Materská dovolenka. Ako je to vo svete?

kili
7. jan 2009

nedávno mi v jednej téme jedna budúca mamina napísala, že v Španielsku je materská len 10 dni, čo ma fakt šokovalo. To už že nechcú, aby porodila cez obednú prestávku 🙄 😠
Ako je to presne inde vo svete? stále nadávame na Slovensko, tak nech vieme presné informácie. Ste tu všade možne po svete, tak sem vaše zistenia, skúsenosti... 🙂

cervenaciapocka
7. jan 2009

V USA su tusim len necele dva mesiace, mozes ostat dlhsie, ale dalej ti uz neplatia, a NEDRZIA MIESTO. 😠

kitty68
7. jan 2009

v uk je rok

jestli to nemyslela tak ze placena od zamestnavatele

tady zamestnavatel plati 6tydnu, 33 tydnu dostavas od statu a pak muzes jit zpet do prace nebo sedet doma tech zbylych 13 tydnu zadarmo 😉

dale si muzes vybrat 13 tydnu neplaceneho volna do 5ti let ditete

misto by ti meli drzet 2 roky, ale toto nevim presne, tak bych ruku do ohne za to nedala

kili
autor
7. jan 2009

no ja presne práveže neviem, ako to myslela, pýtala som sa podrobnosti, ale do tej témy už nezavýtala, tak som založila novú, nech sa to sem všotko spíše 🙂
no a potom si možno budú budúce mamičky vyberajú krajinu, do ktorej chcú ísť aj podľa toho 😀

etuska
7. jan 2009

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

Kili-toto plati pre UK-hodila som len link v anglictine,presnejsie infosky musim nastudovat-zatial sa ma to totiz netyka,ale tiez ma zaujima kolko mozem dostat 😀

Pise sa tam akurat o "Maternity Allowance"-ta sa vyplaca cca 117 libier tyzdenne,alebo 90% z platu po dobu max. 39tyzdnov.

Pise sa tam aj o "Statutory Maternity Pay"-ale to som este nestihla nastudovat 😅

zuzana76
7. jan 2009

kili, moja sestra zije v spanielsku a teda je na materskej, je tam urcite viac ako 10 dni, ale mozno nie vsetci to dodrziavaju a ked si chce ta dotycna udrzat dobre miesto, tak sa musi vratit ked to vyzaduje zamestnavatel, neviem teraz presne kolko mesiacov tam je materska, ale urcite aspon 3 mesiace, hoci moja sestra bude doma dlhsie.

etuska
7. jan 2009

adoracion • 1d • 3. jan 2009 o 22:45

platena maternity leave je 39 tyzdnov cize 9 mesiacov a neplatena dodatocna je 13 tyzdnov

Kopirujem z temy o socialnom systeme v UK v casti "Paragrafy"-tam je viac infosiek ohladom materskej v UK

kitty68
7. jan 2009

etuska z tech 39 placenych tydnu je prvnich 6tydnu 90% z platu a tech dalsich 33 tydnu je tech £117 a to je ta statutory maternity pay

maternity allowance je pokud si nepracovala a to dostavas jen tech £117 po dobu 39 tydnu a zazadas si o ne na job centru 😉

adoracion
7. jan 2009

V UK to je fakt len jeden rok dokopy dokedy su ti povinni drzat tvoje pracovne miesto. Myslim si ze je to malo hoci da sa potom dieta dat do nejakej tej skolky s poplatkom cca 40 libier na den takze pri lepsie platenom mieste zarobite za den zhruba 15 libier tak asi je lepsie ostat po skonceni tych 9 mesiacov na tax kreditoch a child benefite ked tak premyslam 🙂

etuska
7. jan 2009

Kitty-dik za upresnenie 😉

adoracion
7. jan 2009

a samozrejme hlavne doma s dcerkou kedze si myslim ze devetmesacne dieta samostatne asi nebude aby si poradilo

etuska
7. jan 2009

adoracion 😕

etuska
7. jan 2009

myslela si to tak,ze planujes byt s dcerkou doma aj potom?

etuska
7. jan 2009

Pokial poberas pocas tych 39 tyzdnov matersku,dostavas zaroven aj benefity,ze (teraz je to 20 libier tyzdenne na 1. dieta ) ,ale tiez dostane aj partner/manzel WTC a CHTC-alebo nie? 😕

kitty68
7. jan 2009

no ja js se ted vratila zpet do prace na part time delam nocni takze to mam ze 3 noci delam a 6 mam volno, ty 3 noci hlida tatinek 🙂

o tech 2 letech drzeni mista rikala moje sefka kolegyni, ale sefka je ted taky na materske, mela by se vracet v unoru tak se ji na to zeptam

etuska
7. jan 2009

no ,ja som sa bola pytat v sukr. skolke na nasej ulici-plati sa 23 libier na den.

kitty68
7. jan 2009

jj benefit dostanes nezalezi kolik vydelas, ale ten wtc ten je zavisly od prijmu, vim ze to dela 4 clenne rodine 16 tis. rocne

etuska
7. jan 2009

ale viem,ze to zalezi od mesta,regionu....

kitty68
7. jan 2009

no u nas ve skolce berou taky £20 na den, ale je to az od 2 let, jinak ti vezmou i mensi deti, vim ze holky davaly do skolky a platily od tech £40 nahoru

etuska
7. jan 2009

kitty-myslis CHTC + WTC,alebo aj spolu s Benefits?
Nam zatial vyplatili spatne za 4 mesiace Benefits.WTC + CHTC este nemame-ratam ,ze tak o 2 mesiace a podla kalkulacky,kt. je na nete nam vyslo cca 3 500 libier rocne 😕

etuska
7. jan 2009

to sa mi zda dost vela 😕

adoracion
7. jan 2009

No aj 100 libier na tyzden je dost ked mas zhruba 200 za tyzden. Ja na tax kredit cakam uz styri mesiace tak dufam kym prestanem poberat matersku tak sa aj dockam. Ja neviem mam velmi rada svoju pracu vazne uvazujem zebys om isla pracovat ale neviem si predstavit kde dam malicku. Jedine zeby moj manzel ostal doma ale prislo by mi to take divne no musim nad tym este pouvazovat.

etuska
7. jan 2009

pred porodom musis mat odpracovanych v UK len 26 tyzdnov?-neviem ci som to nedoplietla,aby som dostala Maternity Allowance

etuska
7. jan 2009

Adoracion-kde pracujes?Ja som v skolstve 😉

adoracion
8. jan 2009

Mne teta v telefone povedala ze dostanem 61 libier child kredit a 13 taz kredit na tyzden a mala som prijem 15708 . Strastne vela anglicanok zije len na benefitov a mam pocit ze pri viacerych detoch im to vyjde viac ako pracujucim slovakom v tovarni pet dni po dvanast hodin!!!!!

kitty68
8. jan 2009

no nam to vyslo na £10 tydne, takze ani nezadam 😠 , ale zkusim v dubnu a uvidim

takze ten benefit dostanes jak se mimo narodi, dostanes formular, ten posles na revenue a hotovka, trvalo jim to teda asi tak ty 4 mesice, ale dostala js to vyplacene zpetne, to pobiras do 16 let ditete

ten chtc a wtc je od toho kolik vydelate dohromady s manzelem

adoracion
8. jan 2009

nie etuska na maternity alowance nemusis mat odpracovane nic to je pre tych ktory nemaju odpracovane nic berie sa to v job centre 26 tyzdnov musis mat odpracovanych pre maternity pay co ti platia v praci ale az na tych prvych sest tyzdnov to vyzera rovnako 115 libier na tyzden.

kitty68
8. jan 2009

musis mit 26 tydnu u jednoho zamestnavatele, pred 25 tydnem tehotenstvi, tzn. ze nesmis praci zacit tehotna

adoracion a na part time jsi neuvazovala?

my delame ve stejne firme, takze ja pracuju v jeho off dnech

adoracion
8. jan 2009

no ja mam teraz velmi dobru pracu ktora ma bavi a mam fulltime cize mam presne stanovenu pracovnu dobu aj tak moj muz je celkom schopny ale ja by som asi nemohla takto pracovat od polstvrtej do polnoci s tym ze moje dieta je doma a potrebuje ma

adoracion
8. jan 2009

fakt je to take tie 2 roky rok a pol urcite mama by mala byt s dietatom doma tych osem devet mesiacov je fakt malo este ze som isla na matersku az tri tyzdne pred porodom 🙂

kitty68
8. jan 2009

no to ja mam tu vyhodu v te nocni, slo se mi s klidnejsim svedomim, ze v noci spi 😔

a nemohla bys treba pracovat z domu? nektere holky to tak delaly ze na par hodin sly do kanclu a pak z domu

u me to bohuzel nejde