Kto mi dá doklad k daňovému priznaniu, že som na rodičovskej?

lenkauh
3. jan 2012

Prosím Vás, manžel začal podnikať v roku 2011. Účtovníčka pýta doklad o tom, že ja nepracujem a len poberám rodičovský príspevok, aby si mohol manžel mňa uplatniť ako odpočitateľnú položku v daň.priznaní. Potrebuje taký doklad? Ak áno, kto mi ho vydá?

zuzkap2
3. jan 2012

ano potrebuje a da ti ho upsvr, tam kde si si vybavovala rp. Pytaj si potvrdenie pre danovy urad, o poberani rp

zuzana17
3. jan 2012

áno potrebuješ doklad, dajú Ti ho na úrade kde si vybavovala RP.

lili777
3. jan 2012

veľakrát stačí len česné prehlásenie, teda manžel to tak robí v robote, nie je SZČO.

monikag46
11. jan 2012

dobry den,chcela by som sa len opytat ,ci stale plati odpocitatelna polozka na manzelku,ktora je na rodicovskej dovolenke?Manzel dnes dosiel z prace s tym,ze ked som na rodicovkej tak si neuplatnuje a ked na materskej tak ano.Som uz ztoho cela popletena....nikde sa neviem docitat ako to vlastne je.....prosim vas preto o radu,ci niekto z vas nevie ako to vlastne je 🙂 dakujem

polyana
11. jan 2012

ahoj, ano odpočet na manželku je aj ked si na rodičovskej dovolenke. Ja som na tom tak isto a to som už na neplatenej predlženej a každý rok si manžel uplatnuje odpočet. Rozdiel je len v tom, že počas tých 6 mesiacov kedy si na materskej -tak tá materská sa berie ako príjem manželky. Ale na rodičovskej -ked už berieš rodičovský príspevok- sa už ako príjem manželky neráta. Ciže ja ked som celý rok mala len rodičovský príspevok- tak do príjmov manželky uviedli nulu a manželovi uplatnili celu sumu ,ktorá je zákonom určená na manželku. snád som to napísala zrozumitelne. 😉

petra80sd
11. jan 2012

Da sa uplatnit, aspon mi to tak robime. Manzel si vzdy uplatnil ked som bola na rodicovskej,staci od upsvar doklad o poberani a z tvojej roboty koncoročne vyuctovanie dani🙂

angua27
12. jan 2012

ahojte,
neodpočitateľná položka na manželku sa dá uznať vždy, ak má manželka menšie príjmi ako je nezdaniteľná čiastka na daňovníka, t.j. na rok 2011 menšie príjmi ako 3.559,30 Eur. Do príjmov sa zarátavajú všetky príjmy z pracovného pomeru, z dohôd, ale aj dávka v nezamestnanosti a materská. Rodičovská, rodinné prídavky, výživné sa do príjmov manželky nezahŕňajú.
Nezdaniteľná čiastka na manželku sa vypočítava teda 3.559,30 mínus všetky príjmy. to čo výde sa uzná v daňovom priznaní manžela. 😉
samozrejme na všetky tieto príjmy je potrebné potvrdenie. potvrdenie o materskej vydáva Sociálna poisťovňa, stačí aj telefonicky zažiadať o potvrdenie. pokiaľ viem, posielajú to cca. do týždňa. potvrdenie o rodičovskej vydáva UPSVaR, žiadať treba tam, kde ste si vybavovali rodičovský. jasné, o tom, že poberáte iba rodičovský sa dá spraviť aj Čestné prehlásenie, ale veľa zamestnávateľov to neuznáva. veď ono, nie je problém zbehnúť na UPSVaR a vyžiadať si potvrdenie.
čo sa týka ostatných príjmov, ak ste zamestnaná, čo i len na dohodu, potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vám vydá zamestnávateľ.
v prípade otázok, mi kľudne napíšte IP. 😉

alcapalca
12. jan 2012

a prípadna OČR alebo poberanie nemocenskej davky sa berie ako príjem manželky? ten sa musi odratat od nezdannitelnej ciastky že?