Materská dovolenka. Ako je to vo svete?

kili
7. jan 2009

nedávno mi v jednej téme jedna budúca mamina napísala, že v Španielsku je materská len 10 dni, čo ma fakt šokovalo. To už že nechcú, aby porodila cez obednú prestávku 🙄 😠
Ako je to presne inde vo svete? stále nadávame na Slovensko, tak nech vieme presné informácie. Ste tu všade možne po svete, tak sem vaše zistenia, skúsenosti... 🙂

bihan
8. jan 2009

Prečo nemáš nárok na materskú? robíš na čierno alebo bez zmluvy alebo ako? Lebo v opačnom prípade mi to príde ako pekná kravina, aby matka mala nárok na 10 dní strávených so svojim dieťaťom. Veď len pri obyčajnej chrípke sú ľudia PN týždeň.

kitty68
8. jan 2009

no pokud nemas narok tak si to muzes vyridit hned

prasiatko30
8. jan 2009

nie staci pracovat na zivnostensky list - autonomo - to si osoba mimo zakona 🙄 - ak ochories a nemozes pracovat tak dostanes smiesnu pn velmi nizku - ani to neviem ci ju vobec dostanes a z materskou nieco poobne 😠

etuska
8. jan 2009

Baby,kt. ste v UK-dostali ste niektora Sure Start Maternity Grant tych 500 libier?

caira
8. jan 2009

etu: my nedostali nic..ani nevim, ze se neco take dava..

Jinak ja do prace zpet nesla, jak jsi rikala, na skolku nemam, tolik jsem denne ani nevidelala, hlidani nemam ( tchyne hodna, ale ne moc sikovna co se pece o deti tyce} takze jsem proste doma, holt se musim uskromnit, je to znat, kdyz clovek prijde o tech 400a neco co jsem mela materskou..ale ted mam v CR rodicak, takze z toho budu platit letenky atd takze v tom zase usetrime..ale suma sumarum nic moc.. jeste si ted musime zazadat o nejake ty danove ulevy ci co a investovat tech 200 liber od statu...

mywiel
8. jan 2009

Vo Svajciarsku 3 mesiace a platia 80% z vasho posledného platu.

vroni
8. jan 2009

Rakusania 16 tyzdnov plny plat, potom maximalne 36 mesiacov cca 450 euro mesacne + 150 rodinne pridavky + druhy a treti rok dotacia od mesta (od 0 do 300 euro mesacne) Podmienkou na vyplacanie 36 mesiacov rodicovskeho je, ze sa vystriedaju obidvaja rodicia, inak maximalne 30 mesiacov. Dlzka poberania rodicovskeho je volitelna, ak si zvolim kratsie poberanie, dostanem mesacne viac (ale kratsie, jasne)

janulka7
8. jan 2009

prasiatko30, rok som robila ako zivnostnik a teraz len tak na cierno. lebo pokial nerobis viac ako 6 hodin denne v praci tak nie je povinnosti aby ti zamestnavatel dal zmluvu. ja mam dve prace a v jednej som 4h a v druhej 3 takze nemam narok. 😖 takze hned po porode sup ho nazad doprace. spaniely to maju hrozne sproste. ale neda sa nic robit. ved aj preto maju velmi nizku porodnost.

zanett
8. jan 2009

Cairo, jen tak pro zajimavost: a kolik u vas v Readingu stoji skolka denne? Pokud stoji vic, nez by sis vydelala, tak to je bud nejaka luxusni skolka, nebo jsi mela neuveritelne nizkej plat (pracovala jsi tusim v Lush, ze? Chapu, ze extra placeny to tam asi nebylo, ale pokud stoji skolka £10 - £40 za den - jak to tu nekdo psal - tak to si snad denne vydelas, ne?...myslim full time...Sice je fakt, ze by ti potom ani tak asi moc nezbylo, kdybys mela vydelavat jen proto, aby sis mohla dovolit childcare...)...

etuska
8. jan 2009

Zanett-niekedy sa to fakt neoplati-ked neberies so uvahy len financie,ale aj stresy okolo toho,kam s dietatom ked je chore,cestovne a pod.

U nas v sukr. skolke pytali 23 libier na den a zhodou okolnosti som si tam davala ziadost do zamestnania-vzali ma,ale dali my len min. mzdu-tzn. ze by som zarobila menej ako by som dala za tu skolku,keby tam dcerka chodila 😒
tvrdili mi sice,ze nieco mi vratia na daniach,ale kolko a za aku dlhu dobu to mi nikto povedt nevedel,tak som to odmietla.

adoracion
8. jan 2009

Zda sa mi ze aj vlada nieco prispieva na skolku v anglicku len neviem kolko a od kolkych rokoch a kym budem cakat na ten prispevok tak uz snad pojde aj na strednu...

luciauk
8. jan 2009

adoracion, vláda platí 12,5 hodiny škôlku deťom od 3 rokov, od 4 nastupuje do školy. takže nič moc.
na súkromnú alebo baby sitting môžeš dostať preplatok od councilu ale len ak máš nízky príjem. je to o ničom.

etnička, dostávajú to ženy, čo pracovali a poberali dávky. my sme dostali len 250 librový voucher pre dieťa, vieš čo myslím.

etuska
8. jan 2009

Adoracion-presne ako pise Lucia-su to vacsinou statne skolky 12,5 hodin tyzdenne,ale musis do vybavit dost skoro,lebo je tam natresk.
My sme dali dcerku od 4-och rokov do "Reception class"(3 hod. denne-od 9-12:00)-je to nieco ako predskolska priprava,decka chodia do zakl. skoly normalne v uniformach 🙂 Inac ten nastup do skoly je rozlicny v jesnotl, castiach UK.Tusim v Anglicku a Skotsku ti vezmu dieta do P1(1.trieda) ak dosiahlo vek 4 roky do 1.septembra,tu v Sev. Irsku musi mat 4 roky do 1.jula,aby mohlo ist do skoly-P1

adoracion
8. jan 2009

No tak to sa ma netyka ja som uvazovala o pre school nurseries ak by som nastupila do prace po materskej a tam sa fakt plati 40 libier tyzdenne aspon tu.

kitty68
9. jan 2009

no do tech preschool se normalne bere od 2 let a plati se kolem te 20, ale do tech nursery berou i mladsi, ale je to drazsi kolem tech 40

kivec
9. jan 2009

Ahojte
Ja prave tiez riesim dilemu, kam dat dietatko, ked pojdem do prace. Zijem v UK, materska mi konci koncom marca. Takze sa mi to uz riadne krati. Zistovala som si ake su tu moznosti child care. Najviac sa mi pozdavaju childminders ale tiez je to okolo 20£ na den. No a ked som to pocitala, keby som robila full time a platila full time childminderku, pol mojej vyplaty by bolo hned fuc, to by som vlastne na tom nebola financne lepsie ako teraz na materskej a este by som bola cely den bez dcerky. A to ked si este predstavim, ze ona by bola cele dni s niekym uplne cudzim, tak mi je do placu. Vobec neviem, co robit. Kitty, ty si spominala, ze robis nocne. Ako to potom zvladas cez den po nocnej? Asi si vela nepospis. Ja som tiez uvazovala, ze si budem hladat pracu na nocne. Len si to neviem velmi predstavit, kedy dospat tu nocnu. Ako to robis ty?

cvika
9. jan 2009

Neviem ci uz niekto pisal ale v irsku je materska pol roka a mozes si vziat 16 tyzdnov neplatenu matersku...k materskej dostavas child benefit a este nieco kvartalne do 6 rokov dietata

cmulinko
9. jan 2009

V irsku je platena materska 24 tyzdnov...min je 210eur a max 280eur tyzdenne -zavisi od toho kolko dane si zaplatila minuly rok.Po platenej materskej mas narok na dodatocnu matersku 16 tyzdnov,ale ta je uz neplatena,ale musia ti drzat miesto.child benefit je mesacne 166eur na 1 dieta a kazde 3 mesiace dostavam aj child supplement co je 270eur trojmesacne.momentalne je situacia v Irsku taka,ze zeny bojuju za 1 rok materskej....dufam,ze sa to splni,lebo aj nase druhe babo je na ceste 😵

marika80
9. jan 2009

no ja ked som mala malu v UK tak som mala narok len na 6 mesiacov 😠 , a zvysovalo sa to potom na 9 a teraz je to rok. Dost malo, a jasle ,skolky drahe. No uzas. Asi len nejaku au-pair z Ruska 😀

mywiel
9. jan 2009

Este som zabudla porodné je 1000CHF a pridavky na 1 dieta je mesacne 180CHF.

etuska
9. jan 2009

Marika-oplati sa mat,ak chcete byt dlhodobejsie v zahranici deticky za sebou a potom si zohnat nejaku fajn au pair-napr. aj zo Slovenska 🙂

marika80
10. jan 2009

No etuska, slovenka by mi asi za tie prachy nerobila, ked sa moze zamestnat aj niekde inde.

etuska
10. jan 2009

ano,moze,ale sama asi vies ake to je ,ked pride mlada baba do sveta a nevie dobre jazyk.Ja som napr. Aj vedela celkom slusne a aj tak som pracovala ako au pair-malo to aj svoje vyhody-sice som zarobila malo,ale mala som ubytko,stravu a mohla som chodit do skoly a zdokonalovat sa v anglictine-co bolo vtedy pred desatrocim mojou prioritou 🙂

etuska
10. jan 2009

..ale este lepsie je mat asi "live out " au pair-bud nejaku miestnu studentku,kt. nemoze este pracovat ako childminder-ka,alebo babu,kt. byva niekde inde-resp. "share-ovat" au pair s inou rodinou.

My si zatial vystacime aj samy,kedze sa pri dcerke striedame,len tak premyslam do buducnosti....
Lebo napr. childminder je fajn,ale ked ma viacero deticiek a to tvoje ochorie,aj tak musis s nim ostat doma