Koniec rodičovskej dovolenky

janci27
30. mar 2015

Ahojte, prosim vas, neviete, odkial stiahnem tlacivo pre Urad prace, resp. potvrdenie, ktore potrebuju, ked dieta dosiahne vek 3 roky, ze kde sa nachadza, v akej je starostlivosti atd. Nemam velmi kedy ist si pre to osobne, vraj sa to da stiahnut z ich stranky, ale nikde som to tam nenasla. Dakujem

gapa
14. nov 2015

@yvkay s dohodou samozrejme nemusia súhlasiť, je to dohoda, nie jednostranný akt. Tiež o čerpanie dovolenky treba požiadať a oni musia schváliť, tj. podla toho, kolko dovolenky máš (ono sa to obvykle už zisteuje pred nástupom a dohodne pred nástupom) a ak budeš mať čerpanú dovolenku napr. 1 den+preplatené zvyšok a na 1kalend.den trvania prac.pomeru od ukončenia RD budeš mať aspon tých cca 57 či 58eur, tj. ak končí 13.11., tak 14+15+16 teda 58x3 v hrubom hrubú mzdu budeš mať, tak je to maxim. podpodra.

standy222
17. nov 2015

Ahojte baby.Chcem sa opýtať na ukončenie Rd. Mala dovršila 3.rok 4.oktobra.Je v materskej škôlke.Nahlasili sme to na soc.po. a taktiež na urade prace.Ja čerpem dovolenku. A pozeram na účet a nechápem. Prišliel mi RP za cely oktober a ešte aj nejake peniaze zo socialky.Vôbec som to nečakala, dcéra mala narodeniny na začiatku mesiaca tak som čakala len časť Rp.nebudem peniaze musieť vracať? A čo tie peniaze zo soc.? Poradite ak viete?

gapa
17. nov 2015

@standy222 RP ti patrí, ten sa vždy vypláca na celý mesiac. ˇA neprišli ti prídavky? Zo soc.poistovne nemajú čo posielať ak nie si napr. na očr, či pn.
Tj. si dávala odhlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a na upsvar kto sa o dieťa stará?

standy222
18. nov 2015

@gapa Dnes som bola na našich super úradoch a vec je taká že,4.10. som sa odhlasila zo soc. Takže ešte mi prišiel RP. Potom som nastupila do zamestnania a 26.10.som nastupila na novu matersku. A to su tie peniažky čo mi prišli.Na urade prace som to dnes oznamila a oni že nemôžem mať v jeden mesiac oba. Super na tom je ze ja musim zas ist na up.s dokladom akú veľkú mám matersku. Čiže peniaze rp. budem musieť zrejme vracať. Keby som tam nešla tak to zrejme nikdy neriešia.

gapa
18. nov 2015

@standy222 to zase na koho si narazila. To ti zase dobrú blbosť povedali. Nemôžeš poberať CELý mesiac matesrké + rodičovský prísevok, to je pravda, ale to nie je tvoj prípad, ty nepoberáš matesrké celý mesiac oktober a pre nárok na RP stačí aby si 1den v mesiaci (v ktorom má zdravé dieťa do 3rokov) nepoberala matesrké a nárok na RP máš. Nemusíš nič riešiť na upsvar, je to ok. Len nazabudni na soc.poistovnu zase prihlášku nástupom na rodič.dovolenku v zamestnaní, nedá sa to spätne vybaviť a urobiť kopiu pre seba, dať opečiatkovať a založiť do dôchodku.

terqa
18. nov 2015

@standy222 rp vracat nemusis, patri ti za cely mesiac a zoSP ti patri aj materska, na UPSVaR potrebuju papier o materskej, ze mas na nu narok a cca do kedy, aby ti nevyplacali rodicak, mne sa tak krizovali MD aj RD a mala som aj matersku takmer za cely mesiac a aj cely RP

tinkahalas
18. nov 2015

Ahojte dievcata prosim poradte .....dnes som prisla na to ze 6 oktobra mi skoncila MD a ja som sa nebola nahlasit na rodicovsky ...je to problem???...prisla som o peniaze za ten mesiac alebo mi to doplatia ....a co mam robit kam ist skor na socialku???? Prisla som na to tak ze som pozerala doplatky za lieky v dovere a vyskocilo mi ze dlzim sumu 150 eur za obdobie od 6.OKT. co mam robit dufam ze tu zdravotku nebudem musiet zaplatit PROSIM PORADTE

gapa
18. nov 2015

@tinkahalas neboj sa, neprídeš o RP ani nemusíš platiť zdr.poistenie.
Ak si zamestnaná, teda dala si si prihášku na soc.poistovni, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ak nie, tak toto ozaj nevybavíš spätne, len odo dna, kedy tam podáš prihášku, tj. zober kopoiu RL dieťaťa a hajde na soc.postovnu, urob si pre seba kopiu/rovnopis prihlášky, daj potvrdiť prevzatie pečiatkou a založ do dôchodku. Hned vybav potvrdenie dokedy si poberala materské a s tým+RL+OP+asi aj účet kartu na upsvar a sa spýtaj, kedy ti dajú potvrdenie o poberaní RP, či ti môžu poslať, že budeš potrebovať pre zdr.poistovnu (ak nenahlási tvoja mzdárka, no nemusí).
Ak si nezamestnaná, tak predpokladám po pôrode si dávala už prihlášku na socpoistovnu.

tinkahalas
18. nov 2015

som zamestnana ale mam taku uctovnicku ze,, dovi dopo,, ona vobec nevie co robi takze v piatok na socialku potom na urad a potom este na poistovnu ??? a tie koruny za ten minuly mesiac mi uz asi nepridu vsak ????

tinkahalas
18. nov 2015

@gapa Dakujem mozem sa este spytat?.... som zamestnana ale mam taku uctovnicku ze,, dovi dopo,, ona vobec nevie co robi takze v piatok na socialku potom na urad a potom este na poistovnu ??? a tie koruny za ten minuly mesiac mi uz asi nepridu vsak ????

gapa
18. nov 2015

@tinkahalas aj keby si požiadala do 6mesiacov od mesiaca, za ktorý žiadaš, tak nárok máš, len ak by si žiadala na ten 7mi, tak len 6mesiacov dozadu vyplatia. Tie úrady uvidíš, kedy vybavíš doklad o poberaní RP, potom až na zdravotnú. Aha a ten papier zo soc.poistovne si tiež prefoť, asi bude treba pre zdr.poistovnu tiež (ak máš všzp), resp. u nich zistiť, no ja som ten predložila.

tinkahalas
18. nov 2015

@gapa dakujem ti pekne za radu ...

standy222
19. nov 2015

@gapa
@gapa ďakujem

lenka369
20. nov 2015

@gapa ahoj vidim ze sa vyznas v tych nasich uradoch prosim ta mohla by si poradit aj mne?
momentalne som evidovana ako osoba starajuca o dieta do 6 rokov,v socialke aj v zdravotke
narodilo sa mi druhe dieta ale na matersku som narok nemala, takze teraz vybavujem rodicak, moja otazka je ze ci sa musim odhlasit od prveho dietata ze sa teraz staram o to mladsie lebo po 6 tyz. ide manzel na matersku, a aby som nemusela platit odvody, musela by som sa ist zaevidovat na UPSVAR, nemozem ja ostat nadalej ako osoba starjuca sa o tu starsiu dceru? alebo to musim teraz odhlasit a potom spatne nahlasit.

dufam ze si ma pochopila🙂 dakujem