Materská a ukončenie pracovného pomeru

jeanne14
25. okt 2017

verím ze tu nájdem odpoved na moju otázku baby.
Som na MD od 20.8.2017.Malý má teraz tri týždne. ešte som zamestnaná ale len na dobu určitú. Prác.pomer mi konci 31.10.2017 a pravdepodobne som si úplne istá mi prác. Zmluvu nepredĺžia. Kam alebo co vybavit ? Budem nezamestnaná mám sa normálne hlásiť na úrade prace alebo ako ?? A zdravotné poistenie ? Budem si ho musieť platiť ja alebo ako to je ?? Ďakujem vopred za milé odpovede a pomoc 😉

ferala
25. okt 2017

Ak dostaneš výpoveď, tak sa treba ísť normálne nahlásiť na úrad práce. Zdravotku ti budú platiť oni, pokiaľ malý nebude mať 3 roky 🙂

jeanne14
autor
25. okt 2017

@ferala čiže budem normálne evidovaná na úrade prace ? Ale zamestnanie si predsa hľadať nebudem či ako to je ?? 😉

zdenkatv3
25. okt 2017

@jeanne14 Nie, ved budes normalne doma s babom 🙂

monulienkamt
25. okt 2017

@jeanne14 ak ti vznikol nárok na podporu, tak si ju po ukončení MD vyčerpaj, po 1 roku nárok zanika (ak sa nic nezmenilo, švagrinej "prepadla")

jeanne14
autor
25. okt 2017

@zdenkatv3 takze žiadne chodenie na úrad prace raz do mesiaca a tak mi nehrozí ze ??? ... och vôbec neviem co a ako .. ďakujem 😉

iwanka222
25. okt 2017

@jeanne14 Nie nehrozi Ti ziadne chodenie na UP kym maly nebude mat 3 roky. Akurat sa nahlasit musis na UP lebo tym ze Ti skonci zmluva tak ti zamestnavatel prestava platit zdravotnu a prihlasenim sa na UP ti zacnu oni platit zdravotnu.

jeanne14
autor
25. okt 2017

@iwanka222 ďakujem 😉

evittam
25. okt 2017

@ferala
@iwanka222 Nemate vôbec pravdu.
@jeanne14 Zy so normalne na MD a po skončení MD nastupis ma RD. Nikam sa nemusis ist hlasit. Jedine teda ak mas narok na podporu tak po MD, RP napisat na otca dietata a vycerpat podporu-na tu mas nárok do roka od skončenia PP-cize v tvojom prípade do 31.10.2018.
MD mas do 14.4.2018.😉

evittam
25. okt 2017

@iwanka222 Prepac, ale dávno som nečítala také "dristy". Prečo radis ked o tom nic nevieš a zavádzas?! Zakladateľka je na MD -nikto jej žiadne odvody neplatí (pocas MD nikomu nikto odvody neplati ani ked PP trva) na MD bude normalne ako som už napísala vyssie.

evittam
25. okt 2017

@iwanka222 A ziadne hlasenie na UPSVaR pokiaľ bude na RD. Matka na RD je poistencom štátu.

jeanne14
autor
25. okt 2017

@evittam aha .. čiže vlastne na upsvar vôbec nemusím ? .. viem len ze musím podať prihlášku do soc.poistovne .. na účely dôchodkového poistenia z dôvodu starostlivosti o dieťa .. ale ďalej kam netuším .. automaticky mi stat zaplatí zdravotné poistenie ??? Nemusím to teda nikde nahlásiť ze uz nie som zamestnaná ???

evittam
25. okt 2017

@jeanne14 Ty budes stale na MD. Po MD sa prihlasis na SP na dochodkovecako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov. No a bud požiadas o RP a budes na RD alebo najskor vycerpes podporu ak na nu mas narok a potom RD. RP na otca dieťaťa. Cize bud budes nezamestnana vedena na UPSVaR a dostávať podporu alebo na RD.

jeanne14
autor
25. okt 2017

@evittam super ! Ďakujem veľmi pekne 😉

evittam
25. okt 2017

@jeanne14 Rado sa stalo.😉

brunettka89
25. okt 2017

@evittam ahoj prosím ťa spýtam sa ťa aj ja, ja mám zmluvu do 9.3.2018, termín pôrodu mám 9.5. 2018, mi tam vzniknú nejaké cca 2 tyzdne nevykryte kým pôjdem na MD, mám sa vypísať na tie dva týždne na PN? A tiez mám teda nárok na podporu do 9.3. 2019? Ak mám odrobne 4 roky v kuse, ale len na polovičný úväzok...tiež mi tam teda vzniká ten nárok na podporu? Ďakujem za info

evittam
26. okt 2017

@brunettka89 Ano, išla by som na PN a ano máš nárok na podporu.

ferala
3. nov 2017

@evittam fakt? Vidíš a ja som myslela, že sa musí ísť hlásiť aj na úrad práce. No som už aspoň múdrejšia. Neviem, prečo som si to myslela

lusitam
4. nov 2017

Ahojte, poprosím o informáciu, k 6.1.2018 mi končí RD (po 2detoch)do práce už nastúpiť nemozem, tam mi zmluva konci 31.12.2017, teda od 1.1.2018 ss musí evidovať na úrade práce, z čoho sa mi bude ratat, môžem si nejako vybaviť vyššiu podporu? Ďakujem a radu

evittam
4. nov 2017

@lusitam Akoze ti konci zmluva 31.12.2017? Si mala taku dlhu dobu urcitu?

evittam
4. nov 2017

@lusitam Pokial skončíš ako pises tvoja podpora bude pocitana z príjmu pred MD. Teda ak si nepracovala pocas RD napr.na dohodu.
Zariadit si max.podporu da len tak ako to tu stále piseme dookola.

nanycka
4. nov 2017

@lusitam mozem sa ta opytat,po skonceni rodicovskeho prispevku nemam narok na podporu?

evittam
4. nov 2017

@nanycka Tvoj PP trvá? Ak nie kedy skoncil, ako dlho di pracovala pred MD-splnas podmienky nároku na podporu?

nanycka
4. nov 2017

@lusitam kedy sa vypocitava podpora v nezamestnanosti z prijmu pred materskou??rodicovska dovolenka mi konci 15.5.2018 a ja som ratala s tym ze ukoncim pracovny pomer a budem poberat podporu vyratanu z platu pred materskou😱

evittam
4. nov 2017

*si

nanycka
4. nov 2017

@evittam ano moj pracovny pomer trva a preds nastupom na metersku som pracovala 4,5 roka v tej istej firme...

nanycka
4. nov 2017

Prepac @lusitam chcela som sa pytat @evittam 😊

evittam
4. nov 2017

@nanycka No veď ak si pocas RD nepracovala nikde-ani na dohodu, tak podpora sa ti bude pocitat z prijmu pred MD. Ale mozes si zariadit aj max.podporu pokial tvoj PP trva.

nanycka
4. nov 2017

@evittam ok super a ako sa to zariaduje ?

evittam
4. nov 2017

@nanycka Je to tu pomaly v každom druhom príspevku, diskusii je tu o tom "mraky". Tak ešte raz:
Dohoda o skončení PP tak aby si vycerpala 1-2dni dovolenky,ostatnu ti preplatia. Teda ak si si necerpala dovolenku medzi MD a RD. V tvojom pripade dohoda o skončení PP k
16.-17.5.2018.

nanycka
4. nov 2017

@evittam kde si to najdem,