Koniec materskej v UK,návrat domov. Na čo mám nárok?

silvia21
22. jan 2009

Dobry den mile mamicky 🙂

ja by som sa chcela poradit s vami, pretoze neviem, ako dalej ☹ zijem v UK a poberam tu plnu matersku dovolenku, ktora mi bude koncit o 3mesiace.. idem ale s dcerkou na Slovensko a neviem, ci si mozem poziadat o matersku dovolenku aj tu(samozrejme az po ukonceni tej v UK).. a chcem sa opytat tiez ako je to s tym jednorazovym prispevkom 25000Sk.. kedy zanika narok na ziadost o tento prispevok, alebo ak viete o nom nieco viac, tak prosim blizsie informacie.. v UK tieto peniaze dostanu len matky s nizkym penaznym prijmom do domacnosti.. poradte mi prosim.. platim si tu poistenie aj dane, co po prichode na Slovensko? som uz zufala z tych vybavovaciek 😠 dakujem za vsetky rady 😉

adoracion
22. jan 2009

Co sa tyka materskej dovolenky natu isto narok na slovensku nemas kedze si ju poberala tuna. Mas narok na rodicovsky prispevok a porodne. Ale to prodne musis vybavit do siestich mesiacoch od narodenia dietata. Ja to idem akurat vybavovat coskoro tak dufam ze to vyjde. Treba ti potvrdenie od gynekologa ze si navstevovala prehliadky ked si bola tehotna potvrdenie od lekara ze dieta ma viac ako jeden mesiac. potvrdenie ze nepobrala si ten prispevok tuna a samozrejme rodny list slovensky dietata a tusim musi mat trvaly pobyt na slovensku inak o tom vsetko sa tu uz pisalo pozri tenmu child tax kredit alebo su tu viac take temy.

silvia21
autor
22. jan 2009

neviem ako je to mozne, ale moja kamaratka tu ukoncila matersku a vybavila si ju na slovensku.. 4500sk..

eviska83
22. jan 2009

4500sk nie je materska ale rodicovsky prispevok.Vacsina ludi to ale ludovo vola materska

betka1
22. jan 2009

silvia, ako uz eviska napisala, tych 4500SK(teraz tusim uz 4 780SK) je rodicovsky prispevok. Na ten by si mala narok aj keby si ostala byvat v UK. Poberat ho mozes zacat, ked Ti skonci matersky prispevok(SMP alebo MA) v UK. O datume dokedy si poberala matersky prispevok budes potrebovat potvrdenie od UK zamestnavatela. Nic take ako rodicovsky prispevok v UK neexistuje, preto on mozes ziadat na SK.
Na matersky prispevok na SK asi narok mat nebudes, lebo to by si musela mat odpracovany urcity pocet mesiacov na SK, respektive by si musela mat zaplatene socialne poistenie za urcite obdobie. Ale matersku z UK mozes kludne poberat aj ked budes na SK. Mas na nu narok nezavisle od toho, kde sa nachadzas.
Ine je to uz s child benefits a s child tax credits. Tie poberat nemozes, ak opustis UK. V tom sa uz ale velmi nevyznam.

macka23
28. júl 2009

Ahojte,
15. augusta mi konci materska v UK, uz som k tomu dnu dala aj vypoved, len sa chcem spytat, kde vsade sa mam potom prihlasit tu na slovensku? Asi sa nahlasit na urade prace, aby za mna odvadzali poistne, poziadat tam aj o rodicovsky prispevok...a este niekam treba ist?
Dakujem za rady 🙂

gapa
28. júl 2009

Macka23,
ak nemáš podanú prihlášku na soc.poistovni aby si bola dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (čo nepredpokladám, ak si bola v UK), tak treba tam zájsť čo najskôr, t.j. najlepšie hned po ukončení PP resp. materskej. LEbo ta prihlášia až odo dna, kedy podáš prihlášku, nedá sa spätne.

Do evidencie nezaemtnaných nemusíš, len potom do zdrav.poistovne. Neviem, či nebudeš potrebaovať doklad o poberaní rodič.príspevku alebo stačí kopia rod.listu dieťaťa.

dablica
12. nov 2010

ahojte ja by som tiez potrebovala poradit,viac ako 3 roky som pracovala v UK.Som tehotna 4 mesice a rozhodla som sa vratit na Slovensko.Do februara pracujem a potom sa vraciam domov.Poberat matersku budem z UK 9 mesiace.Moze mi niekto poradit,ake papiere stade potrebujem zobrat na Slovensko a naco mam narok na Slovensku?Zdravotne som si neplatila,budem si vsetko uhradzat sama?Dufam,ze mi niekto poradi vopred velmi pekne dakujem.

macka23
12. nov 2010

@dablica
skus pozriet tu:

https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/zijem-v-zahranici-mate-skusenost-s-papiermi-po-porode/

tam sme to svojho casu riesili...a myslim, ze sa to asi nejak nepomenilo 🙂

dablica
13. nov 2010

dablica@macka23
dakujem velmi pekne,idem sa hned na to pozriet.Cas sa krati a vsetko tu strasne dlho trva.🙂)

dablica
13. nov 2010

dablica@macka23
ahoj macka dakujem velmi pekne,vsetko som to presla a skutocne si mi pomohla.
Mala som z toho vsetkeho dilemu,ja som uz v 19tt a neskutocne sa to krati,a tie papierovacky tu sa strasne vlecu,asi pred mesiacom som podala ziadost na E106,lebo mi to poradili zatial cakam tak uvidim,ci sa dockam.
Mamka sa mi ma informovat,ci to staci na Vszp alebo potrebujem ten druhy E112.
A vy ste ako na tom?Co sa Vam narodilo?A ako sa Vam dari?Zostali ste na slovensku?
A este jedna otazka brala si este neake papiere z tade,alebo len ten E112 potvrdenia o prehliadkach nic viac si tam nepotrebovala?
Este raz velmi pekne dakujem s pozdravom Melania.

macka23
13. nov 2010

@dablica
ahoj, som rada ze ti to pomohlo 🙂
E106 je samozrejme lepsia, lebo kryje aj teba nielen pocas tehotenstva ale aj potom.
E112 sa tyka hlavne porodu a starostlivosti po...ja ked som chodila na prehliadky k mojmu gynekologovi, platila som kes, nakolko ma sukromnu ambulanciu...ale bolo to nejakych 15 eur za navstevu aj s ultrazvukom, takze to bolo ok 🙂

Hlavne tam telefonuj 🙂 kontroluj ako daleko su su s tvojou ziadostou kym si v uk..a pre istotu si poziadaj o E112, ten vydaju rychlejsie a medzitym ti mozu poslat E106.

My sme uz ostali na SK...ked mi po 9 mesiacoch skoncila materska poziadala som o rodicovsky, dostali sme aj vsetky tie prispevky pri narodeni, nemali sme ziaden problem 🙂

Zelam vela stastia a trpezlivosti 🙂
Keby nieco napis 🙂

dablica
10. dec 2010

dablica@macka23 🙂
Ahoj macka 😉 to som zase ja.
Ja by som sa chcela este spytat,co si potrebovala za papiere po ukonceni materskej na Slovensku,bola si tu este potom v Uk?
Ja by som uz nechcela prist tu,tak by som si chcela vybavit dopredu vsetky papier, ak je to mozne.
Dakujem Ti za vsetko velmi si mi pomohla.
Pozdravujem Vas majte sa ahoj 🙂

evitka82
10. dec 2010

ahojte baby mam rovnaku otazku/problem sa mi vidi ze macka23 mi uz ten link aj posielala.ja sice tehu este nie som(mozno aj hej len este o tom neviem testujem buduci tyzden 😵 )ale tiez sme v uk planujeme babo ale planujeme sa vratit na sk.chcem ale poberat matersku z uk je to lepsie ale rodit chcem na sk.viem ze to plati po vybaveni si vsetkych dokladov dokonca na slovensku vam plati aj porodne 25 000SK.len ako je to s vysetreniami.budem si musiet vsetko hradit na SK cash alebo si treba vybavit EU preukaz???lebo vlastne v uk nedam vypoved aby mi platili matersku a v dvoch statoch si poistenie nemozte platit.ako to bude ked sa male narodi?ono uz bude poistene na sk a ja stale za vysetrenia budem musiet platit????dakujem

macka23
11. dec 2010

@dablica
boli sme v uk viac-menej na dovolenke, plus som sa bola rozlucit v praci a ukazat drobca 😉 vypoved mozes dat potom aj postou...a aby som nezabudla, potrebovala som potvrdenie od zamestnavatela, ze som dala vypoved /manazerka mi napisala list, ze k tomu a tomu dnu sm dala vypoved/ a este doklad o tom od kedy do kedy som poberala materske /to mi tiez poslali z prace postou 🙂 / s tym, ze som na to potrebovala uradny preklad a bolo to treba na UPSVaR ked som prechadzala z materskej na rodicovsku. Treba sa potom o tom informovat na UPSVaR 🙂

@evitka82
vsetko zalezi od tvojho gynekologa /na slovensku ak nejakeho mas/ moj mal sukromnu ambulanciu a ja ako pacientka s EU preukazom som znamenala kopec papierovaciek...tak som platila cash /co bolo asi 30eur/ a ked som potom vybavovala prispevok tak mi on tie tlaciva potvrdil 🙂
Ale ked budes ma E106 tak zajdes na pobocku poistovne a oni ti vystavia preukaz /iny ako ten EUmodry/ a stym je to trosku jednoduchsie 🙂 ale len trosku 🙂 v zdravotnictve ho nemaju radi :D

evitka82
12. dec 2010

@macka23 a v tvojej praci v uk nemali s tym problem ze odchadzas na sk a ze nedavas hned vypoved?ci nevedeli ze sa nevraciac?neni lepsie povedat ze sa vraatim?

chanel5
12. dec 2010

Ahojte, mne prave skoncila materska v UK. Musela som priniest potvrdenie, ze uz nepoberam matersku v UK a vypisat ziadost o rodicovsky prispevok myslim 256 eur, kedze som pracovala v EU. Mam zavolat do zdravotnej poistovne aby mi zacal stat platit zdravotnu, lebo doteraz som si to platila sama.

chanel5
12. dec 2010

@evitka82 ahoj, skocim ti sem, ja som v UK nepovedala, ze sa uz nevratim, normalne som nastupila na matersku sla na SK, porodila tu a teraz mi skoncila materska do prace poslem notice a ukoncim pracovny pomer.

evitka82
12. dec 2010

@chanel5 ahoj.dakujem za skok.a co si povedala?vsak videli ze balis kufre nie??a do kedy si pracovala?porad mi prosim co je najlepsie urobit.chcem poberat matersku z uk.dakujeeeeem

macka23
12. dec 2010

@evitka82
nemali s tym ziaden problem, vedeli ze pojdem rodit na Sk a ze tu pravdepodobne aj ostanem...im to moze byt tak 20, zamestnavatel mi platil myslim len prvych 6 tyzdnov a ostatne bolo SMP. Ale zalezi asi aj od zamestnavatela a asi aj od druhu prace.

@chanel5
co si si doteraz platila sama v ZP? Ja som do ZP musela doniest este aj rozhodnutie z UPSVaR o tom, ze od kedy poberam RP 🙂

evitka82
12. dec 2010

@chanel5 teraz si na sk hej?a s kontrolami na sk si to ako zariadila kedze nemozem byt poistena v oboch statoch?

chanel5
12. dec 2010

@evitka82 ja som robila vo firme takze nikto nevidel, ze sa balim natrvalo a myslim, ze ti aj tak nemozu nic raz pracujes u nich a to nieje dovod na vyhadzov. Nstastie v UK by sa to hned bralo ako diskriminacia.
Ja hned ako som otehotnela som bola PN az do najskorsieho mozneho terminu nastupu na MD. Tym padom mi matersku nevyplacala firma ale stat bo som podla ich legislativy nemala z PNky dostatocne vysoky prijem na vyplacanie materskej od firmy. http://www.direct.gov.uk ozaj dobra a prehladna stranka ja som si vsetko vybavovala podla tychto info.

chanel5
12. dec 2010

@macka23 ano ZP... vidis dobre vediet ja som si rodicovsky vybavila len minuly tyzden takze do ZP som este nevolala a tuto info mi na UPSVaR neposkytli 🙂

chanel5
12. dec 2010

@evitka82 uz od februara navdy na SK...ako som pisala pokym som poberala matersku z UK tak som bola samoplatca ZP.

evitka82
12. dec 2010

@chanel5 no ja mam dost vysoky prijem(no nie obrovsky taky ze mi to vide) a teda co som sa docitala mala by som pracovat sa mi vidi 24 tzydnov a budem dostavat prvych tyzdnov 90% z platu a potom dakych 38 tyzdnov?asi £125 tyzdene??tak nie volako?no pri mojom zamestnani to asi 24 tyzdnov nebude ale kolegyna je teraz tehu sla skor a vyplatia jej aj tych 90% bo ma papier od dr a vravela ze pokym ti zamestnavatel nenajde taku robotu aby nebola rizikova(napr v kancelarii co u mna nehrozi bo ja som celie dni na nohach)tak mi budu musiet dat len part time hodiny 20 hodin tyzdenne pri tom istom plate (som na salary coz je dobre)alebo ak nie tak budem doma a budu platit normalne salary.mas aj s tymto dake skusenosti?dakujeeeeem 😉

macka23
12. dec 2010

@chanel5
a preco si si platila na sk ZP ked si pracovala v UK?

@evitka82
neviem kolko je tarz MD v UK /rok?/ ja ked som isla na MD /2roky dozadu/ bola 39tyzdnov, z toho 6 tyzdnov som mala 90% z platu /cca 210 libier tyzdenne/ a potom 33 tyzdnov som dostavala SMP cca 115 libier tyzdenne.
A najskor ma MD mozes natupit myslim 11tyzdnov pred predpokladanym dnom porodu 🙂

filodendron
26. mar 2020

Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?