Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

milluska
23. apr 2015

@gapa ahoj,.prepac, ze otravujem, ale uz si mi velakrat pomohla.. Som evid na urade prace,.poberam podporu od dovrsenych 3r dcerky (mala vo februari tri), tak sme ukoncili klasicky RP. Teraz sa dozvedam, se ak sme dlhodobo lieceni u alergologa s tromi diagnozami, schvalili nam aj kupele, ze mam narok aj na predlzenie RD pre dlhodobo nepriaznivy stav? Mna ani nenapadlo, ze som mohla poziadat 😕
Nevies ci to ide aj takto,.ked uz pol roka nepoberam RP? Da sa požiadať aj v mene manzela, ze by chodil jemu ked tak, aby som ja neprišla o podporu? Dakujem moc za radu. Diagnozy ma alergicka rinitida, atopicka dermatitida a porucha imunity..

gapa
23. apr 2015

@milluska áno, dá sa ako píšeš, môže poberať aj manžel.

milluska
23. apr 2015

@gapa a treba mu sa aj niekde hlasit, okrem podani tlaciv na UPSVaR? Nie je.problem ze je zamestnany? A prosim nevies mi.poradit ake vsetky tlaciva treba podat a ci musim s malou aj k posudkovemu? Dakujem moc

gapa
23. apr 2015

@milluska nevadí, že je zamestnaný, len to potom nahlási na zdr.poistovnu začiatok poberania aj koniec, bude 2x zdr.poistený, súbežne. S uznaním nepriazn. zdr.stavu neviem.

milluska
23. apr 2015

@gapa dakujem.moc za info. A este možno taka pragmaticka otazka, ale ak ma zaevidovali na UPSVaR 3.1., kedy by som si mala poziadat o prepis RP z manzela na mna, aby mi presli dávky z podpory plynulo na RP, bez nejakej diery v platbach odvodov? ... Dakujem

snezienocka100
24. apr 2015

@milluska osobne si myslim, ze je to nezmysel, ak je tvoj muz zamestnany, nemoze poberat rp, jedine, ze by odisiel z prace.

zuzanat
24. apr 2015

@snezienocka100 nie je to nezmysel, môj muž poberal RP a ja som poberala podporu. Veď teraz je to schválené, že aj pracujúci rodič môže poberať RP

@milluska

tiež by som potrebovala vedieť, čo všetko potrebujem k vybaveniu predlženej RD, kvôli zdravotnému stavu. Môj syn prestal chodiť, má dovolené chodiť len s barlami, preto už nemôže chodiť ani do škôlky...

snezienocka100
24. apr 2015

@zuzanat treba ist na soc. Urad, tam ti daju potrebne materialy na vyplnenie

snezienocka100
24. apr 2015

@zuzanat ale jednalo sa o predlzenu rd zo zdr. Dovodov?

zuzanat
24. apr 2015

@snezienocka100 nie,klasicka RD. Ja som chcela v synovych 2rokoch nastupit do zamestnania, ale nemali pre mna volnu poziciu, preto sme sa dohodli na vypovedi. RP zacal poberat manzel a ja som poberala pol roka podporu. Pretoze dve socialne davky sucasne poberat nemozes. Ved to uz dlho takto funguje, ze mozes nastupit skor do prace a do 3 rokov dietata poberas klasicky RP...

snezienocka100
24. apr 2015

@zuzanat to ano, ale ze by to fungovalo pri predl. Rd, sa mi zda divne, ale treba to zistit priamo na urade

milluska
24. apr 2015

@snezienocka100 @zuzanat dnes som.tam bola. Takze je to mozne, ziadost o socialne.davky aj o RP vypisem.na manzela, obvodacka vypise a prilozim kopie odbornych vysetreni. Cim viac tym lepsie... Poplatok za vypisanie je 7€ a treba to zaniest na UPSVaR a do mesiaca cakat odpoved..

gapa
24. apr 2015

@milluska asi ti poradili aj s termínmi, ak dieťa malo 3roky 2.1. a ty si na úrade od 3.1., tak požiadaj o posúdenie nepriaznivého zdr.stavu. Niekde odsúhlasia nadväzne od dovršenia 3rokov som tu čítala a niekde od dátumu, kedy podáš žiadosť (resp. neviem, či v žiadosti nie je napísané aj to, odkedy žiadaš?) možno aj záleží od diagnozy alebo od tých lekárov, bo niekedy ani presný dátum neuvedú, čo môže byť trochu problematické, ak sa nastupuje do práce po rd (čo nie je tvoj prípad). Manžel to potom nahlási na ZP: Spätne najviac 6mesiacov vyplatia RP.
Asi ste už na upsvar nahlásili, kto sa o dieťa stará, však? po dosiahnutí 3rokov

milluska
24. apr 2015

@gapa ano nahlasila som seba. Myslis ze by tam mohol vzniknut problem pri pobereni RP ak bude pisany na manzela, ale staram sa o malú ja?

gapa
24. apr 2015

@milluska nemyslím. Zákon, teda paragrafy sú klukaté. Poberatel RP musí zabezpečiť starostlivost o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou - a ty si plnoletá fyzická osoba, tj. je to ok.

zuzanat
24. apr 2015

@milluska prosim ta a musis mat potvrdenie aj od odbornika alebo staci ak pediater prilozi spravy? lebo my sa liecime u ortopeda v Ziline,co mame cca 60km... a neviete mi poradit,ja mozem poziadat o predlzeny rodicak az ked mame potvrdenu diagnozu na 100%? lebo zatial nemame potvrdene,su to len predpoklady...

milluska
24. apr 2015

@zuzanat mne bolo povedane ze vypisuje pediatera prilozi len spravy...
@gapa dakujem 🙂

luciana1977
11. máj 2015

žiadosť sa počíta odo dňa od kedy o ňu požiadate, väčšinou platí že je iba na jeden rok, potom je znovu potrebné žiadosť posúdiť, čo sa týka papierov, papier vypisuje vaša detská lekárka, ale je potrebné doložiť všetky správy od odborníkov za posledný rok, plus ak bolo dieťa aj hospitalizované. Myslím že iba správa od detskej lekárky nebude stačiť, jedná sa o to, že je stanovená tabuľka v ktorej sú jednotlivé diagnózy, napríklad ak ma dieťa atopicky ekzém, väčšinou posudkového lekára zaujíma aj to na koľkých percentách tela dieťatko ekzém má a podobne...

ika33
14. máj 2015

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Môj malý bude mať 06.08. tri roky, má alergiu na mliečnu bielkovinu a intoleranciu laktózy, vôbec neviem či by nám schválili predĺženie rodičovskej dovolenky. Ja som počas materskej dovolenky dostala výpoveď z organizačných dôvodov, a teda nemám sa kam vrátiť. Preto sa chcem spýtať ako by som mala postupovať.

Kedy by som mala podávať žiadosť o predlženie rodičovskej dovolenky? Až keď malý dovŕši 3 roky alebo ešte pred? (Naozaj neviem či nám schváli komisia dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav) Od 07.08. by som mala buď nastúpiť do nejakej práce alebo ísť na úrad práce ak si nič nenájdem a nechvália nám ani predĺženú rodičovskú.
ďakujem vopred za pomoc.

snezienocka100
15. máj 2015

@ika33 urcite to zacni vybavovat aspon 1 mesiac dopredu, mozes to vyskusat, mne to alergologicka tiez ponukla, ale ked som videla tie lajstre z uradu, co treba vsetko vyplnit, tak som sa na to vykaslala, dcera berie lieky na velmi znizenu imunitu, bola vkuse chora, ale potvrdenia, ktore chceli, sa mi zdali na potvdenie ovela vaznejsej dg

luciana1977
15. máj 2015

Lajstra su len dve strany, aj to vyplnuje detska lekarka, jedine co treba k tomu dokladat su papiere z odbornych vysetreni za poslednych 12 mesiacov plus kopie ak bolo dieta hospitalizovane. Zohladnuje sa celkovy zdravotny stav dietata ktory by mal vyustit do toho ze potrebuje specialnu starostlivost ktora by mu nemohla byt poskytnuta napriklad v MŠ. Kazde mesto ma ineho posudkoveho lekara ktory schvaluje, treba sa popytat v meste bydliska...v pripade priznania sa berie do uvahy den odovzdania dokladov, to znamena ze to moze byt aj po dovrseni troch rokov, priznaju to spatne

ika33
15. máj 2015

@snezienocka100
@luciana1977 Ďakujem za odpovede. Určite sa teda pôjdem spýtať či vôbec naša diagnóza je vôbec taká na základe, ktorej by nám bola priznaná predĺžená rodičovská.

luciana1977
15. máj 2015

ika neviem ci vam bude statcit iba laktacna intolerancia po pravde, ale treba sa popytat...moj syn ju ma tiez, ale k tomu dalsie tri diagnozy pre ktore navstevujeme odbornikov od 6 mesiacov..je to individualne treba sa spytat za to nic nedate 🙂

monika1293
2. júl 2015

moja dcera má 3 roky v Júly. je chora ma šelest na srdci.. predlžili by mi RD do šiesteho roku dietata???

luciana1977
2. júl 2015

Predlzena rodicovska dovolenka je pre diagnozy, pre ktore dieta potrebuje specialnu starostlivost, napriklad pravidelne kazdy den uziva lieky, ma specialnu dietu a podobne. Rodicovska dovolenka sa predlzuje vzdy iba najeden kalendarny rok, po roku sa znovu prehodnoti posudkovy lekar

pink_lady
8. júl 2015

@luciana1977 nepredlzuje sa vzdy len na 1 rok,zalezi od stavu. Niekedy len na pol roka. Nam dali prvy krat na 2 roky, potom do konca

luciana1977
8. júl 2015

mne povedala pani na urade, ze sa teraz dava standardne na jeden rok a potom sa to opatovne predlzuje, tak neviem...

loginexistuje
8. júl 2015

@luciana1977 Nam predlzili hned do sest rokov zavisi na diagnoze a stave

fanta3
8. júl 2015

ja som si vybavovala teraz a dali nam hned do 6roky dietata.....takze asi zalezi od diagnozy, stavu diatata a celkova perspektiva ci je moznost k zlepseniu ochorenia.

velkacica
8. júl 2015

len potom sa nečuduj, keď nezapočítajú šesť rokov ako odpracovaných!