Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Materská po ukončení PN a výpočet materského?

ladyar
8. mar 2019

Poprosím Vás veľmi pekne o radu, ak sa vyznate viacej ako ja.
Za rok 2018 som pracovala 1/2018, potom som prácu prerušila kvôli syncekovmu zdrav.stavu (evidencia na upsvsr) a opäť sa zamestnala od 14.5.2018 do 31.12.2018, t.j.vychadza mi to 8,5mes odpracovaného za rok 2018. V roku 2017 po ukončení prvej MD som pracovala od 9-12/2017.
Bola som v tom, že 270dni za 2r mam odpracované a preto sme chceli začať riešiť 2.babatko, ale neuvedomila som si detail, že to má byť 270dni pred pôrodom??? Alebo pred nástupom MD???

Druhá vec je to, že som žiaľ mala počas Vianoc. sviatkov úraz a tak som odvtedy doteraz PN, takže sme bábätko museli odložiť. Teraz už zvažujeme skúšať, no neviem, či by nebolo v mojom prípade opäť potrebné sa zamestnať, lebo nebudem spĺňať podmienku na uznanie materského.
Ak by som stihla nastúpiť na MD do 31.12.2019, čiže pôrod do cca polky 2/2020, vypočítava sa mi priemer na výšku materského z platov minulého roku, t.j.tých 8,5mes.odpracovaneho, alebo mi budu vypočítať z tohto roku v výšky PN?

Dakujem velmi pekne za všetky rady.

evittam
8. mar 2019

@ladyar Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP pred pôrodom. T.j.ak by bol porod 2/2020 tak sa počíta obdobie od 2/2018-2/2020. Ďalej musi byt NP aktívne alebo musis byt v OL. Cize podla toho co pises nemáš nárok na MD.
Btw.zbytocne zase a znovu zalozena diskusia o tom istom. Je ich tu xy kde nájdeš odpoveď na svoje otázky. Staci nebyt leniva a čítať. Prepac za uprimnost.😉

ladyar
autor
8. mar 2019

@evittam ďakujem za Tvoju pomoc aj úprimnosť 🙂 práveže som si dala tu námahu a prečítala veľa príspevkov v tejto oblasti a nikde som žiaľ nenasla môj alebo podobný prípad. Väčšinou sa jednalo o rizikové tehotenstva, kde boli dievčatá PN až do pôrodu. Ja budem PN kvôli úrazu ešte max.mesiac a potrebujem vedieť, či sa mi NP z PN započítava alebo ci sa potrebujem ešte aspoň na pár mes.zamestnat?
Taktiež som hladala príspevky z čoho sa vypočítava výška materského a v každom prípade to bolo rôzne, bud z predchádzajúce kalendárneho roku alebo ze stačí v danom roku, kedy nastupujes na MD odpracovať 3mes.a počíta sa to z toho. Čize neviem, či by sa to mne počítalo z pn?

ladyar
autor
8. mar 2019

@evittam prosím Ta, co to znamená, že mať aktívne NP alebo byť v OL? Dakujem

evittam
8. mar 2019

@ladyar Ako pises PP skoncil 31.12.2018? Ak ano tak sa ti obdobie PN nepocita. Aktívne NP znamená, že musí trvať NP a OL pre tehotne je 8mesiacov-proste musis byt uz tehotná ak PP skonci a vtedy si v OL. A je tu v tych diskusiách aj tvoj pripad a nielen raz. Viem to nakoľko tu dookola pisem to iste a nielen ja.

evittam
8. mar 2019

@ladyar A PN je nezdanitelny príjem, z ktorého sa neodvadzaju odvody na NP cize sa ti z nej nemoze počítať MD.

ladyar
autor
8. mar 2019

@evittam ďakujem, vychádza mi to teda tak, že ak by som stihla otehotnieť ešte tento mesiac, tak by som tých 270dni lizla, no druhu podmienku aktívneho NP si viem zabezpečiť len tak, že musím nastúpiť do novej prace aspoň na pár mesiacov, dobre tomu rozumiem? Nie je žiadna možno zaplatiť si NP ako samoplatca na SP?

lubik87
8. mar 2019

@ladyar zjednodušene povedané pokiaľ nebudeš zamestnaná nárok na materské ti nevznikne pretože tí ho vypláca "akože" tvoj zamestnávateľ( chodí zo sociálnej poisťovne) nerozumiem prečo sa vôbec pýtaš na to či máš nárok aratas mesiace to chces byť 9 mesiacov bez roboti ? Tehotenstvo nieje choroba pokojne si nájdi prácu a potom začni riešiť bábo ..to tiež nemusí prísť za víkend ale aj za pol roka ....

ladyar
autor
8. mar 2019

@lubik87 ďakujem, už som to takto po lopate pochopila 🙂 áno, nemám problém byť 9mes.bez roboty, nakoľko mám prvé dieťatko so zdrav.problemami a nepôjdem už viacej do prace na úkor jeho starostlivosti a času, ako má k tomu žiaľ nútili v bývalych zamestnaniach. Ale to nie je cieľom témy, ak by som nemala úraz, už by som bola možno dávno tehotná a možno nie 😉 A samozrejme, že tehotenstvo choroba nie je, počas toho prvého som pracovala takmer do pôrodu 😉 ďakujem za Tvoju reakciu a vysvetlenie

ladyar
autor
8. mar 2019

@evittam ďakujem za vysvetlenie a Tvoj čas aj napriek opakovanej téme. Už je to je všetko jasnejšie 😉 ak som pochopila aj z predchádzajúcich príspevkov dobre, stačilo by mi tento rok zamestnať sa u nového zamestnávateľa min.na 90dni a výška materského by sa mi vypočítavala z toho, áno? Po tých 90dnoch môžem ukončiť prac.pomer alebo ísť na rizikove (pn)? Pekný večer

evittam
8. mar 2019

@ladyar Ano ak splnas hlavnu podmienku nároku na MD.

ladyar
autor
8. mar 2019

@evittam prosím Ta a posledná vec, ktorú som sa ešte teraz dočítala u dievčat z minulých príspevkov, že to aktívne NP sa dá ževraj zabezpečiť aj tak (nemusí sa zamestnávať), že si ho aj sama s doch.poistenim dobrovoľne zaplatím na SP niekoľko dní (neviem koľko?) pred nástupom na MD?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli