Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

traktor
22. apr 2009

ahojte, tak vidim , ze sa tu radi ostosest, tak skusim i ja poprosit o radu. som doma uz 12 rokou, isla som z materskej do materskej. s poslednym synom som ostala doma doteraz / v maji bude mat 6 rokou/ do troch rokou som poberala normalne rodicovske, potom uz nie, ale povedali mi , ze s nim mozem zostat doma do 6 rokou ale bez prijmu / kedze je zdravotne v poriadku/ , ze to sa zo zakona da... teraz som vsak opet tehu a co bude teraz so mnou? staci mi len odniest na socialku papier od dokyho , ze nastupujem na matersku, a budem dostavat matersku, rodicovsku ci ......

gapa
22. apr 2009

traktor,
rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa (predpokladám nie si dobrovolne nemocensky poistená. Zájdi si popredu na UPSVaR na odd. sociál.vecí a rodiny a spýtaj sa, čo budeš potrebovať potom k žiadosti o rodič.príspevok. Oni ti povedia, či budeš potrebovať zo sociálnej poistovne potvrdenie o tom, že nemáš nárok na materské. V takom prípade budeš musieť žiadosť o materské, ktoré dostaneš od lekára a najlepšie hned aj s potvrdením, ktoré ti dajú na UPSVaR a ktoré je obvykle prílohou k žiadosti o rodič.príspevok odniesť na soc.poistovnu, aby ti dali rozhodnutie o tom, že nemáš nárok a tiež potvrdili to tlačivo pre UPSVaR, aby si potom rýchlejšie vybavila rodič.príspvevok.

a nezabudni si podať prihlášku na soc.poistovnu, resp. ty ju asi máš podanú pre starostlivosť o Paťka. Tak ked budeš na soc.poistovni podla bydliska, tak sa spýtaj, ako máš postupovať po pôrode. PRedpokladám budeš si musieť dať odhlášku s dátumom pred pôrodom a novú prihlášku na novonarodené dieťa s prílohami (vyhlásenie o riad.starost. + kopia rodného listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi časť B, ak si v II.piliery) do 45dní od pôrodu. Všetko si prekopíruj a nechaj potvrdiť prevzatie!!!

jannulka
28. apr 2009

ahojte baby, chcela by som si nechať poradiť. Švagrinke akurát končí materská a nastupuje na rodičovskú, pred MD bola zamestnaná, takže pracovný pomer bude stále trvať. Čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie ak by sa budúci rok chceli pokúsiť o druhé bábo - keď si začne platiť DNP cca 1 - 2 mesiace pred tehu, aby splnila podmienku 270 dní nemocenského poistenia a VZ na materskú sa jej bude vypočítavať z DNP čo zaplatí. alebo si musí začať platiť DNP už teraz až do konca roka, a VZ jej budú vypočítavať za celý tento rok (ak jej nárok na MD vznikne v budúcom roku). Diky

liona
28. apr 2009

Ahoj, chi se zeptat, zda některá nevíte, jestli se mateřská počítá po těch týdnech (28) jak se všude uvádí, nebo prostě 7 měsíců..... například když půjdu na mateřskou 5.června (7 měsíců by to bylo 5. ledna) ale na počet týdnů někdy 17 prosince, což je rozdíl skoro 20 dní. Předpokládám, že vyčůraně na ty týdny, ale chi se nějak ujistit.
Děkuji moc

bzucinka2
28. apr 2009

liona, u nas sa rata materska na tyzdne, takze si od nastupu na MD prirataj 28 tyzdnov a tym dnom ti MD konci a nastupujes na rodicovsku 🙂

segricka
29. apr 2009

jannulka, podla mna ak bude prechadzat z rodicovskej naspat na materskku, tak sa jej pocita pracovny pomer spred nastupu na prvu matersku dovolenku.
vymeriavaci zaklad na matersku jej stanovi mzdarka ako pdhad, aku by mala mzdu, keby v case nastupu na 2. matersku bola zamestnana

loren
30. apr 2009

baby a to sa kedy ma ist za zamestnavatelom ked pojdem s rodicovskej naspat na matersku?

gapa
30. apr 2009

Loren,
určite pred nástupom na MD, no asi by bolo seriozne mu oznámiť napr. tehotenstvo popredu. Podla vzťahov vo firme bud oficiálne podla zákonníka práce alebo stačí narp. aj telefonicky s šefom. Aby počítali s tým, že nenastúpiš po ukončení RD. Je lepšie, ak sa to dozvie od teba ako od nejakej napr. neprajnej kolegyne.

gapa
30. apr 2009

janulka,
ako píše segricka, ak bude zamestnaná k nástupu na MD, tak sa jej druhá materská, na ktorú nastúpi počas RD, bude rátať z tzv. pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa jej platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Toto číslo sa vydelí číslom 30 a 55% z toho bude jej denná materská.

O možných zmenách v DNP si asi počula, to je dôležité vedieť. Ak by som ti radila podla teraz platných zákonov, t.j. bez ohladu na možnú zmenu, tak v prípade, ak sa budú pokúšať o bábo až po pol roku, tak by sa mohla teraz na 3mesiace prihlásiť z minima a odhlásiť sa. Potom ked zistí, že je tehotná, no najneskôr do 8tt (no radšej skôr) nech sa prihlási z rozdielu jej VZ v zamestnaní a maximálneho VZ pre nem.poistenie. Potom treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od posledného (druhého) prihlásenia na DNP. Jej nové prihlásenie by malo byť pre istotu až po 6mesiacoch od toho prvého. No ale tie zmeny v zákone sa predpokladať nedajú!!! Potom sa jej materské bude rátať podla toho, kedy sa poistí nanovo.
Ak by sa nanovo poistila napr. 1.12.09 a nastúpi na MD po 26týždnoch, tak sa materské bude rátať z obdobia 1.12.-31.12.09
Ak by sa nanovo poistila napr. 1.2.2010 a nastúpi na MD po 26týždnoch po posled.prihlásení ešte v r.2010, tak sa materské bude rátať z obdobia, tak sa jej materské bude rátať z obdobia od 1.2.2010 do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.

gapa
30. apr 2009

janulka,
takže ak by aj pri nástupe na MD platil zákon o sociálnom poistení v terajšom znení, tak by si potom mohla uplatniť nárok aj zo zamestnania a aj z trvajúceho DNP.

Alebo sa dá aj prihlásiť na DNP mesiac dva pred otehotnením. POtom sa jej bude materské z DNP rátať, ak splní podmienku aspon 270dní NP do pôrodu, podla toho, kedy sa poistí, bud od začiatku poistenia do konca roku predchádzajúcemu roku nástupu na MD, alebo od prhlásenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD v prípade, ak nastúpi na MD v ten istý rok, ako je rok prihlásenia na DNP.

A znovu opakujem, to je rada podla teraz platných/účinných zákonov.

sabinecka
2. máj 2009

Taky se chci zeptat mé první dítě bude mít v červenci 2 roky druhé mimi čekáme v prosinci.
TAkže sabinka bude mít 2roky 5měsíců.
Zůstavá mi mateřská od sabinky + od toho miminka?
Takže 2 mateřské do doby než bude sabči 3 a pak už jen jedna?
Díky moc

marinka
2. máj 2009

Sabi, 6 týdnů před porodem začneš pobírat mateřskou na mimi a přestaneš brát rodičák od Sabinky.. Vždy můžeš brát penízky jen na jednoho prcka

ewuska
3. máj 2009

ahoj 🙂 potřebuju poradit
Kvůli těhotenství s prvním mimčem jsem přerušila školu a ta mi vyplácela mateřskou, rodičák jsem si zvolila na 3 roky. Teď je Dominičkovi 1rok a 2měsíce. Než mu budou 3roky chtěli bysme mít už druhý miminko. budu mít nárok na mateřskou a 3letý rodičák?
Děkuji za odpověď

mikca
3. máj 2009

ewu ne, pokud jsi nekde nepracovoala behem rodicaku tak ti narok na PPm nevznka abudes muset pobirat pamlou formu cerpani od naozeni ditete..tj. do 21 mesicu ditete 7600 a pak do 4 let veku ditete 3800kc..bez moznosti vyberu...

ewuska
4. máj 2009

mikca: děkuju 🙂 tak já budu doufat že se do vlády dostane někdo s rozumem a změní to 😅

gabiku
6. máj 2009

Milé maminky, nevíte některá, jak je to s výší PPM, když nastoupím opět na mateřskou z rodičáku do tří let prvního dítka? Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, mateřskou v r. 2008 jsem pobírala v max. výši těch necelých 15.000Kč(průměrný měsíční hrubý plat byl asi 35 tis.Kč), pak mi zaměstnavatel proplatil dovolenou. Když budu nastupovat zpět na mateřskou, budu dostávat PPM ve stejné výši 15 tis. Kč nebo mi budou mateřskou počítat podle zákona platného od 1.1.2009? Dle kalkulačky na MPSV jsem si zjistila, že při platu 35 tis. Kč je mateřská cca 21 tis.Kč. To se mě ale nebude týkat, že? Doufám, že jsem otázku moc nezamotala. Děkuji za Vaše reakce.

satanka
7. máj 2009

Ahojte, musim priznat, ze nemam preluskanu tuto temu a mozno sa uz na to niekto pytal, mozno mi niekto bude vediet poradit. Dcerka bude mat 2 roky a 2 mesiace, ked nam pribudne novy cloviecik, mam narok na rodicovsky prispevok na obidve deti alebo mi na dcerku pozastavia? vdaka

gapa
8. máj 2009

satanka,
Rpríspevok sa poberá na rodiča a nie na dieťa. Takže len jeden. Ak si však zamestnaná, tak máš nárok aj na materské a na určitú dobu aj na príspevok na starostlivosť o dieťa (na obe deti). Je to písané v téme o záhadnom príspevku ..

Ak si však nezamestnaná, tak len na rodič.príspeovk a samozrejme rodinné prídavky a príspevok pri narod.dieťaťa + príplatok k príspevku pri nar.dieťaťa.

pajmis
8. máj 2009

Ahojte maminky, chtěla bych poprosit o radu. Od roku 2007 jsem zaměstnaná, loni touto dobou jsem šla na nemocenskou v těhotenství. V říjnu jsem přešla na mateřskou dovolenou, která mi ted končí a nastupuji na rodičovskou. Tak za rok bych chtěla být znovu těhotná. Z práce sem pobírala cca 10.000,- mateřské a ted přecházím a budu mít těch 7600,- . Pokud bych za rok otěhotněla, tak nastouím 4 týdny před porodem zase na MD z práce?? A půjde mi zase po 21týdnech rodičovká 7600,- ?? Nebo když budu mít už 2 děti, tak nebudu pobírat jen 3500,-?? Nebo jak to je?? Vůbec nevím. Druhé miminko bych moc chtěla, ale zase kdybych měla mít jen 3500,- tak to bych si ho nepořídila, protože na dítě je potřeba mít peníze... poradíte mi prosím, jak to je??? Někde sem slyšela, že jak prvnímu dítě jsou 3roky, tak na to druhé už se dostáva jen těch 3500,- tak vůbec nevím. děkuji moc za vaše odpovědi 🙂 hezký prodloužený víkend 😉

mikca
8. máj 2009

paj..pokud mas stale zametsnavatele, a budes tehotna v dobe kdy budes na rodicaku s prvnim ditetem, tak toi samozrejmne narok na "materskou" z prace vznika..ale musis stihnout bud porodit do tri let veku prvniho a nebo tedy byt tehu a dnem nastupu do prace by jsi nenastoupila do prace ale na nemocenskou a narok by ti samozrejmne take vznikl a prave ten narok na tu "materakou" z prace resp. od noveho roku2009 od ÖSSZ, je důlezity proto aby jsi mohla ucinit volbu rodicaku na ty tri roky jak beres ted.....takze pokud mas stale zamestnavatele tak do pomaleho cerpani urcite nespadnes myslim ty almmuznu 3600kc.. 🙂

priscilla
10. máj 2009

Ahojte, bola som na SP sa opytat na ziadost o materske, pani mi povedala, ze jej staci papier ziadosti o materske a ostatne si vraj SP vyziada od mojho zamestanavatela. ja som jej ten papier odovzdala a nemam urobenu kopiu a teraz zistujem, ze tu kopiu budem potrebovat a vybavovanie ziadosti o materske je uplne iny postup. Som zamestnanec na RD (do 3/2010) a na matersku mam nastup 28.4.2009. Pani mi povedala, ze mi pride vyrozumenie o materskej postou , tak ani neviemm ci mi ju vobec schvalia a ako mam dalej postupovat A este sa chcem opytat , kedy mam poziadat o prispevok k starostlivosti o dieta, dik

jaduska
10. máj 2009

Priscila - Žiadosť o materské (od gynekológa) si mala odovzdať zamestnávateľovi. Na sociálku to mal odovzdať on spolu s potvrdením o príjme a pár ďalšími papiermi. Ale možno si to sociálka od neho ozaj vyžiada, len to podľa mňa bude dlhšie trvať. Na tvojom mieste by som sa spojila so zamestnávateľom, nech tie papiere vypíšu a odnesú na sociálku aj bez vyzvania.
Čo sa týka príspevku k starostlivosti o dieťa - na to dieťatko, s ktorým si na RD (predpokladám, že nemá 3 roky) si daj žiadosť odo dňa nástupu na materskú - za mesiac, za ktorý už nedostaneš rodičovský príspevok, máš nárok na príspevok na starostlivosť a po narodení bábätka si dáš žiadosť aj naňho.

gapa
10. máj 2009

priscilla,
súhlasím s jaduškou. Zamestnávatel by mal podla mna vidieť tvoju žiadosť o materské aj z dôvodu, že teraz počas čerpania Rd máš prerušené soc.poistenie. Ak predložíš žiadosť o materské, tak mzdárka ukončí prerušenie a nahlási nástup na MD (kedy soc.poistenie trvá), k čomu teraz nemá ale od teba doklad (aspon ja ako mzdárka by som ho vyžadovala).

Potom nezabudni oznámiť na UPSVaR, že začneš poberať materské, najlepšie už s papierom o nároku na materské, no lepšie to oznámiť skôr, aby si namusela RP vracať.

poupe
11. máj 2009

mikca,porad 🙂 takze,kdyz je maly 2r a1m a nestihnu porodit do tech tri let maly,ale budu tehotna,napr.5mesic a mam zamestnavatele,budu mit normale materskou pocitanou od zamestnavatele?dik

kocurko1
11. máj 2009

Ahoj Gapa. Chcela by som vediet tvoj nazor.
Som na materskej od zaciatku aprila tohto roku. Do 2 rokov by sme mali radi 2. babo. Som zamestnanec a v pracovnej zmluve som aj pocas minuleho roka mala dohodnutu sumu presahujucu maximalny vymeriavaci zaklad - to znamena, ze sucasna materska by sa mi mala pocitat z max. vymeriavacieho zakladu (este stale mi nedorucili rozhodnutie).
Chapem to spravne, ze pokial aj po 2rokoch zostanem zamestnancom medzitym stale na rodicovskej, mala by byt moja 2. materska pocitana z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu od mojho zamestnavatela?
Aby som dajme tomu podla sucasnych zakonov zbytocne neplatila DNP.
Dakujem

priscilla
11. máj 2009

jaduska, gapa ... dakujem velmi pekne za radu, este sa opytam na ten prispevok na starostlivost o dieta, do kedy mam na neho narok, resp. ako dlho mi ho mozu vyplacat a ako ho mam potom zrusit ak nebudem mat na neho narok... dik

gapa
11. máj 2009

kocurkovo,
podla terajších zákonov áno.

jaduska
11. máj 2009

priscila - ten nárok na príspevok je na obe do 6 týždňov veku bábätka. Ak to vychádza v priebehu mesiaca, tak sa príspevok nekráti.

kocurko1
11. máj 2009

Dakujem gapa. A ostatnym babam prajem, nech to DNP nezrusia.

mikca
11. máj 2009

poupe ano poku mas to vse jak pises tak ti narok vznikne jen dnem nastupu ve trech letech prviho nenastoupis do prace, ale na neschopenku....a plynou ti stejne podminky jako u prvniiho 🙂