Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

katecameron
9. feb 2011

@nikabrunc pokial ja viem tak nie ked si na UP naco by si bola na PM nechapem bud si na PM alebo na UP

nikabrunc
9. feb 2011

@katecameron no ok, tak že pokial som na UP odvody za mna platí štát, správne?

nikabrunc
9. feb 2011

@nikabrunc a ked by som sa chcela po pol roku odhlásiť z UP a prihlásiť na predlženú materskú možem?

nikabrunc
9. feb 2011

@katecameron a ked sa po pol roku nezamestnám, môžem ísť na predlženú materskú?dcerka bude mať vtedy 3 a pol roka dakujem

jarus74
9. feb 2011

no akoze trosku nechapem uz si na predlzenej materskej ?

suhlasim s @katecameron bud si na UP alebo PM a mam dojem ze PM sa neuznava ak mas dieta zdrave.

nikabrunc
9. feb 2011

ja viem že sa neuznáva príspevok pri zdravom dieťati , ale áno som na UP,ale čo po tom pol roku možem isť na neplatenú predlženú materskú?manžel robí v zahraničí 2 deti nemám kde nechať.

nikabrunc
9. feb 2011

@jarus74 vi ď vyššie

jarus74
9. feb 2011

@nikabrunc ano uz som citala neskoro my reagovala stranka ☹
myslim ze mozes a to do veku 6r dietata ale nebudes dostavat nic a odvody bude nadalej za teba odvadzat stat 🙂

nikabrunc
9. feb 2011

dakujem za odpoveď, lebo fakt si nemyslím že by som šla do roboty, ked už nemajú ocka doma nech majú aspon mna

jarus74
9. feb 2011

@nikabrunc mas pravdu v tom s tebou suhlasim,urcite sa to da takto riesit a pritom budes doma s detmi.

ada11
10. feb 2011

my sme boli dnes na imunologii na kontrole a hovorila som dokimu o predĺženej MD a on, že treba prísť na odbery, aby boli nové výsledky, okrem toho chodím s Anet aj na očné, na kožné a na nefrologiu, to mám priložiť všetky správy od lekárov, alebo len posledné, alebo to musí byť vyjadrenie priamo k tej predlôženej MD 😉 ja by som to začala vybavovať v júni, lebo v lete budú dovolenky /okrem toho ideme na liečenie, teda deti, ja ako doprovod/ a aby som sa vedel zariadiť aj v práci podľa toho, či mi predľžia, alebo nie 😉 môžem to vybavovať skôr, že ? dcéra dovrši 3 roky 7.8, tak v júni by to nebolo tak skoro,nie?

megi1989
11. feb 2011

Ahojte, aj ja by som sa chcela opytať. Znama ma dcerku, ktora mala uz v septembri minuleho roku 3 roky. Do skolky ju vsak nedala. Doteraz bola na UP. Teraz by si chcela predlzit RD - je tam sanca ze by schvalili zaroven aj poberanie RP? S malou ma pzdravotne problemy - chodia k imunologovi a zrejme budu vyberat nosne mandle. Myslite ze su to dostatocne dovody na schvalenie RP ? a pokial ano, tak sa vyplaca spätne - teda za obdobie co bola na UP by jej spätne vyplatili RP ? Ďakujem

maznacik007
11. feb 2011

@megi1989 spetne isto nevyplatia nic... iba od datumu podania ziadosti ak bude schvalena... tazko povedat ci to bude postacujuce... zavisi od diagnoz prognozy atd.... a aj od posudzujuceho lekara

cartridge
12. feb 2011

@megi1989 A ešte: buď budeš evidovaná na ÚP ako uchádzač o zamestnanie, alebo budeš na predĺženom rodičovskom príspevku - obidve situácie dokopy nejdu.

gapa
12. feb 2011

@cartridge
len ta poopravím. Nie je možné poberať podporu a zároven RP. Ale byť evidvovaný na UP a poberať RP je možné, ak chceš a môžeš pracovať a hladáš prácu. Síce neviem, či v tomto teraz neboli zmeny. Tam teda ide o obhájenie, ak by si prácu našla, či sa má o deti kto postarať. Tj. starostlivost o dieťa nemôže byť dôvodom neplnenia si povinností voči UP.
Ale vlatne jej ani o to nejde.
NEmyslím, že samotný výber mandlí je dostatnočný dôvod na posúdenie stavu dieťaťa ako dlhodobo nepriaznivý zdr. stav. Ale tam záleží od dalších okolností. Ale v tomto nemám skúsenost. Najprv som tuto čítala, že RP uznajú zpätne odo dan podania žiadosti, ale neskôr tu bolo uvedené aj inak.

cartridge
13. feb 2011

Áno, prepáčte za mylnú informáciu, ja som to v podstate tak aj myslela, ale napísala som niečo a potom to už neprečítala.

timka6
13. feb 2011

@gapa Chcem sa spýtať, môžem byť s dieťaťom na predlženej rodičovskej, ak už dovršilo 3 roky, ak nemá zdravotné problémy ? Teda už nebudem dostávať RP, ale štát bude za mňa platiť odvody, a ktoré to sú ? Môžem ho dať do škôlky na 4 hodiny, či vôbec nie ?
Ďakujem za odpoveď...

gapa
13. feb 2011

@timka6
ak chceš byť zdr. a aj dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak môže dieťa navštevovať škôlku na max. 4hod.

Ak by si bola zdr. poistená štátom ako napr. uchádzač o zamestnanie, tak nevadí, že chodí aj dlhšie. LEbo definícia, čo sa používa na dôch.poistenie je iná, miernejšia (t.č.)

timka6
13. feb 2011

@gapa Ale to by som už nemohla byť na predlženej MD, ale evidovaná na ÚP ako nezamestnaná, teda ako uchádzač o zamestnanie ? Neviem, či som to dobre pochopila....

gapa
13. feb 2011

@timka6
doposial je to tak, že môžeš byť dôch. poistená ako osoba riadne sa star. o dieťa so 6rokov a zdr. ako uchádzač o zamestnanie.

dankolucka
13. feb 2011

ahojte dievcata, tiez ma tato tema trapi a potrebujem si ujednotit informacie. Chcem zostat na predlzenej MD po 3. roku. nechcem ist na UP. Stat za mna hradi zdravotne aj dochodkove poistenie? Su este nejake odvody co by som si mala hradit sama? Vdaka za odpoved.

timka6
13. feb 2011

@gapa Ako to teda spraviť, aby som mohla ostať s malým na predlženej MD, a zároveň by mohol byť dlhšie v škôlke. Uvažujem aj o tom, že by som chcela napr. o rok znova otehotnieť. Preto moc nechcem ísť na ÚP, ale radšej by som zvažovala túto možnosť. Ešte raz ďakujem....

suezana
13. feb 2011

@timka6 ja neviem, ale kamarátka bola na takejto predĺženej neplatenej rodičovskej práve preto, lebo nechcela ísť robiť a chcela, aby jej malá mohla byť normálne na celý deň v škôlke a nie, ako my sme mohli dávať len na 4 hodiny. Teraz už to obmedzenie na 4 hodiny nie je.

zobaka
13. feb 2011

Baby co ste na platenej predlzenej RD, pride teraz tých 190 eur aj nam? asi ano a ak ano, netreba ziadat, pride automaticky vsak? pýtam sa pre istotu, lebo vsade je taka byrokracia, že až

suezana
13. feb 2011

@zobaka zajtra ti poviem, či prišlo 😀

zobaka
13. feb 2011

@suezana

me chodi az tak okolo 16-18, predpokladam, ze skor ako v utorok zrejme nie 😕 no nechajme sa prekvapit 😝

timka6
14. feb 2011

@gapa Dnes som sa bola pýtať v zdravotnej poisťovni, tak môžem ostať na predlženej RD, s tým že zdravotné bude za mňa platiť štát a dieťa môže byť max. na 4 hodiny v škôlke. A ešte mi treba potom zájsť na sociálne, ohľadne dôchodkového poistenia, tam som ešte nebola. Gapa, ešte mám na teba otázku, ak by som časom chcela ísť na ďalšiu MD môžem si platiť to DNP ? A to sa vlastne kde vybavuje, a mám si predtým ako otehotniem už platiť nejakú sumu ? Chcem si to dať tak nejak dokopy, teda zdravotné je cez zdravotnú poisťovňu, dôchodkové cez sociálny úrad, a čo ešte treba ?
ďakujem, a budem rada ak mi ešte odpovieš....

lenkabuckova
14. feb 2011

@suezana ahojky, ja som mala s malou ten istý problém. Hneď, ako nastúpila do škôlky bola po týždni a pol chorá. Dva týždne bola doma a potom som ju skúsila dať do škôlky, ale po dvoch dňoch sme opäť leteli k doktorke a už sme boli doma mesiac, plus sa nam do toho priplietla laringitída(zápal hlasiviek), ten mava pravidelne ako sa s tepla ochladí a naopak po zime ako sa oteplí. Teraz do škôlky nechodí a nebýva tak často chorá, len sopliky mala a teraz tu chrípku, ale aj to si myslím že chytila v škôlke čo bola u tety na dve hodinky. Mohla by som dostať späť rodičovsky príspevok? Chodíme aj k alergologičke a budu jej robiť kompletne testy, mohla by som to skusiť tak s alergologičkou? Stačí že budem mať potvrdenie od alergologičky a pediatričky? A aké papiere potrebujem a kde si ich mam vypýtať? Ďakujem za radu.

suezana
14. feb 2011

@lenkabuckova na UPSVARe tam ti dajú tlačivo a pôjdeš s ním k doktorke - najlepšie je s ňou sa poradiť, aké odborné vyšetrenia treba absolvavať a zdokladovať. držím palce, ja bysom určite skúsila.

suezana
14. feb 2011

@zobaka práve som pozrela, mám 190,10 😉 a nič som nežiadala.