Koniec rodičovskej dovolenky - čo povybavovať?

ma3jozka
3. dec 2008

Ahojte..3 roky mamičkovania mi skončia - presne 14.12.2008 ..v praci som bola nutena dať výpoveď kvoli tomu že bývam mimo mojho povodneho bydliska a pracoviska..takže budem "dobrovolne nezamestnana" kedže som si novu prácu nenašla ☹ Kde všade mi treba ísť a čo všetko povybavovať lebo aj v pribuzných temach mam z toho riadnu kovbjoku..dakujem

lili_mia
13. jún 2011

@lilyen2011 Ten pracovný pomer je viazaný na jej prítomnosť na pracovisku? Či by povedzme sa dohodla so zamestnávateľom, že na leto jej zapožičia pc a ona bude pracovať z domu. Je to nápad, neviem ako prebieha deň s takým dieťaťom a či ona bude mať čas samostatne pracovať. Prípadne tie učiteľky zo škôlky, čo robia cez leto? Klasicky 2mesiace sú doma a robia si vlastný program? Dalo by sa s niektorou dohodnúť, že bude chodiť k nim? Píšem bez ohľadu na to, či sa to dá, či ten chlap neurobí bordel, že tam má cudziu osobu, takto by mohla robiť aj na pol úväzku. Bola u svojho zamestnávateľa spýtať sa? Pokiaľ je to rozumný človek a nebude robiť problém ked sa hodí na PN a nebude ju tlačiť do ukončenia PP z dôvodu dlhodobej PN, pretože aj také veci sa dejú. Na úradoch práce sú aj sociálni pracovníci, aj sociálna kuratela, nech sa skúsi popýtať u nich, ale tiež to závisí od ich ochoty.

bianka1
13. jún 2011

@lilyen2011 ked synčekov zdravotný stav si vyžaduje každodennú starostlivosť môže požiadať o posudenie zdravotného stavu a nadalej byť s ním doma ako doteraz-ešte viac by dostavala lebo do 6roku sa dostava RD a potom myslím opatrovatelské 😉 každopádne nech zájde na USVR a tam jej to vysvetlia nárok má každopádne 🙂 moja známa je tak doma už s 8.5 ročným dievčatkom 😉 držím palčeky

lilyen2011
13. jún 2011

@gapa nie nie je na PN (len ma napadlo, že ak mala nárok na MD a stále je v prac. pomere, tak by mala mať nárok aj na PN z toho istého základu ako keď jej vypočítavali výšku MD)
- o jednoráz. príspevok už požiadala, čaká na schválenie (no ak jej schvália tak maximálne 100e to sme si už zistili)
- nástup do zamestnania je možný až od septembra, no do vtedy za z lásky žiť nedá... má to strašne komplikované a ja jej neviem nijako pomôcť... ani hmotnú núdzu jej neschvália nakoľko býva s tým otcom... som úplne bezradná...

lilyen2011
13. jún 2011

@bianka1 a ako dlho trvá, kým by prešla na opatrovateľský? teraz je vlastne v takom "hluchom stave" ani nie je na RD ani nerobí, nič nepoberá (ak nepočítam, že jej teraz príde spätne posledný RP) - no a ten jej ex je neochotní pomôcť (ešte dal dokonca návrh na zníženie alimentov - lebo sa chce hodiť na invalidný dôch) - je to lenivec nechce sa mu robiť a o syna záujem stratil hneď ako sa zistilo, že je chorý... ☹

bianka1
13. jún 2011

@lilyen2011 čím skôr nech zájde na urad a tam jej určite všetko vysvetlia 😉 malému bude posudzovať zdrav.stav posudkový lekár neviem kolko to všetko trvá ale spatne by jej peniažky dali 🙂 to už je na vašej kamaratke kedy to začne vybavovať 😉

lilyen2011
13. jún 2011

@bianka1 ďakujem 🙂

matica
9. aug 2011

Ahojte dievčatá,
aj ja prichádzam s požiadaním o radu - ako inak. Čítala som tu už rôzne témy, ale stále som pomerne zmätená, mám pár nejasností.
Moja dcérka mala 8. 8. tri roky, na UPSVAR, SP a ZP sa musím ísť nahlásiť pokiaľ viem do ôsmych kalendárných dní (to je jedno, chcem tam ísť čím skôr). Čo všetko potrebujem ak idem na UPSVAR? Mám potvrdenie z minulého mesiaca, že poberám prídavok na dieťa a rodičovský príspevok, čo je potrebné vyplniť tam? Predpokladám, že budem potrebovať rozhodnutie o prijatí do škôlky. Na SP som bola registrovaná, mám registračný list z februára nakoľko som menila trvalý pobyt, čo vlastne budem nahlasovať na SP? A v poslednom rade, kam mám ísť najprv - tak aby si človek nohy nezodral kvôli našej byrokracii. Aké papiere budem potrebovať? Predpokladám, že na UPSVAR, následne do SP a potom na ZP. Viem, že možno pôsobím ako blázon (a popravde, na úrade sa tak aj cítim) ale naozaj tieto vybavovačky považujem za týranie. Verím, že mi pomôžete. Ďakujem.

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matica
12. aug 2011

Ziza, pravdepodobne nie - oni berú za posledné 4 roky si treba 3 z toho niečo platiť (nemocenské, alebo čosi také, čo odvádza zamestnávateľ alebo to odvádzaš dobrovoľne ty). A podľa toho sa to vypočítava, či nárok máš alebo nie.

gapa
12. aug 2011

@ziza
máš nárok na podporu, ak ti prac.poemr trval počas poberania Rp. Ak v posledných dvoch rokoch pred zaevidovaním na up máš len dni čerpania RD (ani den čerpania dovolenky riadnej, či odpracaované), tak sa podpora bude rátať z vym.základu v obd. dva roky pred nástupom na RD (nie md)

gapa
12. aug 2011

@matica
do 31.8. budeš považovaná za poberatela rodič.príspevku (ak dieťa dovrší 8.8. 3roky), len si treba z upsvar vyžiadať potvrdenie o tom
a otázky:
1. si zamestnaná? resp. začínaš pracovať?
2. budeš sa evidovať na up do evidencie uchádzačov o zam.
3. dala si si po pôrode prihášku, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov?
4. ked si začala poberať RP, bola si sa hlásiť na zdr.poistovni (platí, ak si nezamestnaná)

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matica
16. aug 2011

@gapa
Už som tam bola, vybavila som to nasledovne: UPSVAR mi dalo potvrdenie, že mi skončila RD, šla som na Úrad práce, kde som sa zaradila do evidencie uchádzačov o zamestnanie, nakoľko nikdy sľúbenú prácu nemám. Následne som šla do ZP, kde som im dala tlačivo o zmene (písala som tam ten kód 1 C - 1Q myslím) ale ten odo mňa ani nechcela, chcela len aby som doniesla rozhodnutie z Úradu práce. Najviac som bola prekvapená na Sociálnej, doniesla som ten registračný list, kde som zaškrtla, že ide o odhlásenie a tá pani mi povedala, že ja sa tam vôbec nemám odhlasovať, že je zmena a odhlási ma až môj zamestnávateľ (musí to byť TPP) a takto mám zotrvať do 6 rokov života dieťaťa, lebo to umožňuje zákon (pani som povedala o tom, že som zaradená v evidencii nezamestnaných a aj o tom, že dieťa dávam do škôlky). Verím, že sa pani nepomýlila - i keď mne nedáva logiku byť poistencom štátu z titulu nezamestnanosti a aj z toho, že som na RD.

gapa
17. aug 2011

@matica
môžeš byť nadalej poistená dôch. v soc.poistovni až do nástupu do prac.pomeru. Doteraz bolo treba podať odhlášku do 8dní po nástupe do zamestnania. Teraz mi nie je celkom jasné, či ju musíš podať až dnom dovršenia 6rokov (ak si sama dávala prihlášku, je samozrejmé, že aj SAMA sa musíš odhlásiť, aj keby mi tvrdil n iekto niečo iné, radšej tak spravím , tj. radšej duplicitne nech to spravím, než nech je problém) alebo sama nástupom do prac.pomeru. Nie je mi celkom jasné usmernenie soc.poistovne, čo je aj na ich www stránkach.

Tiež ale treba sledovať zmeny, čo budú od 1.1.2012, lebo ak zmenia definíciu riadnej starostlivosti v zákone o rodič.príspevku, tak môže aj v tomto nastať zmena (dôch.poistenie štátom je naviazané na splnenie podmienky riad. starostlivosti, ktorú definuje zákon o RP, lebo sám Zákon o soc.poistení takúto definícku nemá a odkazuje na spomenutý zákon)

potom radšej napíš otázku cez poradnu na stránkach soc.poistovne po nástupe do práce, či sa treba odhlásiť.

nájdeš to na ich stránkach, pod KLIENTI A POISTENIE a PORADNA, úplne dole treba narolovať a dať otázku so spätnou mailovou adresou, oni ti odpíšu. Budeš to mať aj písomne a priamo z ústredia.

miskap
3. sep 2011

Aj ja prosím o radu. Nastúpila som do práce, dcérka ide 5.9. do škôlky, 3 roky bude mať v novembri. Treba sa odhlásiť na sociálke, prípadne na zdravotnej poisťovni alebo to má urobiť zamestnávateľ, keď ma bude nahlasovať? Treba niečo vybavovať aj na úrade soc.vecí a rodiny? Pokiaľ viem, nárok na rodičovský mám aj naďalej. Vďaka.

gapa
3. sep 2011

@miskap
- upsvar: nárok na rp ti ostáva
zp:
- nahlasuje zamestnávatela ale zamestnávatelovi treba oznámiť, že si poberatelom RP - povinnosti vyplývajúca zo Zákona o zdr. poistení § 23 ods.6 (a neskôr mu oznámiť, od kedy ti odnali nárok na RP, tj. dokedy si bola poberatlovm Rp). Ako to bude chcieť zdokladovat netuším. Zamestnávatel ta nahlási na ZP ako zamestnanca a aj ako osobu poberajúcu RP. Tj. zdr.poistenie za teba bude platiť aj zaemstnávatel a aj štát. Mzdárka bude mať z toho trochu asi hokej, no je to tak.
- ak si bola predtým nezamestnaná, tak aj ty musíš na ZP nahlásiť zmenu, predpokladám?

SP:
treba podať odhlášku ako osoba riadne sa star.o dieťa do 6rokov, do 8dní od vzniku dôch.poistenia zamestnanca, lebo súčasne nemôžeš byť povinne dôch. poistená štátom a aj povinne ako zamestnanec.

miskap
3. sep 2011

@gapa ďakujem za radu

macka23
21. jan 2012

@gapa ahoj, chcela by som sa spytat ci nahodou nevies pordit...v nedelu 22.1.2012 dovrsi drobec 3 roky, v pondelok by som sa mala ist hlasit na UP , lenze drobec je chory, som s nim na OCR /inak uz chodi do skolky/, ideme znova k lekarke, lebo sa mu stav nelepsi...a fakt sa mi s nim nechce ist cakat este rady na UP /nemam ho zial kam dat ani kto postrazit/. Mam tam len zavolat, ci ist po skonceni OCR? Vdaka 🙂

gapa
22. jan 2012

@macka23
môžeš tam ísť do myslím 7dní a ak budú považovať za ukončenie riadnej star. dovršenie 3rokov, tak ťa potom spätne zaevidujú od 23.1., ale to ti neviem zaručiť, či 3roky berú ako ukončenie riadnej starostlivosti, možno by som si to overila, či stačí do 7dní (či 8?). Bohužial neviem ti lepšie poradiť, záleží v tomto prípade aj na konkretnom pracovníkovi.

jajka257
23. jan 2012

ahojte, mam len jednu otazku. 25.1.2012 nastupujem do zamestnania a mala ma tri roky 24:1:2012. Treba sa odhlasit zo SP? Zamestnavatel tvrdil, ze uz nahlasil, ze nastupujem. Dakujem

macka23
23. jan 2012

@gapa dakujem, dnes som volala, a je to ako pises, do 7dni sa hlasit, a vtedy ma vedia so spatnou platnostou zaevidovat od 23.1./22.1. dovrsil 3roky/ , a ked pridem neskor, tak odo dna ked tam pridem 🙂