Materská a založenie živnosti

arcttica
28. mar 2017

Ahojte potrebujem poradit ak by niekto vedel. Momentalne som zamestnana na dobu neurcitu, v juni nastupujem na matersku a chcela by som si teraz este k tomu zalozit zivnost. Otazka teda znie: mozem pocas materskej fakturovat zo zivnosti a ake idvody budem platit? Matersku budem poberat iba zo zamestnania. Dakujem 🙂

3009
28. mar 2017

@arcttica zavolaj si na Soc. poisťovňu a oni ti povedia.

zalka
28. mar 2017

@arcttica môžeš pracovať počas MD na živnosť, žiadne odvody nebudeš platiť .
Nakoľko teraz si poistená ako zamestnanec, a ak otvoríš živnosť tak odvody do ZP môžeš mať v takom prípade prvý rok nulové, aj nasledujúci rok pokiaľ budeš na MD. A odvody do SP a platia až po podaní danového priznania, a splnení určitej výšky príjmu

majusqa77
28. mar 2017

len pozor, zdravotka ma tiez rocne zuctovanie. Takze ked si nastavis preddavky na 0, urcite ti vyjde potom nedoplatok

zalka
28. mar 2017

@majusqa77 lepšie malý nedoplatok ako veľký zdanený preplatok.
Pri mamičkách na MD, RD sa platia odvody do ZP zo skutočného príjmu nie z minima ako je to u iných SZCO.
Preto je lepší nulový preddavok môj názor, ako platiť odvody a príde zdanený preplatok, a tú daň už človek späť nedostane ... ako kedysi.

majusqa77
28. mar 2017

@zalka jo, len s tym treba pocitat. Lebo vela je potom prekvapenych...

zalka
28. mar 2017

@majusqa77 súhlasím, práve som riešila DP jednej pani,
ked som jej povedala aká dan a aké odvody jej výjdu skoro skolabovala a dáva odklad, do júna nazbierať treba peniaze, a ešte mi hovorí ale ved mi hovorili že prvý rok som od odvodov oslobodená . Tak vysvetlujem že to je dan nie odvody .. 300e odvody do ZP prídu ešte len v septembri 150e.
To je tak, ked sa podniká na DIČ popri zamestnaní a neodkladá sa bokom 17% príjmu 🙂 od tohto roka stačí 12% odkladať ( hurá 60% paušál)

majusqa77
28. mar 2017

@zalka ved prave, tiez mam tu skusenost. Hlavne ked ma niekto zivnost popri md alebo rd, fakturuje plny prijem a potom je v soku z dani a zdravotky....

zalka
28. mar 2017

@majusqa77 ale zase občas aj menej výjde ako je minimum to je moja skúsenosť ..

evittam
29. mar 2017

@3009 Tam ti povedia velke nic. Ale zase cest vynimkam.😉

arcttica
autor
29. mar 2017

@zalka @majusqa77 ďakujem veľmi pekne

arcttica
autor
29. mar 2017

@zalka @majusqa77 ešte otázka, stačí mi nahlásiť živnosť na zdravotke, na sociálke nemusím oznamovať nič?

zalka
29. mar 2017

@arcttica áno, stačí
zo SP nič nemáš

arcttica
autor
29. mar 2017

@zalka Ďakujeeem 🙂