Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

ivka_marek
4. jún 2013

@mirip tak to by bolo fajn, mne sa platilo zo SZČO aj z dobrovoleneho platcu.

lucul
11. jún 2013

@zalka ahoj mozem sa opytat? Pochopila som spravne, ze v oktobri mi konci rp a v decembri nastupujem na md a mam narok aj na nu? Dakujem

zalka
11. jún 2013

@lucul si zamestnanec? ak áno .. tak máš nárok na MD.

zuzuk22
11. jún 2013

Ahojte som v 11 tt a mám dilemu v hrubom zarábam 666 EUR keby idem na pn kvôli práci ťažkej koľko by mi vyšla vyka pnky ? Neviete mi to prosím vás niekto vypočítať lebo som z toho debil úplný .... Ale pred marcom tohto roka som ešte zarábala 633 . Ďakujem Vám veľmi pekne a budem Vám veľmi vdacna

zalka
11. jún 2013

@zuzuk22 PN je prvé 3 dni ... 25% z denného VZ, od 4 dňa je to 55% ...
VZ = hrubá mzda ...
a rozhodujúcim obdobím je predošlý rok takže záleží koľko si zarábala v roku 2012 ... ak 633 eur tak tvoja PN by mohla byť cca 348 eur

zuzuk22
11. jún 2013

@zalka ďakujem ti veľmi pekne naozaj 🙂

zalka
11. jún 2013

@zuzuk22 rado sa stalo.

st2
18. jún 2013

ahojte viete aj mne poradit ako by to asi bolo v mojom pripade
momentalne som este na materskej do 10.07.2013 a potom prechadzam na rodicovsku, avsak zaciatkom roka 2014 by som mala opat nastupit na matersku (ak vsetko pojde tak ako ma)
momentalnu matersku poberam aj z DNP aj z normalneho poistenia, DNP mi skoncilo automaticky 01.10.2012 , z normalneho poistenia som bola ako SZCO kde som si platila najnizsie odvody, avsak k 31.12.2012 som zivnost zrusila a aj na socialke som sa ako szco odhlasila, cize teraz som tam vedena iba ako poistenec statu kde za mna plati stat aj pocas materskej aj pocas rodicovskej
z coho sa mi bude potom vypocitavat dalsia materska?? dakujem vam za rady

liz_lemon
18. jún 2013

@st2 podla mna narok na materske mat nebudes, stat plati len dochodkove

ocko78
18. jún 2013

mas narok opat na matersku , ale dostanes ho max vo vyske rodicovskeho prispevku plus dva krat rodinne,, je to sila ale na dve deti dostanes menej € ako na jedno

st2
18. jún 2013

@ocko78
@liz_lemon baby a kebyze nejako sa zamestnam alebo si budem platiť dnp tak potom ako?

liz_lemon
18. jún 2013

@st2 musis mat splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia, a podla vysky vymeriavacieho zakladu budes poberat materske

st2
18. jún 2013

@liz_lemon Ale ved to mi nejde do hlavy ze ako j splniť kedže som namaterskej teraz, a na druhej strane 270 dni musí byt za dva roky nie a toto spĺňam teda lebo som minuly rok platila

ocko78
18. jún 2013

kebyze sa zamestnas musis odrobit 270 dni aby ti zase vznikol narok na md s platu ,,, neviem ci dobrovolne pripoistenie v socke este funguje .. uz davnejsie to chceli zrusit..vtedy to bolo tak ze by si mala narok ,, teraz neviem

st2
18. jún 2013

@ocko78 akej tých 270 dni odpracovať nestihnem, materská mi konci 10.7.2013 a na ďalšiu nástupim niekedy začiatok január 2014

ocko78
18. jún 2013

tak pojdes ako ja z rodicovskeho rovno na dalsiu md .. budes mat 194 plus dake centiky plus pridavky na 2 deticky..ak je to druhe mimi ja mam cca 245 ecok kym som mala jednu dcerku dostavala som na nu viac ako teraz na dve

adrianai
18. jún 2013

ahojte babule, keď to tu tak čítam, som zmätená, či ja budem mať nárok na materskú ako pri prvej md...mne končí rd 28.9., potom by som mala nastúpiť do práce, ale dohodla som sa, že budem čerpať dovolenku čo mi zostala - mám 27 dní (ak mi ešte niečo bude chýbať, chcem sa dohodnúť na pár dní ísť na pn), na ďalšiu md by som mala nastúpiť niekedy v polovici odtóbra - termín pôrodu mám 23.12...ja som si doteraz myslela, že by som mala mať materskú ako prvú ale teraz neviem, odpracovať určite nestihnem 270 dní...

kloranebb
21. jún 2013

Som na retazovej materskej, mam 2 deti, 2 a 4 rocne a chceli by sme tretie dieta. Stale mi trva zamestnanecky pomer. Kedy mi vznikne narok na matersku pri tretom dietatku? Musim prejst plynulo z rodicovskeho na matersku? Mozem cerpat dovolenku na ktoru mi vznikol narok pocas tych 4 rokov? Musim nieco odpracovat aby som ziskala materske?
Dakujem za radu.

zalka
21. jún 2013

@kloranebb vznikne nárok presne tak isto ako vznikol pri 2 tehotenstve ... netreba nič odpracovať ...

kloranebb
21. jún 2013

@zalka dakujem. A co v pripade ze to nestihnem do konca rodicovskeho?

zalka
21. jún 2013

@kloranebb tak vyčerpeš dovolenku, budeš pracovať budeš na PN ... to je jedno .. nárok mať budeš ak si zamestnanec

kloranebb
21. jún 2013

@zalka dakujem ti este raz za odpoved.

zalka
21. jún 2013

@kloranebb rado sa stalo

milluska
21. jún 2013

Ahojte, pytam sa mozno to iste ako x-inych, tak ma ospravelnte, ale nemam cas pri malej.
Chcela by som poprosit o info, ako je to s max materskou, ak by som mala retazovo, mam narok znova na max? Otehotnela som 5/11, no od 6/11 som bola na PN az do nastupu na MD 12/11. Splnila som podmienku platenia 270dni pred otehu DNP a tak mi vznikol narok aj na vyssiu PN, aj max. matersku. Som stale zamestnana a mala bude mat 05/02/2014 este len dva roky, cize teoreticky stiham otehu, len neviem, ci mi vyjde ta max materska alebo nie? Dakujem za info vopred 😉

zalka
23. jún 2013

@milluska kedy ti skončilo DNP? lebo na reťazovú MD je nárok len zo zamestnania ...

milluska
23. jún 2013

@zalka ahoj, DNP mam prerusene od 06/11, potom som uz nastupila ako tehu na PN a cerpala aj vyssiu PN. Takze sa mi MD bude ratat len z hrubej mzdy? A keby si znova platim DNP?

zalka
23. jún 2013

@milluska no na minimálnu MD 255 e z DNP z VZ 393 eur .. by si musela platiť 9 mesiacov ( tj. 270 dní ) sumu 130,27 eur ... oplatí sa ti to? prepočítaj si sama.

erika3011
24. jún 2013

Ahojte maminky, viete mi poradiť? Som doma už 5.rok, ale stale zamestnaná... čakám tretie dieťatko. Učtovníčka mi povedala,že netuší či budem mať nárok na materské a ak ano tak v akej výške, ale naplašila ma,že momentalne sa to asi vypočítava podla odpracovaných dní za posledný rok a nie z predpokladaného zárobku..Môže sa stať že nebudem mať tentorkát nárok na matersku alebo že bude len v minimalnej výške?

zalka
24. jún 2013

@erika3011 MD bude z predpokladaného príjmu , reťazový pôrod ako pri druhom si dostala ...

erika3011
24. jún 2013

@zalka ano ano, v to aj dúfam že to aj teraz tak bude, ale účtovníčka ma naplašila,že od nového roka je iný zákon, lebo ak jej ide zamestnanec na pn odovzdáva len počet dní a nie zárobok do poisťovne..