Koniec materskej. Kedy vybaviť začiatok rodičovskej?

natsa
3. jan 2009

začiatkom marca mi končí materská dovolenka budem poberať rodičovskú. Kedy mi ju stačí vybaviť?

zulok
3. jan 2009

hm. to neviem, dokedy... my sme to riesili po skonceni materskej. ale uz neviem presne.. asi trebalo take potvrdenie zo socialnej, ze mi skoncila materska, oni mi poslali taky papier..s tym sme sli na urad prace so. veci a rodiny... asi ked to vybavis naskor, nic sa take nestane, no peniazky pridu neskor.. ale da sa tam zavolat, oni vsetko povedia 🙂
prajem co najmenej opletaciek...

elintina
3. jan 2009

ahoj natsa, mne končí materská januári bola som tiež nato pýtať, povedali mi že materskú vyplácajú rok dozadu 🙂 Kedže budem mať za december materskú vyplatenú v januári, tak to stačí teraz v januári vybavovať. Najprv musíš ísť na sociálny úrad tam ti dajú papier s ktorým pôjdeš na sociálnu poisťovňu a potom zase na sociálku. 🙂

tatolu
3. jan 2009

Ahoj Nataša, mne končila materská v novembri 2008. Najprv mi naúrade práce a soc.vecí a rodiny dali papier, ktorý som musela zaslať do Soc.poistovne v mieste sídla zamestnávateľa. Robila som v BB a musela som to zaslať do BA, lebo tam sídli firma.
Na základe tohto dokladu bolo potrebné vypísať ešte nejakú žiadosť priamo na úrade práce soc.vecí a rodiny.
Papiere som vybavovala už koncom septembra, začiatkom októbra mi prišli potvrdené papiere z Blavy a hneď som ich aj na úrad zaniesla.
Nič nepokazíš, ak si to začnej vybavovať už teraz. Neviem, kde má sídlo Tvoj zamestnávateľ a teraz budú mať všade veeeeeeeľa práce.

arieska
3. jan 2009

noooo, môžeš ísť kedy chceš, len kým si to neprehlásiť, nedostaneš korunky...
ja som to bola riešiť hneď, ale ja z iných dôvodov - potrebovala som pre potreby súdu. ale aj tak by som asi šla, mám rada veci na poriadku

emjee
5. jan 2009

podla mna cim skor, tym lepsie

jaduska
5. jan 2009

Najlepšie je to vybavovať pred koncom materskej dovolenky, alebo tesne po skončení, nech tie obdobia na seba nadväzujú...

jancia
18. jan 2009

baby a nie je to tlacivo co treba niekde na nete ze sa a stiahnut?

inak neviete ako to je ked ja som medzicasom prestala byt zamestnana - pocas mojej MD mi uplynula rocna prac. zmluva. vdaka

gapa
18. jan 2009

jancia, treba zájsť na zdravotnú poistovnu s rozhodnutim zo SP o priznaní materského. Ak máš VšZP tak zober aj prac.zmluvu a zápočtový list, teda zober to pre istotu aj tak, príp. si tam najprv zavolaj.

A snád si si nezabudla podať prihlášku do SP podla bydliska, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát!!!!! spätne to nejde!!!

lilyk
6. mar 2009

ahojte 😉
neviem ci to tu je v nejakej teme spominane, nemam nejak cas to hladat, mozno niekomu skratim cas, chodenim na SP v BA, Zahradnicka 31, ked podava ziadost o potrvdenie materskej,( aby na zaklade neho dostal rodicovsky prispevok) ja som prave tam podavala pred rokom a teraz je to zmene. Dnes som musela ist na Zahradnicku 153! a tam to podat, je to presne na opacnej strane Zahradnickej, smerom do Ruzinova, posledna budova pred nadjazdom, a pardon ak to tu uz je 😉

gapa
6. mar 2009

lilyk,
už som to čítala niekde, no myslela som, že to je niekde blízko.
kde to prosím ta presne je? ktorý nadjazd myslíš. Až BAjkalskú??? či Mliekarenská sa to volá ... 😨

gapa
6. mar 2009

zamestnané mamičky, ktoré končia s poberaním materského, treba podať prihlášku do SP (platí od 1.1.09) odo dna po ukončení poberania materského
http://www.porada.sk/t105384-materska-povinnost...

lilyk
7. mar 2009

ahoj gapa,
je to nadjazd na Bajkalsku, a tiez je to na tej istej strane ako SP, myslim ze z dialky nieje vidiet ze je to SP, je to takym malym napisane na budove, ale minut to nemate ako, je to fakt posledna budova pred nadjazdom. Akurat ze ak pojdes od SP 31,tak sa tam nemas ako autom dostat, nemas sa kde otocit, my sme zastavili na chodniku a ja som proste prebehla cez cestu, elektric.kolaje 😒

gapa
7. mar 2009

lalyk,
díky, nedaleko odtial som chvílu bývala (strážila byt u známych). Ak sa nemýlim, tak tam bola kedysi, zdá sa mi polygrafická? škola. Tak to teda riadne daleko presunuli ☹

lilyk
8. mar 2009

ja len nechapem ten zmysel ze preco tam, ked SP na Zahradnickej 31 stale funguje.

dadis
5. jan 2010

vybavovali ste si teraz niekedy to potvrdenie o materskej? treba ist naozaj na tu Zahradnicku 153? pred 2 rokmi som bola na Zahradnickej 31.. inak je tam lehota do kolkych dni od skoncenie materskej by sa rodicovska dovolenka malai vybavit? Do mesiaca?

gapa
5. jan 2010

ja som vybavovala min. rok vo februári na Záhradníckej 153 som dala podpísané tlačivo a oni mi ho poslali domov na adresu.

Požiadať o RP by si mala do 6mesiacov, lebo po uplynutí 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý ti RP vzniká ti už nárok na RP za daný mesiac zanikne, tj. napr. o ten jeden mesiac by si sa ukrátila, ak by si to nestihla.

given
5. jan 2010

Ja som bola asi pred mesiacom na Zahradnickej 31, staci to tlacivo dat do podatelne a potom mi to obyc. postou poslali. To mi poradil ujo, co tam stoji pri vchode vraj oni to zozbieraju a raz za den presunu na to druhe pracovisko. Potom to potvrdene poslu postou na adresu uvedenu v tom tlacive. Cize je to uplne jedno, kam to odnesies.

dadis
6. jan 2010

Dakujem za odpoved, poslem tam teda manzela..

dadis
6. jan 2010

ja som od deti dostala kiahne.. 😒

gapa
7. jan 2010

given,
dobré vedieť 🙂

cicimon
21. mar 2010

neviete pls kto a kedy urci koniec MD?

ohladom ten Zahradnickej - tak na tej 31 je odd na II. pilier a na 153 je odd materskych,,, to aby sa clovek potom presiel 🙂

gapa
21. mar 2010

MD ráta mzdárka podla Zákonníka práce. Ale samozrejme záleží od teba, kolko budeš MD čerpať, no najmenej musíš 14týždnov a najmenej 6týždnov po pôrode.

Dobu poberania materkého zase pracovníčka SP podla zákona o sociálnom poistení.

cicimon
26. apr 2010

vie mi niekto poradit, kedy mi konci MD, ked som na MD nastupila 9.3., mala sa narodila 3.4. a TP bol 20.4? dobre som vypocitala 20.9.? posle niekto nejaky papier o konci MD na zaklade ktoreho budem potom ziadat o Rodicovsky prispevok?
vdaka

gapa
26. apr 2010

cicimon,
áno, 28týž končí 20.9., Nebudú ti nič posielať, ty musíš zájsť pre tlačivo na UPSVaR (alebo z netu), vyplniť svoje údaje (adresa, meno, podpis) a odniesť na soc.poistovnu, odkial poberáš materské, nech ti to potvrdia (sumu a obd.poberania). Ja som to tam odniesla tuším cca mesiac ? tri týždne pred ukončením. Dá sa napr. pripnúť aj adresa, kam ti to majú poslať, ak to nie je ta istá, ako na tlačive.

cicimon
26. apr 2010

gapa - vdaka, to mi nebolo jasne, ci ten termin niekto aj potvrdi alebo ako budem vediet, ze tu MD ukoncim v spravny den

gapa
26. apr 2010

ja som si ten papier prefotila aj pre seba, aby som vedela aj v budúcnosti a tiež mzdárke som to pripojila k rodnému listu dieťaťa a žiadosti o RD. A to som urobila dobre, lebo mzdárka mi zle vyrátala dobu čerpania MD, tak to podla toho opravovala v soc.poistovni.

barjakabra
1. jún 2010

Ahojte,
chcela by som sa spýtať čo všetko potrebujem vybaviť, ak mi 17.6. končí MD, 18.6. nastupujem do práce a na RD nastupuje manžel - momentálne konateľ s odmenou vo vlastnej s.r.o. Čo musím vybaviť ja ako zamestnankyňa a čo manžel z pozície zamestnávateľa aj z pozície zamestnanca, ak chce dostávať rodičovský príspevok...
Ďakujem

zannaz
2. jún 2010

Ahoj, ja som mala podobny pripad. Skoncila som MD, dostala som vyrozumenie zo socialnej poistovne (asi do 2 tyzdnov) a nastupila som do zamestnania. Problem bol ten, ze som nastupila ihned bez toho, aby som bola co len 1 den na RD a tym som prisla o 25% z vysky RD. Na urade prace si mozes poziadat o prispevok na starostlivost o dieta (41,-€/mesiac) a potrebujes k tomu tlaciva z uradu prace + tlacivo, na ktorom ti potvrdi soc. poistovna, ze si poberala matersku, k tomu ti daju 2 vyhlasenia (jedno pre teba a jedno pre manzela), ze suhlasis so spracovanim udajov, dalej potvrdenie zamestnavatela, ze nastupujes do prace a rodny list dietata, karticku cisla uctu a obciansky preukaz 🙂) Toto by asi malo stacit

ella_joy
30. aug 2011

Neviete mi poradit, ako postupovat, ked po materskej chcem cerpat este zvysnu dovolenku, co mam robit skor..prvy den po skonceni som ako zamestnana, ale kedy mam teda nahlasovat RD? V ten ist den alebo az po skonceni dvolenky?

natsa
autor
22. mar 2013

@ella_joy dovolenku ktorá ti ostala možeš čerpať aj po nástupe do práce ked bude mat dieta 3 roky.Kolegyni tak ostala a ešte sa jej počas materskej utvorila dalšia čo boli 4 dni.nastupila som v okktobry tak som si ju musela do novembra vybrat.skus sa opýtat u tvojho zamestnávatela