Koniec rodičovskej dovolenky a hmotná núdza

majocka1802
1. máj 2014

Prosím o radu :( dieťa mi neprijali do škôlky, nakoľko moja malá bude mať tri roky až v decembri a sú plné stavy. Vtedy mi končí aj rodičovský a tam je ten problém... S partnerom sme sa rozišli a som samoživiteľka, bývam s malou sama v sestrinom byte, kde platím len energie. Bývalý mi platí výživné 100 eur, čo máme určené súdom, ale momentálne je bez práce a zrejme požiada o zníženie. Mám prácu, v ktorej zarobím 140 Eur, ale na papieri mám len 20... môj príjem je už teraz len tak tak, ale keď v decembri prídem o rodičovský, tak neviem, čo budem robiť... do inej práce nemôžem ísť, nakoľko malú do škôlky neprijali a ja ju nemám kam na celý deň dať. neviem, či mám nárok na nejaké dávky a ak áno, tak aké... ja mám mať 25 až vo februári a vraj o dieťa do 25 rokov sa majú starať rodičia, no tí moji sú už na dôchodku... mama by bola ochotná sa o malú starať a niekde som počula, že by bolo možné od štátu dostať na to i príspevok, niečo ako opatrovateľské, čo by bolo super, nakoľko i cestovné je dosť drahé... určite sa nájde veľa mamičiek, ktoré majú, alebo mali rovnaký problém, tak vám budem veľmi vďačná, ak sa so mnou podelíte... ide i o to, že sa bojím, aby mi bývalý malú nevzal, nakoľko keď nebudem mať príjem, môže o to požiadať... prosím pomôžte :( ďakujem

denkaajejdeti
2. máj 2014

@majocka1802 Ahoj,
predĺženie RP do 6 rokov by bolo možné iba vtedy, keď máš dieťa dlhodobo choré - nestačí len vyjadrenie pediatričky, ale Sociálna poisťovňa má vlastného posudkového lekára, ktorému tvoja pediatrička na základe tvojej žiadosti pošle výpis zo zdravotnej dokumentácie (+ overenie cez zdravot.poisťovňu) - musia tam byť nálezy napr. od imunológa, alergológa, ...a pod., že dieťa má zníženú imunitu, často je choré, má alergie, alebo iné problémy (neurologické, kardiologické,...). Veľa ľudí sa mylne domnieva, že stačí vyjadrenie pediatričky. Ak nemáš dieťa v opatere odborných lekárov kvôli nejakej diagnóze alebo aspoň často neužíva antibiotiká, časté angíny, zápaly a pod. (poisťovňa dáva kompletný výpis posudkovému aké lieky a lekárske úkony/vyšetrenia boli preplatené), tak nad predĺžením RD ani neuvažuj.
Máš dobrú školu - maturita z ekonomickej je dobrý základ 😉 , ak ťa to aspoň trochu baví snaž sa uživiť tým - môžeš robiť asistentku, referentku, účtovníčku,....veľmi veľa rôznych profesií. Neviem aká si v tom dobrá, či sa stále vzdelávaš, ....ale toto povolanie by ťa uživilo aj s tvojim dieťatkom. Tú prácu, čo máš teraz 😖 - chápem, že si vďačná, ale je to riadne zderstvo - veď môj syn má 15 rokov a za roznos novín dostane takmer 10 eur za 1,5 až 2 hodiny práce. Má tri lokality - zarobí si 120 eur mesačne a to robí iba piatok poobede od cca 13 tej a o ôsmej večer je už doma. Takže za 4 piatkové popoludnia do mesiaca zarobí takmer toľko ako ty a to má 15 a chodí na gympel, čiže stredoškolák.
V tej škôlke sa určite miesto pre tvoju malú nájde, len musíš byť tvrdšia a napísať odvolanie (najskôr riaditeľke, ak by si neuspela, tak aj vyššie) - si matka samoživiteľka, máš prednosť pred matkami, ktoré sú vydaté. Skús aj škôlky v lokalite, kde by si eventuálne mohla pracovať - nielen tú v mieste bydliska.
Neuvažovala si nad štúdiom na VŠ - mala by si kopec času na malú (2x do roka semester, čo je dokopy ani nie 6 mesiacov v škole, zvyšok prázdniny a skúškové - prednášky by si si vedela navoliť podľa svojich potrieb - ja som študovala denné štúdium na UK v Bratislave s 3 deťmi a v pohode som to zvládla a času na deti som mala viacej ako teraz, keď pracujem), posúvala by si sa dopredu aj čo sa týka kariéry a zabezpečenia do budúcnosti, existuje aj sociálne štipendium, na ktoré by si ty v tvojej situácii mala na 100% nárok (a je to viac ako teraz zarobíš), ak by si mala dobré študijné výsledky, tak aj prospechové štipendium k tomu. Popritom ako vysokoškoláčka máš oveľa väčšie šance na rôzne brigády (hostesky na výstavy a pod. hľadajú najmä medzi študentkami, ale aj kopec iných ponúk).
Neviem, možností máš toľko že až 😉, napadá ma toho veľmi veľa ako by som to riešila ja, len škoda, že nemám čas rozpisovať sa tu ešte viac, tak snáď aspoň niečo z tohto ti pomôže.
Denisa

maria1989
2. máj 2014

@majocka1802 nevyznám sa v tom, len mi napadlo, či malú nevezmú do škôlky, keď bude mať 3 roky... teda v tom januári? či deti sa berú presne od septembra i do škôlky?

majocka1802
autor
2. máj 2014

@denkaajejdeti Ďakujem ti veľmi pekne, veľmi si mi pomohla, čo sa týka tej predĺženej rodičovskej, tak to mi poradila jedna známa, ale teraz už viem, že na to nárok nemám, i keď malá má exém, ale to asi nebude na predĺženie a s tou prácou máš pravdu, ale tá škola... no neviem, kam by som malú dávala.... do školy na prednášky si ju asi vziať nemôžem.... a aj učenie, nedokážem aj chodiť do práce, aj sa starať o domácnosť o malú, nákupy, malá je často chorá a zároveň sa aj učiť? už teraz po celom dni padám doslova od únavy, tak si neviem predstaviť, ako by som to zvládala i popri štúdiu.... iné by bolo, keby mi mal malú kto vziať na pár hodín von a ja by som mala aspoň chvíľu pre seba, napríklad na učenie, písanie prác a pod., ale pri malej nemôžem ísť ani na net, nieto sa na niečo sústrediť a písať si práce, alebo si čítať, či sa učiť.... podotýkam, že som na ňu úplne sama, mama býva odo mňa 20 km a ja s malou chodím všade, občas i do práce, keď k nej nemá kto prísť, takže nad vysokou nemôžem ani uvažovať, keďže ju nemám kam dať.... odvolanie som dala, ale pochybujem, že z toho niečo bude.... je i možnosť, že v priebehu roka sa uvoľní miesto a malú by mohli prijať, ale znova pri žiadosti uprednostnia staršie dieťa, čo je logické.... ja mám tiež veľa nápadov a akých skvelých, ale neviem, čo s malou a taktiež mám prácu, ktorú by som chcela pracovať, ale kde mám istotu, že ma prímu a zároveň ako matka určite vieš, že deti sú často choré a vždy treba s nimi ostať doma a ktorý zamestnávateľ chce zamestnankyňu, ktorá je často na dovolenke, PN, či OČR? Keby som mala niekoho, s kým by som sa mohla striedať a kto by mi mohol pomôcť, ako napr. muža, tak by to bolo iné a tieto veci by som vôbec neriešila....

denkaajejdeti
4. máj 2014

@majocka1802 Ahoj,
riešení máš stále veľa, len my žienky tu na fóre nepoznáme tvoju situáciu dopodrobna a preto sú to rady skôr všeobecné, ktoré by ťa mohli niektorým smerom nakopnúť 😉. S tou školou by si to zvládla, ja som sa napríklad učila len v noci alebo, keď deti spali či sa super zahrali sami - no 80% to boli nočné 🙂 . To som zaľahla o desiatej a vstávala o jednej v noci - učila sa do piatej a potom si ešte na hodinku dve ľahla. Ale to bolo iba v skúškovom, alebo keď mi už horel termín na napísanie práce či na skúšku. Nepredstavuj si, že VŠ študent je nonstop ponorený v skriptách 😀 . Ide o to ako ti to myslí, aký máš systém učenia, ako si vieš zorganizovať iné práce (domácnosť, brigády,....) a najmä aké máš deti a podporu okolia. Mne nepomáhal nikto, keďže som študovala v BA, ale mala som a stále mám 🙂 manžela, ktorý bol tiež vtedy študentom VŠ v BA, tak sme sa striedali ako to len išlo, párkrát sme však mali termín skúšky v rovnaký čas a tak nám vypomohli kamaráti, spolužiaci.....vždy sa nájde riešenie. Vieš, kto chce hľadá spôsoby, kto nie, hľadá dôvody. Ja som veľmi chcela vyštudovať, aby som mohla robiť to, čo teraz robím, nevravím, že to bolo ľahké, ale ten pocit po štátniciach na jednotku, keď všetci na katedre vedeli, že som to zvládla i napriek tomu, že mám 3 deti by som dopriala každému 😉. Skutočne som mala ako študentka viac času na deti ako teraz, keď pracujem. Bolo by na dlho ako funguje systém prednášok, ako si môžeš voľne naskladať predmety a viac menej si rozvrh kreuješ sama (samozrejme nie všetko si určuješ len ty), o tom ako sa dá super učiť a písať práce, keď máš napr. prednášku od 8:00 do 10:00 potom dieru, ktorú využiješ na to, že zalezieš do knižnice a píšeš alebo šprtáš, potom skočíš na obed do menzy a potom ideš na prednášku od 13:00 do 15:00. Takto máš príklad jedného dňa, kedy si zvládla 2 predmety. My sme mávali približne 4 až 10 predmetov v jednom semestri - to záviselo od toho, akým rýchlym tempom chceš zbierať kredity, ako sa ti podarí vyskladať predmety, ktoré máš povinné, ktoré povinne voliteľné, výberovky a pod. Ale v kocke - študent VŠ si vie upraviť rozvrh tak, aby sa dokázal v priebehu dňa priebežne pripravovať (školské knižnice sú plné odborných kníh, ktoré sú poruke, je tam ticho ako v kostole, laptop je už samozrejmosť a elektrina je tam zadarmo 😀 ) a pritom aj chodiť na prednášky, začína sa najskôr o siedmej ráno a večer bývajú prednášky len výnimočne a aj to zväčša výberovky, ktoré si nemusíš zapísať, keď nechceš. Na malú by si mala viac času ako ženy, ktoré sú zamestnané, to ti garantujem. Nebudem ťa presviedčať viac o štúdiu, lebo to by malo zmysel len vtedy, keď by si to chcela ty a videla v tom príležitosť na lepší život.
Hľadaj si inú prácu, to čo robíš teraz za ten peniaz, je žrútom času a osoh minimálny (tá výplata je almužna za ten počet odpracovaných hodín, tvoj zamestnávateľ si z vás spravil novodobých otrokov).
Ty vidíš problém v tom, že nevieš kam s malou....v prvom rade stále skúšať škôlky a to rôzne, daj žiadosti do všetkých, do ktorých vieš, že máš dobré spojenie, nielen u vás ale aj priamo v Žiline musia byť viaceré škôlky, kde sa miesto určite nájde - najmä prízvukuj, že si samoživiteľka, o dieťa sa staráš sama.....Zakiaľ sa miesto v MŠ pre ňu nájde, hľadaj si prácu, ktorá vás skutočne uživí a priebežne sonduj kto by ti bol ochotný sa o malú postarať pokiaľ budeš v práci - nežiješ predsa na pustom ostrove 😀 . Musíš mať nejaké kamarátky, susedky, ....ktoré sú doma na rodičovskej so svojim dieťaťom alebo sú nezamestnané alebo čerstvé dôchodkyne, ktoré sú ešte fit, aby zvládli tvoju dcérku. Myslím, že sa nájde taká, ktorá si rada privyrobí k rodičovskej alebo k dôchodku či k podpore v nezamestnanosti.....Ja aj keby som nemala svojho manžela, ktorý sa o nás postará, tak by nebol problém postarať sa aj o deti aj o príjem. Vo svojom okolí vidím ženy, ktoré by boli rady, ak by som im ponúkla takúto možnosť zárobku. Ak si z dediny tak tam určite nebude núdza o niekoho spoľahlivého, so skúsenosťami, najlepšie niekoho koho pozná aj dcérka a má ju rada. Ak nikoho takého nepoznáš, popýtaj sa všade, daj oznamy v obchode, na bus.zastávke, alebo aj tu na MK...Alebo hľadaj v Žiline, pretože tam asi budeš hľadať svoju prácu. Máš ešte cca 5 mesiacov na doriešenie tohto "problému". Jasné, že budeš musieť niečo platiť za opateru, ale nebude to nič horibilné, napr. v Nitre je to okolo 130 eur mesačne + nosí dieťaťu na každý deň ovocie a jogurty (jednej kamarátke stráži dôchodkyňa - 64.r., ktorá je rada, že si k nízkemu dôchodku pekne privyrobí podľa nej za nič 😀 , pretože robí doma, malý poobede spí, keďže sa vybehá celý deň na dvore a po záhrade).
Tvoju dcérku raz určite do MŠ prijmú a dovtedy, keďže nemáš v rodine nikoho, kto by ti pomohol, si vypomôž tým, že si nájdeš neoficiálne opatrovateľku.
A tie PN či OČR - našťastie moje deti sú zdravé, choroby takmer nepoznáme, teraz mala najmladšia ovčie kiahne a so starším chodíme každých 6 týždňov na kontrolu strojčeka, sem tam kašeľ ...dokopy pri 3 deťoch som počas roka doma s nimi 2-3 týždne. Ja som SZČO, takže nie je pre mňa problém aj keby boli chorí častejšie - sama si organizujem čas a tempo práce a to vďaka tomu, že som vyštudovala to čo ma baví a čo ma uživí, takže ja neľutujem ani jednu prebdenú noc kvôli štúdiu 😉 .
To, či opatrovateľka bude ochotná postarať sa o tvoju dcérku aj keď bude chorá, je už len na vašej dohode. A ver mi, že ak sa dobre o malú staráš (zdravá strava, otužovanie, veľa pohybu,...), tak tých chorôb nebude toľko ako sa obávaš a keby aj, tak budeš mať dôvod požiadť o predĺženie platenej RD 😉.

majocka1802
autor
4. máj 2014

@denkaajejdeti ahoj, veľmi pekne ti ďakujem za radu, práve sa moja vedúca dozvedela o mojom probléme a má známu riaditeľku v jednej škôlke, ale i keď je to jej najlepšia kamarátka, nedala mi šancu, pretože deti sú už prijaté a moja malá je skutočne ešte malá, takže najväčšiu šancu vidím v hľadaní si inej práce za lepší plat, ale v žiline je s tým dosť veľký problém, treba len známosti, alebo vyzerať ako modelka, čo teda rozhodne nie som a na 90% prac. miestach sa robia dvanástky, a zarába sa cca 450 Eur mesačne :D ale jedna známa ma chce pretlačiť do Tesca, za dvakrát taký plat ako mám teraz, čo by bolo skvelé, pretože to nie sú dvanástky a nerobila by som od rána, takže by mama nemusela vstávať ráno o piatej, aby stihla prísť k malej, ale vieš, ja mám strašné obavy z toho, že akoby som malú opúšťala :( mama mi sľúbila, že mi pomôže, ako sa bude dať a aj sestra by mi popri zamestnaní pomohla za financie (strava, cesta a pod.), čo by ma stálo cca 50 Eur, čo je super... nad vysokou školou uvažujem už dlho a viem, že by som to zvládla, zvládla som už aj omnoho zložitejšie veci, ale na denné štúdium popri malej a práci chodiť nemôžem a externé je teraz už platené... moja bývalá spolužiačka je tiež slobodná mamička, ale má druha a študovala ako slobodná mamička zadarmo, no teraz je to už spoplatnené a už sa externe neštuduje tak ako predtým, ale sa to predĺžilo o ďalšie dva roky, takže by som študovala 7 rokov, čo je teraz ťažké si predstaviť, hlavne finančne, pretože štúdium stojí cca 500 Eur, ale verím, že si vysokú jedného dňa dorobím, určite keď bude malá staršia a dokáže sa aj sama zahrať a bude mi konečne spávať celú noc :D a ja si našetrím aspoň na prvý ročník... ja mám veľa snov a cieľov, ale zistila som, že všetko musím robiť pomaly...pre mňa je momentálne prioritou, aby malá bola v pohode a bolo o ňu 100% postarané a konečne sa postaviť na vlastné nohy... byt, v ktorom bývam teraz je sestrin a nemôžem bu bývať navždy, takže som si vedomá toho, že musím so svojím životom niečo urobiť a poznám i iné slobodné mamičky, ktoré majú podobné problémy, ale ony odstavujú svoje deti na vedľajšiu koľaj a venujú sa sebe a škole a kariére... ja som s malou stále, len keď som v práci, tak je pri nej mama a práve preto mám taký strach nájsť si inú prácu a viem, že čo som tu všetko písala sú len výhovorky, ale je to len o mojom zvyku byť s malou stále a dávať ju niekomu inému je pre mňa nemysliteľné :D ale máš pravdu, všetky máte pravdu, ak sa chcem postarať o svoje dieťa, tak sa musím postaviť a bojovať a malú dať opatrovať niekomu inému :( kým sa moja situácia nezlepší, viem, že mala sa z mojej lásky nenaje a čím je staršia, má vyššie nároky na oblečenie, stravu a pod. doteraz som sa uskromňovala, nerobilo mi to problém, ale to nie je život... nechcem, aby malá pociťovala nedostatok a to sa mi podarí len ak urobím, presne to, čo mi všetky radíte, i keď by som radšej ostala s ňou a starala sa o ňu, ako to robia iné matky, ale rozumiem, že to nejde, len je ťažké si to priznať a zmieriť sa s tým, že nemôžem mať i peniaze i byť pri nej... ale môžem si za to sama, naletela som tomu nesprávnemu, ktorý mi nielen ničil a aj ničí život, ale pripravil ma i o všetky moje a aj malej peniaze, ktoré som tak úmorne šetrila a nechal mi dieťa (za čo som mu vďačná), ale on sa už teraz teší, ako po rodičovskej ostanem bez príjmu a súd malú tak zverí do starostlivosti jemu.... už len preto musím niečo urobiť a ešte raz ti ďakujem, dodala si mi odvahu :D

denkaajejdeti
5. máj 2014

@majocka1802 Ahoj,
tvoja dcérka má necelých 2 a pol roka, takže RP ti bude chodiť až do toho decembra - máš ešte dostatok času niečo vymyslieť. Ani ja som nepísala, že hneď teraz ti ju musia zobrať, je jasné, že po jej 3.narodeninách sa aj riaditeľky v MŠ budú pozerať trochu inak na jej prijatie, aj keď samozrejme prednosť majú predškoláci a až potom deti matiek samoživiteliek, resp. rozvedených a pod. Ale hľadaj cestu ako ju tam dostať, pretože dieťa by malo byť v kolektíve a MŠ nestojí toľko ako opatrovateľka. Inak existujú aj súkromné škôlky, ktoré ti preplatí štát do 3.rokov veku dieťaťa.
Neviem, mne sa práveže zdá, že na to koľko má dcérka rokov ju nechávaš až príliš často bez teba a ešte kvôli takej almužne ☹ . Ja som bola s najstarším synom doma do 3 a pol roka, potom išiel do MŠ a ja na VŠ 🙂 , takže zakiaľ sa on hral v škôlke, ja som sedela na prednáškach a každý mesiac mi pekne nabiehalo štipko na účet, k tomu prospechové a raz za čas urobiť nejaký preklad alebo doučovanie a mala som viac peňazí ako väčšina žien, ktoré chodili do zamestnania na 8 hodín denne 😀 . Domácnosť tip top, dieťa spokojné a mamina tiež. K tomu ešte manžel, ktorý sa o nás staral a stále stará nadštandardne, ale aj keby nie, aj tak by som to v pohode utiahla sama. Počas štúdia sa mi narodila dcérka, tak som na rok prerušila štúdium, ale vďaka tomu, že semestre sú krátke a skúškové obdobie a prázdniny dlhé 😉 bola som s ňou doma do jej 15 mesiacov a potom som si od nej odbiehala 4x do týždňa na dve hodiny (počas jej obedňajšieho spánku) v priebehu 2 mesiacov - potom od júna do októbra prázdniny 😀 . Jednoducho, kým nenastúpila do MŠ tak som si zapisovala len minimum predmetov, aby som si potom, keď bude v škôlke mohla zapísať všetko, čo sa len dalo. No a najmladšia dcérka sa mi narodila v poslednom ročníku, ktorý som si tým pádom rozložila na dva, aby som v pohode stihla starostlivosť o deti a pritom aj dorobiť posledné predmety, napísať diplomovku a urobiť štátnice. Mala som na to 2 roky, takže v pohode 🙂 - študovala som namiesto 5 rokov denného štúdia 7 rokov - 2 roky som mala zaplatiť, ale napísala som dekanovi odvolanie (dôvod predĺženia - narodenie dieťaťa a starostlivosť o neho) a ten mi pekne odpísal, že školné je odpustené. Je blbosť študovať externe - je to zväčša nekvalitné, povrchné štúdium, ktoré ti zaberie 7 rokov života (výuka počas piatkov, sobôt ,...kedy budeš tráviť aktívny oddych s malou ?), ešte budeš za to platiť 😅 a o štipendiu môžeš len snívať. Do tohoto by som absolútne nešla, to už by som radšej bola bez vysokoškolského vzdelania.
Po štátniciach som pekne zostala na RD a malinkú som dala do MŠ až keď mala 3 a pol. Ja som si založila živnosť, ktorá ma baví a živí. O deti sa strarám sama, manžel je pracovne vyťažený, ale víkendy a prázdniny sú len a len naše 🙂. Za celých tých 15 rokov, čo som mamou sa mi stalo len 4 či 5 krát, že sa mi o dieťa museli postarať cudzí ľudia (aj to len vtedy, keď sme mali s manželom v rovnaký čas skúšku) a počas 2 semestrov mi na pár hodín týždenne vypomáhal manžel - inak som si všetko pekne vykryla sama.
Ty odchádzaš od malej už neviem aký dlhý čas na 5,5 hodiny denne ☹, to je veľmi veľa a ešte vlastne pre 140 eur mesačne 😒 - jednoznačne tadiaľto cesta pre teba nevedie.
Máš šťastie, že máš takú mamu a sestru - inak by si bola pravdepodobne bezdomovkyňa, skutočne si to váž, pretože taká pomoc od súrodenca nie je bežným javom. Tým, že je tvoja mamina už vo vyššom veku a so zdravotnými obmedzeniami, tak by som radšej dočasne volila opatrovateľku, kým sa nenájde pre malú miesto v MŠ.
Jednoznačne hľadaj prácu - dieťa nie je v tvojom prípade hlavným problémom (minimálne sa to dá riešiť cez opatrovateľku alebo súkromnú škôlku, ktorú ti ešte na toho pol roka preplatí štát, len neviem, či by bolo ešte teraz miesto, keďže to riešiš v hodine dvanástej). Nepoznám pomery v tvojom okolí, ty vieš najlepšie koľko a akých zariadení pre deti do 3 rokov máte a koľko MŠ pripadá do úvahy, keď dcérka dovŕši 3 roky - ja sama som predsedkyňou Rady školy v škôlke, do ktorerj chodí moja najmladšia a viem, že riaditeľka pri prijímaní veľmi prihliada aj na to, či má rodič možnosť byť s dieťaťom doma alebo nie (napr. ak mamička má ešte mladšie dieťa a je s ním doma alebo je nezamestnaná , ale má partnera, ktorý ju v pohode uživí...).
Len jednoducho konaj, skúšaj, hľadaj, pýtaj sa,....určite sa ti to podarí vyriešiť k tvojej spokojnosti, pretože argument ako si zvyknutá na malú u mňa neobstojí. A tvoja dcérka bude v troch rokoch určite pripravená na to, že pôjde buď k opatrovateľke alebo normálne do MŠ, ako drvivá väčšina detí. Napokon, ak teraz zvláda byť bez teba každý deň toľko hodín, tak v tom nevidím najmenší problém. A na 100% ti ju zoberú od septembra 2015, to už bude bude mať 3 a 3/4 roka takmer. Ty potrebuješ vykryť obdobie od decembra 2014 do septembra 2015 - to je 9 alebo 10 mesiacov, za ktoré by si musela platiť opatrovateľke. Alebo ak by si našla dobre platenú prácu, tak aj trebás od júna 2014 - čo je 15 mesiacov, ktoré treba preklenúť.
Len najprv treba, aby si si našla PRÁCU, za ktorú dostaneš normálnu mzdu (aspoň 400-500 eur v čistom).
Potom budeš mať svoj plat, prídavky na dieťa, výživné - z toho už dokážeš ako tak vyžiť a keď malá nastúpi do MŠ, tak ti výdavky klesnú o cca 100 eur mesačne.
Toho, že by ti bývalý mohol zobrať dcérku sa neboj, keď je on na tom, tak ako píšeš, tak neexistuje sudca, ktorý by mu ju priklepol - máš kde bývať, nemáš dlhy, pracuješ popri RD, staráš sa o ňu, má ti kto pomôcť (mama, sestra,..)...to je oveľa viac ako má on 😉.
Ak by si si ešte našla prácu, na ktorú budeš mať normálnu pracovnú zmluvu a v ktorej zarobíš aspoň to, čo ti vykryje tvoje životné náklady, tak ti bude s malinkou sveta žiť 🙂.
Veď tebe nič nechýba - si mladá, zdravá, máš krásnu zdravú dcérku, dve ruky, dobrú sestru a mamu,....vieš, že veľa ľudí nemá ani zďaleka toľko ako ty 😉 ?
Držím ti palce, nech zabojuješ na tom správnom mieste.
Denisa

phoebee1
5. máj 2014

@majocka1802 ahoj, necitala som podrobne, co Ti pisali ine, tak sa snad nebudem opakovat. Zriadovatelom materských skol je mesto. Skus ist na Mestsky urad a povedat im o tvojej situacii. Mozno sa niekde v meste najde volne miesto pre tvoju dcerku. U nas nenastupili vsetky deti v septembri, tak mohli ist náhradníci. Aj ked teraz maju plno, v septembri bude ina situacia. Budu o tebe vediet a ked sa nieco uvolni, mozno sa podari, ze ju vezmu. Drzim ti palce.