Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

maminka142
25. jan 2012

@gapa ahojkaj, vela krát si mi už dobre poradila 😉 Prosím ťa chcem sa ťa ešte spýtať, ako je to pri predlžení RP? moja malá bude mať 3 roky 28.2.2012 a chcela by som si predlžiť rodičovsky príspevok a kedy treba vypísať žiadosť, kolko v predstihu? A ako je to zo sumou pri predlženej rodičovskej? Da sa nejako vybaviť, aby to bolo viac ako tych 20 e -(čo je príspevok na deti)...? Ďakujem vopred 😉

gapa
25. jan 2012

@maminka142
dlhšie poberanie RP sa dá vybaviť len ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom. vybavuje sa na upsvar a musia ti to doporučiť lekári. Treba vybaviť popredu, lebo to trvá, možno aj 3mesiace, než odporúčania vybaviš...

maminka142
25. jan 2012

@gapa Ďakujem Ti 🙂 A neda sa to vybaviť ak dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav ma matka?

gapa
25. jan 2012

@maminka142
nie, ide o dieťa

maminka142
25. jan 2012

@gapa Ešte posledna vec, prave som sa dozvedela od jednej pani, že rodičovsky príspevok, budem dostávať do dovršení piatich rokov dieťaťa (samozrejme musím poslať žiadosť o predlženie rodičovskej dovolenky...) A to v sume 194 e
A ak by moje dieťa malo zdravotne problemy, tak si to môžem predlžíť až do 6-8 rokov života dieťaťa...

Lebo ja som to pochopila, že pri predlžení RD a to do 5 rokov dieťaťa stratím tych 194 e a budem dostavať len prispevok na dieťa v hodnote 20 eur 😕 Ale vraj do 5 rokov budem dostavať 194 e, aj bez toho že dieťa by malo nejaky zly zdravotny stav 🙂
http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodin...
Tak dufam, že teraz som to pochopila správne 😀

baka
25. jan 2012

@maminka142 ak UPSVaR posudi, ze ma dieta dlhodobo nepriaznivy zdr. stav, v posudku bude na aky dlhy cas sa RD predlzuje (nemusi to byt automaticky do 6 rokov). Rodic dostava nadalej 194€. To do tych (5) 8 rokov veku dietata je o tom, ze po novom sa da RD prerusit a opatovne na nu nastupit do casu kym ma chore dieta 8 rokov, alebo zdrave 5.

maminka142
25. jan 2012

@baka No mne išlo hlavne o to, že ked budem na RP ja neviem do tych 5- tich rokov, tak že či budem dostavať 20 eur, alebo 194 eur 😅
A ak ma dieťa zdravotny stav dobry, tak sa neda predlžiť RP?
Lebo vraj do piatich rokov sa to da v pohode a po tych 5,tich rokoch už treba isť na posudkovu...

baka
25. jan 2012

@maminka142 na predlzenej z dovodu nepr. zdr. stavu 194€ do casu na aky posudkovy lekar uradu prace odporucil - to bude napisane v posudku. Ak je dieta zdrave, moze byt rodic na dobrovolnej predlzenej RD, ale vtedy su podla mna na dieta len pridavky a za mamku plati stat odvody - v takom pripade ale skôlka len na 4 hodiny denne.

gapa
25. jan 2012

@maminka142
do 5rokov sa dá čerpať v zamestnaní RD, ale len v prípade, že by si nastúpila do práce skôr ako dovrši 3roky a potom si neskôr nevyčerpanú dobu vyčerpala. Ale v takom prípade by sa rodič.príspevok poberal len do 3rokov aj počas vykonávania práce.
Ak je dieťa úplne zdravé a nemá nepriaznivý zdr. stav, tak nemožno poberať RP po dovršení 3rokov. To asi si niekto, kto velm slabo pozná zákony počul niečo a spojil viac vecí dokopy.

gapa
25. jan 2012

teda treba rozlišovať čerpanie rodič.dovolenky v zamestnaní (čerpá ju len ten, komu trvá prac.pomer) - upravuje to Zákonník práce a poberanie rodičovského príspevku z upsvar - upravuje to Zákon o rodič.príspevku.

maminka142
25. jan 2012

@baka
@gapa ja som z toho ešte väčší jeleň, ako doteraz 😖 V piatok pôjdem na UPSVaR a uvidím čo mi tam povedia...

baka
25. jan 2012

@maminka142 z mojej skusenosti viem, ze ked pojdes na upsvar nepripravena, budes v piatok uz jeleň na n-tu. Len ty vies, co mas asi mienku po rd robit, ci teda mas zdrave dieta, alebo ma nejaky zdr. problem, ci mas moznost a chut sa vratit do prace, alebo nie. Podla tvojich moznosti si treba vybrat alternativu a blizsie riesit len tu, pretoze rozne zakony riesia rozne moznosti, ako po 3 rokoch dietata dalej. A tebe podla vsetkeho ta pani co si s nou hovorila pospajala z kazdej moznosti nieco, ale tak to nechodi. To by predsa vsetky mamky co nemaju pracu boli doma do 5 rokov s 194 € a potom by sli na posudkovu do 8 rokov. A to by tato krajina logicky musela byt totalne socialne orientovana aby taketo nieco financovala 🙂

maminka142
25. jan 2012

@baka momentalne som na RP a snažime sa o ďalšie dieťa... A malá dovrší 3 roky 28.2, takže neviem, asi moc na vyber nemam 😅 Kedže môj zamestnávatel mi na rovinu povedal, že ak už nebudem chcieť dieťa, tak ma zoberie naspäť, ale ak ešte planujem dieťa, tak mi dáva vypoveď, ku dňu, ked mala dovrši 3 roky 😖
Myslela som si, že to bude jednoduchšie, že budem na predlženej materskej aspoň pokial neotehotniem...
Takže neviem, ako sa mam pripraviť 😒

liz_lemon
26. jan 2012

@maminka142 ty sa nestaraj, co povedal tvoj zamestnavatel, kludne tam nastup, a tvar sa, ze dalsie dieta neplanujes, a ked otehotnies, tak ta aj tak nemoze vyhodit

maminka142
26. jan 2012

@liz_lemon ja už som mu povedala, že ďalšie dieťa planujem, už ma nezoberie späť 🙄

liz_lemon
26. jan 2012

@maminka142 ale on je povinny ta zobrat naspat

lili_mia
26. jan 2012

@liz_lemon vezme ju naspäť a potom to spraví tak, že ona nebude stíhať, bude nadpočetná a dovi dopo

maminka142
26. jan 2012

@lili_mia presne, ako píšeš, zbytočne sa to bude naťahovať a on mi to da fakt pekne pocítiť 😒
@liz_lemon Takže to nejde 😒 Myslela som si, že to bude jednoduchšie s tym predlžením RD 🙄

lili_mia
26. jan 2012

@maminka142 kedy si mu to povedala? skús zahrať formu, že si si to rozmyslela, potom len dones papier o daľšom tehu a možno ekonomika bude na tom lepšie a pôjdeš do inej a lepšej práce 🙂

maminka142
26. jan 2012

@lili_mia Ja už som mu to povedala, že sa snažíme už dlhšie o dieťa 😖 Už mi chystá vypoveď 🙄

liz_lemon
26. jan 2012

@maminka142
@lili_mia
baby, ale v tehotenstve nie je mozne niekoho prepustit len tak, ked si to niekto zmysli

lili_mia
26. jan 2012

@liz_lemon ved práve preto ju nechá nastúpiť a potom vyhodí, prípadne bude trvať na ukončení pomeru dohodou, začula som už aj také svinstno, zamestnávateľ podľa zákona nie je povinný svojej zamestnankyni poberajúcej už iba rodičák, ohlásiť, že jej prestal prispievať na druhý pilier, zistíš to iba tak, ak sa na to popýtaš priamo jeho, alebo v soc.poist
@maminka142 by bola riadna sranda, že nastúpiš a hned než by ti dal podpísať výpoved, tak donesieš papier od gyndoša, že si tehotná a to ťa už nemôže vyhodiť 😀 .. ozaj aký dôvod výpovede sa chystá uviesť? jednej babe dali výpoveď počas dlhodobej pn, ale zakamuflovali to pod ukončenie pomeru dohodou plus 2mesačné odstupné, pretože ona na tú pozíciu už zo zdravotných dôvodov nemohla nastúpiť (pracovala vo výrobe za pásom), vzdelanie na inú pozíciu nemala (síce zmaturovala, ale už cca 11rokov iba za pásom), takže výpoved z dôvodu nadpočetnosti a žiadne odstupné, tak sa dohodli

maminka142
26. jan 2012

@liz_lemon No ale veď ja ešte nie som tehu 😖

maminka142
26. jan 2012

@lili_mia to neviem, aky dôvod mi tam uvedie, ale vraj mi da aj odstupne (ale o tom dosť pochybujem... 🙄 ) Mne končí RD už 28.2 a k tomu dňu mi hned chysta aj vypoveď... 😖

lili_mia
26. jan 2012

@maminka142 ako končí? už v ten deň by si mala nastúpiť do práce, alebo RD ešte bude trvať? pretože potom ti výpoved môže podať až od 29.2. kedže máme prestupný rok, v podstate ak by si ju podpísala, tak je neplatná ..

maminka142
26. jan 2012

@lili_mia Vtedy mi aj končí RP a aj o predlženu RP zo strany zamestnavatela o ktoru som požiadala aby mi ju ešte predlžil do troch rokov veku môjho dieťaťa... Takže po troch rokoch malej mi chce dať vypoveď... Takže to bude ako píšeš asi toho 29.2 😕
A prosím ťa nevieš či o odstupnom musím pisať žiadosť, alebo mi ju automaticky musí dať? Počula som aj aj, tak neviem... 😕

liz_lemon
26. jan 2012

@maminka142 viem, ze nie si, ale keby si mu nic nepovedala, mohla si kludne robit, az kym by si nebola
odstupne ti musi dat, min 2-mesacne, ak si robila u neho viac ako 5 rokov, tak 3-mesacne
len si daj pozor, aby si nepodpisala dohodu podla § 60 ZP, vtedy narok na odstupne nemas (len, ak by to bolo vyslovne uvedene v dohode)
musi ti dat vypoved podla § 63 odsek 1 písm. b), vtedy je zakonny narok na odstupne

maminka142
26. jan 2012

@liz_lemon Ďakujem 🙂

maminka142
27. jan 2012

@gapa
@baka
@liz_lemon
@lili_mia Ahojte dievčatá, tak dnes som bola na UPSVaR 🙂 Takže v klude môžem ísť na predlženu matersku a stačí ak tam prídem rovno s vypoveďou, ktoru dostanem z prace (takže žiadne vybavovanie 3 mesiace vopred netreba...) A predlžiť si ju môžem do 6 roku dieťaťa 😉 Tak som rada.. Mala som ísť hned na UPSVaR, lebo tu som sa len domotala a zamotala viac, ako sa dalo, lebo každy mi tu dal ine informacie 😅
Ale ďakujem vam za vaše nazory a rady 😉

gapa
27. jan 2012

@maminka142
vieš ty sa vyjadruješ tak, že vidieť, že si si o tom ešte nič neprečítala. Doma môžeš byť s detmi do 6rokov, no nebudeš dostávať rodič.príspevok už. A ak nejdeš na úrad práce sa evidovať ako uchádzač o zamestnnaie, tak ani nemusíš mať výpoved, ale to by ti musel dať zamestnávatel neplatené volno o ktor é môžeš požiadať. Zamestnávatel však súhlasiť nemusí.

Samozrejme nárok na materské mať nebudeš, ak nebudeš nem.poistená, len na rodič.príspevok pri druhom.