Koniec rodičovskej dovolenky - čo povybavovať?

ma3jozka
3. dec 2008

Ahojte..3 roky mamičkovania mi skončia - presne 14.12.2008 ..v praci som bola nutena dať výpoveď kvoli tomu že bývam mimo mojho povodneho bydliska a pracoviska..takže budem "dobrovolne nezamestnana" kedže som si novu prácu nenašla ☹ Kde všade mi treba ísť a čo všetko povybavovať lebo aj v pribuzných temach mam z toho riadnu kovbjoku..dakujem

ma3jozka
autor
3. dec 2008

a este - neviete kedy by mi mala prist posledna davka rod. prispevku ked mi konci 14.12.z??

gapa
3. dec 2008

posledná dávka rodič.príspevku ti bude vyplatená v januári za mesiac december. Ak teda tvoje dieťa nechodí od 1.12.08 do štátom dotovanej škôlky.

Ak sa končí tvoj prac.pomer dna 14.12.08, tvoje dieťa chodí do škôlky a ty si chceš hladať prácu, tak samozrejme sa treba isť zahlásiť na urad práce, aby za teba platil štát zdravotné poistenie. Ak tam pôjdeš do 7kal.dní (to asi ale treba všetky doklady), tak ta zaevidujú odo dna po ukončení prac.pomeru. Ak neskôr, tak až odo dna, kedy tam prídeš a za dni medzi ukončením PP a zaregistrovaním si budeš musieť zaplatiť zdrav.poistenie.
Ak si si neplatila dobrovolné poist.v nezamestnanosti, tak nárok na podporu v nezam.mať nebudeš. No predpokladám, že aj tak ti asi dá úrad práce tlačivo na potvrdenie dôb poistenia v nezam, no neviem iste.

Ak by si však nedala dieťa do škôlky a chcela sa on ešte starať a hladať si prácu až neskôr, tak sa môžeš prihlásiť na tlačive registr.list fyzic.osoby (RLFO) v soc.poistovni podla bydliska ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Priložíš vyhlásenie + kopiu rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak chceš odvod do II.piliera. V takom prípade bude za teba štát odvádzať dôchodkové poistenie odo dna podania prihlášky. Takže by si prihlášku mala podať najneskôr 15.12.08, ak chceš súvisle dôch.poistenie. No a treba zájsť aj do svojej zdrav.poistovne a predpokladám tiež tam treba niečo vypísať k riadnej osobnej a celodennej starostlivosti.
Ak by si bola náhodou prípad, že túto prihlášku si si už sama podávala (no podla dátumu narodenia dieťaťa a vzhladom na to, že si zamestnaná, tak skôr predpokladám, že si bola prihlásená ešte zamestnávatelom a ten ta posledným dnom RD aj odhlási), tak si už prihlášku na SP dávať nemusíš.

Vlastne nič iné ma nenapadá, že by bolo treba vybaviť.

gapa
3. dec 2008

aha, teraz lepšie čítam, že budeš "dobrovolne nezamestnaná", to znamená, že na úrad práce sa isť registrovať nechceš?
Tak ak bude dieťa chodiť do škôlky, tak si budeš v tomto prípade musieť platiť zdr.poistenie sama.

ma3jozka
autor
3. dec 2008

gapa dakujem - ako vzdy si nesklamala🙂)
..no to ze som napisala ze budem akoze dobrovolne nezamestnana je moj predpoklad ze pre urad budem tak figurovat.. lebo som musela dat vypoved...CI NIE??? ale samozrejme z mojho hladiska dobrovolne
nezamestnana nebudem 😒

gapa
3. dec 2008

teraz je úplne jedno ako konči tvoj prac.pomer. či dáš výpoved ty alebo zamestnávatel. Nie je to pre zaevidovanie na UP podstatné. To platilo kedysi.

ma3jozka
autor
3. dec 2008

..takže prečo potom nebudem mať narok na podporu?? len preto že som nebola dobrovolny platca poistneho?? normalne je mi zle z tých našich zakonov

januarova
4. dec 2008

ma3jozka, ano, aby si mala narok na podporu musis mat z poslednych 4 rokov odrobene 3 roky. a to sa da cez RD dosiahnut iba dobrovolnym platenim poistneho, co myslim vacsina mamiciek ani nevie. ja som tak tiez dopadla.

ma3jozka
autor
7. dec 2008

...cize si to zhrnme...moj pripad je presne takyto:
Dieta chodi do statnej skolky...na urad prace samozrejme pojdem sa zaregistrovat, aby stat za mna platil zdrav. poistenie...[aj dochodkove??]..pracu na TPP si budem hladat ale zatial pracujem na dohodu brigadnicky..neviem ci tuto skutocnost musim niekde hlasit...mam ist aj na UPSVaR sa odhlasit aby mi uz nechodil RP ci to ide automaticky??

gapa
7. dec 2008

na UPSVaR radšej zájdi aby si nemusela peniaze vracať. Zober si zo sebou rozhodnutie o prijatí dieťaťa do škôlky príp. aj rozhodnutie o prerušení dochádzky do Mš

pri registrácii na ur.práce štát za teba platí len zdrav.poistenie, dôchodkové nie!

ak pracuješ na dohodu, samozrejme to treba na UP povedať. Či ta vôbec v takom prípade zaregistrujú, záleží kolko hodín a za akú mesačnú odmenu. Na UP totiž môžeš byť zaevidovaná len ak splnaš podmienky a pri dohode je práca limitovaná hodinami + odmenou za mesiac. Zisti si priamo na UP, kolko to je. no zdá sa mi cca 3700,- (no presne si nepamätám, lebo teraz myslím od 1.5.08 vymysleli nejaký šialený prepočet, ako sa to vyráta)

ma3jozka
autor
8. dec 2008

gapa dakujem........a co teraz s dochodkovym?? mam si ho platit sama alebo ist na tu SP a prihlasit sa na RLFO akota osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov?Hos chodi do skolky?? Lebo jedna znama ma toto normalne vybavene a dava decka do skolky, a skoly....tak mam fotbal z toho vsetkeho..

gapa
8. dec 2008

ak ti chodí dieťa do škôlky, tak nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, takže podla zákona nemôžeš byť poistencom štátu.

stačí ak má známa aspon jedno dieťa do 6rokov doma (ostatné môžu chodiť do škôlky), resp. ak by aj toto dieťa bolo napr. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, tak môže chodiť do škôlky na 4hod.denne, ostatné deti na celý den a splna podmienku riadnej starostlivosti.

ma3jozka
autor
8. dec 2008

ahaa..takze vidim ze vsetky zakony sa daju obisť, lebo viem že obe deti dava jedno do skolky a druhe do skoly!!!! a na celyy den, deti su zdrave ...no nechajme tak, ja na toto gule nemam..
Gapa a teda ked sa riadne nestaram o dieťa 😝 a nie som poistencom statu, tak to dochodkove je etda pase pre mna??nemam v tej veci nic robit?

gapa
8. dec 2008

ma3jozka,
samozrejme si môžeš platiť dobrovoľné dôch.poistenie aj sama.
No mesačné poistené z minimálneho VZ 8100,- platného do 31.12.08 (od 1.1.09 je to cca 8900,- presne 295,5eur) je 2329,-Sk (starobné 18% + invalidné 6% + rezervný fond 4,75% z VZ) . Tak neviem, či by si si to platila?

Ak ale budeš evidovaná na UP, tak si môžeš zaplatiť dôchodkové poistenie za obdobie evidovania na UP aj dodatočne, ale to už bude najmenej z minima platného v čase, kedy si to doplatíš.

ma3jozka
autor
8. dec 2008

no samozrejme ze si nebudem moct dovolit dobrovolne si to platit ☹ su to nenormalne peniaze.. radsej dodatocne...mozem len dufat ze si najdem adekvatnu pracu cim skor...
dakujem zainfo, gapa

evka0005
23. feb 2009

ahoj žienky po 3rokoch materskej.moja mala 3 r.15.2.kedy sa mam isť zaregistrovať na zdravotnu poisťovnu,ked chcem byť z malou do6.r doma?na urade mi povedali,že my to stači sa nahlasiť od marca ved do konca februara zamňa všetko plati štat.no veľmi sa mi to nevydi ako je to?DˇIKY ZA RADU
🙂

gapa
23. feb 2009

evka,
predpokladám, že si nezamestnaná a sama si si podala prihlášku na sociálnu poistovnu, aby za teba štát hradil dôchodk.poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6rokov. Ak sa aj po dosiahnutí 3-och rokov nadalej o dieťa staráš sama, tak podmienky na platenie dôch.poistenia štátom nadalej splnaš, takže zatial neusíš dávať odhlášku, až ked nastúpiš do PP alebo pôjde dieťa napr. do škôlky.

No a tieť predpokladám, že si bola v ZP pri začatí poberania rodičovského príspevku. Tak si ťa predpokladám zaevidovali ako poistenca štátu z dôvodu poberania rodič.príspevku. No a nárok na RP ti odnímu od 1.3.09 (mne prišiel o tom doporučený list do vlasných rúk), takže nárok na RP máš do 28.2.09. Vlastne ten, čo ti tvrdí, že stačí od marca, môže mať pravdu, ak platí, čo som písala vyššie. So zdrav.poistovnou nebývajú problémy, ak sa aj zaeviduješ o niečo neskôr. No na úrade práce ani na soc.poistovni sa nahlasovať spätne nedá. No aj tak to netreba oddalovať, podla zákona treba do 8dní. 😉

evka0005
24. feb 2009

ahoj gapa.dakujem veľmy pekne za odpoved.hned zajtra tam z 🙂 ajdem ,aby som to mala z krku.je super ,že takato stranka tu je.vela uspechov!ja som na nu natrafila nahodou ked som si prechadzala po internete stranka.a hned som si ju dala do oblubenych .ahoj a dobru noc. 🙂 😅 😔

niki29
25. feb 2009

ahojte kocky chcem vas poprosit o radu: jedna s a o to ze 2.3 2009 nastupujem do prace, mala ide od marca do skolky no ja mam matersku az do 6.4.2009 . Dnes ked som bola u svojej sefky mi povedala ze sa popyta uctovnicky aku zmluvu by mi mohla dat aby som tu matersku este mohla dostat. No ja neviem ako to vlastne je ved mala mi uz pojde do skolky takze mne matersku automaticky zoberu nie? Tak teraz neviem kedze sa v tom nevyznam prosim o radu. Dakujem velmi pekne

niki29
25. feb 2009

Este vas chcem poprosit tak tu zmluvu budem mat na dohodu od 2.3 2009 no a teraz neviem ci mi este za marec pojde materska lebo uz ju nedostanem . Alebo mam radsej poprosit sefku nech mi ju napise az od 3.3.2009 a co mam potom spravit mam tu zmluvu niekde poslat ? az mi vyplatia aspon pridavky? dakujem velmi pekne za rady

jaduska
25. feb 2009

niki - ak dáš malú do škôlky, tak o rodičovský prídeš. Ak malá nastúpi do škôlky od 2.3., tak v apríli za marec ešte dostaneš plnú sumu. Keby išla 1.3., tak už nie. Rodinné prídavky budeš dostávať aj naďalej. Keby si malú dala do škôlky až od apríla a pracovala na dohodu, tak dostaneš rodičovský aj za apríl - v plnej sume, ten sa nekráti.

gapa
25. feb 2009

niki,
najprv ta opravím, ty nepoberáš materské, ale rodič.príspevok. Treba sa vyjadrovať jednoznačne, lebo niektoré mamičky môžeš úplne zmiasť 😉 😅

Ak tvoje dieťa dovrši 3roky 6.4.09, ty chceš pracovať od 2.3.09 a dieťa nastupuje do škôlky od 2.3.09, tak je úplne jedno, či ty začneš od 2.3.09 robiť na dohodu alebo na prac.zmluvu. Ty si poberala rodič.príspevok ešte pred 1.1.09, takže u teba je to nepodstatné. Aj keby si pracovala na prac.zmluvu a o dieťa sa starala napr. tvoja mama, tak by si nárok na RP mala aj za marec a apríl 2009.

No iné je to už s návštevou škôlky. Ty si dostala zo škôlky rozhodnutie o prijatí do Mš, resp. rozh.o prijatí od septembra + rozhodnutie o prerušení dochádzky do 1.3.09, predpokladám. Tu je dôležité, ak nastupuje od 2.3.09, aby určite bolo na prijatí dátum od 2.3.09 alebo na prerušení napísané, že prerušené do 1.3.09 (vrátane). Aby si mala nárok na RP ešte za mesiac marec 2009, z dôvodu, že ešte toho 1.3.09 nebola prijatá resp. mala prerušenie dochádzky do Mš. Obe tieto rozhodnutia (alebo jedno, ak máš len prijatie od 2.3.09) odnesieš na UPSVaR a môžeš tiež oznámiť nástup do prac.pomeru (aj ked to už väčší význam nemá). Podstatná je tá škôlka!!! Nárok na RP za 4/09 mať nebudeš z dôvodu, že ani jeden den nesplnaš nárok na RP.

RP za 3/09 dostaneš vyplatený v 4/09.

gapa
25. feb 2009

niki, ešte ma napadlo, že ak by si robila na prac.pomer a dieťa islo do škôlky, tak by si za apríl ešte mohla požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške skutočných nákladov.
To ale musíš pracovať na prac.zmluvu a predložiť doklady o nákladoch (príj.pokladnič.doklad, doklad z banky) na škôlku za 4/09.

Opýtaj sa na to na UPSVaR, ked pôjdeš odniesť doklady o nástupe do škôlky. 🙂

niki29
25. feb 2009

Gapa velmi velmi pekne ti dakujem si mi to ujasnila . Pekny vecer 😉

niki29
25. feb 2009

Inak jadus diky aj tebe 😉

niki29
26. feb 2009

Este sa vas chcem spytat ked mam na 2 mesiace zmlumu dohoda o pracovnej cinnosti - tak co z toho vyplyva neviem vobec sa v tom nevyznam. Ako to bude s tym vsetkym odobody, poistenia atd... a mam to niekde zahlasit???? diky moc.

niki29
26. feb 2009

A od maja potom dostanem novu zmluvu alebo len dodatok? to tiez neviem pretoze potom to bude uz na trvaly pracovny pomer tak kocky diky

niki29
26. feb 2009

Kocky ta dohoda bude o vykonaní prace / 350 hodin rocne / na 2 mesiace som sa pomylila tak sorry

luciaj
31. júl 2010

prosim o radu:
1. ak mi konci RD k 1.9.2010, musim to ist oznamit na UPSVaR alebo mi automaticky prestanu vyplacat prispevok a nemusim sa tym zaoberat?
2. 12.8.2010 nastupujem na MD - budem mat do toho 1.9.2010 narok na subeh MD a RD alebo sa mi RD automaticky rusi ku dnu nastupu na RD? Mam to ist potom niekde nahlasit?
dakujem

lilyen2011
12. jún 2011

Dievčatá obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pre moju kamarátku. Posnažím sa opísať jej situáciu, nakoľko sme úplne bezradné a nevieme, čo robiť.
- pracovala viac ako 2roky u jedného zamestnávateľa
- následne otehotnela a išla na MD
- do 6rokov jej syna bola na RD (malý je autista, kvôli tomu bola na RD tak dlho)
- stále je v pracovnom pomere, no teraz to príde:
4. 6. 2011 malý oslávil 6.narodeniny (skončila jej RD), nakoľko je leto a špeciálna škôlka do ktorej chodí má prázdniny nemôže nastúpiť do zamestnania lebo syna nemá kam dať. (je slobodná mamička a síce žije s otcom, no ten má problém s alkoholom - toto prosím neriešte je rada, že má vôbec kde bývať...)
- takže RD jej skončila, tým pádom už v júli dostane posledné peniaze a okrem výživného, čo je cca 65eur + detských prídavkov nebude mať žiadny iný príjem
- jej otec jej finančne nepomáha
- do žiadnej práce, či na brigádu ísť nemôže nakoľko nemá kde nechať syna (je hyperaktívny autista a nikto zo známych nie je ochotní jej ho postrážiť)
- inú rodinu nemá
- viete jej poradiť, čo by mohla v jej situácií robiť?
- syna môže dať do škôlky najskôr v septembri, tie 2mesiace nemá šancu ho nikde umiestniť
- môže sa dať na tie 2mesiace PN, aby dostávala aspoň nejakú sumu, ktorá jej pomôže prežiť, alebo viete o nejakom úrade, kde by mala nárok na pár eur? Prosím pomôžte ak viete, čo sa dá robiť, alebo ak viete o nejakej robote na doma, či príspevkoch budem rada za akúkoľvek informáciu. ĎAKUJEME

gapa
13. jún 2011

@lilyen2011
a teraz čerpá dovolenku po ukončení RD??? Mohla by čerpať bud očr alebo pn s kombináciou s čerpaním dovolenky. No či jej to vystačí do konca prázdnin? Môže skúsiť požiadať o neplatené volno, no to jej finančnú situáciu nevyrieši.
Môže požiadať o dávku v hmot. nudzi (v tom sa ale nevyznám, to asi v prípade že by nebola zamestnaná?), ale to bude asi komplikovanejšie, kvôli jej rodinnej situácii, lebo predpoklaldám posudzuje sa domácnost, čo neviem, či vlastne majú či nemajú spoločnú domácnost. Bolo by dobré sa popredu informovať na up, ako by to bolo s nárokom na dávku v hm. nudzi, ak by jej skončil pp.