) ... aj peniažky pomôžu, ak sa dá privyrobiť, lebo lieky sú drahé 😝 (v novembri sme ležali v nemocnici + lieky, čo na nej predtým doma skúšali a menili - 100eur ako nič 😔 ) ale to je môj prípad...rozumiem tomu, čo hovoríte. Inak som počula, že na konci roka dosť veľa žiadostí zamietli, tak možno to začnú brať prísnejšie, neviem.

suezana
4. feb 2011

@reisi môže byť na celý deň po novom.

suezana
4. feb 2011

a čo ja viem, tak normálne môžem nastúpiť do práce, ktorú mám na neurčito.

katecameron
4. feb 2011

@suezana tak to je blbe ja ziadam o PM teraz koncom mesiaca by som to mala mat na urade nepotesila si ma s tym ze to budu brat prísnejsie moje dieta je tiez v kuse chore musím byt doma ci chcem alebo nie nemam na vyber a nedostavam za to nic ani cent a za lieky davam nekrestanske prachy od oktobra je to 600euro aj my sme boli v nemocnici a koho to zaujima ze uz nemame ani na jedlo lebo vsetky prachy idu na lieky a benzín co dochadazame po doktoroch?

suezana
4. feb 2011

@katecameron toto konkrétne mi hovorila kamarátka, tá je nešťastná, lebo chcela byť s malým doma, ona študuje ešte a už jej neschválili 2.x a hovorila, že čo sa pýtala, tak ku koncu roka veľa neschválili - dokonca nejakej jej známej, čo má dvojičky a naozaj sú stále choré 😔 ale vtedy to brala, že to asi pred voľbami, tak preto, ale ja si myslím, že preto, že ten zákon išli meniť - ale to je len môj názor. Držím palce v každom prípade.