Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

chiarra21
19. aug 2013

@zalka ahoj chcela by som sa ťa opýtať či budem mať nárok na materskú ked mi teraz 18.9.2013 končí RD, nastupujem do práce teraz 1.9.2013 , dnes som zistila že som tehotná takže predpokladam že sa to narodí v apríly 2014.dakujem za odpoved ešte podotýkam mám stáleho zamestnávatela

dena1973
19. aug 2013

@chiarra21 Ak si riadne zamestnaná tak nárok na materskú ti vznikne. Tam je hlavná podmienka 270 poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. A ty túto podmienku splniš, pretože do toho obdobia sa počíta aj čas, ktorý si bola na materskej a rodičovskej dovolenke. A zamestnaná si tiež, tak postný pomer trvá...ak by si aj bola v čase nastúpu na materskú nezamestnaná (čo nepredpokladám), tak je tam pre tehotné ochranná lehota 8 mesiacov.

chiarra21
19. aug 2013

@dena1973 dakujem za odpoved

lin123
20. aug 2013

Ahojte, mam TPP od 9.9.2009. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, ktora konci 16.10.2015. Matersku som mala maximalnu, nakolko som si platila aj DNP. Planujeme druhe babatko a chcela by som vediet ake podmienky musim splnit aby som mala opat slusnu matersku. DNP uz nemam, neplatim.
Je pravda, ze obdobie rodicovskej dovolenky sa nezaratava do obdobia nemocenskeho poistenia, cize podmienka 270 dni za posledne dva roky nemusi byt tak splnena a nemusim mat narok na matersku? Mam nevycerpanu dovolenku u zamestnavatela.Je mozne si ju vycerpat, ked zistim, ze som tehulka, pomoze to?
Dakujem za kazdu radu.

dena1973
20. aug 2013

@lin123 Ak máš trvalý prac. pomer a materské a rodičovský príspevok ti plynuli z prac. pomeru, tak do 270 dní poistenia pred pôrodom sa ti to POČÍTA. Čo sa týka príjmu, z ktorého by sa ti počítala ďalšia materská, tam sa berie pravdepodobný príjem aký by si mala keby si nastúpila do práce. Ten dáva zamestnávateľ na tlačive, ktoré ti dá resp. zamestnávateľovi SP.

gabi.k
23. aug 2013

@dena1973 ahoj, vidim, ze reagujes na otazky dievcat.. tak by som sa chcela spytat, ci by si mi vedela poradit ako by to bolo v mojom pripade.... som momentalne na RD - (dcera ma 1rok 6mes).. pred MD som bola na zivnost a priplacala som si z maxima - cize aj MD mi isla z maxima, a teraz ma zaujima, ako to bude, keby som teraz cakala druhe babatko, cize bolo by narodene maj-jun 2014 a rozdiel medzi detmi by bol 2roky aj par mesiacov... vznika mi narok na matersku alebo budem poberat len rodicovsky? dufam, ze som to nenapisala dako chaosne... dakujem za odpoved 😉

dena1973
23. aug 2013

@gabi.k K tvojmu prípadu sa vyjadriť neviem....živnosť nie je moja parketa.... 😒 . Možno ti poradí niekto iný... 😉

zalka
23. aug 2013

@gabi.k si tehotná? kedy ti skončilo DNP ? živnosť si zrušila? pozastavila?

gabi.k
23. aug 2013

@zalka este nie,ale ideme na KET,a ak sa zadari tak v oktobri uz budem..joj toDPN si nepamatam,ale ja som dost komplikovany pripad..vlastne ja som z DNP cerpala PN ..a na MD som nastupila 3.2.2012 ...na.PN som nastupila 1.7.2011.. 😕 takze som to riadne zamotala.... zivnost mam pozastavenu. .....dik za radu

zalka
24. aug 2013

@gabi.k no nárok na materské mať nebudeš. Nemáš aktívne poistenie . Môžeš sa prihlásiť na DNP ale treba ti platiť celých 270 dní poistenia .. čo na to aby si mala maximálnu MD znamená platiť 9 mesiacov sumu 414,41 eur čo je dosť.
Ak by si sa pred otehotnením zamestnala, a zamestnanie by malo hrubú mzdu aspon 1179 eur a odpracovala by si 90 dní .. tak vtedy by PN bola z maxima .. aj MD .. ale musela by si ostať v zamestnaní až do pôrodu ...

79sisa
25. aug 2013

ahoj mam taky maly dotaz,moj syn bude mat 6.2 2014.3 roky a 19.2 by som mala nastupit na matersku co s tymi par dnam co mi tam visia?a co by som mala dostat matersku alebo rodicovsky? diki za akukolvek odpoved

dena1973
25. aug 2013

@79sisa nepíšeš, či si poberala materskú z pracovného pomeru a či ti pracovný pomer ešte trvá.... Ak si pracovala pred materskou, potom si nastupila na rodičovský príspevok a pracovný pomer ti naďalej trvá, tak na materskú máš nárok. Na tých pár dní sa môžeš dať na PN alebo vybrať dovolenku, ak ti nejaká ešte zostala.
V prídade, že by si nebola už v prac. pomere, resp. by si už nebola ani v ochrannej lehote, tak máš narok na rodičovský príspevok od narodenia dieťatka.

79sisa
26. aug 2013

ano poberala som matersku a stale som v pracovnom pomere.a tu PN odovzdat zamestnavatelovi?

dena1973
26. aug 2013

@79sisa Áno, lebo prvých 10 dní vypláca zamestnávateľ. Až od 11. dňa vypláca SP. Aj žiadosť o materské (od gynekológa) odovzdáš u zamestnávateľa na potvrdenie a potom originál je potrebné odovzdať v SP.

moschi
26. aug 2013

Ahoj, potrebovala by som poradit ohladom svojej zlozitej situacie. 8.5.2011 som nastupila na MD, po nej automaticky na RD na ktorej by som mala byt do 19.6.2014 - maly bude mat 3 roky. Pred nastupom na MD som bola zamestnana, avsak medzicasom dostali vsetci vo firme vypovede okrem mna nakolko som bola v ochrannej lehote. Nebola totiz uz ziadna praca, firma vsak nezanikla a ja som tym padom v nej stale zamestnana. Teraz som zistila ze som tehotna, neviem vsak ci mi bude mat kto dat v praci potvrdenie o VZ kvoli materskej davke. Da sa to nejako vyriesit? Dakujem za akukolvek radu

79sisa
26. aug 2013

super dakujem pekne za radu 😀

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 no má to LTT od skončenia PP neuplynulo ešte 15 mesiacov, takže ešte to môže poriešiť cez DNP alebo nejaký iný PP ale musí to stihnúť bajočko najneskôr do septembra a byť poistená aspoň do pôrodu ... ak sa prihlási na DNP a zaplatí aspon 1 deň a pôjde na PN tak môže mať platenú PN a tiež aj MD z DNP ...

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 ak sa prihlási na DNP z max. VZ 1179 eur .. tak PN dostane minimálnu cca 216e a MD maximálnu 760e .. ak to stihne do 6-8t tehu sa prihlásiť ...
ak je tehotná dlhšie tak aj MD bude len 255 e z minima ak sa prihlási na DNP.

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 rado sa stalo , dôležité je v ktorom je týždni tehu a v podstate hned sa prihlásiť na DNP.

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 no len nech ide aj na PN .. lebo odvody z VZ 1179 eur sa platia mesačne vo výške 414,41 eur .. za den to výjde cca 14 eur .. takže ak sa piatok prihlási a pondelok pôjde na PN potrebuje zaplatiť najneskôr do 8.9. sumu 42 eur ..

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 no to hej ak nepomenia zákony .. a treba mať sakra dôvod na PN bo dosť po tom idú zo SP

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. aug 2013

@kacenka255 a hlavne uhradiť včas lebo nárok na platenú PN nevznikne ... ak je dlh voči SP viac ako 5e

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
swety1
29. aug 2013

@alex21 ahoj tak kedsom zamestnana a prechadzam z materskej na matersku tak len papier od lekara mam poslat zamestnavatelovi ...a musim ist odhlasit maleho z uradu soc. veci a rodiny potom na socialku prihalsit sa na matersku a plus do zdravotnej poistovni ako to prosim je poradte mi