Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
28. nov 2013

@fiorea rado sa stalo ...

petku0204
28. nov 2013

ahoj, prosím o radu zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte? Zde jsou potřebné informace:
15.2.2010 nástup do zaměstnání
30.11.2011 skončení pracovního poměru na dobu určitou
z toho jsem byla od 23.3.2011 do 31.1.2012 na nemocenské
1.2.2012 nástup na MD (měla jsem na ni nárok, jelikož jsem byla v ochranné době)
27.3.2012 narození 1.dítěte
14.8.2012 konec pobírání peněžité pomoci v mateřství
15.8.2012 začátek pobírání dávky na RD
Částku 220.000Kč u 1. dítěte nestihnu vyčerpat, jelikož porod 2. dítěte bude dřív. Mám nastavenou max. částku 11.500Kč.
8.12.2013 nástup na MD s druhým dítětem.
Jestli to dobře chápu, tak na MD u druhého dítěte nárok nemám. Sice si o ni asi musím zažádat, oni mi ji zamítnou a do porodu budu brát rodičovskou na první dítě. Od porodu se to namísto peněžité pomoci v mateřství překlopí rovnou na RD s druhým dítětem a budu mít k dispozici jen 220.000Kč. Zvolit si částku a dobu budu moci vybrat díky manželovi, který je zaměstnán. Nebo je snad nějaká výjimka, podle které na druhou mateřskou nárok mám? když rovnou navazuji?? Děkuji za radu a pomoc

katja33
28. nov 2013

@zalka Ďakujem, nejak tak som si aj myslela

zalka
28. nov 2013

@katja33 rado sa stalo ...

janet24
30. nov 2013

Ahoj prosim o radu v januari sa mi konci rodicovka a mam nastupit do zamestnania.bola som sa osobne nahlasit a ze sa mi ozvu bud mi daju odstupne alebo mi vytvoria miesto nakolko to moje uz je obsadene.
ale ja by som potrebovala vediet do akeho casu sa mi maju dat vediet?je na to nejaka lehota?

ada252
2. dec 2013

@mariannax ahoj, chcem sa len spytat ako je to s tym prispevkom na starostlivost o dieta, vybavila si si to? ake su podmienky? nikde o tom neviem najst viac info len to co je na stranke tehotenstvo.rodinka

mariannax
3. dec 2013

@ada252 skús Sociálnu poisťovňu alebo Úrad práce 😉 ja to zatiaľ riešiť nepotrebujem...

dena1973
3. dec 2013

@ada252 Všetky príspevky sa vybavujú a sú vyplácané úradom práce....

ada252
3. dec 2013

@dena1973 ahoj, ja viem ze sa to vybavuje na UP len ma zaujala clanok kde sa pise toto pri retazovom porode:
Oznamovaciu povinnosť máte tiež voči Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý Vám vypláca rodičovský príspevok na staršie dieťa. Nakoľko nie je možný súbeh rodičovského príspevku a materského, je treba Úrad informovať o tom, že Vám vznikne nárok na materské. Nárok na rodičovský príspevok na staršie dieťa z tohto titulu zanikne, avšak môžete si požiadať aspoň na krátku dobu, najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa, o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje minimálne vo výške 41,10 eur mesačne, bez preukazovania výdavkov na starostlivosť o dieťa.

to ma zaujimalo, ci si toto niekto uplatnil, ci to fakt plati, lebo nikde inde som sa o tom nedocitala....

dena1973
4. dec 2013

@ada252..... tak, čo ti v tom bráni zájsť na úrad práce do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa s tým, že si chceš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa.....

lenocka78
6. dec 2013

Prosim poradte mi - 10.12.2013 mi konci rodicovska dovolenka, nastupujem spat do prace, s tym, ze este budem cerpat staru dovolenku a fyzicky nastupim az v roku 2014. Z coho sa mi bude tato dovolenka ratat? Z hrubej mzdy teraz alebo pred nastupom na matersku? A este ak by sa stalo, ze by som isla buduci rok opat na matersku, ta by sa mi mala vypocitavat podla roku 2013. Cize podla mzdy len za ten necely mesiac december alebo sa berie do uvahy aj zvysok roka? (dostanem sa asi lebo do situacie, ze mi teraz znizia o dost plat ako som mala predtym, nakolko ho vsetkym vo firme znizovali ☹ ) ovplyvnilo by mi to pripadnu matersku na buduci rok, teraz tychto par dni? velmi pekne dakujem za pomoc

dena1973
7. dec 2013

@lenocka78 Ak nastúpiš do práce 11.12.2013 a nastúpila by si v roku 2014 na materské (za predpokladu, že budeš v PP resp. ostaneš tehotná ešte v čase PP), tak sa ti bude materské počítať z príjmu, ktorý si dosiahla v roku 2013. Materské sa počíta iba z príjmu, ktorý dosiahneš u zamestnávateľa (materské a RP sa do príjmu neráta).

lenocka78
7. dec 2013

@dena1973 dakujem za info, myslela som si a kedze budem teraz cerpat este najprv dovolenku, ta sa mi bude ratat z coho? este z priemerky pred nastupom na matersku? dik

dena1973
7. dec 2013

@lenocka78 Na túto otázku ti neviem presne odpovedať..... 😕

simika_hajulka
9. dec 2013

Ahojte baby, chcela som sa spýtať či mi vie niekto poradiť že ak som momentálne na RD a chcela by som druhé babatko ( vek. rozdiel max 3 roky), dostanem potom materské a rodičovské mi tým padom stopnú?A bude v takej výške ako bolo prvé materské? ďakujem pekne🙂

miriem
9. dec 2013

@simika_hajulka Ak ti vznikne na narok na materske, musis to oznamit UPSVAR-u a ti ti stopnu rodicak. Poberat mozes len jednu z tychto davok. Ak si stale zamestnancom firmy, tak potom budes mat narok na materske a vypocitaju ti ho na zaklade predpokladaneho vymeriavacieho zakladu.

simika_hajulka
10. dec 2013

@miriem dakujem🙂 zamestnana som, takze by som mala mat materske rovnake ako som mala prve materske?🙂

miriem
10. dec 2013

@simika_hajulka Ak si si pri prvom nedoplacala napr. DNP kvoli zyvseniu 1.materskej, tak by si mala mat zhruba rovnako.

simika_hajulka
10. dec 2013

@miriem to som nedoplacala🙂 super tak dakujem moc za radu_🙂)

miriem
10. dec 2013

@simika_hajulka Tak by si mala byz v suchu🙂 Len si este over, ci sa za ten cas vo firme nedvihali platy, lebo to by sa tykalo aj teba a teda mala by si tu matersku o nieco vyssiu.

smalova
11. dec 2013

Ahojte, prosím Vás neviete či treba nahlásiť osobne na úrade práce, že idem na druhú materskú alebo sa to nejakým spôsobom dozvedia a rodičovský príspevok mi stopnú bez toho, aby som tam musela chodiť. Teda ak tomu dobre rozumiem nemôžem poberať rodičovský príspevok zároveň s materskou tak či sú tie úrady nejako prepojené a dajú si vedieť alebo sa tam musím zastaviť osobne ☹ ďakujem Váááááám :-*

orlik4
12. dec 2013

Ahojte, mam otazku... Idem z rodicovskej na matersku este teraz v decembri, stiham to do tych pisanych 3 rokov lavou zadnou. ALE... Som zivnostnicka, resp.pri prvom babatku som si zivnost na 3 roky prerusila. Prerusenie este trva do septembra 2014. Budem mat narok na matersku alebo len na rodicovsku? Ja som bola doteraz v tom, ze tam nie je problem, ale odrazu si ma urady pohadzuju a nikde ziadne poriadne informacie nedostanem... Dopredu dakujem

miriem
12. dec 2013

@smalova Treba ist osobne na UPSVaR s potvrdenim zo Socialnej poistovne, ze bol priznany narok na materske. Urady spolu zjavne nekomunikuju, neda sa spolahnut na to, ze sa to nejak dozvedia. Rodicovsky a materske sa sucasne poberat neda.

dadushka007
12. dec 2013

@smalova ja som tam osobne nebola, telefonicky som to oznamila a nasledne som rozhodnutie zo SP o priznani materskeho poslala mailom. prislo mi potom oznamenie z UPSVR, ze mi pozastavuju vyplacanie rodicovskeho. nastupila som na matersku koncom novembra a za november budem mat narok este na celu vysku rodicovskeho prispevku aj narok na matersku za tych 7 dni.

zalka
12. dec 2013

@orlik4 keby si bola zamestnanec tak problém nemáš , nárok na MD by si mala ... takto nemáš nárok na MD len na RP .. odo dna pôrodu

eda28
13. dec 2013

@zalka ahoj, mozem ta poprosit o radu. momentalne som na RD do maja 2014, ale v januari 2014 nastupujem opat na MD. Mam trvalý PP uz niekolko rokov. Dobre to chapem, ze narok na matersku budem mat, ak je prechod z RP na Md neprerusený? A výska sa pocita z predpokladaneho prijmu ak by som nastupila? Len neviem co zo starou dovolenkou, ci si cerpat teraz, alebo az po nastupe do prace po druhom dietati. Ako mi to ovplyvni výsku materskej? VDAKA

zalka
14. dec 2013

@eda28 áno nárok na MD máš .. a dovolenku si môžeš vyčerpať až po skončení druhej RD. Neprepadne ti, a za druhú MD ti vznikne dalšia dovolenka. Ak by si nastúpila do zamestnania teraz, ( čerpanie dovolenky ) tak MD by sa rátala z toho príjmu ... ak nenastúpiš do zamestnania MD bude z predpokladaného VZ.

eda28
14. dec 2013

@zalka Vdaka, za odpoved, len je teraz otazne, z coho by mi vysla lepsia materska. Dovolenku by mi vlastne z coho vyratali? A mala by som narok na matersku, ak by som teraz cerpala dovolenku, teda medzi touto RD a nasledujucou MD? Radsej sa pýtam teba, aby ma v praci neodrbk..... Mam sa zastavit, tak nech som pripravena, lebo ja sa v tom nevyznam. 😉

zalka
14. dec 2013

@eda28 dovolenku ti môžu preplatiť zo základu ... ak si mala pred prvou MD prémie odmeny, tak ti zvýšili základ a aj MD bola vyššia ... takto môžeš mať aj nižšiu MD .. ak pôjdeš na dovolenku ...
a predpokladaný príjem , záleží od mzdárky čo ti napíše do papierov ...

orlik4
15. dec 2013

@zalka ja len, ze sice ziadne dobre spravy pre mna, ale teda ze dakujem za odpoved.