Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

katecameron
28. apr 2011

@ali15 nemozes aj to aj to nie len jedno co je vyhodnejsie?

ali15
28. apr 2011

@katecameron no pre mňa určite úrad práce... ak mi preplatia dovolenku stým, že budem zamestnaná ešte aspoň jeden deň po rodičovskej, tak budem mať vysoký VZ a tým aj podporu. Ale po polroku je asi vyšší rodičák. Neviem...

vodnarky
28. apr 2011

ahojte..rada by som sa opytala,ze dokedy sa moze poberat rodicovsky prispevok..nasa mala dovrsila treti rok vo february a to som dostala este tych 164 eur,co som si myslela ze je to posledny prispevok,ale v marci a teraz v aprili mi poslali znova ale teraz zo sumou190eur..zijeme v zahranici a nemozem sa tam dovolat.. este som doma z malou..do skolky nastupuje tento rok v septembri..takze neviem ci ide o nejaky omyl a budem musiet im to vratit..dakujem vopred za odpovede.. 🙂

katecameron
28. apr 2011

@vodnarky tak posledny ti mali vyplatit v marci v apríli uz nieto ide asi o omyl a budes to musiet vratit

katecameron
28. apr 2011

@ali15 tak naco si potom vybavujes PM? ja by som na tvojom mieste poberala co je vyssie a potom ak materska je vyssia tak si vybat neskor PM ved sa to da aj o polroka neskor

vodnarky
28. apr 2011

@katecameron -aha..takze ten za marec je v pohode a ten za april im mam vratit..hej?

vodnarky
28. apr 2011

@katecameron -este raz dik za info.. 🙂

katecameron
28. apr 2011

@vodnarky no neboj ked nevratis oni to budu vymahat to je iste

vodnarky
28. apr 2011

@katecameron -to mi je jasne..ale radcej sa toho zbavim hned,ako keby si potom mali este aj za tu namahu "vymahania" nieco navyse priratat.. 😉

keziah
28. apr 2011

Dievcata, neviete niektora poradit? Syn bude mat v lete 3 roky, teoreticky by som sa mala vratit do prace, lenze radsej by som zostat na predlzenej rodicovskej z dovodu nepriazniveho zdrav. stavu (diagnozu na to syn ma aj ked to samozrejme neberiem ako jasnu vec). Mam rozrobene vybavovanie podkladov do ziadosti, lenze som otehotnela a tehu predbezne vyzera na rizikove a teraz neviem co skor- poziadat o predlzenu rodicovsku? Ak ju schvalia, mozem ist aj na pn z dovodu rizikoveho tehotenstva? Problem je, ze ani schvalenie predlzenej RD ani to, ze tehu zostane rizikove nie je samozrejme celkom iste a urcite sa chcem vyhnut tomu, aby mi syn musel nastupit do skolky a musela som vo svojom tehu spolu s nim v prekonavat vsetky tie smrtonosne skolkove choroby. Vlastne mi takto ide o pokrytie asi 4 mesiacov, medzi rodicovskou a materskou dovolenkou (pokial sa nam babo podari v brusku udrzat). Nemocenska sa myslim oplati viac ako predlzena rodicovska.

kucharka
29. apr 2011

@keziah ahoj.Kludne si vybav PM a poberaj aj nemocenskú.Budeš mať väčší príjem.

graziela
30. apr 2011

Ked tu pisete o tej nemocenskej aj predlz. RD, to je fakt mozne? Ze ked nechodis do prace, poberas pridavky, ochories a mozes poberat aj nemocenske davky, ked ti dr vypise PN? Kto v tom pripade plati nemocenske, ked tvoj PP trva? Komu to je treba nahlasit? Pravdupovediac, mna to ani raz v priebehu takmer 3r nenapadlo, ked som bola doma na RD, ziadat PN....

kucharka
1. máj 2011

@graziela Ahoj.Dá sa ísť počas rodičovskej na PN,v minulom roku to bolo tak,že ked si bola PN celý mesiac tak ti vzali rodičovský príspevok ale tento rok to nikto neskúma takže môžeš brať PN aj RD.Dá sa priplatiť aj nemocenské poistenie kde môžeš dostať až 614 eur mesačne marodku.

graziela
1. máj 2011

@kucharka, tak toto som vobec nevedela...hm, momentalne som uz 2.tyzden s atb a pojdem si asi po dalsie, zacalo to anginou, cez hnacky a teraz zapal prinosovych dutin...no, skoda, ze som to nevedela, urcite by som to vyuzila...A ako je to potom s vyskou nemocenskej davky? Ta sa vypocitava z prijmu z obdobia spred MD? A kto je platcom nemocenskeho? A mozes prosim ta, napisat aj nieco viac ohladom toho priplatania, resp. dat nejaky link? Dakujem.

kucharka
1. máj 2011

@graziela Ahoj.Volá sa to dobrovolné nemocenské poistenie a podmienka je aby si bola nemocensky poistená 270dní a potom môžeš čerpať PN a dokonca môžeš ísť aj na očr s dieťaťom.U teba neviem kto je platitelom PN ked máš pracovný pomer.Ja prac.pomer nemá a platím si sama DNP a platím si to z maxima čo je 49,13e mesačne a potom PN vychádza cca614 eur mesačne.Tu na koníku medzi paragrafmi je o tom dosť popísané,pozri si Dobrovolné nemocenské poistenie su tam baby ktoré ti budu vedieť viac poradiť.Ked si chceš dať DNP tak idš na sociálnu poisťovňu a tam sa to uzatvára.Ak si PN tak si oslobodená od platenia.Ak by si plánovala ešte dieťa tak si to baby zakladajú kôli maximálnej materskej pretože môžeš mať takisto 614e matersku.Skus pozrieť tie članky a dozvieš sa viac.

graziela
1. máj 2011

@kucharka - dakujem, ano, to som vedela, ze kvoli vyssiemu materskemu si to babenky platia...Ja som mala v podstate vdaka mojmu prijmu z prace celkom slusne materske, takze som ani nemala potrebu si platit toto dobrovolne a preto som sa o to ani nezaujimala...A ani ma nenapadlo, ze to sa vlastne jedna aj o PN a očr...
Hm, ale kedze som zamestnana, teda moj PP trva, tak neviem ako by to vlastne bolo...nevie niekto poradit? Z coho by sa ratala vyska PN, očr a kto by PN vyplacal?
DAkujem

maznacik007
1. máj 2011

@graziela tvoj pracovny pomer sice trva ale pocas obdobia RD za teba stat nemocenske poistenie neplati.. takze ti PN a ani OCR nepreplatia...
jedine ze by si mala 270 dni platene dobrovolne nemocenske poistenie.. ktore stale trva...

graziela
1. máj 2011

@maznacik007 dakujem pekne, takze sa tym vlastne vobec nemusim zaoberat, tak ako doteraz ;) no len keby som o tom vedela skor, by som si aj trosku pomohla, teraz uz nenarobim nic...

flowerfairy
2. máj 2011

Babulky vsak mi poradite? 🙂 Maly bude mat v juni 3 roky a uz odteraz som na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu. Co treba vybavit, alebo ako to mam riesit? Mozem len tak ostat na PN az do dalsej materskej (ak bude s babatkom vsetko dobre...). Platim si uz rok dobrovolne nemocenske a predtym som bola SZCO, zivnost som pozastavila kvoli rodicovskej.

ali15
2. máj 2011

Ahojte žienky. Prečítala som si posledné články graziely, maznačika007 a kucharky. A som v pomykove. Mne končí rodičák 15.5., musím dať výpoveď a potom idem na ÚP. Funguje to teda tak, že keby som si 270 dní platina dobr. nem. pois. z maxima -ako uvádza kucharka tých 49,13 eur, tak by som potom mohla čerpať Pn-ku aj počas evidencie na úrade práce? Ja som si chcela po 1/2 roku na úrade vybaviť predĺženú materskú, lebo malá má stále nejaké problémy... Dalo by sa maródiť aj počas nej? Díky za odpoveď.

kucharka
3. máj 2011

@ali15 ahoj.Aj ked poberáš podporu tak môžeš byť PN.

kucharka
3. máj 2011

@ali15 ahoj.Aj ked poberáš podporu alebo máš predlženú matersku môžeš byť PN.

ooxy
4. máj 2011

ahojte...mozno to tu niekde je, ale tazko sa to hlada 🙂 mam otazku, ze: ked zostanem na predlzenej rodicovskej dovolenke z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu dietata...moze toto dieta chodit do skolky na 4 hodiny, na cely den alebo nemoze?...s tym, ze matka zostane doma na rodicovskej dovolenke, teda nenastupi do prace... dakujem.

ooxy
4. máj 2011

uz som si to nasla v 571/2009 🙂

jahodka11
5. máj 2011

ahojte zienky,
len info o mne, volali mi z uradu, ze mi schvalili RD aj spatne od novembra, sa neuveritelne tesim....neviete nahodou ako dlho to plati? ci len rok a potom to treba obnovit alebo dat dieta do skolky, ak to bude mozne?

kucharka
5. máj 2011

@jahodka11 ahoj.Tebe to schválili spätne?Ja som sa to pýtala na úrade a povedali mi že to neexistuje .dá sa to len odo dňa podania.Dieťa môže ísť do škôlky aj na 8 hodín a môže ísť aj teraz.Väčšinou sa PM schvaluje na 1 rok ale záleží to od posudkového lekára,dátum skončenia budeš mať v papieroch ktoré ti prídu z úradu.Mesiac pred skončením si podáš znovu papiere na schválenie.

jahodka11
5. máj 2011

kucharka, zevraj schvalili, zatial to nemam v ruke, len mi volala ta pani z uradu, kde som to podavala...viac info v pndelok, ked tam pojdem..neviem, my sme mali moc nepriaznivy zdravotny sstav, tak to tak asi posudil lekar.. poytam sa na to..ale sama uranicka ma na to upozornila, ze to mam dat v mojom pripade spatne...

kucharka
5. máj 2011

@jahodka11 ked ťa tá uradnička upozornila ,že si to máš dať spätne tak si k tomu niečo aj prikladala a spätne ti to dali od troch rokov?

jahodka11
5. máj 2011

ne, len spravy od dr..nasej a imunologicky...od troch rokov,ale on mal tri roky len v oktobri, cize to ani nie je az taka doba a vlastne od pol oktobra sme boli skoro nonstop doma ☹

vera999
6. máj 2011

Dobry den
Mala by som len malu otazocku.Syn bude mat o mesiac tri roky a chcela by som ziadat o predlzenu matersku.Momentalne navstevuje skolku na cely den a ja pracujem na dohodu. Bude sa to dat aj na predlzenej materskej aby syn mohol byt cely den v skolke alebo len na tie 4.hodiny denne.Mozem sa zamestnat aj na PM? Dakujem velmi pekne za odpoved