Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

danielik79
3. jan 2011

ahojte baby aj mne sa začiatkom marca končí s RD chcela by som zostať s malou na platenéj predlženéj RD neviete náhodou ako sa to vybavuje .Keby som chcela dať dieťa na 4 hodiny do škôlky môže ísť aj bez toho aby vám to schválila posudková lekárka?Alebo to musí schváliť tá posudková lekárka?Malá je astmatička a bolo mi povedané že je lepšie ked je trocha aj s deťmi.

vladimira2
3. jan 2011

Ahojte kocky moje, zlvast Gapa a Zabaka. V prvom rade - obrovska vdaka za vsetky rady tykajuce s podpory. V lete mi uspesne pomohli 🙂. Tentoraz z ineho sudka. Dievcata, neviete prosim niektora s istotou povedat, ci moze dochodkove poistenie za zenu platit stat pokial jej dieta ma 4 roky, nema zdravotny problem a chodi do skolky na cely den? Kamaratka je v Socialke od narodenia dietata evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do veku 6 rokov, odhlasku tohto stavu neposlala, dieta chodi do skolky na cely den ale ona nepracuje. Jej manzel ma fajn pracu, tak si to moze dovolit. Otazka znie, ci niekto kontroluje, ktore deti chodia do skolky a ze ja na nich sucasne hlasenie starostlivosti do ich 6 rokov. Prosim prosim, budte take dobre, chcem jej dat vediet, prosila ma o vybavenie, nema s diskusnymi forami skusenost. Skratka, nie je po novele zakona o soc. poisteni a rodicovskom prispevku mozne platenie dochodkoveho odvodu statom aj ked dieta je vskolke? Veeeeeeeelka vdaka (Ja som oba zakona uz studovala, aj novely, mam pocit, ze to nie je legalne, ale ste mudrejsie)

lubka8385
3. jan 2011

Zobaka,dakujem.Medzi tym som sa skontaktovala so znamou,ktora je zamestnankynou Uradu prace a vravela,ze staci mat zaznamy stare pol roka pred podanim.Tak hadam to vynde 😉

zobaka
3. jan 2011

vladka - toto riesim teraz aj ja, lebo mne povedali, ze dieta nemoze chodit do skolky na cely den, ak je s nim matka na predlzenej rodicovskej dovolenke zo zdravotných dovodov, ja som dokonca musela priniest na úrad práce potvrdenie s riadiitelkynym podpisom, ze nechodi na viac ako 4 hodiny denne, tak som teraz celkom zaskocena, ze od Tvojej znamej to nikto nevyzadoval, asi co urad to ina skusenost, par dni dozadu som sa nahlasovala na SP na dochodkove poistenie a tam mi baba povedala, ze nesmie chodit dieta na cely den do skolky, lebo je to protizakonne a vtedy za zenu poistovna neplati. Lenže po novom by to malo byt tak, ze dieta moze ist na cely den do skolky, ale NEVIEM to 100% potvrdit, sama sa bojim tak urobit, lebo vraj chodi akontroly a mesacne vraj skolka posiela na UP potvrdenie, ze dieta chodi do ksolky len an 4 hodiny denne. Sama som z toho v pomykove a neviem ci mozem dieta nechat na cely den v skolke, ked prave nema nejaku akutnu chorobu, alebo nie

zobaka
3. jan 2011

@lubka8385

drzim palce, ano nesmu byt starsie ako pol roka, ja som dolozila aj z celeho roka, lebo spolu suviseli, maly bol pocas roka 2 x v nemocnici a za cely rok bol v skolke dokopy asi tak 3 týždne, lebo bol skoro nonstop chorý, hlavne sa nenechaj odradit, ak by ti niekto tvrdil, ze to nevybavis, lebo aj to sa mi stalo na urade, papiere som potom odniesla k inemu okienku a vsetko bolo v poriadku 😎

suezana
3. jan 2011

Ahojte
som na predĺženej rod. dov. , od 3 rokov veku dieťaťa som nastúpila do práce a o dcéru sa starala svokra. Pracovala som 2 roky a potom som sa rozhodla, že ostanem posledný rok doma, aby dcéra mohla nastúpiť do predškolskej na 4 hodiny. V práci s tým nebol problém, od 1.9. som nastúpila na rodičovskú dov. a malá do škôlky. Išla som na sociálku nahlásiť, že už nepracujem, aby teda za mňa platili odvody(neviem presne, čo 🤐 ) a pani pri okienku hovorí, že ja som ani nebola odhlásená, že oni za mňa stále platia (takto som to pochopila). A ja, že čo teraz. Ona, že nevadí, že veď budem zas pracovať a to sa potom ten môj dlh vyrovná. Ja tomu vôbec nerozumiem. Navyše som bola s malou niekoľkokrát na OČR a platili mi to - sociálna poisťovňa. To nezbadali? Ja som nemusela nikde dokladovať, že dcéra chodí do škôlky na 4 hodiny.

zobaka
3. jan 2011

Baby, mozno vas to bude zaujimat, cerstva info, len mam obavy, aby som to ja nevedela skor, ako urady, aby nebol nejaky problem 🙄

kopirujem:

Som na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, podľa nového zákona môže chodiť dieťa aj na viac ako 4 hodiny denne do škôlky?

V novom zákone už nie je ustanovenie, ktoré by vymedzovalo túto otázku, toto obmedzenie bolo zrušené. Oprávnená osoba, ktorá zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa do šiestich rokov veku, ak má dlhodobo nepriaznivý stav, môže starostlivosť zabezpečiť osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou rovnako ako oprávnená osoba, ktorá zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa do troch rokov veku. Taktiež môžete pracovať a neprídete o RP.

darusik7
4. jan 2011

baby..15.2 mi končí RD,ale do septembra kým pôjde malý do škôlky by som chcela ostať na neplatenej RD..viete mi poradiť čo si mám obehať?
počas materskej skrachovala aj firma v ktorej som bola zamestnana..

suezana
4. jan 2011

@zobaka aj ja som nad tým rozmýšľala, ale potom nech ide každý na predĺženú platenú rod. dovolenku, veď je to výhodné, až sa mi to nezdá 😕 Ja normálne hneď nastúpim do práce, veď som ostala doma len preto, aby malá mohla chodiť do škôlky 😒

janus32
4. jan 2011

@darusik7 ahoj,skus si vybavit platenu 😉 preco neplatenu?Co len taki z osad to mozu vyuzivat?

janus32
4. jan 2011

@suezana ahoj,ano ja som nikde nedokladovala,ze mi mala chodi na 4hodky do skolky-ved to ani nikde neziadaju 😉

zobaka
4. jan 2011

suezana - znie to neuveritelne, ale je to podla novej novely tak, podla mna je to o tom, ze ked dieta je castejsie chore, tak si s nim doma tak ci tak, moje dieta bolo za cely rok v skole dokopy asi 3 týždne, takže ziadny zamestnavatel by to netoleroval, uznaju len tým, ktorí na to maju narok

zobaka
4. jan 2011

janus32 - odo mna to na UP ziadali, musela som ist potvrdit ich tlacivo k riaditelke MS, ze chodí len na 4 hodiny denne

suezana
4. jan 2011

@zobaka ak je to pravda, je to výhodné. A určite to mnohí zneužijú - hlavne takí, čo majú známosti 😝

zobaka
4. jan 2011

suezana - no to si píš, že to tak bude 😝 my sme mali tazší rok, hospitalizacie, caste infekty a pod. mne to v nemocnici aj rovno povedali, že to vidia na predlžený rodicak, tak som poziadala, ale na druhej strane si vezmi, ze to takým mamickam pomoze, ked dietatko bude zdrave, mozme zobrat nejaku brigadu a nebudeme odkazane len na 190 eur, chapes, ide o to, aby v ten cas bolo o nho postarane a to je normálne, to je vsetko

suezana
4. jan 2011

@zobaka máš pravdu, bodlo by to 😉 aj po psych. stránke mojej - chápeš

darusik7
5. jan 2011

@janus32 malý nebýva moc chorý,takže tu platenú by mi nedali :( to len cigani majú nárok na všetko :(jedine s čím ma malý problémy sú očka a musíme ich precvičovať :(

suezana
5. jan 2011

no neviem, či by nejaká rómka behala po úradoch a lekároch s papiermi...veď oni stíhajú klasické rodičovské, nepotrebujú predl´žené 😀

janus32
5. jan 2011

@suezana 😀

janus32
5. jan 2011

@darusik7 ahoj,ani moja dcera nebyva moc chora,ale mame taku milu dr,ze sama mi to ponukla 😵 ja si myslim,ze co sa tyka ociek,tak to je dostatocny dovod-ale je to samozrejme na tebe 😉 Ja som ani nevedela,ze plateny rodicovsky existuje 😅

darusik7
5. jan 2011

@janus32 ahoj..takze by mi mozno stacilo skocit k maleho ocnej a opytat sa jej,ci by mi mohla dat nejake potvrdenie,nie?
to by sa dalo,ak by to vyslo predlzit, napr do septembra,ci to je zas na rok..

janus32
5. jan 2011

@darusik7 je to na rok,vzdy po roku sa to obnovuje.Myslim,ze by ti stacilo ist k ocnej,povedat co je vo veci a potom k detskej lekarke s tou spravou od ocnej.Detska ti vypise papiere na soc. a to je vsetko 😵

darusik7
5. jan 2011

@janus32 pojdem to vyskusat a uvidim 🙂
keby sa to podarilo,tak by som maleho mohla dat potom v septembri len na tie styri hodiny do skolky?

janus32
5. jan 2011

@darusik7 ano,samozrejme 😉

darusik7
5. jan 2011

dakujem 😉

lubka8385
9. jan 2011

Baby,takze po novom ked ste na predlzenom platenom rodicaku mozte dat dieta aj na 8 hodin do skolky.Mam to overene u pracovnicky UP.Len je to trochu smiesne,ked byva dieta chorlave,aby byvalo cely den v MŠ.

zobaka
10. jan 2011

lubka - ano? uz su tak informovani? to je dobra správa 🙂 ja sa chystam tiez osobne opýtat, aj ked mam z ministerstva odpovede, ze to tak je, ale pre istotu, vraj posielaju kontroly, tak aby nebol problem, keby este nevedeli, no je to zvlastne, ale tak ber, ze ked dieta ochorie mozes s nim v pohode ostat doma a nikto ta pre nejake ocr vyhadzovat nebude

suezana
10. jan 2011

áno, aj ja to už mám overené z úradu, najviac sa teším, že dcérka bude môcť byť dlhšie v škôlke, lebo v tie dni, čo je zdravá si ju moc neužije a teší sa tam 🙂

janus32
10. jan 2011

@lubka8385 No ja neviem co je na tom smiesne,pretoze aj ja som na predlzenej rodicovskej,chodime zatial na styri hodky a naozaj je tych dni malo,ked je v skolke,najviac sme boli 3 a pol tyzdna v kuse,a potom dva tyzdne doma.Ziadna sranda 😕 skor naopak-je to riadne na nervy,lebo najlepsie sa zabehnete a uz ste zase doma 😢

janus32
10. jan 2011

A este nieco-keby som bola zamestnana,tak uz davno by ma vyhodili z prace 😠