Nemám nárok na ďalšiu materskú, ako to pospájať s rodičovskou na dieťa?

janarad
22. okt 2019

Ahojte. Viete mi prosím poradiť. Mame dcérku ktorá až budúci rok dovŕši 3 roky v novembri. Teraz sa nám narodi synček ale ja nemám nárok už na materskú. Dá sa že by manžel poberal na staršiu rodičovskú dovolenku(matersku) a ja rodičovský príspevok na mladšieho? Ďakujem

ivkazba
22. okt 2019

@janarad ak manžel ešte na mladšiu nečerpal MD a ani MP, tak áno, môže, ak má na ňu nárok

janarad
autor
22. okt 2019

@ivkazba nie načerpal svoju materskú. A ako to mám vysvetliť pani na úrade? Lebo mne tvrdia že sa nedá pri tom už som počula prípady že sa dá. Že aby aj mne ostal príspevok aspoň tých 270 eur.

ivkazba
22. okt 2019

@janarad no viem, že sa nemôže poberať na jedno dieťa MP aj RP, ale či ty môžeš poberať na syna RP a muž na dcéru MP naisto neviem, nechcem zavádzať. Snáď poriadia tie čo to vedia alebo majú reálnu skúsenosť-

janarad
autor
22. okt 2019

@ivkazba No na inej stránke baby napísali že sa to dá ale mne v BA na úradoch hovoria že sa nedá takže buď nie sú pracovníčky v BA informované alebo ja neviem ako to teda potom je

alenah31
22. okt 2019

@janarad JE možný súbeh, ale len pri poberaní materského príspevku. NIE JE možný súbeh rodičovského príspevku na jedno a materského príspevku na druhé dieťa. Manžel môže ísť na MD so staršou - pokiaľ ty nemáš nárok na materské pri mladšom môžeš ostať doma na rodičovskej dovolenke, ALE bez nároku na rodičovský príspevok + musíš si sama platiť zdravotné poistenie cca 67€/1 mesiac- zmena zákona od 12/2018.

dopolbokaodrata
22. okt 2019

Manžel môže ísť na MD (čo to je poberať rodičovskú dovolenku?) ak má na ňu nárok, ale ty nemôžeš zároveň poberať RP. Ak by ste chceli obaja na MD, každý s jedným dieťaťom, to by možné bolo, ale keďže nemáš na ňu nárok tak bohužiaľ.

zuzka1117
22. okt 2019

Nemôžete poberať aj materskú aj rodičovský príspevok, mozne je len poberať naraz dve materské, ale kedže na ňu ty nemáš nárok tak ani toto sa u vás nedá. Takže bud budeš poberať rodičovský príspevok, alebo manzel materskú a ty nebudeš poberať nič.

veronikaszabova
22. okt 2019

@janarad muz moze ist na MD, no ty nemozes poberat RP. Nie je mozny subeh tychto dvoch davok.
Ak on pojde na MD, ty sa mozes na zdr.poistovni evidovat ako osoba starajuca sa o dieta do 6r (na mladsieho syna, budu za teba platit zdravotku).

janarad
autor
22. okt 2019

Dakujem baby. Takto som to aj ja doteraz chapala bud on alebo ja. Len baby inde ma presviedcali ze sa to da ze oni tak maju. Tak preto ma to zmiatlo. 😊

veronikaszabova
22. okt 2019

@janarad
Mozno maju iny pripad - muz aj zena poberaju MP (na 2 rozne deti)

janarad
autor
22. okt 2019

@veronikaszabova pisali ze jeden rodicovsky a druhy materske.

alenah31
22. okt 2019

@janarad neexistuje, súbeh týchto dávok nie je možný. Je tu o tom XY tém.

veronikaszabova
22. okt 2019

@janarad tak to mozne bohuzial nie je.

evittam
23. okt 2019

@janarad Nie, nemôžeš ty poberať RP a muz MD. Je mozne len súbeh dvoch MD t.j.otec na staršie a matka na novorodenca.