Mám nárok na materskú, keď nepracujem?

zun
17. mar 2015

budem mať nárok na materskú ak od otehotnenia nepracujem. (resp. skončila som pracovný pomer mesiac pred otehotnením) a predtým som pracovala cca 2 roky? ďakujem za odpovede vopred, poprípade usmernenie ako to s tou materskou je.

elizita
17. mar 2015

@zun ak dobre pocitam, mala by si na matersku nastupit 30.5 (6 tyz pred TP) a OL ti konci 31.5, tak to mas ozaj s odretymi usami 🙂 ale k tomu CR sa ti neviem vyjadrit ako sa to berie

dena1973
17. mar 2015

@lele7 nie je zaco... 🙂

dena1973
17. mar 2015

@zun OL stihas na len tak, tak - s nastupom 30.5.2015 ak mas porod urceni lekarom na 11.7.2015. To, ze mas prech.pobyt v CR, tak s tym by nemal byt problem...

zun
autor
17. mar 2015

@elizita ďakujem za odpoveď, mne príde, že mito vychádza, ale volala som teraz na infolinku a tam mi povedali, že by som musela byť tehotná pri ukončení pracovného pomeru, a že u toho chcú potvrdenie lekára, že som už bola tehotná ... ja som otehotnela asi týždeň po odchode z práce.......

dena1973
17. mar 2015

@zun To je pravda, ze zvyknu pytat potvrdenie od lekara, ze si bola tehotna uz pocas PP, ak je to na hrane pri nastupe na matereske. No vsetko zavisi od lekara....a ak ti napise, ze si ostala tehu az po ukonceni PP, tak potom sa vsetko meni a narok nevznikne....ostal by iba narok na rodicovsky prispevok z UP od narodenia dietatka...
A este ...Mas splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom?

elizita
17. mar 2015

@zun tak bud dohoda s lekarom alebo sa mrknut na DNP

zun
autor
17. mar 2015

pred otehotnenim som pracovala 2r v kuse, v podstate od skoncenia skoly. ak sa mozem este opytat aka je asi vyska rodicovskeho prispevku? oproti materskej? a bol by problem s tym pobytom v zahranici?
@dena1973

zun
autor
17. mar 2015

@elizita a akoby fungovalo DNP ked som zdravotne poistena v CR?

dena1973
17. mar 2015

@zun materske sa plati z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho sa platilo poistne na nemocenske poistenie. Rodicovsky prispevok je statna davka, ktora sa plati kazdy mesiac v rovnakej vyske 203,20 €. Co sa tyka pobytu, tak to sa musis informovat na UP, aby si mala istotu....

elizita
17. mar 2015

@zun ja si myslim, ze keby si zaplatis DNP z minima len 1 mesiac pred nastupom na MD , tak narok na MD by si mala mat kedze mas splnenu podmienku 270 dni celkovo.. akurat, ze davka nepojde z MD, ale z prijmu zo zamestnania ale neviem na isto, musis googlit alebo ak natrafis na fajn pani v soc poist, tak ti poradi.. resp. je tu na MK jedna baba - zalka - a ta by mohla vediet... tiez by ma to len tak zaujimalo pre info 🙂

alenah31
17. mar 2015

@elizita DNP spätne doplatiť nie je možné

elizita
17. mar 2015

@zalka vedela by si byt aj tuto slecne napomocna? mne si pomohla s DNP takto pred rokom, nakoniec ma to obsuchlo aj po zmenach po 1.7 (kedze som zamestnana) a pekne som cerpala z toho PN aj materska mi uz bezi....

elizita
17. mar 2015

@alenah31 ja nepisem nic o spatnom doplateni... ved ona este nie je na materskej

zun
autor
17. mar 2015

ale ja som momentalne nemocensky poistena v CR...

dena1973
17. mar 2015

@zun Musis rozoznavat, ci si v CR nemocensky poistena, alebo zdravotne. Treba to upresnit, lebo raz pises, ze si poistena zdravotne a potom nemocensky....

zun
autor
17. mar 2015

@dena1973 mas pravdu denka, som zdravotne poistena, takze sa mam nemocensky poistit, ako to funguje? dakujem inak za odpovede trpezlive. Cely den cakam na odpovede.

dena1973
17. mar 2015

@zun skús opísať celý svoj problém zalke, aby sa k tomu vyjadrila aj ona. Podľa mňa by sa to dalo..., ale materské by si mala platené z minima...

zalka
17. mar 2015

@zun tehu sa ráta od poslednej menzes ak si poslednú menzes mala pred skončením PP tak lekár by ti nemal mať problém vydať potvrdenie, že si bola v čase skončenia PP tehu ...

na tvojom mieste by som to vyskúšala ...
pýtaj od lekára PN ... a tiež to potvrdenie .. a daj na SP ... ak ti vyplatia PN z OL .. tak budeš mať nárok i na MD z OL .. ak nie tak stále je dosť času poriešiť nejaké zamestnanie .. aby sa obnovilo poistenie ...
alebo DNP ...
aj ked ty si pracovala v zahraničí , ak som správne pochopila .. takže tam SP bude mať problém určiť vymeriavací základ ... a preto asi by trebalo nejaké poistenie tu na svk ...

dena1973
18. mar 2015

@zalka prepac, ze som ta odporucila na problem zun, ale chcela som aj tvoj nazor....
Ja si myslim, ze ak by si nasla nove zamastnanie na SVK, tak VZ pre vypocet materskeho, ak by odpracovala 90 kal. dni (bez PN, OCR...) by bol od posledneho zamestnavatela. Ak neodpracuje, tak z minima....
@zun

zun
autor
19. mar 2015

@dena1973
@zalka
ďakujem Vám veľmi pekne za reakcie na moju situáciu. Zalka, to potvrdenie nedostanem, ušlo mi to tako dva dni:(
nepracovala som v ČR, ale som tu zdravotne poistená, chodím tu do poradne, na vyšetrenia. Takže s tou prácou na SVK teraz by bolo komplikovanejšie. Najhoršie je, že to vyzerá tak že nemám nárok na nič- porodne v SR, ČR nie, materská nie, rodičovský príspevok nie v ČR nie, na SVK neviem, prídavky na tu v ČR nevychádzajú. Je mi z toho do plaču. Viem, že sme si to mali dopredu premyslieť, ale tak podarilo sa. Musím to brať tak ako to je. Ale je to frustrujúce, že za ma štát/y v starostlivosti o dieťa nijako nepodporí.

zalka
19. mar 2015

@zun tak sa na čas presťahuj na svk .. aby si nároky mala

zun
autor
19. mar 2015

@zalka ďakujem za rafdu, zvážim to, i keď nechcem tu nechať muža samého

zalka
19. mar 2015

@zun alebo si založ DNP na svk ... a ostaň v čr.
DNP založ z VZ 412e ... a po 7 dnoch ho zruš a uhraď včas poistné ... a potom žiadaj o MD z DNP ... z OL .. presne 6t pred termínom pôrodu ... ale asi budeš musieť SP dokladovať obdobie práce v zahraničí. aby vedeli posúdiť či máš splnenú podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky.