Kedy vybaviť predĺženú RD po 3.roku dieťaťa?

janinah
9. júl 2008

Ahojte,privítala by som akékoľvek rady ohľadom predlženej rodičovskej dovolenky,syna budú operovať v obdibí kedy bude mať 3.roky a ja by som mala nastúpiť do práce, bude to PN najmenej 3 mes. a aj po tejto dobe ho asi nedám do škôlky,aby som predišla chorobám získaným od iných detí, ide o operáciu obličky,čiže vážna vec, uvažujem,či je lepšie vybavovať predlženú RD alebo nastúpiť do práce a potom byť dlhodobo PN,ďakujem.

graziela
26. máj 2011

@katecameron, tak to budeme na tom podobne s tou alergologickou.. ☹ Mne najskor povedala, ze neodporuca vobec MŠ a ked som sa opytala, ze ako to maju vyriesit pracujuci rodicia, ked im neschvalia PRD, tak vraj sa maju vystriedat, raz jeden raz druhy ostat pri dietati...no, samozrejme, toto moze povedat len clovek, ktory nema deti, reps. ma zdrave deti, ktore ochoreju parkrat do roka...No ked si mas 2 tyzdne kazdy mesiac vybrat dovolenku alebo cerpat očr, tak aky uzitok ma z takeho zamestnanca firma? Ja osobne som mala v praci co robit, ked som zameskala co len 2 dni, a aj to kolegovia neboli moc ochotni zastupovat..A to ani nehovorim o tom, ze ziadna matka by sa asi nevzdala dobrovolne prijmu z prace a bez dovodu by chcela ostat doma za ubohych 190 eur, ktore niekedy cele clovek minie na lieky :(

bianka1
26. máj 2011

@katecameron to bolo v roku 2006 😉 teraz neviem kolko sa spatne vypláca 😒

katecameron
27. máj 2011

@graziela tak to sme na tom uplne rovnako niesi nahodou zo ZV lebo tam je taka mudra alergologicka ja tiez ked deti ochoreju tak by som musela byt doma na OCR min.3mesiace v kuse lebo moje deti niesu nikdy spolu chore vzdy len jeden potom prvy vyzdravie a ochorie druhe atd.... a kym posledne vyzdravie tak prve je zas chore a takto to napr.minuly rok trvalo 6mesiacov v jednom kuse takze tiez neviem ktory zamestnavatel by mi toto toleroval a koli tomu by mam ani nikto nezamestnal a za tuto zimu som dala na lieky viac ako 800eur takze tych 190eur mi ani na lieky nestaci aj ked vdaka bohu aspon to lebo nedostat nic tak lieky nemam zaco kupit

graziela
27. máj 2011

@katecameron, nie, nie som zo ZV ani z okolia, ale myslim, ze takych "milych" doktorov sa najde ... zial...
A presne ako pises, ani u nas nie su choroby naraz u oboch deti, väcsinou je to tak, ze sa jeden od druheho nakazia a inkubacna doba je rozdielna u kazdeho virusu a choroby, takze je to potom dost narocne, to vsetko zvladnut...NO chvalabohu, mne manzel s detmi velmi pomoze, niekedy taham "nocnu! doma ja, inokedy on...bez jeho pomoci neviem ako by som to zvladla...No a k tym 190eur, samozrejme, mozeme byt radi, ze aspon nieco mame, vsak aj pre mna bol a stale je tento "prijem" ako jediny a hlavny... 😒

katecameron
27. máj 2011

@graziela tak sme na tom rovnako ☹

graziela
27. máj 2011

ach jaj, ja som dnes bola na kontrole s malym, tak sa nam nakoniec okrem anemie potvrdila aj prekonana infekcna mononukleoza...takze da sa ocakavat, ze v dosledku tejto infekcie bude teraz castejsie chory , aj oslabenejsiu imunitu...nas pediater mi odporucal ribomunyl, mam ho od juna predpisany od alergologicky, no, som zvedava, ci to pomoze...joj, dufam, ze aspon leto si vychutname bez choroby...ale to by som asi moc chcela ... 😒

graziela
27. máj 2011

moj prispevok je trosku mimo temy, ale som si potrebovala tak nahlas povzdychnut, prepacte...

bianka1
28. máj 2011

@graziela nám ribomunyl vôbec nepomohol ☹ dúfam že vášmu malému pomôže a nebude tak často chorý 😉

graziela
29. máj 2011

@bianka1, ved praveze ani ja tomu moc neverim...aj starsia dcerka ho uz parkrat uzivala, no nemala som pocit, zeby jej to nejako pomohlo...a zda sa mi, ze len same lieky do tych nasich deti tlacime...a ziadny efekt :( fnuk..

habibi78
4. jún 2011

@graziela zaujimave je, ze aj mojej malej pred nejakym mesiacom z krvi zisili prekonanu inf.mononukleozu.... 😕 😕 😕
a pritom o nej nikto nic nevie, aj lekarka bola poriadne prekvapena, lebo dceru naozaj poctivo sledujeme...... 😕

graziela
4. jún 2011

@habibi78, ja som mala praveze podozrenie uz dlhsie, kedze starsia dcerka prekonala inf. mononukl. v decembri...aj som dr. upozornovala na stale pretrvavajuce zvysene teploty (nie horucky) a na to, aky je nas maly aktivny, tak pocas choroby, aj dlho po nej, trvalo to asi mesiac, tak bol strasne malatny,otapeny, len polihaval na posteli alebo na gauci, ani nemal chut a energiu,sa hrat.. Ale zial cely april, ako sme chodili na kontroly, tak vzdy ordinovala zastupujuca doktorka, starsia pani, ktora bez mihnutia oka predpisala 2x po sebe atb...az neskor nam nas dr. povedal, ze sa to dalo zvladnut aj bez atb... 😒
A vy ste mali nejake priznaky a co vam vlastne odporucil pediater? Nejaku dietu a pod.?

habibi78
5. jún 2011

@graziela my sme mali len dlhsiu dobu zvysenu teplotu...... nic viac...
nedala nam ziadne lieky, dietu, nic, lebo vraj tie hodnoty nie su az take zle, bol to vraj typ B takze to netreba preliecovat.... 😕

graziela
11. jún 2011

Ahojte, tak ja sa opät hlasim...tel. som sa informovala, v akom stave je moja ziadost o PRD a zial, neschvalili na ju...:( Neviem, na zaklade coho, vyjadrenie mi este len pride, no naozaj nerozumiem, na zaklade coho to posudzuju..No, uz nech robia, ako vedia, v kazdom pripade si podam odvolanie...
Neviete mi prosim vas niektora poradit, ako napisat to odvolanie? Co by malo obsahovat? Od podania ziadosti mame dalsie 2 nove dg - anemiu a tu mononukleozu, o ktr. som pisala...krvne testy mal naposledy uz lepsie, v nosteku a v hrdielku mal este stale streptokoka, ale uz v mensom rozsahu...no ale co ma dost znepokojuje, je atop.ekzem...teraz na leto sa mu to po takmer roku zacalo opät zhorsovat...minuly rok v lete sa´mu to objavilo vzadu za kolienkami , v zime bol klud a teraz sa to znova akoby aktivovalo a okrem noziciek uz aj v okoli krku...chudatko, tak ho to svrbi...zrejme pojdeme tento tyzden aj na kozne...:(

graziela
11. jún 2011

A este vas prosim, ako dlho potom trva, kym pride nejaka reakcia na odvolanie?

skvele
12. jún 2011

Ahojte prave som sa docitala, ze si mozem predlzit RD aj ked dieta nie je chore. Moja otazka je, ze ked ju predlzim, ci tam nie je obmedzenie so skolkou? A este v akom poradi treba vybavit zdravotnu a socialku. To ma tak napadlo. Dakujem za odpoved.

cartridge
15. jún 2011

Môžeš si predĺžiť RD - ale ak dieťatko nie je choré /vďakabohu/, bude to neplatená RD, môže byť až do 6-tich rokov veku dieťaťa. V tomto prípade musíš nahlásiť /ak si tak neurobila/ aj na SP aj na zdrav.poisťovňu, že sa staráš o dieťa. V tomto prípade zdrav. poistenie platí za Teba štát a takisto dôchodkové poistenie.
@skvele

skvele
15. jún 2011

@cartridge dakujem za info. Ale do škôlky ísť tuším nemôže. Rozmýšľam, že si to aj tak predĺžim a keď nastúpi do škôlky to pôjdem zrušiť. Hádam to tak môžem spraviť. Záleží mi na tom, aby išiel do škôlky, lebo sa už doma hrozne nudí.

asmd
23. jún 2011

Ahojte.Chcela by som poprosiť,či niektorá z vás mala v žiadosti uvedené diagnozy ako fibrilne horučky,to znamená,že dieťa nám pri vysokých horúčkach počas choroby skrčovalo a upadlo do bezvedomia.Odvtedy sme sledovaní na neurologickej ambulancii.Ďalej máme uvedené časté zápaly nosových dutín a chodíme na na imunologiu pre inf.mononukleozu.Užívali sme Imunor.Neviem,či sú to ochorenia,ktoré postačujú na predľženú rodičovskú dovolenku.Ďakujem za odpoveď.

maznacik007
24. jún 2011

@asmd ja si netrufam sudit... ale ak ma dieta znizenu imunitu v dosledku inf. mononukleozy tak to je dovod ktory velmi neuznavaju...
samozrejme velmi zavisi od celkoveho stavu dietata a najma hodnot v krvi ... mononukleoza ako jej prekonanie nie je dovodom na predlzenie RD ...
jasne ze mozu byt z nej nasledky... ako mame napr. my a to uz potom moze byt dovodom ale prechodne znizenie imunity po mononukleoze nie...
treba dolozit spravy z hospitalizacie, z vysetreni, ako dlho musela byt pecenova dieta, ako sa vyvijali pecenove testy, zvacsenie sleziny... cize utz snimky... atd... ak tam boli nabalene kozne problemy tak tiez spravy...

k neurologickej stranke neviem povedat to musi povedat neurolog ci je to postacujuce.. stale ten stav pretrvava? ak nie tak to ruzovo nevidim...

asmd
24. jún 2011

Dakujem maznacik007 za odpoved.Fibrilne krce sme mali pocas horucky len jedenkrat.Tie sprevadzali este neviditelnu na pohotovosti herpesticku anginu.O 20.20 mal teplotu 37,8 a v priebehu par minut to vyletelo skoro na 40st.C.Detske telicko na to nevedelo zareagovat inak ako tymi krcmi.Esteze sme neboli daleko od nemocnice,lebo by som to asi nezvladla tak s rychlostou ako vtedy.5dni sme boli hospitalizovani na detskom oddeleni a brali sme na tu herpesticku anginu antivirotika.Este dobre,ze som stale kojila,nakolko ho bolelo cele hrdielko a nemohol vobec papat ani jest.Takze kojenim mi nebol dehydrovany a mal aky taky prisun nejakej potravy. Ale ako nahle vystupi teplota k hodnote 38 st.C musime peventivne podavat Diazepam.Samozrejme aj znizovat horucku liekmi proti horuckam alebo letne kupele,aby sme to co najskor znizili.Imunitu ma poriadne teda znizenu z dosledku tej mononukleozy a ani krvne testy niesu v poriadku.Este raz dakujem za odpoved ....

tinuskaha
1. júl 2011

ahojte ja budem tiez ziadat o predlzenu RD maly bude mat v januari 3 roky je to predcasniatko zaostava vo vyvine.Chcem sa opytat kedy mam zacat vybavovat papire??Aky je vlastne postup??Treba najprv papiere od lekara alebo najprv ist na UPSVaR??Papiere od pediatra rhb a neurologa??Neviem co treba vybavit skor.Dakujem za akukolvek odpoved a radu 😉

anyjelyk
3. júl 2011

Ahojte, maly mal 22.5. 3roky a na predlzenej rodicovskej som od 1.6.2011, Teda len pred 2 tyzdnami mi prisiel posudok z UPSVaR ze to mam schvalene k 1.6. chcem sa spytat ci treba s tym posudkom este niekde ist. co mam okolo toho este vybavit, popripade ci sa neda vybavit este nejaky prispevok k tomu rodicovskemu. dakujem

pitik
3. júl 2011

@anyjelyk treba to oznamit zamestnavatelovi a na zdravotnej poistovni. ziaden iny prispevok k rodicovskemu uz nedavaju, ale mozes pri tom aj pracovat

pitik
3. júl 2011

@tinuskaha treba ist na UPSVR pre tlacivo, ktore vyplni odborny lekar (nam vyplnala vsetko len imunologicka, aj za gastro diagnozu), prilozit vsetky spravy (ja som ale uz neprikladala, stacilo co vyplnila ta lekarka) a tak cca mesiac dopredu to odniest zase na UPSVR a cakat. Drzim palce!

paula80
3. júl 2011

@tinuskaha nám tlačivo vypĺňala pediatrička /nepýtala si za to žiadne peniaze,odborný lekár zvyčajne pýta cca.10 EUR za vypísanie/a prikladala som všetky správy od odborných lekárov a tiež podala mesiac pred 3.narodeninami a rozhodnutie prišlo presne do mesiaca.

anyjelyk
3. júl 2011

@pitik dakujem. o tom ze popri tom mozem pracovat viem ale neda sa to.
2tyzdne pred 3. narodeninami nam dovtedy zdravy chlapec z nicoho nic odpadol, nedychal, zmodral. Odviezla nas zachranka, v nemocnici sa to zopakovalo este 3x v priebehu24h. Po tyzdni nas pustili s diagnozou - epilepsia. z prace ma hned ako som zostala na ocr vyhodili - bola som este v skusobnej dobe, maly chodil do skolky.
Ma zachvaty tak 5x do tyzdna a nemozem ho spustit ani na chvilu z oci ☹ Preto som sa pytala na nejaky dalsi prispevok, lebo sa to cele aj financne velmi zle znasa.

bianka1
3. júl 2011

@anyjelyk velmi lutujem tvojho synčeka ☹ nie je nič lepšie ako zdravé dieťatko.. nás čaká posudenie v auguste uvidím ako vlastne dopadneme 😒 nám škôlku vobec neodporučila alergologička -malý je staále chorý na sennu nádchu alergiu na trávu,prach a ešte tomu potravinársku alergiu ☹ ani psychologička neodporučila a detská bola totálne proti vlasne kto by ma aj vlasne zamestnal 😒 pri dcere som dostala +16.90€ ale ona má celiakiu to máme ma dietu..drží velmi palce ..

tinuskaha
3. júl 2011

@paula80
@pitik dakujem dievcata mam este cas ale aspon viem co a ako??tie spravy od odbornych lekarov ako stare maju byt??predpokladam ze nie starsie ako 3 mesiace

habibi78
3. júl 2011

@tinuskaha u mna chceli lekarske spravy nie starsie ako 6 mesiacov, ale aj tak som tam dala uuuuplne vsetky.... 😝
no a tlacivo z UPSVaR mi vyplnila obvodna lekarka kde zhrnula vsetky diagnozy, plus pluciarka (tam mame najvacsi zdravotny problem) a doplnila som lek.spravy od kozneho, imunologicky, z plucneho, kardiologa, neurologa, alergologa, z gastra a co ja viem co este....
no a treba to poslat taky mesiac pred dovrsenim troch rokov dietata.... ja som tento termin presvihla, vyrozumenie mi prislo o mesiac neskor, ale spatne mi vyplatili peniaze....

anyjelyk
3. júl 2011

@bianka1 Dakujem. ale vela deti je na tom ovela ovela horsie.Uz som sa naucila s tym zit aj ked to dost vycerpava. stale verim tomu ze z toho vyrastie pretoze je aj taka moznost.
My sme tiez alergici od 3mesiacov. nastastie len take tie najbeznejsie alergeny.
Dufam ze sa vam ta alergia casom upravi a dovtedy ti rodicovsku predlzia. bola by skoda aby si malinky neuzil prve kamaratstva zo skolky..a ty si aspon este uzijes kusok "dovolenky" 😉
tiez vam drzim palce.