Materská po 3 rokoch. Čo k tomu potrebujem?

tatianka
11. feb 2007

Ahojte, som tu nova. Chcem Vas poprosit o radu. V juni mi konci rodicovsky prispevok. Moja dcera bude mat tri roky. Kedze som studentka na VS, chcela by som zostat s nou doma az kym neskoncim skolu. Je chvalabohu zdrava, takze viem ze asi na plateny rodicovsky prispevok do 6 rokov nemam narok.
Chcela by som sa spytat, kam sa mam obratit, ked si chcem predlzit rodicovsky prispevok do 6 rokov (neplateny). Na aky urad, co k tomu potrebujem.Dakujem a prajem pekny den 😉

zuzu13
11. feb 2007

Tatianka pravdepodobne na Soc. poisť. 😀

simonko
25. apr 2007

tiez by som chcela zostat s malym este doma...ale on je bohuzial aj chory...mate s tym skusenosti?aka zavazna musi byt choroba,aby to urad schvalil???

bibinka
27. apr 2007

simonko- to musí byť dieťatko s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. toto ti vypíše pediatrička a formulár si môžeš vyzdvihnúť na sociálke.

expertka8
27. apr 2007

Ako je to s nárokom na predĺženú rodičovskú dovolenku do piatich rokov dieťaťa?
Pokiaľ nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, a pokiaľ sa na Vás vzťahuje Zákonník práce a nie osobitný predpis (napr. v prípade policajtiek), prípadne ak ste nezamestnaná, či SZČO, predĺžená rodičovská dovolenka neexistuje.
Ak sa rozhodnete ostať s dieťaťom doma po skončení nároku na rodičovskú dovolenku, môžete zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno. Zamestnávateľ však nie je povinný Vám toto poskytnúť, je to len vecou dohody. Pokiaľ Vám neplatené voľno zamestnávateľ neposkytne a chcete ostať s dieťaťom doma napriek tomu, je potrebné požiadať o skončenie pracovného pomeru, a to buď dohodou (opäť je to na dohode so zamestnávateľom) alebo dať výpoveď (plynie výpovedná lehota).
Štát po stanovenom veku dieťaťa (pozri kapitolu o rodičovskom príspevku) neposkytuje rodičovský príspevok. Pokiaľ je splnená celodenná osobná starostlivosť o dieťa (dieťa nemôže byť umiestnené v škôlke), platí štát za osobu osobne sa starajúcu o dieťa do 6 rokov verejné zdravotné poistenie.
Štát platí tiež poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku za predpokladu, že táto fyzická osoba nie je povinná platiť poistné na starobné poistenie a na invalidné poistenie sama a nepoberá invalidný dôchodok. Na uvedené poistenia je však potrebné sa v Sociálnej poisťovni prihlásiť.

biela.pani
3. jún 2007

Ahojte, bola som sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni, tam mi povedali, že potrebujem súhlas zamestnávateľa. Tak som išla do práce a tam mi povedali, že oni nič také nedávajú, lebo mi to vraj zakázať nemôžu. takže som dokopy nič nevybavila. Píšete tu o prihlásení v Soc. poisťovni, to sa tam treba nahlásiť v mieste bydliska, alebo tam, kde spadá zamestnávateľ? Díky

natana
3. jún 2007

simonko ja som tiež odišla z práce späť na neplatenú rodičovskú. lebo tá komisia čo schvaluje tie žiadosti ti neuzná bežne ochorenia. dieta by muselo mať nejakú závažnú poruchu alebo chorobu. moja bola nonstom chorá (priedušky)na ATB, ale to nikoho naurade nezaujíma. keby bola ťažky astmatik, tak možno by nám to priznali 😒
ale ja som medzitým už 10mesiacov pracovala, preto ma v poisťovniach prehlasoval zamestnávatel (ale zle ma prehlásil tak som to ešte polroka dávala v sociálke do poriadku)

vesi
8. jún 2007

ja som bola na predlženej MD, ak nieje dieťa choré dá sa to aj tak. len nebudeš dostávať peniažky, ináč sa ti to normálne ráta do odprac. rokov. požiadať o to musíš v zdravotne poisťovi. dá sa to do 6 rokov dieťaťa.

bubca
8. jún 2007

ja som mala predľžené obe,tiež stačilo skočiť do zdravotnej,tam som podpísala papiere,že sa budem starať o syna sama,že nebude chodiť do škôlky a bolo.inak,teraz už môže chodiť drobec do škôlky,aj keď si oficiálne doma,len tam nesmie byť dlhšie,ako štyri hodiny denne.tak mi to povedali v zdrav.poisťovni.

janazuza
14. aug 2007

Ja som na predlženej rod. dovolenke- platenej . Ci ste na platenej , alebo neplatenej, treba sa nahlásiť na zdravotnej poisťovni a na sociake- dôchodkové, aby ste mali platený( ak mate) aj 2. pilier v dôchodkovom poistení.
Vesi neviem ale, mne sa zda ,že sa to nepočíta do odpracovaných rokov( počíta sa asi len 6 mesiacov).
Bubca ja som dostala iné informácie, ak podpíšeš starostlivosť o dieťa tak nesmie do škôlky ani na 4 hodiny( môže ale len do súkromnej, ktorá nema dotáciu od štatu.

som
4. okt 2007

ja sa prave snazim zorientovat, 6.12 mi konci materska a nerada by som nastupovala do prace pred Vianocami, ako vychodisko mi pripada neplatene volno/odvody aj vtedy plati stat?/, alebo vybavit si matersku pri nepriaznivom zdravotnom stave dietata, dufam, ze pri znizenej imunite a opakovanych spastickych bronchitidach by to preslo, ale v tom pripade, ak by sa to podarilo, by som to uz urcite potiahla do jari...nevedeli by ste mi poradit, ako a kde si to treba vybavovat?alebo ake ine by som este mala moznosti? dakujem za vsetky rady

alex21
5. okt 2007

pri neplatenom volne ti štát neplatí odvody. Musíš si ich zaplatit sama.
A čo sa týka predlženej materskej skusenost nemam ale myslím že ti to musí schválit posudková komisia na základe odporučania lekára. A asi si bude treba podať žiadosť v sociálnej poistovni. Skus sa najprv opýtať tam.

matej
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
3. dec 2008

myslíš, aby posúdili jeho zdravotný stav a aby si mala nárok aj nadalej na rodič.príspevok??? Tak to sa vybavuje na UPSVaR a ide o potvrdenie, že ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom. No treba sa možno spýtať aj detskej lekárky, či ti takéto niečo potvrdí. NO a trvá to nejaký čas, kým sa to vybaví.

Inak som písala teraz v teme, "čo treba vybaviť po ukončení RD", aká je možnosť byť aj nadalej poistencom štátu.

No tomu nechápem, čo si písala, že si na predlženej RD a nič nedostávaš. To myslíš rodič.príspevok??? a pritom až teraz bude mať dieťa 3roky????? Nerozumiem. ☹

matej
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
3. dec 2008

je už o vybavovaní toho dlhodobo nepriazn.zdrav.stavu dieťaťa písané viac. skús pohladať. vraj čím viac lekárok (nestačí len pediater) to potvrdí, tým väčšia šanca, že to revízny lekár na UPSVaR odobrí.

zlatat
4. dec 2008

gapa, chcem sa ťa spýtať, tie lekárky majú dať potvrdenie na nejaké špeciálne tlačivo, alebo stačí len priložiť správy od odb. lekárov?
Síce mne RD končí až v októbri 2009, ale idem pre malého vybavovať preukaz ZŤP, tak zháňam infošky. Malý má celiakiu, zníženú imunitu, je často chorý, tak mi to snáď prejde a schvália mi potom platenú predĺženú RD.

gapa
4. dec 2008

Zlata,
pozri tlačivo
Ziadosť o posúdenie zdrav.stavu
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

danielahamar
30. apr 2009

Ahojte, ja som teraz s malým na predĺženej rd a mal diegnózy - časté infekty H a D dýchacich ciesť, ekzém, a alergiu na bielko a odsúhlasili nám to, len mám jeden problém, kt. neviem vyriešiť, chcem ho dať na 4hodky do škôlky, na čo máme nárok, ale neviem ako ďalej postupovať, ako vyplniť papiere a tak 😨

ikke
29. máj 2009

alicka1113 • Dnes o 21:49
Ahojte maminy, vedeli by ste mi poradiť, či je možné si predĺžiť ešte po 3. roku RD aspoň na rok tak, aby štát platil aspoň odvody, hoci by som nedostávala rodičovský príspevok? Som počula, že sa niečo také dá. Syn je zdravý, takže by to nebolo na základe zdravotného stavu. Ďakujem za rady.

gapa
29. máj 2009

ikke,
v zamestnaní sa to síce nedá, no ak sa aj nadalej budeš osobne o dieťa starať a máš podanú prihlášku na soc.poistovni, tak aj po dovršení 3-och rokov môžeš byť nadalej poistencom štátu na dôch.poistenie a aj na zdrav.poistnie. No na zdr.poistovnu treba zájsť, ak si nezamestnaná ale vlastne aj v prípade, ak ti povolí zamestnávatel čerpať neplatené volno.

Na ZP budeš poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, čo asi budeš podpisovať.

alicka1113
29. máj 2009

Idde, vďaka za nájdenie témy. Po materskej budem nezamestnaná, lebo počas materskej mi skončila pracovná zmluva a vtedy už ich ďalej nepredlžovali. Takže potrebujem to nahlásiť na sociálku a do zdravotnej a dá sa to? Ako dlho dopredu to treba začať vybavovať?

gapa
29. máj 2009

alicka,
nemáš v nicku údaje. NO záleží kedy presne si nastupovala na MD a kedy ti končil prac.pomer. Podávala si si vôbec sama prihlášku na soc.poistovnu podla svojho bysliska po ukonční prac.pomeru, resp. po pôrode???
To je podstatné! potom už len zájdeš do ZP do 8dní od ukončenia poberania rodič.príspevku, nič viac. No v SP treba mať tú prihlášku!!!

alicka1113
29. máj 2009

Gapa, teraz som asi dostala infarkt. Pôrod som mala 8.8.06 a prac. pomer mi skončil 31.7.06. Žiadnu prihlášku na soc. poisťovňu som si po skončení prac. pomeru nepodávala, pýtala som sa na to ešte v práci na pracovnom oddelení a tam mi vraveli, že nič už nepotrebujem vybavovať. Teraz sa s tým čo dá spraviť? a čo z toho plynie, že tú prihlášku nemám?

gapa
29. máj 2009

alicka,
ak si nastupovala na MD do 31.7.06 (nenapísalal si dátum), tak ako prihláška sa ešte bralo nahlásenie zamestnávatela o nástupe na MD/RD. No podla mna, ak si ukončila PP, tak tým, že ťa odhlási zamestnávateli zo SP aj skončilo to poistenie. No to ti netvrdím na 100% (postupy jednotlivých pobočiek SP nie su jednotné). Ak by to bolo tak, tak od 1.8.06 nie si dôchodkovo poistená štátom, no ber to zatial s rezervou.

Najlepšie si čo najskôr zájdi/zavolaj na SP a zisti si, či si dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. A ked tam pôjdeš, tak si zober kopiu rodného listu dieťaťa. Ak by si nebola, tak si treba dať hned prihlášku aj s prílohami (jednou z nich je aj RL dieťaťa). Spätne sa to však nedá. Urob si však kopie (alebo vypíš 2x) a nechaj si potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, nech máš doklad o tom.

alicka1113
29. máj 2009

Gapa, na MD som nastupovala v 14.6.06, teda 6 týždňov pred termínom pôrodu. Takže zavolám do sociálnej poisťovne a stačí sa spýtať, či mám dôchodkové poistenie? A ak nie, čo to znamená? Musím si potom niečo doplatiť, či mi to nezapočítajú do dôchodku, či čo? A nebolo sa treba zahlásiť aj na úrad práce? Prepáč, že sa pýtam ako hotentot, ale mám z toho úplný chaos, vôbec sa v takých papierovačkách nevyznám.

gapa
30. máj 2009

alicka,
s úradom práce to nič nemá. No podla vyjadrenia terajšieho ak by si nebola dôch.poistená, tak sa ti to nezaráta do dôchodku. ☹ Ak by to bolo tak, treba potom rýchlo ešte podať prihlášku aspon na tých pár mesiacov a teda aj pre prípad, že nedáš dieťa do škôlky ani po ukončení poberania rodič.príspevku, budeš sa on aj nadalej osobne starať, takže môžeš byť aj nadalej poistencom štátu, ked už budeš mať podanú prihlášku na SP. Potom len treba zájsť na ZP.

alicka1113
30. máj 2009

Gapa, veľmi pekne Ti ďakujem, si ma dobre zorientovala, pôjdem to teda pozisťovať.

babula90
16. feb 2010

Babenky, potrebujem poradiť, chcem si predlzit rodicovsku do 4 rokov veku dietata z jeho zdrav.dovodov, co vsetko musim zacat vybavovat, je s tym vela vybavovaciek? Robim v statnej sfere, zamestnavatel s tym nema problem.
Ma s tym niekto skusenosti?
Dakujem za vsetky rady.

ikke
17. feb 2010

nana11 • Dnes o 15:19
Ahojte, potrebovala by som radu, v septembri mi mala nastupila do skolky a ja na urad prace. ale je viac doma ako v skolke. navstevujeme aj alergologicku.pocula som ze aj alergologicka moze napisat ze nedoporucuje aby dieta navstevovalo skolku a ze by som mala narok na RD ale platenu ze je nepriaznivy zdravotny stav dietata. ma s tym niekto skusenosti? aky musi byt zdravotny stav dietata?dakujem

babula90 • 2d • Dnes o 15:25
nana, presne takáto téma je tu, pozri túto stranu: Materská po 3 rokoch 😉
aj ja čakám na odpovede.