Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
4. sep 2013

@rybaanka PN je vylučiteľná doba, takže MD vypočítajú zo mzdy nie z PN ... 🙂

rybaanka
4. sep 2013

@zalka juuuuuj to si ma velmi potesila 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵
dakujem velmi pekne 🙂

dena1973
4. sep 2013

@fiorea Nemáš zač....nech ti všetko dobre dopadne..... 🙂

zalka
4. sep 2013

@rybaanka rado sa stalo 🙂

grundia
4. sep 2013

@zalka OK.Takze ak som si platila DNP,mam riadnu zmluvu a sla na matersku pocas ktorej mi platili maximum materskej a teraz som uz na RD a ak by som pocas nej znova otehotnela,aky narok mi z coho vznikne?Budem mat opat nejaku matersku ci uz len rodicak?Zamestnana som stale.

zalka
4. sep 2013

@grundia no MD budeš mať rátanú zo zamestnania ... z DNP nie lebo odhadujem, že tvoje DNP už skončilo dávno...

grundia
4. sep 2013

@zalka Jasne.Mna hlavne zaujimalo ci mi potom nebudu posielat iba ako za rodicak ci mozem dostavat este matersku kt.mi vyrataju zo mzdy.A ak by nahodou firmu zrusili,tak asi uz len ten rodicak,ze?

zalka
4. sep 2013

@grundia no ak by si vedela že idú rušiť firmu tak by som odporúčala na 1 den nastúpiť do práce, čerpať dovolenku, zvyšok dať preplatiť. Tým nastúpením do práce by sa ti obnovilo poistenie takže nebol by potom problém riešiť MD cez DNP ... v opačnom prípade by si dostávala naozaj len RP.

jankastubka
4. sep 2013

@zalka dakujem za odpoved.

grundia
4. sep 2013

@zalka Dakujeem ;)

zalka
4. sep 2013

@jankastubka @grundia rado sa stalo 🙂

klaudia74
5. sep 2013

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu:
Mala som živnosť, ktorú som vrátila v 08/2011, platila som si DNP do nástupu na MD v 11/2011. Materská sa mi rátala z DNP. Teraz som na RD, nič si neplatím. V 12/2013 nastupujem znova na MD.
Otázka je, či budem mať nárok na materskú?
Keď nie, a teraz by som nastúpila ešte do práce, pomohlo by to, alebo mi nijako nevyjde tých 270 dní?
Ďakujem!

zalka
5. sep 2013

@klaudia74 je neskoro, nepomôže ti nastúpiť do práce lebo ku dnu pôrodu nebudeš mať 270 dní poistenia. Nakoľko tvoje poistenie zaniklo zrejme zákonom k 31.1.2012 a odvtedy uplynulo viac ako 15 mesiacov čiže nemáš šancu získať toľko dní poistenia ... takže nedostaneš MD ale len RP .

klaudia74
6. sep 2013

@zalka Ďakujem!

motylek17
6. sep 2013

Ahojte, som zamestana (teraz na rodicovskej do augusta 2014) s mm rozmyslame nad druhym... chcela by som sa spytat ked napr. otehotnim a nestihnem porodit do konca augusta , musim automaticky nastupit do zamestnania na tych par mesiacov, pripadne mozem ist na pn-ku??? a co sa tyka materskej, budem dostavat normalne?? nemusim si odrobit ziadnych 270 dni a podobne??? dakujem

zalka
6. sep 2013

@motylek17 ak otehotnieš a skončí Ti RD môžeš nastúpiť do práce ak budeš môcť, ak budeš mať problémy môžeš ísť na PN ... MD bude vyplatená , aj PN ...

dena1973
6. sep 2013

@motylek17 Ak si v riadnom PP a nástup na materské by bol do augusta 2014, bol by to reťazový pôrod - plynulý nástup na 2. materskú. Vtedy by sa ti príjem na materské počítal z pravd. vym. základu. V prípade, že to bude neskôr môžeš nastúpiť na PN a potom - materské...., môžeš aj nastúpiť do práce a vtedy by sa ti počítalo z príjmu od nástupu do práce až do nástupu na materské. Všetko za predpokladu, že bude trvať PP u toho istého zamestnávateľa....270 dní poistenia máš, pretože sa v tomto prípade počíta aj doba materského a rod. príspevku....

motylek17
6. sep 2013

@zalka
@dena1973 dakujem pekne kocky

dena1973
6. sep 2013

@motylek17 nie je zač... 🙂

aadulik2110
7. sep 2013

ahojte, počas prvého tehu som bola PN, potom som prešla na materskú, ktorú som poberala od apríla do decembra 2012, teraz som na rodičovskej a som tehotná, ak to správne rátam, tak niekedy v marci by som opäť mala "nastúpiť" na materskú.... Pochopila som to správne, že ide o reťazový pôrod a teda nárok na materskú mám? Ak teda áno, tak ako by som to mala riešiť na úradoch? Na úrade práce mám oznámiť tehu (nemyslím teraz, ale potom keď to bude aktuálne) a zájsť na sociálku potom alebo ako? Ďakujem za odpoveď

dena1973
7. sep 2013

@aadulik2110 Na materské máš nárok (za predpokladu, že si ešte v prac. pomere), nakoľko ide o reťazový pôrod...výpočet materskej bude z pravdepodobného vym. základu. Ak ti lekár vypíše žiadosť o materské, tak je potrebné kópiu zaniesť na úrad práce, aby pozastavili RP a potom potvrdenú žiadosť zamestnávateľom odovzdať na SP. Zamestnávateľovi je potrebné nástup na ďalšiu materskú oznámiť aspoň 1 mesiac vopred.

okbukaj
7. sep 2013

a co je pravdepodobny vymeriavaci zaklad? nepocita sa to z hrubej mzdy, ktoru som mala pred nastupom na prvu matersku?

okbukaj
7. sep 2013

@dena1973 a co je pravdepodobny vymeriavaci zaklad? nepocita sa to z hrubej mzdy, ktoru som mala pred nastupom na prvu matersku?

zalka
7. sep 2013

@okbukaj
PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.
http://www.socpoist.sk/vyska-davky--lew/1293s#v...

dena1973
7. sep 2013

@okbukaj tzn. zamestnávateľ určí príjem (PDVZ) pre výpočet materskej v mesiaci nástupu na materskú. Je to príjem aký by poistenkyňa mala v prípade, keby nastúpila späť do práce v mesiaci v ktorom nastupuje na druhú materskú....

aadulik2110
9. sep 2013

@dena1973 ďakujem za radu 🙂 hej som v trvalom pracovnom pomere, takže viem aké bude následné vybavovanie papierovačiek... ďakujem

dena1973
9. sep 2013

@aadulik2110 Rado sa stalo..... 🙂

vitali
15. sep 2013

@dena1973
@zalka
POtrebujem poradit, lebo firma, kde som pracovala, nemala skusenosti s vypisovanim tlaciva Ziadosti o materske. V policku D - potvrdenie zamestnavatela sa pise : Materska/rodicovska dovolenka poskytnuta od....naposledy pracovala dna.....ide mi o tie datumy. V mojom pripade sa jedna o retazovy porod, cize do prace som nenastupila lebo som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom. Ake datumy sa tam dopisu, datum vzniku prvej materskej dovolenky, rodicovskeho prispevku, ci nastup na druhu matersku dovolenku. Naposledy som pracovala vo firme v roku 2010, bude to v poriadku, ak to takto vypisu? A tiez by ma zaujimalo, do akeho tlaciva sa vypisuje pravdepodobny vymer. zaklad pre vypocet materskej v mesiaci nastupu na matersku. Dakujem.

dena1973
16. sep 2013

@vitali Na tlačivo žiadosti o materské - naposledy pracovala: sa píše dátum pred prvou materskou t.j. píšeš, že niekedy v roku 2010, tak nech tam napíšu ten dátum. Materská poskytnutá od: tam sa píše dátum, ktorým nastupuješ teraz na materké (2. materská).
Tlačivo na pravdepodný VZ by mali dať v SP a tam je kolónka v dolnej časti pod tabuľkou bod 7. Tlačivo sa volá Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Dá sa aj stiahnuť na stránky SP http://www.socpoist.sk/formulare/362s

vitali
16. sep 2013

@dena1973 dakujem za odpoved....a este sa chcem opytat, treba sa tiez nahlasit na Urad prace, ze budem poberat matersku, aby mi uz nevyplacali rodicovsky prispevok, a to este pred schvalenim materskej alebo az po jej schvaleni?