Manžel zamestnanec v ČR. Kde rodičovský príspevok?

pegy
20. apr 2009

manzel je zamestnany v CR, pracu vykonava na Slovensku. Ja poberam rodicovsky prispevok na Slovensku. No dnes bol manzel na UPSVR pre potvrddenie a uradnicka mu hovorila, ze ja mozem poberat rodicovsky pripevok v Cechach, ak je tam on zamestnany.
Nikde som o tom nic nenasla, ved rodicovsky sa pobera podla trvaleho pobytu. Stretol sa s tym niekto?

lenkaajarek
22. apr 2009

Ahoj tak to ti nepoviem ci je to pravda ale tiez si myslim,ze je to podla trvaleho bydliska.Ja som slovenka a manzel je cech a tak pobera rodicovsky prispevok on hoci je zamestnany v anglicku.Tak si myslim ,ze podla toho kde je zamestnany to nieje.Ale stoji zato sa opytat hoc kazdy ti povie nieco ine!!!!! 😉

nelynka
26. apr 2009

ahojte

my sme obaja slovaci, zamestnany v CR, a trvale pobyty mame na SK..

myslim ze matersku a aj rodicovsky prispevok poberas z tej krajiny kde si za posledne 2roky bol aspon 270dni nemocensky poistena, to znamena ze pokial manzel pracoval v CR posledne 2roky, moze si uplatnit on rodicovsku z CR, pokial si tam pracovala aj ty, tak aj ty..
pokial si bola studentka alebo pracovala na SK, mas narok len na rodicovsku zo SK...
nema to nic z trvalym pobytom...

susik77
26. apr 2009

a nie je to tak, ze manzel si moze uplatnit rodicovsky prispevok len ak je s dietatom doma na rodic. dovolenke?

pegy
autor
26. apr 2009

No, budem tam musiet vybehnut osobne a zistit to, ako to ta uradnicka myslela, ved kazda koruna- euro navyse je dobra. Citala som uz aj ceske zakony, ale nic som k tomu nenasla. Tak uvidim. Zatial dik.

bibinka
26. apr 2009

pegy- a manžel poberá aj rodinné prídavky z čiech? lebo na to má nárok.

pettru
27. apr 2009

Ahoj,
rodicovsky prispevek ma co do cineni s trvalym pobytem. kdyz sem se na to ptala na cesky socialce, tak mi rekli, ze nezalezi, kde sem pracovala pred materskou dovolenou(pracuju a ziju n SR) a narok na rodicovskou mam v cechach - trvaly pobyt mam stale v cechach. a pokud bych si zadala tady na slovensku, tak mam narok na dorovnani z cech.
a myslim si, ze o rodicosvskou dovolenou by si mel v cechach pozadat tvuj manzel, neni tam zadny omezeni ohledne prace.jen nevim, na jakou z tech tri variant budete mit narok, kdyz materskou si pobirala, ty. zkus se zeptat na aperio.cz, tam ti urcite poradi!

pegy
autor
27. apr 2009

bibinka, vie mi napisat vysku rodinnych pridavkov v CR?

petru, ja som tiez myslela, ze mozno manzel by mohol ziadat, ale sama pises, ze musi mat trvaly pobyt, obaja mame trvaly pobyt na slovensku

Dnes som bola na urade a v kancelarii boli 2 uradnicky, zacala som to tej jednej vysvetlovat a pozerala na mna akoby som spadla z marsu, a ja jej hovorim, reku ved ja si nevymyslam, manzelovi to povedala asi vasa kolegyna. Potom sa ta druha ozvala, ze ano, ja som mu to povedala, ze sa to asi da vybavit a nech si zisti na ceskych uradoch a ze rodinne pridavky moze poberat z Ciech, tak asi to bol naozaj len blud, pozriem este to aperio.cz a ceske urady na nete.

za128
30. apr 2009

Ahojte, mne povedali pani úradničky, že najskôr budeme žiadať o rodičovský príspevok v Čechách, lebo tam je manžel zamestnaný, je český zamestnanec, ale trvalý pobyt má na SR, že to preto, lebo sme v EU a preto je potrebné najskôr požiadať o príspevok v Čechách, keď tam manžel pracuje. No a potom, keď nám ho neschvália v Čechách, tak nám ho budú platiť na Slovensku. Ja som z toho úplný magor, ale povedali mi, že aby som prišla neskôr, keď ma doktor vypíše na MD, a že zákony sa možno zmenia. To sú teda čudne informované, pochybujem, že sa zákony zmenia z mesiaca na mesiac. No som asi natrafila na nejaké poplety na úrade. Som sama zvedavá, čo mi povedia na budúci týždeň, keď sa pôjdem informovať.

pami2
20. sep 2010

ahojte, nemate nejake nove info ohladne tejto temy? ja som SZCO na SR a priatel zamestnanec v Cechach, odvody mu plati zamestnavatel tam. Rodinne pridavky nesuvisia s trvalym pobytom, to v iem urcite.

Mame narok na pridavky na SR alebo v Cechach?

bubuso
14. okt 2010

ja mám tiež podobný problém-máme ročného syna a manžel išiel pracovať do čr, počula som, že keď ho na úpsvr nenahlásim, že tam išiel, tak budem musieť vracať , tiež som z toho magor
rodinné prídavky

andrejka77
15. okt 2010

tak nam v cechach pridavky zamietli a bez problemov ich dostavam rok zo slovenska ale je tu hacik po roku musim nanovo zaslat ziadost do ciech cakat na zamietnutie a zaziadat zas u nas .. 😝 no des

lienocka85
9. feb 2011

zdravim vas, ak mate manzela zamestnaneho v čr a vy ste na slovensku nepracovali a hned nastupili na matersku tak mate rodičovsky prispevok ziadat v čr pretoze ste neboli na sr zamestnana tak sa vam to vyplaca podla manzela. teraz v tejto dobe je to aj lepsie nakolko tam je vyska rodicovskeho prispevku 7600,-kč. to je viac ako dostavaju tu na slovensku.horsie je to vybavovanie lebo tam treba dost vela papierov

pami2
2. mar 2011

@lienocka85 ahoj lienocka, som rada, ze sa tu rozbehla este tato diskusia. ja mam podobny problem-som SZCO, predtym zamestnanec, matersku budem poberat ja, tu v SR ( mame tu obaja aj trvaly pobyt aj vykon prace).
mne na urade prace povedali, ze co sa tyka RP, tak si ho ma narokovat priatel ( je tam zamestnany 3 roky a odvody mu zamestnavatel plati v Cechach), nakolko patri medzi "migrujucich pracovnikov" podla EU legislativy.
vies o tom nieco?

kejty842
6. sep 2012

@pegy ahoj pegy, ak si nezamestnana alebo zamestnavatel s tebou rozviazal pracovny pomer pocas trvania rodicovskej dovolenky a manzel pracuje v cz, tak musis poziadat v cz na prislusnom urade o rodicovsky prispevok. S kopiou rozhodnutia pojdes na urad v mieste bydliska, vypises tam este ziadost o vyrovnavaciu davku (rozdiel medzi slovenskym a ceskym rodicakom - to ti budu doplacat na slovensku). Cesky rodicak je 3800 Kc. Je s tym vela vybavovaciek a hlavne to aj dlho trva...ale pevne nervy prajem...

kika050
27. apr 2014

Ahojte viem, že téma je dlho neaktuálna , ale hľadám to všade. Manžel je zamestnaný v ČR už vyše 3 rokov a chceli by sme si vybavovať príspevky teda prídavky na dieťa tam. Lenže všade čítam, že je možný, ale manžel nesmie prekročiť neviem akú čiastku aby bol uznaný. Prosím Vás koľko to je? A keď tu na sk vlastne hneď povedali že tu nárok nemám, ale v Čechách no a keď v Čechách nebudem mat tiež nárok lebo sa nezmestime na tu hranicu tak potom čo? Nič nebudem dostávať? Ďakujem za odpoveď..