Materská po 3 rokoch. Čo k tomu potrebujem?

tatianka
11. feb 2007

Ahojte, som tu nova. Chcem Vas poprosit o radu. V juni mi konci rodicovsky prispevok. Moja dcera bude mat tri roky. Kedze som studentka na VS, chcela by som zostat s nou doma az kym neskoncim skolu. Je chvalabohu zdrava, takze viem ze asi na plateny rodicovsky prispevok do 6 rokov nemam narok.
Chcela by som sa spytat, kam sa mam obratit, ked si chcem predlzit rodicovsky prispevok do 6 rokov (neplateny). Na aky urad, co k tomu potrebujem.Dakujem a prajem pekny den 😉

maznacik007
17. feb 2010

treba zajst za lekarom... on by ti mal vypracovat spravu plus za odbornymi lekarmi... neviem o ake diagnozy ide.. pojdes na upsvar tam by ti mali dat potrebne tlaciva... a povedat co este k tomu a potom pojdete na posudenie ich odbornymi lekarmi..

babula90
17. feb 2010

maznacik, vdaka, to viem, len neviem, co skor, neviem, ci to schvalia , ale za pokus to stoji.
Mala ma atopicky ekzem a do krvi doskriabane telo, ale nechodime az tak casto ku koznej, lebo sme sa liecili aj alternativne, tak neviem, ci im to bude stacit, tam predlozim kopie lek.sprav alebo mi kozna napise posudok??????????????vdaka

zuzickai
19. feb 2010

Dobrý den mohol by mi niekto poradiť moja dcera mala v decembri 3 ročky a nastupila už do školky.Ja chcem ísť na tu predľženú materskú ae neplatenú može školku navštevovať aj nadalej dakujem krásne za radu

gapa
19. feb 2010

zuzicka,
od nástupu do škôlky
1. do 8dní si treba dať do SP odhlášku z dôchodkového poistenia štátom, lebo nesplnaš podmienky.
2. Zdravotne však môžeš byť nadalej poistná štátom, ak dieťa chodí na max 4hodiny denne do škôlky. Ak chodí na viac ako 4hod.denne, tak nemôžeš byť ani zdravotne poistná štátom.

To isté platí aj po jej dovršení 3och rokov.

- A na upsvar by si mala nahlásiť nástup do škôlky. Ak je to štátna škôlka, tak nárok na RP už mať nebudeš. Ak súkromná a poberáš RP od r.2008, tak by ti predpokladám mal ostať.

zuzickai
19. feb 2010

Dakujem krásne za odpoved

rina83
22. feb 2010

Ahojte,
ako je to v opačnom prípade, keď som evidovaná v zdravotnej poisťovni ako rodič na neplatenej rodičovskej dovolenke a chcem sa zaevidovať na úrade práce? Musím sa hlásiť aj v sociálnej poisťovni? poraďte,ďakujem

mojmama
26. feb 2010

Ahojte, poradte mi...v novembri 2010 mi konci RD. Synceka by som chcela dat do skolky od septembra a ja nastupit do prace v oktobri.Kde to treba nahlasit a ci mam narok na RP.treba ukoncit skor RD?Skuste mi poradit, dakujem.

silkos
17. nov 2010

Ahojte,potrebujem tiež poradiť.
Malý mal v septembri 3 roky a začal navštevovať škôlku a ja som nastúpila do práce. Malý je ale viac doma s chorobami než v škôlke a tak by som chcela predlžiť rodičovskú dovolenku a skusiť aj tú platenú. Viete mi prosím niekto presne povedať aký je postup?Zatial sa stretávam s rozličnými názormi.
ďakujem

nana11
17. nov 2010

ahoj silkos, aj ja som doma na platenej RD. na urade prace mi dali papiere na vyplnenie, najlepsie je mat dolozene od viacerych doktorov, kam s malym chodievas, a aj od svojho pediatra.ked to budes mat vsetko potvrdene, znova to zanesies na urad prace a ony ti daju potom vediet.

silkos
17. nov 2010

@nana11 Ahoj a ďakujem za odpoveď. Ak sa môžem spýtat na Váš nález. Neviem nakoľko to musí byť závažné aby som mala platenú.

nana11
18. nov 2010

no ja s malou chodime na ocne, uz jej aj vypichovali jacmen a stale tam nieco ma, potom chodime na usne-krcne, to uz sme boli aj na mandle, a este na alergologiu, lebo je aj alergicka.a teraz sme zacali chodit aj na kozne, lebo z tej alergie sa jej robi ekzem.no a popri tom aj svojmu pediatrovi, lebo mava stale kasel a nikto nevie z coho.
ale poznam aj take deti, co im nic nie je a unaju im.to zalezi co ti tam popise tvoj pediater, a musis mat aj vsetky nalezy od vsetkych doktorov co k nim chodis s malym.

silkos
18. nov 2010

@nana11 Nevieš mi ešte povedať ako je to s tou predlženou dovolenkou?Ak mi to uznaju tak sa da aj spätne,alebo musím byť zamestnaná až kým mi to neuznaju.Do škôlky ho už nechcem dať a do roboty ho tiež nemožem brať.Tak by som tam rada skončila.Ale čo ten čas medzitým?

nana11
18. nov 2010

ony ti to uznaju od toho datumu, kedy to donesies na urad prace.

silkos
18. nov 2010

dá sa spraviť aj to,že donesiem časť a od ďalšieho lekára doložím neskôr?

nana11
19. nov 2010

to asi nie, tak to podaj neskor, ked budes mat toho viac, alebo vyskusaj a uvidis, to vsetko zalezi na tom posudkovom lekarovi. a od jakych doktorov mas?

silkos
19. nov 2010

od detského lekára, od neurológa a psychológa.

nana11
20. nov 2010

to by mohlo stacit. ved to podaj a uvidis. zelam nech ti to vyjde.

silkos
20. nov 2010

tak uvidíme, dík

silkos
22. nov 2010

ahoj môžeš mi prosím ťa ešte napísať ako je to s tou dobou na čakanie. To sa musím evidovať na úrade alebo ako to je?

nika2
26. nov 2010

ahojte,
chcem sa spytat, malej zistil doktor skoliozu. je toto diagnoza na ten plateny predlzeny RD? mala bude mat 3 roky v april a ja pojdem do prace. len budeme chodit po rehabilitacii a asi aj kupeloch. a neviem ako ma zamestnavatel bude pustat. preto sa pytam ci by som mohla byt s nou doma.ale teda na platenej.

simik.slabiarova
8. dec 2010

Ahojte baby,tak ja mám dcéru v marci bude mať 5 rokov,som s ňou doma už 2 roky na predĺženej materskej-platenej dovolenke,chodí do škôlky na 4h,ale bohužiaľ za tie 2 roky čo som to počítala tak bola v škôlke dokopy 4mesiace,aj teraz sme doma je po operácií nosných mandlí,v máji sme boli na liečení v Tatrách a tak sa točíme z choroby do choroby,stále má zápaly horných a dolných dých.ciest,teraz mala opakovane 4 bacile v nose aj v moči.Opakovane chodíme každý rok na posudkovú kôli posúdeniu zdrav.stavu pri predlžovaní príspevku.Neviete mi niekto poradiť či sa dá príspevok predĺžiť do 6 rokov dieťaťa alebo sa to dá len do 5 rokov,ten posledný rok do 6 rokov môžem s ňou zostať doma ale nebudem poberať peniaze.Lebo jedny hovoria tak druhí zas inak.

tessa
8. dec 2010

Ahojte,
tie, čo ste na predĺženej rodičovskej - platenej, kedy je najvhodnejsie začať vybavovať si ju?? Malý mi bude mať 3 roky na konci marca 2011...

flowerfairy
6. jan 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Je lepsie ist po skonceni RD na predlzenu RD, alebo na urad prace? Chcela by som ostat s malym este doma. Do skolky zatial nechodi. Momentalne si platim DNP. Co by som si musela platit pri predlzenej RD (neplatenej)? A este by ma zaujimalo, ci mozem popri tom pracovat na dohodu. Dik

stonozka
7. jan 2011

@tessa . no ona celý proces schválenia a po súdenia komisiou trvá cca mesiac, zo zákona majú na to právo rozhodnúť do 30 prípadne 60 dní, no mne ju schválili aj dodatočne v decembri 2010 spätne k 2.3.2010 ale bol to problém...

tessa
7. jan 2011

@stonozka no potvrdenie od alergologa dostanem až v polke februára, musím ísť ešte na odbery krvi s malým..takže podať si to pôjdem na konci februára.....neviem,či to stihnú do konca marca vybaviť...
A čo mám urobiť po ukončení MD, keď malý bude mať 3 roky a ja ešte nebudem mať rozhodnutie z posudkovej a ÚPSVaR??? Treba sa niekde zaevidovať alebo ako??

stonozka
7. jan 2011

@tessa no tak to určite, ale kde by bolo jednoduchšie ťažko povedať... voľakedy /do konca 2010/ si mohla byť s dieťatkom doma do 5 rokov /neplatene/ a hlásilo sa to na zdravotnej poisťovni či je to aj teraz neviem, najlepšie sa spýtať priamo na úrade práce - apropo aj mám ich telefonický kontakt na rýchlej voľbe 🙂

cica13
14. jan 2011

@tessa ja som podavala ziadost na posudenie zdravotneho stavu maleho 10.12.....ale prevzala ju posudkova az 17.12. a dnes mi na obed volala pracovnicka z UPSVaR, ze jej to dnes prislo, ze mi schvalili predlzenu rodicovsku kvoli nepriaznivemu dlhodobemu stavu maleho do 6 rokov 🙂
V pondelok si idem pre ten papier a hned ho nesiem nasej personalistke do prace, i ked maly bude mat uz zajtra tri roky, personalistka mi hovorila, ze do konca januara jej to staci priniest, aby to spracovala. 🙂

jm68
28. jún 2011

Ahojte vedel by mi niekto poradit.
Bola som na materskej dovolenke tri roky a potom som pracovala rok v Rakusku. Mozem
sa vratit na sk na predlzenu matersku aj neplatenu. Dietatko mam zdrave nastastie

mery.maja
7. nov 2011

Ahojte rada by som sa nieco spytala,necitala som celu temu tak ak tu uz nieco take bolo spomenute sorry...chcela by som si poziadat o predlzenie rodicovskeho prispevku nakolko syn je chory,vo februari bude mat 3 roky,mozem si to zacat vybavovat uz teraz alebo sa to vybavuje az po dovrseni troch rokov??dakujem